Dobrý den,
prosím o Vaše názory na použití reflexních fólií ve stavebnictví pro snížení prostupu tepla konstrukcemi.
Asi před rokem jsem byl na školení u firmy Isover, kde bylo jasně řečeno, že použití parozábrany, která ma na vnitřní straně reflexní (odrazivou vrstu), která pak přijde zaklopit např. sdk deskami nebo palubkami atd. je naprosto neefektivní právě z důvodu podhledu, který znemožňuje odražení tepelné energie (infrančerveného záření) zpět do místnosti.
Na druhou stranu z praxe znám několik případů, kde se reflexní fólie již několik let používají a to i v zahraničí. Uvedu pár příkladů.
1. Podlahové vytápění - na vrstvu tepelné izolace se doporučuje dát fólie s vrchní reflexní úpravou- zvýší se účinnost systému resp. se sníži ztráty podlahou (běžně používáno u nás i např. v Německu)
2. šedivý polystyren - lepší tepelně technické vlastnosti jsou dány přísadou grafitu, který působí jako odrazivá složka tepelného záření - certifikováno v ČR
3. Lupotherm - relativně nový izolační materiál na bázi bublinkové fólie s reflexní vrstvou, tvrdí že 3 cm materiálu = až 30 cm minerální vlny - certifikováno v Rakousku
Mohl by prosím někdo uvést odborný názor jak je to s šířením infračerveného (tepelného) záření v uzavřených konstrukcích. Šíří se vůbec? A dále jaké procento zaujímá radiační složka šíření tepla v podobě tepelných ztrát.
Děkuji za názory
Lupotherm byl podvod od začátku do konce. Nejprve se posunula destinná čárka, pak se padělal protokol ETA ze zkušebny,…
před 14 dny
Dobrý večer. Odpoviem ako keby priamo vám ako autorovi pôvodnej otázky. Prečítal som si väčšinu príspevkov, ale z…
před 14 dny
Takovéto měření se bude teď realizovat v Rakousku - o tom jsem psal, že tam chceme pozvat několik zkušeben. Díky za…
před 9 roky
152 odpovědí
Zobrazit všechny reakceDobrý večer.
Odpoviem ako keby priamo vám ako autorovi pôvodnej otázky. Prečítal som si väčšinu príspevkov, ale z dôvodu času nemám priestor reagovať na všetko a zareagujem len na zopár veci ktoré sa preberajú v rôznych diskusiách aj inde nie len tu.
Najskôr ale odpoviem vám
Add1.
Tu odpoviem sucasne aj na problematiku reflexnej fólie zaklopenej sdk. Podľa Wienovho poisťovacieho zákonu má IR žiarenie bežné teplych predmetov v domácnosti vlnovu dĺžku okolo 10μm +- čiže 0,01mm. Aby s akákoľvek vlna rozvinula tak potrebuje medzeru najmenej λ/2 čiže v tomto prípade 0,005mm. A ja sa domnievam že medzi SDK a reflexnú fóliou je určite hrúbka väčšia aj ako 0,01mm lebo len tá plastová ochrana hliníku je m dojem hrubšia. Čiže k odrazu bezpečné dôjde.
Človek si myslí že spojený sdk s fóliu je bez medzery lebo to vníma z pohľadu makroekonomického = z hľadiska jeho životnej skúsenosti. Ale žiarenie žije v mikro a nanosvete.
Add2.
Sivý eps využíva to že mriežka grafitu v polystyréne rozptýlením vytvára mriezkovy parametre zhruba práve týchto 10μm a teda žiarenie cez túto sieť neprechádza.
Táto technológia sa využíva momentálne napríklad na tankoch v ukrjqinskej vojne. Sieť má oka veľkosti zodpovedajúcej vlnovej dĺžke radarového žiarenia a tým sa stáva tank pre radar "neviditeľným".
Je stará známa vec.
Add 3.
A toto je najzaujímavejšia téma.
Ale najskôr si zastanem Doc. Hejhalka na ktorého adresu tu padlo aj pár negatívnych reakcií.
Treba si uvedomiť že on ako fyzik popisuje v článkoch daný problém. Nemá za úlohu riešiť širšie súvislosti. A nie je to ani vhodné lebo by myslel napísať článok na 20 strán najmenej. Preto s akúsi venovať danej téme.
K termoreflexnym izolaciqm napísal teóriu ktorá zahŕňala optické vlastnosti IR žiarenia s využitím stojaceho členenia a iných optických javov. Kvôli jednoduchosti sa nezaoberal indexom lomu, permitivitou a permeqbilitou prostredí. Ale jeho vysvetlenie je veľmi odborné a dostatočne.
Závery že napríklad lupotherm má relatívnu lambdu takú akú má sú správne. Ale sú teoretické.
Tu si treba uvedomiť že nie je lambda ako lambda a pri reflexiu sa o lambde hovoriť korektne nedá keďže lambda je sucinitel teplenej VODIVOSTI ale reflexné materiály nebránia teplú podľa teórie vodovosti ktorá vychádza z Fourierovho zákona ale z teórie žiarenia podľa Steffana a Bolzmanna. Čiže ak by sme vlastnosť toho reflexneho materiálu chceli nazvať korektne tak by sme napísali že ide o sucinitel teplenej reflexie. Praktický výsledok však bude zhodný s λ. Preto môžeme názov ponechať.
Hejhalek (a nie len on ale teraz je reč o ňom) však v ďalších prácach popisuje viacero vlastnosti stavebného materiálu a jednou z nich je teplena zotrvačnosť alebo relaxačná doba.
Ide o dobu kedy by sa vyrovnala teplota interiéru s teplotou exteriéru v zimnom období ak by sme v dome prestali kúriť.
Túto zotrvačnosť majú všetky hmotné stavebné skladby a tým že u nás na Zemi sa mení deň a noc alebo leto a zima tak je význam tejto relaxácie významný.
Vysvetlím.
Ak máme zotrvačnosť napríklad 60 dní = 2 mesiace tak stavba jednoducho ľahšie odolá mrazivému počasiu vonku a spotreba domu bude nižšia ako by sme si vypočítali z teórie vedenia tepla. Vedenie tepla v STN/ČSN 730540 totiž uvažuje s hodnotami λ v ustalenom stave. Teda vo fyzike v nám známom rovnovážnom stave. Ten však nastane až keď prejde táto relaxačná doba. Preto aj teplej skúšky skladieb by mali podľa mňa prebiehať najmenej túto dobu a nie len pár hodín lebo sa dopracujeme nespravnych výsledkov, a verte mi že sa aj dopracujeme relane v dnešnej dobe.
Čiže.
Ak chcem porovnávať lupotherm vs. betón+300mm eps tak zistím že lupotherm aj keď s tabulkovou lepšou lambdou (W/m.K=J/s m.K) má v realite horšie vlastnosti na Zemi. Proste dom z lupothermi bude mať v rwlqite väčšiu teplenu stratu.
Ale! !
Ak by sme tieto dva domy hodnotili na odvrátenej strane mesiaca kde nikdy slnko nezasvieti a vždy je tam rovnaká teplota, po uplynutí 50-60dnoch kedy sa ustqliq pomery v betónovej stene, by lupothernova stena mala výrazne nižšie teplenej straty.
Preto jej význam vidím hlavne vo vesmíre ale určite nie na zemi kde viem za porovnateľné peniaze dostať dom do lepšej spotreby vplyvom efektu zotrvačnosti.
Čiže pravdu majú oba tábory. Ti ktorí lupotherm chvália ale aj tí ktorí hania.
Ak sa bavíme o planéte Zem a o našom klimatickom pásme tak lupotherm nemá opodstatnenie.
Vo Švédsku kde je polárna noc by opodstatnenie možno mal.
Na orbitalnej stanici tiež.
V Česku a Slovensku a podobne bude mať dom s lupothermi logicky vyššie straty.
A teraz sprístupní k ďalším veciam v reláciách.
Ale už som na ne zabudol :-) prepáčte.
Aha už som si spomenul 😀
IR vs. Neprehliadne materiály.
Toto je téma zase z nanosveta. Ide o to ale žiarenie a cez aký materiál. Ak ide porobiť materiál ako napríklad porobeton známy ako Ytong/porfox a podobe tak tam si treba uvedomiť že medzery sú väčšie ako žiarenie IR. Čiže ono viac menej prejde ale následkom častých odrazov a pohlteni je výsledok taký že zanikne v labyrinte strbin. Toto poznáme zo známeho obrázku strbiny absolútne čierneho telesa keď sa učí na VŠ Steffan-Bolzmannov zákon. Čiže žiarenie IR zanikne a preto sa uplatňuje vedenie tepla a teda Fourierov a Newtonove vzťahy.
Iná situácia je vtedy ak sa bavíme o teplenych mostoch. Pri nich vedením tepla zohrejeme materiál až tak moc že salava strata prevýši tú ktorá vzniká vedením a potom je strata závislá v závislosti na 4 mocnine ∆T.
Pri tejto téme ešte zostanem. Súvisí aj s inými témami.
Autor príspevku si neuvedomil termodynamiku ktorá vzniká pri prechode tepla žiarením cez pevný materiál.
Vyššie som uviedol príklad za oku energie žiarenia za predpokladu že by vrstvy boli nekonečné ľahké.
Lenže v realite sú hranice bubliniek v Ytongu z rrlqneho materiálu ktorý má svoju hustotu a tepelnú kapacitu (J/kg.K). A teda podľa termodynamiku vieme že steny sa postupne ohrievaju a to nejaký čas trvá. Čiže aj to je dôvod prečo IR v tichých látkach zanikne.
Pri skle je to iné lebo tam je vlastnosť materiálu daná inou medziatomovou väzbou. A svetlo prenikne. Ale nie úplne všetko, čo je dané indexom lomu, emisivitou, a vlastnosťou prostredia.
Pri skle sa napríklad krásne dá vysvetliť a ukázať ako zle stará norma uvažuje o teple. A tu sa zastanem teórie reflexie. Bez nej by moderné 2 a 3-skla vôbec nefungovali. Lebo práve nanovrstva zlata na vnútornej strane skla vylepšuje izolačné vlastnosti skla. Tu sa uplatňuje zase hlavne S-B zákon.
A už ma nic nenapadá.
RK René Krivošík @rene.krivosikLupotherm byl podvod od začátku do konce. Nejprve se posunula destinná čárka, pak se padělal protokol ETA ze zkušebny, pak se nám omluvi Dr. Hejhálek a odvolal své tvrzení. Na STV 2 běžela reportáž, která byla nějak organizovaná p. Bílkem a oklamala všechny diváky. V tom domě, kde se natáčelo (Leopoldov) jsem byl osobně a všechno ve skutečnosti bylo jinak. Dům sice byl izolován zevnitř 30 mm multifólíí ale zamlčelo se, že ve stropě má 40 cm vaty, v podlaze 20 cm EPS včetně izolace základů a v rámové konstrukci dřevostavby bylo 20 cm Nobasilu. Přínos od doplňkové izolace Lupothermem byl zanedbatelný.
Dobrý den,
umístil jsem sem nové vlákno, kde jsem se pokusil vysvětlit a vypočítat, jak Lupotherm funguje.
https://forum.tzb-info.cz/128224-lupothe…
Chci Vás všechny velmi požádat o Vaše názory. Záleží mi na nich.
Moc děkuji
Michal Bílek
Ave,
k Vaší Prvotní Otázce mírné rýpnutí:
Radiace má určitou definici,
Kondukce jinou,
Advekce je zase trošku jiná písníčka (umí vytvořit Konvekci, ale v tuhých látkách to jde fakt ztuha ...).
Pokud tedy PROGRAMOVĚ A MARKETINGÁČSKY
Prdíte na
Fyzikální Definice
a
důsledky aplikace "váhové funkce" (viz. citlivostní analýza),
je možné,
aby Vakuum "konduovalo teplo"
(neb neexistuje absolutní vakuum, něco nám tedy reálné vakuum vždycky převede),
nebo naopak,
aby "proplástky leštěného aluminia"
v mase olova či uranu
"odrážely dlouhovlné elektromagnetické záření" ...
KOntext?
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=2…
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=2…
Tím samozřejmě jen vypichuji znalost,
že styrenová čočka je na fokusaci IR lepší čočky skleněné (optika, neplést si tedy s jinými luštěninami, pls ;-) ).
Asi tady někde začněte rozplétat bombastický marketing např. šedého PolyStyrenu,
pěnového skla, "vakuových zasklení" oken, ...
Nejde o lež. Jen o "kapítko přihnutou fyziku".
Inu, marketing si rád myslí, jak tu Fyziku brutálně až bestiálně dokáže Ohnout ...
Jenže, fyzika není děvka,
marketing je mizerný pasák
a vše to ve finále platí naivní kunčafti. Marketingové bossy nevyjímaje.
Přečetli jste ...
SFO
P.S.:
Taky je vám divné, že ještě nikdo nepřišel na to,
jak marketingově využít konvektivních tepelných proudů
v železobetonové konstrukci?
Kdopak si to dá jako první POTENTOVAT?
... zas ten překlep, namísto A na druhé pozici ...
MI metball iGIN @metball.igin277Koukáte se na věc s nadhledem, ale příspěvku to trochu škodí. Ti, kteří tuší o čem mluvíte (o fyzice) jsou zbytečně rozptylováni. Ti, kteří o fyzice nic netuší, se ve Vašem příspěvku už vůbec nezorientují.
Napsat kvalitní příspěvek, který vyvrací nesmysl, je velmi náročná úloha. :-) Nejhorší je přesvědčit neznalé maniaky, protože to je z principu nemožné. Musí se psát pro ty "na kraji", aby se nepřidali k sebejistým maniakům.
Je nutná sebekázeň, aby člověk vyjádřil podstatu a neodbočoval.
K Lupothermu:
Díky panu Jozefu Homolovi, který zde na foru tzb-info zveřejnil 200 stránkový elaborát popisující testy in-situ (v těchto testech se 2 stejné objekty izolují různými izolacemi - u jedné izolace jsou izolační vlastnosti přesně známy a u druhé nikoliv a měří se spotřeba energie v obou objektech a na závěr se provádí srovnání) vyšlo najevo, že reflexní izolace opravdu fungují lépe než 20cm minerální vlny.
Viz. http://thesesups.ups-tlse.fr/789/1/Parte…
MB Michal Bílek @michal.bileka byla ta diplomova prace obhajena?
Ad 2. šedivý polystyren - lepší tepelně technické vlastnosti jsou dány přísadou grafitu, který působí jako odrazivá složka tepelného záření - certifikováno v ČR
Samotný polystyren je pro IR záření průhledný. Grafit se přidává pro zvýšení absorpce záření ve hmotě izolace.
PR Pavel Rybka @pavel.rybka034Pro infračervenou složku spektra stejnětak jako pro jejího "souseda" červenou a vůbec celou viditelnou část spektra je většina pevných materiálů až na výjimky neprostupná. Zkuste si před obličej u rozpálených kamen dát na pár vteřin desku z EPS a bude vám jasno zda IR projde či ne...
Ta odrazivost má smysl pouze pokud je kam odrážet. Např. ty fólie v podkroví - pokud je mezi fólií a SDK vzduchová mezera, pak k odrazu IR vyzářeného z SDK směrm k fólii docházet bude. Otázka je jaký to bude mít vliv na celkové ztráty konstrukce.
Umím si spíš představit tuto funkci u žaluziií, fólií za kamny či radiátorem etc...
Odpověď pro p. Vernera
Budu se věnovat vašemu dotazu na úlohu reflexních multifólií v konstrukcích. Schválně říkám v konstrukcích, protože se tak i používají a hlavně v kosmu (ale i v letectví), kde vzduch není a radiační složka má prioritu. Samozřejmě dají se použít i ve stavebnictví ale zázraky, tak jak tvrdí reklama od nich nečekejte. Dneska výpočty šíření radiační složky záření nebo infra jsou docela dobře zvládnuté v technické praxi. Uvedu příklad. Když počítáte (navrhujete) třeba laserový dálkoměr, tak počítáte kolik vám v záblesku odejde z optiky záření - energie ( v infra), kolik se jí na cestě dlouhé 20 km ztratí, rozptýlí, kolik dopadne na cíl, kolik se pohltí a zpět odrazí do poloprostoru koule s poloměrem 20 km a Vy na ní čekáte s optikou průměru 60 mm a něco málo fotonů neboli světelných kvant zachytíte. Pro lépe informované to bývá -150 dB. Omlouvám se, že jsem odbočil od tématu ale vidíte, že dneska spočítat jak se bude chovat multifólie nebo jaké budou mít parametry není problém. Kruté vystřízlivění nastane, když je měříte tzv. horkou komorou. Nejsou takové izolační "pevnosti" jak tvrdí reklama. Proto vznikla skupina skeptiků, která tvrdí aby se to měřilo "in situ" tedy v reálné stavbě. To možné je ale tam nejsou dodrženy podmínky stejné. Jedna izolace se dá natěsno a druhá multifóle s uzavřenými kapsami vzduchu nahoře i dolů. V takovém případě dostanete o to lepší výsledky než horkou komorou. Proto taky fólie ve stavebních konstrukcích ukládané vodorovně nebo jenom s mírným sklonem dávají lepší výsledky ale totéž se zlepší i u kontaktních izolací, když je dáme na kontralatě z obou stran. Měření in situ není operativní pro opakované kontroly kvality, dlouhodobě, protože to znáte, jak se něco nekontroluje už na druhý den se "podvádí" levnějšími hmotami a levnějšími odraznými vrstvami a pod. Hlavní nevýhoda multifólií je, že u vodorovných převážně konstrukcí dojde časem k úplnému zaprášení horní reflexní a nejvíce důležité vrstvy a zcela ji vyřadí z účinku. Nemusí to ale být všude. Co je výhodou multifólie, tak to je její mnohonásobnost jako parozábrany. Jinak ke kontrole in situ, nemyslím si, že k tomu je nutné stavět baráky. To se dá v terénu provést kontrola na 2 krychlích za týden, kdy jedna strana je nahrazena patřičnou izolací. Včera jsem narazil na vyčerpávající článek kde jsou velmi pečlivě simulované parametry výpočtu ( i se zatím technicky nerealizovatelnými hmotami a vrstvami) a uvedeny do grafů a tyto výsledky se určitě shodnou s měřením a je vidět, že dosáhnout izolační pevnosti 20 cm vaty nebo PS se nepodařilo ani kdyby odrazné vrstvy byly ze stříbra a izolační hmota ve formě aerogelu. Taky distance vzduchem který má obvykle hodnotu 0,026 (vodivosti) toho nebylo dosaženo. Takže pozorně si prohlédněte grafy. Když bude zájem sdělím i adresu dokumentu, protože to není z mé hlavy ale konvenuje to mému názoru.
Dobrý den,
co se týká odrazu infračerveného záření (neboli sálavého tepla) zpoza podhledu, je třeba to chápat trochu mimoslovně.
Teplo v místnosti působí na podhledovou desku a ohřívá ho. Deska se vyhřeje. bude-li ze zadu na této desce přitisknut nějaký materiál (třeba parotěsná folie a hned na ní se bude opět opírat izolant například minerální vlna), bude se teplo z místnosti převážně ztrácet vedením - protože pevnou hmotou prostupuje teplo nejvíce vedením a to v závislosti na teplotním rozdílu krajních vrstev.
Tedy, čím bude rozdíl teplot na okrajích hmoty větší TÍM VĚTŠÍ TEPELNÝ TOK hmotou bude procházet.
Ve vlně se však teplo nešíří pouze vedením. Je zde spousta vzduchového prostoru, kde se teplo šíří od vlákna k vláknu i sáláním (vlákna IR světlo pohlcují a současně i sálají).
Přenos tepla VEDENÍM je pomalý - obzvlášť v izolacích, kde převládá vzduch. Ale SÁLÁNÍM - ve vzd.mezírkách - se šíří rychlostí světela, tedy 300.000 km/sek. Obecně lze tedy říci, než něco dokáže ovlivnit vedení tepla (z hlediska času), sálání to už ovlivnilo podstatně dříve a zcela zásadně, pokud k tomu dostalo příležitost - a tam kde je vzduch, je sálání vždy.
Jakmile se však pevná hmota přeruší vzduchovou mezerou, VE KTERÉ SE NEHÝBE VZDUCH, dojde na povrchu tohoto materiálu na straně vzduchové mezery k tak významnému zpomalení tepla vedením (v samotném nehybném vzduchu se vedení tepla pohybuje rychlostí na smrt nemocného a veeeeeelmmiiii unaveného šneka - zatímco sálání je jak když rozsvítíte žárovku. TEĎ HNED je tu.
Pokud bude ale protilehlá vrstva reflexní (80-95% reflexe), pak díky této reflexi je sálavá složka tepla odrážena zpět do podhledu, který jej samozřejmě absorbuje a tím se také ohřívá. Protože teplo VEDENÍM proudí vždy směrem ke chladnějším prostředí, tak tímto sekundárním ohřátím druhé strany podhledu se jeho prostup z interéru ven znatelně zpomalí. A protože se sníží velmi výrazně tepelný spád ve hmotě podhledu (SDK) sníží se stejně výrazně i tepelný tok. ALE TENTO SE SNÍŽÍ pro celou konstrukci (není možné, pokud zavřete přívod vody, aby se z malého proudu stal kousek dále větší, i když tam bude větší spád koryta).
Po čase se vzduch mezi reflexní vrstvou a podhledem také prohřeje - a od něj se začne ohřívat i reflexní vrstva.
Pokud by za reflexní folií byla minerální vlna, bude se zbylé teplo šířit dále sáláním ve vzduchových komůrkách od vlákna vláknu a částečně (a pomalu) také vedením. Díky tomu, že reflexní folie "uškrtila" tepelný tok na začátku, je toho tepla relativně málo, a při hodně tlusté vlně se v ní postupně zastaví.
U Lupothermu není funkční jeho tloušťka, ale něco jiného. Tvoří jej 4 zrcadlové komory (zrcadlové pro IR světlo) vyplněné bublinkovou folií, pro IR světlo více jak 85% průchozí.
Jakmile se tedy od 1 reflexní vrstvy ohřeje bříško bublinkové folie (vedením) tak se uvnitř mezery jakoby rozsvítí jiné IR světlo, které vyplní celou zrcadlovou komoru.
A protože toto IR světlo je rovnoměrně absorbováno hmotou HDPE, tvořící onu bublinkovou folii, dochází zde k rovnoměrnému prohřívání hmoty, a to touto absorpcí mnohem rychleji, než je schopno hmotu HDPE prohřát vedení tepla.
Uprostřed této mezery vzniká tedy vrstva tvořená 2 zády bublinkové folie, které mají identickou teplotu - a tudíž tyto mezi sebou nevedou teplo.
Díky tomu, že tepelný tok je radikální snížen (pomocí vzd. mezery mezi LPT a SDK) nemá vedení sílu na to, aby Lupotherm dokázalo kompletně prohřát a díky tomuto bezgradientnímu poli se jeho postup citelně oslabí.
Protože je Lupotherm stlačený (musí být nějak konstrukčně upevněn) nedochází zde v místech tohoto stlačení popsanému jevu. Jedná se vlastně o takový tepelný most.
Ale protože reflexní folie jsou současně i tepelně vodivé - tak rozvedou toto procházející teplo do celé plochy a efekt tepelného mostu se rozmělní. A proto je třeba těch vrstev tolik, aby celkový účinek byl znatelný.
MB Michal Bílek @michal.bilekNemohu se s těmi Vašimi některými tvrzeními se ztotožnit ale nebudu to pitvat, jenom tak na ukázku. Odrazivost 98% a ještě v dalekém infra nemají ani špičkové kolimátory s přesností povrchu lambda čtvrt (na parabolickém zrcadle) a je to jedno jestli napařovaný hliník nebo zlato. Nebo, že by se odrazivost měnila ovíváním povrchu.
podívejte s jakou odrazivostí se počítá zde:
http://pdf.archiexpo.com/pdf/space-refle…
Tyto multifólie zde byly diskutovány. Je dobře si všimnout technologického postupu pokládky. Aby měly jakýsi dobrý účinek, tak se předpokládá, že bude vytvořena vzduchová mezera - polštář před i za ní pomocí latí. A pak údajně platí, že nahradí 20 cm vaty, tedy když před a za je 40 mm uzavřená vzduchová kapsa. Podle mne v podlaze a nebo stlačená multifólie v podlaze nemá význam.
Co se týká šedého polystyrenu. Nabubřelá a nepravdivá reklama má za účel aby uživatel nabyl přesvědčení, že je to to nejlepší. Mluví se o nanotechnologii a nanočásticích ačkoliv patent mluví o mikronových částicích grafitu. Nanočástice ještě neumíme vidět mikroskopem ani elektronovým (zvětšení 100 000 x), prý se na tom pracuje. Taky reklama tvrdí, že částice grafitu jsou od sebe rozmístěny 10 mikronů, zapomíná, že perle se nadouvají a to různě. Takže 10 mikronů (mezery a pak nějaká 1000x menší částice) je absolutní blud. Co se týká odrazivosti nebude větší než 6 až 8 % ale zbytek je pohltivost. Je potřeba si uvědomit, že pro infra jsou makromolekulární plasty prostupné a zvláště u perlí polystyrenu, kde síla stěny jednotlivých buněk představuje setiny milimetru. Mám změřeno a odzkoušeno, že i barevný polyethylen a jemu podobné plasty i.č. záření propouští a to významně až do tloušťky 0,5 mm. Však také okénka pyročidel jsou dělané z MAKROLONU (na druhé straně mají ještě vylisovanou Fresnelovou čočku). Přítomnost grafitu pravděpodobně zabraňuje aby záření "přeskočilo" několik buněk bez útlumu. To o kolik je šedý polystyren lepší, to se tady vedly debaty a prodejci si hodně fandí a z obvyklé vodivosti 0 033 to už někde posunuly na 0,030. Věrohodnost tomu nedaly ani protokoly o měření neb tam chybí "násypná hmotnost" zkoušeného vzorku a to je hodně důležitý údaj.
JH Jozef Homola @jozef.homola562Nechci nijak podporovat šedý polystyren, ale nanočástice umíme pozorovat elektronovým mikroskopem zcela bezproblémů. To snad zvládne každá univerzita, která má nějaký technický nebo přírodovědný obor. Jen v Brně jich je habaděj. Když dokážeme pozorovat atomy o velikost v řádech pm, nebude problém sledovat částice o velikost v mikrometrech :-) Také bych netvrdil, že při výrobě nezvládnou zachovat vzdálenosti 10 mikrometrů. Pokud se použije dostatečné množství, je podle mě určitě možné dosáhnout toho, že částice uhlíku budou od sebe vzdáleny 10 mikrometrů a méně. Jestli ale toto vykazuje kýžený efekt, toť otázka.
ohledně lupotermu jsem četl nějaký článek od jakéhosi rndr, a udělal tam ze sebe pěkného blba, ale asi za to dostal od překupníků dobře zaplaceno
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.