Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dřevostvba - pro jaký typ vytápění se rozhodnout?

Autor: Petr Vareš
Datum: 05.10.2010 23:25
uživatel: 100195

Dobrý den všem,
možná co příspěvek, to jiný názor. Potřeboval bych se rozhodnout pro vhodný typ vytápění dřevostavby (přiznám se, že v tuto chvíli nevím přesné ztráty, dodavatel uvádí nízkoenergetický dům) cca 75m2. V současně obývané dřevostavbě doporučovala stavební firma přímotopy, z důvodu problémů se sítí bylo nakonec použito teplovodní podlahové vytápění s kondenzačním kotlem a externím zásobníkem TUV 160l. Investiční náklady byly samozřejmě větší, s komfortem podlahového vytápění jsem spokojen a roční spotřeba včetně ohřevu TUV při celkem neekonomickém vytápění na poměrně velkou teplotu (někdy je i okruh koupelny v provozu celý rok) se pohybuje kolem 1100-1400 m3 plynu, což je finančně celkem přijatelné. To se bohužel už nedá říci o spotřebě el. energie - ročně už platím 26tis Kč (měs +- 500kWh) Na elektriku mimo vaření jsou běžné domácí spotřebiče, 2 chladničky, sem tam nějaké zdroje v EZS, dom. videotelefonu, acces pointu na internet, čerpadla filtrace zahr. jezírka apod, takže ta spotřeba se nahledá a skoro mi už přijde neúnosná :-) Z rodinných důvodů jsem nucen řešit otázku bydlení a opět uvažuji o dřevostavbě. Na pozemku jsou veškeré sítě, primárně jsem opět uvažoval o plynu, ale jelikož šetřím každou korunu, teplovodní plyn. vytápění je poměrně větší investice než standardně dodávané el. podlahové topení a v konečném důsledku může sazba D45 20 hodin v nízkém tarifu znamenat úsporu a celkové náklady na el. energii mohou být nižší než součet el. energie + plynu. Jaký je váš názor na toto řešení, dá se něco kvalifikovaně poradit, popř. spočítat ? Co vyjde nejvýhodněji ? Prosím mimo různých tepelných čerpadel, rozpočet na dům je opravdu velmi skromný. Uvažovali byste též o možnosti variability zdroje a el. podlahové topení nahradili teplovodním s tím, že jednou je možný třeba přechod na plyn nebo je to úplná blbost ? Moc děkuji za vaše kvalifikované názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
Datum: 16.09.2020 06:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102894
reakce na ...
Zdravím všechny,
Nějak mě to nedalo a musím to zde zmínit. Nějaký pseudo průkaz PENB mě vůbec nezajímá ze své podstaty. Je to obrovský podvod na vše a to z několika důvodů. Nebudu zde řešit proč a teorii ale spíš reálné zkušenosti a můj osobní názor.
Pokud budete stavět nový RD, tak musíte splnit tunu kravin. Pokud budete rekonstruovat stávající RD at již opravou nebo ho rádoby postavíte odznovu, tak to nikoho nezajímá. Už toto je nesmysl. Dále ze své zkušenosti a to nevím jak to chodí na jiných úřadech, je kolaudace teatrální fraška při které nikdo nic neřeší ani nezkoumá.
Např. u své dřevostavby jsem se rozhodl na dodtečnou zesílenou izolaci oproti projektu. Nikomu to nevadilo, nikdo to nezjistil a pan co dělá PENB mi řekl, že ho to nezjímá, že mám projekt takto a zdi z SDK mě rozdělávat nebude aby zjistil zda chci "podvádět" nebo mám pravdu. Jako poslední bod uvedu, že pokud budete mít v RD super mega EKO otopnou soustavu a krb, nikdo vás nedokáže přinutit ji používat daným EKO způsobem.
Za mě jsem zde vždy rád a s nadšním probíral druhy otopných soustav a její regulace. Kde se teplo vzalo mě bylo vždy jedno, stejně jako jestli je to EKO či nikoliv. Takže můj dotaz spíš směřoval na zkušenosti s regulací než na PENB, který je každý rok jinak a kdo ví co. Takže pokud se nějaký diskutující z našeho vlákna rozhodl něco nějak regulovat, rád si poslechnu jak mu to šlo.

Autor: Jaromír Prokop
Datum: 15.09.2020 22:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řešili jsme tu regulaci a druh vytápění, co s tím má společně PENB?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.09.2020 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Je zde mnoho diskuzí na téma volby typu vytápění. Bylo by vhodné si je přečíst. Za těch 7 let došlo ke zpřísnění podmínek na primární energii. Pokud podmínky nesplníte, nedostanete PENB. Zatímco před těmi 7 lety se běžně realizovalo vytápění přímotopy a k tomu třeba krb, dneska to nejde. Prostě je to stará a již nezajímavá debata.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.09.2020 23:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, budete se divit ale hodně. Prostě a jednoduše si nemůžete dát do domu libovolný topný zdroj nebo určité kombinace, které nesplní limity neobnovitelné primární energie, které jsou od září ještě přísnější a za poslední léta se zpřísnily už poněkolikáté.

Datum: 15.09.2020 14:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak téměř 10 let uběhlo od naší dřevostavební poradny :-D ... jaké jsou výsledky a zkušenosti pane Vareši?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.09.2020 20:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nečetl jsem to, ale uvědomte si, že od posledního příspěvku uplynulo 7 let. Za tu dobu se zásadně změnily podmínky především v požadavcích na PENB.

Datum: 08.12.2010 20:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
mam drevostavbu, 160m2 obytne plochy(prizemi-kuch.+ob.pok.,schodiste,koupelna,tech.mistnost,patro-4pokoje+koupelna).Dum je pouze na EE.Kotel elek. 15kw,rozvod vodou do radiatoru, v prizemi 2xnatazena vratka jako falesna podlahovka, v patre v koupelne elektricka podlahovka.V koupelnach jsou zebriky,napojene i na ext.napajeni v dobe podzimu a jara na pritapeni.TUV 120L.Dum obyvame 2 dospele osoby(topime ve vsech mistnostech), topime na 22°den, 18°noc.Na podzim nam s topenim pomaha slunce, mame obyvaci pokoj na jih a velice dobre akumulujeme teplo(topim o 14 dni pozdeji, nez kolegove). Rocni spotreba energie za 2009 byla 648Kw VT a 8957KW NT, cenove 30 400 s DPH.Za rok 2008 jsem platil za elektrinu 26 000 Kc s DPH. Dekuji za dalsi podnety ke srovnani.

Autor: tom garmont
Datum: 15.11.2010 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101665
reakce na ...
Máme dřevostavbu - přízemní domek - zastavěná plocha 100m2.
Vytápění - ložnice, kuchyň, 2x pokoj - přímotopy, v obýváku topná folie pod plovoucí podlahou. Vaření - indukční deska, ohřev vody boiler 120L.
Za loňský rok byla spotřeba elektřiny vysoký tarif - 565Kw nízký tarif - 8150Kw. Takže cca 25tis za celý rok.
Jinak doma jsme v podstatě pořád, topíme na cca 23st.
Spotřebu elektřiny si píšu každý měsíc, letošní rok vychází cca stejně jako ten minulý..
Pokud není venku pod nulou tak topíme pouze tou folií v obýváku, když jdou teploty níže zapínám přímotopy v pokojích.

Datum: 15.11.2010 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci a údaje, tohle je přesně ten příspěvek, který jsem chtěl číst. Ještě by mne zajímalo, pokud byste mohl uvést jaké máte skladby podlah a skladby stěn. Každá firma to dělá trochu odlišně a od toho se samozřejmě odvíjí výsledek. Moc děkuji předem

Datum: 15.11.2010 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Domek jsem stavěl sám (kromě základů ty dělala firma) - skladba stěn sdk, parozábrana,OSB 12mm konstrukce fošny 160mm - mezi nima vata 160mm , OSB 12mm, fasáda eps 120mm, okna - dvojsklo 1.1 (domek už máme třetím rokem v době stavby byli trojska drahé dneska bych je tam samozřejmě dal)
Podlaha je tzv suchá - na základové desce je EPS 120mm a na něm 2x OSB deska položená křížem a sešroubovaná k sobě, na tom finální podlaha - obývák kuchyň plovoučka, pokoje koberec.
V koupelně a WC je místo OSB na podlaze použitá cementová deska
U toho topení jsem ještě zapoměl uvést -že v koupelně je podlahovka.
Ve stropu je vata 160mm - je to málo, budu to ještě doizolovávat.
V nejbližší době plánuju ještě dodělat větrání s rekuperací...

Datum: 15.11.2010 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za odpověď, tohle jsou cenné informace, které pro mne budou i vodítkem pro jednání s dodavateli.

Datum: 15.11.2010 22:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete prosím ještě napsat hodnotu hlavního jističe, který máte instalovaný a pokryje bez problému topení a běžné spotřebiče ?

Datum: 15.11.2010 22:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
3x25A..

Datum: 15.11.2010 22:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím přesně, zda máte sazbu D45d, pokud do EON kalkulačky zadám vaši spotřebu v cenách pro rok 2010, vychází to 32.800,- Kč. To jen tak pro upřesnění. Je to stejně pěkné, nicméně těžko posoudit, kolik z nízké sazby dělá podíl běžné spotřeby a kolik vytápění a ohřev TUV. Většinou jsem našel, že pro TUV se uvádí roční spotřebaa cca 3-4500kWh, pokud tomu tak je opravdu, na topení a běžnou spotřebu vám zbývá cca 5000kWh. Pokud vezmu v úvahu moji současnou běžnou spotřebu el. energie cca 6000kWh (píši o tomníže, ano vím,spotřeba je vysoká, mám více spotřebičů s velkou spotřebou) Takže těžko z toho dělat pro mne nějaké závěry o budoucí možné spotřebě, nicméně ta vaše je velmi zajímavá.

Datum: 15.11.2010 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To Vám vyšlo nějak divně - já mám čez dával jsem to do jejich kalkulačky a vyšlo následující (ceny 2010) sazba D45

Nízký tarif - 1 287,972 Kč, vysoký - 14 112,540 Kč
Celkem včetně poplatů za elektroměr : 23 750,078 Kč měsiční záloha - 2 159,098 Kč Což by odpovídalo protože předepsané zálohy na tento rok mám 2200,- (ale platím raději o něco více)
Ještě odkaz na kalkulačku http://www.cez.cz/cs/pro-zakazniky/kalkulacky.html

Datum: 15.11.2010 23:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musel jste se někde seknout po zadání do eon kalkulačky mi to vyšlo 24 701,-
Spotřebu pouze na topení odhaduji na cca 4500Kw/ za rok - vycházím z toho, že v měsících kdy se netopí spotřebujeme za měsíc v průměru 300Kw..

Datum: 16.11.2010 09:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se, máte pravdu, zaměnil jsem NT a VT.

Autor: petr kocina
Datum: 22.11.2010 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
pane Vares,zkuste se obratit na firmu ATREA.ta vam postavi pasiv v drevostavbe ve vyborne kvalite ve standartu pasiv (co jsem videl tak to byl spis mirny nadstandart a vyse .-).
jen nechtejte teplovzduch,ale samostatne vytapeni (s cirkulaci) a topeni.rekuperace je u ATREA samozrejmost.
za pokus to stoji.
setrit kazdou korunu - tak ja rikam odsud posud.
aby jste ve finale pak neprodelal.

Autor: markéta junášková
Datum: 31.01.2011 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103825
reakce na ...
Dobrý den,začínáme stavět dřevostavbnu, 100m2,malej bungalow, plynové vytápění jsme zamítli,zdá se mi to zbytečné. Zajímalo by mě, jakou máte sazbu, je nutné mít tepelné čerpadlo k dosažení sazby třeba D45?? Dřevostavbu si budem z větší části dělat sami, už máme projekt, stavební povolení a začíná se kopat...děkuji za odpověď

Autor: Jarka Černá
Datum: 31.01.2011 22:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100025
reakce na ...
Dobrý večer. Voľba vykurovania nezávisí od toho, či je dom murovaný alebo montovaný. Závisí to od toho, do akej miery je tepelne izolovaný, čiže aké má nároky na výkon kotla a hlavne potrebu tepla na vykurovanie.
Odporúčam priblížiť sa k pasívnemu domu. Potom môžete kúriť elektrinou, prípadne pridať solár alebo bojler so vstavaným TČ alebo malé kachle.
Jarka z http://pasivnydom.blog.cz

Datum: 01.02.2011 06:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, na sazbu D45d je potreba met jako hlavni zdroj vytapeni elektricky kotel nebo elektricke primotopy(elektrinu). Na tepelne cerpadlo je sazba D55d. Vsechny tyto informace naleznete na strankach poskytovatele el.energiea na na infolinkach.

Autor: melkor unlimited
Datum: 01.02.2011 21:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Sazbu D55 už Vám asi nikdo nedá. Možná tak D56.
Otázkou je, jestli to ještě stojí za námahu. Rozdíl proti D45 (kterou není zas takový problém získat), jsou 2 hodiny NT.
Ceny pušálů, NT a VT se za poslední roky k sobě hodně přiblížily. Možná ty sazby D55 a D56 i zruší.

Autor: markéta junášková
Datum: 02.02.2011 21:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103825
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za odpověď. Teď se ještě vypravit na eon, budou asi chtít projekt, ten máme i stav.povolení, jen pořád nejsme rozhodlí jaký kotel, bojler atd....budem mít podlahové topení, ..Nevíme zatím jak výkonný kotel do té naší malé pastoušky a to po mě budou jistě chtít. Jak začít:-)

Datum: 03.02.2011 06:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikam chodit nemusite, nechte si udelat hlavne dobrou analyzu jaky vykonovy stupen kotle potrebujete, od toho se odviji velikost hlavniho jistice. zde za kazdou 1A platite 500kc.(napr. 15kw kotel v domacnosti na elektrinu znamena 32A jistic = 16 000kc jen za jistic) az to budete vedet, a budete to met nainstalovane s hotovou elektrikou, vezmete revizni zpravu od rev. technika kde vse bude vyplneno(ocekavany prikon domacnosti) a pozadate o zrizeni prippojneho mista. postou poslete tyto pisemnosti na poskytovatel jez si vyberete a pockate na schvaleni, oni pak prijedou nachystaji z jejich strany pripojeni, vy to zacvakate a muzete vesele odebirat elektrinu. tento proces me trval asi tyden.

Autor: Jarka Černá
Datum: 03.02.2011 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100025
reakce na ...
Dobrý deň. Keďže máte projekt (akej úrovne?), snáď v ňom máte aj časť, kde je niečo o topení. Mala by tam byť uvedená tepelná strata = orientačný výkon kotla.

Keďže chcete mať vykurovanie elektrické, určite treba použiť čo najväčšie hrúbky izolácií.
Môžete nám napísať, aké hrúbky izolácií máte v podlahe, strope, aká ja skladba obvodových múrov? Kam je smerovaná väčšina okien? Dvojsklá/trojsklá? Oblasť ČR - chladná, teplejšia? Vetranie bude aké - oknami, rekuperačné?

Autor: Jirka Hájek
Datum: 16.10.2010 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101938
reakce na ...
Dobrý večer ! sám mám za sebou podobné rozhodování. nakonec sem zvolil el. podlahové topení kabelem s centrální řídící jednotkou. zastavěná plocha je 100m² ta je i vytápěná.Celkový víkon soustavy je 7,5 Kw. po ročním provozu mužu říct že uplně zbytečně sem instaloval topení do všech mistností. jako je zádveří, komora . chodba a tech.m. Bojler máme na 160 l. V domě bydlíme 4. teď když lseduji denní spotřebu jenom u bojleru taje to 4,5 - 7 Kwh za den. měsíční spotřeba bez topení byla cca 400 -500 Kwh s topením 600- 900 Kwh. za celý první rok to u nás dělalo 7.1 Mwh NT a 0,6 Mwh VT. do plynu se mě moc nechtělo protože by to znamenalo další přípojku, další hodiny a při ceně teplovodního podlahového topení cca 1000 kč/m²bylo celkem rozhodnuto. I za cenu toho že do budoucna nebudu moct systém rozšířit o další zdroj tepla jako solár a pod. Prostě prašule jsou až na prvním místě.

Datum: 16.10.2010 23:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci. Vaše uvedené roční spotřeby jsou v přepočtu za současné ceny 23.400,- při jističí 3x25A a sazbě D45d, což není na 100m2 vůbec špatně :-) Pokud jsou ta čísla reálná, přece jenom cca 500kWh na topení měsíčně se mi zdá málo, je to 16,6kwh denně - zřejmě vám neběží všechny okruhy - protože by to bylo topení cca 2 hod denně.
Ještě se zeptám - tam jsem se ve svých úvahách ještě nedostal - má nějakou výhodu centrální řízení oproti programovatelným termostatům v jednotlivých místnostech ?? Jakou ? Je to přeci jenom asi dražší řešení.

Datum: 17.10.2010 09:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
máte pravdu. Jediná místnost kde běží topení celou sezonu je koupelna. jinak se podle potřeby zapíná topení operativně jen ve třech místnostech. jsou to dva pokoje klukú ,někdy v ložnici .Domek přes den zas tolik nevychladne aby se musel celý den temperovat když nejsme doma a víjmečně kuchyň spojená s obývákem. Kde stojí náš další zdroj tepla a to obestavěná krbová vložka od firmy Kobok . její víkon je jenom 5Kw ale provozujem ji i v za velké zimy téměř na volnoběh. když v ní hoří víc jak dvě polínka tak začíná rust teplota v místnosti docela dost nahoru. proto mám v plánu pokud dám dohromady finance udělat rozvod teplého vzduchu přes pudu do ostatních pokojú. Bydlíme ve Veverské Bítýšce a tady není problém dřevo sehnat. Přemýšlel sem i o malích kamnech na peletky kvuli regulaci víkonu ale nakonec sem rád že máme krb který nepotřebuje pro svuj chod elekřinu. Být loňskou zimu v domě kde je vše na elektřinu kde třeba dva dny nejde proud ?
Domek máme od f. Avanta Flexi BG 109 se sedlovou střechou.formou hrubé stvby. Kde dum je z venku hotový včetně fasády na nás zbylo udělat komplet vnitřek. celkem nás to vyšlo na 2 200 000 Kč bez pozemku.
Topení máme od f. fenix včetně centrální řídící jednotky BMR. Mater. nás vyšel na 50 000Kč ,montáž a instalace sami.Kabel je pod vrstvou anhydritu. Nahřátí podlahy trvá pocitově něco přes hodinu ale po vipnutí dokáže hřát ještě snad víc jak dvě hodiny.
v podlaze máme 12cm polišu. skladba stěn je sdk,9cm mezra parozábrana 14cm vata izolace.1,25cm osb a 10cm poliš. strop je sdk, mezera 9 cm parozábrana izolace vata 5 cm a do kříže 20cm další vata

Autor: petr kocina
Datum: 17.10.2010 10:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
mohl by jste uvect,kolik dreva za sezonu spalite?

ale provozujem ji i v za velké zimy téměř na volnoběh. - nerozumim tomu volnobehu.co si mam pod tim predstavit.

Datum: 17.10.2010 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
množství dřeva nevím přesně protože na tu hromadu dřeva jedem dvě domácnosti, dejme tomu že 4 m prostorového dřeva + 20 ks palet měkého dřeva na podpal a loni sem vyzkoušel i kurové brikety jeko jeden kousek na noc a mužu jenom doporučit , vždy po ránu tam číhal na dně ještě takový žhavý bobek který dokázal po otevření vzduchu zapálit další dřevo.
Volnoběh ? tím sem myslel že v krbu hoří opravdu jen dvě polínka jen s takovím líným plamínkem , žádný burácivý oheň který by po celé ploše olizoval okno krbu. Asi až po měsíčním provozu sme se zděsili jak se nám plazí dým přes obyvák asi v 1,5metrový výšce. to sme se trochu rozšopli a konečně se začal vypalovat lak na povrchu vložky.
když sme ještě bydleli v paneláku tak sme tam měli maximálně 22 stupňu a teď ? jek to tak bývá ženuše je taková zmrzlinka a lebedí si když je v obyváku 26 stupňu, ale to máme až na večer. Když tam máme 21 tak se ohlíží jaktože ještě nehoří v kamnech:-)))

zobrazuji 1 - 30 z 57   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama