Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Setrvačnost PT

Autor: Michal Flídr
Datum: 10.10.2010 17:22
uživatel: 101814

Dobrý den,

plánuji stavbu RD a trochu jsem se zasekl při řešení otázky topení. Na 85% jsem rozhodnutý pro (kondenzační) plynový kotel a příležitostné přitápění v krbu, ze kterého bych chtěl vytáhnout průduch do podkroví.
Otázku, kterou ale řeším je zda podlahové topení, radiátory nebo jejich kombinace. Už jsem přečetl spoustu o výhodách a nevýhodách jednotlivých systémů.
Radiátory bych nechtěl, ale u podlahového topení mám strach z velké doby náběhu a setrvačnosti. Mnoho autorů udává setrvačnost jako výhodu, ale já to vidím trochu jinak:
1 - Mám pocit, že je to mrhání energií. Přes den, kdy se topí se dodá do podlahy tolik tepla, že to udrží stálou teplotu i v době, kdy to není potřeba. Otázkou ale je kolik energie je potřeba na ohřátí rediátoru.
2 - Co třeba dětské pokoje, kdy chci mít na spaní menší teplotu než přes den. Vypnout topení o několik hodin dřív mi nepříjde jako dobrý nápad.
3 - Na podzim příjdu z práce a chtěl bych se ohřát, ale už se mi nechce zatápět v krbu. Mám čekat několik hodin než se nahřeje podlaha?
Chtěl bych se proto zeptat jestli někdo neřešil podobné otázky a k jakému závěru dospěl. Nejsou třeba moje obavy zcestné? S jakou dobou náběhu a setrvačností se dá počítat u běžných RD. Jaký rozdíl v tom může udělat třeba podlaha z anhydritu? Existují případně jiné materiály nebo techniky, které tento problém řeší?

PS. Nečekám přesné hodnoty ani složité teorie z termodynamiky. Zajímaly by mě spíš zkušenosti nebo alespoň nějaký nápad jaké možnosti bych mohl ještě ověřit.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
Datum: 20.08.2019 19:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128318
reakce na ...
Dobrý den,

nerad bych zakládal nové vlákno, proto využiji prostor.
Můžete mi prosím sdělit zkušenost z teplovodním vytápěním pokud jde o setrvačnost. Plánuji 25cm EPS a horní vrstva lino.

Je skutečně pravda, že setrvačnost se počítá na hodiny? Tzn. chci-li rychle zatopit, když přijdu domů vymrzlí, tak čekám další 3 hodiny?
Nebo je dnešní technologie a rychlost jiná?

Autor: Zdenek Smid
Datum: 20.08.2019 19:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100607
reakce na ...
U podlahovky (klasicke nizkoteplotni, vodni, s nekolika cm betonu) je "rychle zatopit" z principu nesmysl. Proste udrzujete vicemene konstantni teplotu, protoze ta setrvacnost je spise pul dne nez 3 hodiny.
Co jsem jednou nechal poklesnout teplotu z 22 na 18, tak jsem to vytapel zpet den a pul ...

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.08.2019 20:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Plánujete stavět pasivní dům. Pokud vypnete topení a je jedno zda se jedná o radiátory nebo PT, tak Vám díky energii naakumulované v interiéru a malým TZ bude teplota klesat rychlostí cca 0.5C/den. Zapomeňte na noční útlumy nebo útlumy v době, kdy jste v práci. Ve Vašem případě ani nebude mít význam vypínat topení po dobu dovolené. Stejně tím nic neušetříte.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.08.2019 21:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Doplním příspěvky pánů disketérů přede mnou.
"Zlozvyk" utlumovat k nám přichází například z UK. Tam tak topí miliony užívatelů. Jenže oni nikdy nevytopili dům, zdi, podlahu atd na nějakou slušnou operativní teplotu. Mají domy z kamene, neomítnutého zdiva a s jedním sklem v okně. Izolace podlah nebo čehokoliv prakticky neznají. Je to tradice a plyn 3x levnější než elektřina. Při odchodu z domu nebo po zalehnutí se topení vypne. V takovém domě dokáže teplota vzduchu spadnout až o 4°C za hodinu (pak se to samozřejmě někde zastaví). K tomu mají u všech termostatů tabulky jak jim program z 21°C najednou přeskočí na 16°C. Co je důležité říci u nich se lednová průměrná teplota pohybuje mezi 6 až 9°C. U nich se zásadně nemontují kotle výkonu 12 nebo 18 kW ale rovnou 27 až 42 kW. Termostatické hlavice nemohou používat, protože jim to odstavuje topení a oni potřebují topit s velikým přebytkem výkonu aby vykryli dočasně deficit.

EDIT
Ukázka "britského termostatu"

Autor: Josef Devátý
Datum: 21.08.2019 09:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129833
reakce na ...
Fotogalerie:
Mýtů a pověr je hodně. Než si ho (ten dům) postavíte, raději si teplotní komfort vypočítejte.
Na obrázku je přízemí zamýšleného domu při výpadku vytápění. Pokles o stupeň za pouhých 7 hodin s nejvyšší možnou účinností rekuperace. Venku -12°C (dT = 33K). Transportní zpoždění cca 30 minut. Lineárně si přepočítejte dle venkovní teploty. Při +4°C bude pokles poloviční. Na obrázku máte dům tazatele při 7 hodinovém výpadku vytápění. Od 22:00 po 5:00 pokles z 21 na 20°C. Pak dohánění výkonem 3 kW až do 14 hodin. Pak udržovací výkon cca 1800W. Počítáno pouze přízemí domu.

Datum: 21.08.2019 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajímavější by bylo spočítat celkovou spotřebu pro variantu trvalého topení a proti tomu variantu s nočním útlumem. Jak dlouhý utlum začne mít významější efekt na spotřebu.

Datum: 21.08.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Proč počítat, rovnou změřit (kalorimetrem). Jenže kde v které krajině? Tam kde v noci padá teplota na -19 °C (a přes den je nad nulou) a nebo tam kde je dlouhé týdny mezi 0 až 9°C ve dne i v noci (s přímořským klimatem). Tyto prace jsou provedeny nebo byly, bohužel výsledky jsou za poplatek na webu. Pak tu nastupuje obrovský a těžko popsatelný problém a to akumulační vlasnost stavby a ty se tedy setsakramensky liší.
Pak jsou stavby kde infiltrace je pro naše poměry téměř nepředstavitelná a tam když se použije úlum alepoň to větrání tolik neztrácí.
Ukázka "AIR CHANGE" u tří zemí.

Datum: 21.08.2019 10:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí dosadit konstantní vytápění 21°C Rozdíl je cca 30W , tedy navýšení o pouhá 2%
Neefektivnost zdroje (nutný vysoký výkon a díky němu nižší účinnost) ty 2% úspor klidně i smázne a noční útlum nakonec může být v lednu dražší varianta.
Ale nemusí, pokud jde o přechodné období a topný zdroj by měl cyklovat díky příliš malému výkonu. Pak je lepší jedno delší podvečerní zatopení optimálním výkonem.

Datum: 21.08.2019 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O to asi jde panu Neu. Většina lidí si stále myslí, že nočními útlumy a útlumy v době nepřítomnosti ušetří velké peníze. Ve starých domech ano, ale v pasivních a NED domech to nemá význam. Jen si tím komplikují a prodražují regulaci (krajní případ je např. kombinace TČ a zonové regulace), zhoršují tepelný komfort a klidně se to může otočit a naopak se spotřeba navyšuje.

Autor: Marek Bednar
Datum: 23.08.2019 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Spis bych to tipoval na kombinaci topeni v krbu a teplovodni el. podlahovky s pomerem setrvacnosti a to tak, ze by se za a) topilo v podlaze pouze X hodin a dotapelo / pretapelo krbem, nebo za b) topilo se primarne v krbu a podlahovka by sekundovala v pripade, ze se topit v krbu nechce, neni ten den cas atp. a v tomhle pripade je pozadavek rychleho zdroje tepla, coz podlahovka neni vuci radiatorum / konvektorum, ktere maji rychly nabeh a stejne tak kratkou setrvacnost a tim jsou s krbem vice kompatibilni. Samo sebou takova klimatizace je uplna topka v rychlosti nabehu, jenze pak clovek prijde na to, ze topit klimoskou je velmi levna zalezitos a topeni v krbu se opravdu stane pouze pro radost a ne byt kazdodennim kotelnikem v obyvaku. To je ted velka moda mit kotel v obyvaku a jako sekundar el. podlahovku, ktera ma drahy provoz, takze se v tom kotli topi o 106. Mne ten kotel stacil prez 30 let v kotelne. Osobne mam v zime vetsi priority zajmu, nez behat kolem krbu. Vetsina lidi kolem me se divi, proc nemam v baraku komin pro kamna / krb a ja na to stroze odpovim, ze tahle dnesni hippies moda me fakt minula, stejne jako Facebook :-)

Autor: Zdenek Smid
Datum: 23.08.2019 08:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100607
reakce na ...
Komin a nejaka forma kamen je dobra vec v pripade nepredpokladane situace, kdy napr. nejde elektrina atd. Jinak u noveho domu - placeni samotne vystavby komina, pravidelne revize, prace kolem ... asi to neni ani ekonomicky a komfortne smysluplne.
Ja komin nemam taky, za 10 let mi nechybel a v pripade nejake katastrofy jsou vzdycky i alternativni reseni anebo je to vlastne uz stejne jedno :) V nejhorsi se da poridit nouzove externi komin.

Datum: 23.08.2019 09:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud nepujde v izolovanem dome dlouhodobe el. tak se bude hl. resit ohrev pokrmu, caje, atp., nasledne se zacne resit co s masem v mrazaku a nekde v dali topeni. Krb z toho vseho splni pouze teplo domova a ten zbytek je KO. Ono nejpis v zastavbe k dlouhym vypadkum nedojde, protoze to ma vliv i na chod okolnich firem. Pasivni dum s FVE a hybridnim stridacem, ktery ma moznost pripojeni elektrocentraly bude fungovat nouzove cely dum. Elektrocentralu vlastnim pro ucely pravidelne akce mimo dosah el. site a zaroven dobre poslouzila na stavbe bez el. pripojky. Kafe, parky v mikrovlnce, no problem :-)

Datum: 23.08.2019 09:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podstatně levnější je koupit jen obyčejnou elektrocentrálu a čidlo CO. Máte tak vyřešený jakýkoliv výpadek. Včetně mrazáku, vaření a při dobré konstrukci i topení odpadním teplem.

Autor: Roman Novák
Datum: 23.08.2019 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Jak už zde bylo řečeno. Problém při výpadku EE není s vytápěním, ale s provozem spotřebičů, které ji zároveň z části dotápí. Bydlím pátým rokem v horské oblasti s častými odstávkami dodávek EE a na tepelné pohodě to není znát. V případě dlouhodobějšiho výpadku bych sjel 10km do půjčovny nářadí.

Datum: 23.08.2019 10:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Bednář, nevím zda jste si toho všiml, ale tazatel staví pasivní dům. Je v tomto případě nutné starat se o rychlost natápění ?

Datum: 23.08.2019 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z jineho vlakna vim, ze chce dotycny stavet pasivni / nulovy dum a v prvnim prispevku citim skryty dotaz, jak se bude chovat podlahovka v kombinaci s krbem, ze by se primarne topilo v krbu a podlahovka bude spis takovy sekundarni nouzovy zdroj tepla u ktere je potreba vedet, za jak dlouho se asi tak natopi a ohreje interier do puvodni teploty podlahovkou a stejne tak muze zajimat i setrvacnost nahrate podlahy, ktera bude na skodu v pripade, ze prijdu odpoledne domu, budu chtit topit v krbu, jenze to nejde, protoze je podlahovka naakumulovana. Nedokazu rict, ale podle me v pasivu pri vypnuti zdroju tepla klesne teplota za 24 hodin o 1,5 stupne, takze kdyz se prestane topit v krbu v noci, tak se musi kalkulovat, aby druhy den odpoledne / vecir nepoklesla teplota do vetsiho diskomfortu, jenze do toho prijdou promenny situace u kterych se planuje, ze se druhy den v krbu zatopi (el. podlahovka se nezapne), ale z nejakeho duvodu se nezatopi a tak nastoupi podlahovka, ktera ma pomaly nabeh.
Tento zpusob topeni maji jiste vyzkouseny lide zijici v techto spickove izolovanych domech. Na druhou stranu je tento zpusob kombinovaneho topeni v roce 2019 sileny.

Datum: 23.08.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"tento zpusob kombinovaneho topeni v roce 2019 sileny."
Podepisuji tuto petici.

Mne by zajímalo na jaký výkon (parametry) se bude projektovat takto "pracující podlahovka" a jakou povrchovou teplotu bude mít v lednu a pak v březnu.

Datum: 23.08.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kamarad tento typ kombinovaneho topeni s primarnim zdrojem topeni hl. v krbu posle v NED na vyssi level a bude mit prosklenou vlozku skrz na skrz, ktera je umistena v prostoru mezi obyvakem a kuchyni - design na ukor prakticnosti. Prizemni NED dum cca 110 m2 Sam jsem zvedavy, jak moc mu tam bude kolisat teplota.

Autor: Martin Neu
Datum: 23.08.2019 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128318
reakce na ...
Nevím zda odkazujete na mě, ale krb bude v mám případě používán pouze omezeně. 1-2 měsíčně... :)

Datum: 23.08.2019 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím jaký výkon bude mít váš krb ale před zatopením by bylo dobré nechat dům tak 2 dny bez topení.

Datum: 23.08.2019 11:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To vcelku jde zatopit si pro radost 3-6x za rok s investici prez 100 tis. do krbu vcetne obestavby a kominu. Mne to staci v zime na dovolene na chate cca 10-13x s nulovou investici doma :-)

Datum: 23.08.2019 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co je to pomalý náběh? Z fyzikálních důvodů má rozumně postavená podlahovka (tedy tloušťka 6 cm, ne 15 cm) transportní zpoždění 30 minut. Jinak se od topení radiátory či krbem neliší. Samozřejmě popisuji celý prostor. Ne, že si můžete ke krbu stoupnout a máte pocit, že topí hned.
Švarc už ke škodě tohoto portálu ověřená řešení popisovat nebude. Nejspíš na to doplatí i pan Neu.

Datum: 23.08.2019 12:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Švarc si zde především dělal reklamu. Jinak popisoval prakticky jen jediné řešení a to TČ spolu s PT. Jinak pokud by měl zájem zde diskutovat, tak to mohl řešit jako Vy změnou nicku

Datum: 23.08.2019 12:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
On zablokován na rozdíl ode mě není. Už mu dostatečnou reklamu dělají spokojení zákazníci(také ten pocit znám). Po pravdě nic lepšího opravdu v současné době nenajdete. Moje pozice je jiná. Pomáhám některým diskutérům nalézt, kde dělají chyby. Mojí odměnou je pak jejich kultivace :-) a v důsledku i vyšší úroveň tohoto portálu.

Datum: 23.08.2019 13:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávro, vaše drzost je nekonečná a to si uvědomil i tento portál.
Běžte oblbovat nějakým Božkem z Moravy jak mu opravujete elektroniku jinam.
Nebo is opět dejte příspěvek a vzápětí jiným nickem poděkujte. To tu zatím nikdo jiný neudělal.
Hanbou by se jiný člověk propadl.

Datum: 23.08.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konkurovat / prevysovat muze multisplit kmilatizace, kterou chci osadit dum. 3 vnitrni jednotky + 1 venkovni od Daikinu s investici cca 65 tis. + prace za montaz. Topeni + chlazeni vzduchem, ktere funguje temer ihned a do 5ti minut jde citit, ze se mistnost ochlazuje. Vim, ze chladite podlahou, ale to je pro me velmi diskomfortni a bez pantofli nerealne. Tento typ chlazeni ma bratr a chladi pouze pracovnu v podkrovi, kde jsou stresni okna + loznici v beznem patre. Od chlazeni ostatnich mistnosti s negativni zkusenosti ustoupil. Kdyz uz stavet novostavbu, tak jedine na dotace = penize, ktere lezi na zemi a staci se pro ne ohnout, takze TC + podlahovka / radiatory (osobne bych do podlahovky nesel) a nebo multispilt klimatizace + FVE. Investicne to vyjde velmi podobne.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 23.08.2019 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Ano, v KOMPAKTním provedení ta klimoška i vodu ohřeje.

Autor: karak karak
Datum: 23.08.2019 23:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Take chladim podlahou kdyz teplota vystoupne nad 26 st.C, tak ze udrzuji teplotu do tech 26 st.C. Po podlaze chodim bos a neni mi to neprijemne. Kdyz sedim, tak si nohy hodim nahoru. Je treba ale zacit chladit asi 3 hod predem, az pak se mi projevi castecne snizeni vnitrni teploty.

Autor: Roman Novák
Datum: 24.08.2019 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Snížením teploty v interiéru na +26 stupňů se pocitu dusna nezbavíte. To už by musel být vzduch hodně suchý. V létě tomu bývá právě naopak. Přežít se to dá ale rozhodně bych to nepovažoval za komfort.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 24.08.2019 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pro chlazení a snížení vlhkosti !!!! pouze klimatizace

zobrazuji 1 - 30 z 71   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama