Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

cihly na pur penu - v nemecku zakazane??????

Autor: eva kornecka
Datum: 30.11.2010 00:14
uživatel: 100794

dobry den,
jiz v par prispevcich se prispevatele odvolavaji na to, ze montaz /lepeni/ brousenych cihel na pur penu je v nemecku zakazane....... Docela by me zajimalo, co je na tom pravdy, jelikoz jsem prohledala net /i anglicky, bohuzel nemecky neumim/ a nic takoveho jsem nenasla. Proto prosim, aby ti, co to zde tvrdi, uvedli sve zdroje, even. odkaz na nemeckou vyhlasku, ktera toto upravuje atd.
dekuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 113   starší >>
Datum: 02.09.2019 17:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130770
reakce na ...
Dobrý den,

za prvé, v Německu zdění na PUR pěnu nebylo nikdy výslovně zakázané, ale v době této diskuze probíhaly atestační zkoušky a díky tomu zatím nebyla vydaná certifikace. Z praktického pohledu se tedy tak či tak zdít na pěnu nemohlo, ale význam slova "zakázáno" zní trochu dramatičtěji než "čekalo na atestaci".
Co se týče zdění na pěnu - pokud stavíte maximálně patrový rodinný dům, tak bych se toho vůbec nebál. Zdivo na pěnu (a stejně tak i zdivo na tenkostěnnou maltu nanášenou jen na žebírka) má řádově o 15-30% menší únosnost (15% u malty na žebírka, 30% u pěny) než klasické zdivo zděné na maltu celoplošně rozprostřenou v ložné spáře o tl. více než 3 mm. Nicméně u mého patrového domu zděného na pěnu vychází u zdiva Porotherm 30 Profi dryfix únosnost cca 24 tun na metr běžný a reálné zatížení je cca 7 tun na metr běžný (při uvážení nejhorší kombinace zatěžovacího stavu). Tedy únosnost zdiva je stále více než 3x větší, než největší zatížení, které může nastat. Pro porovnání například při zdění z Ytongu bude únosnost ještě o dalších cca 40% menší, než pro PTH dryfix. Někdo tu namítá, že nikdo neví, co ta pěna udělá za 20-30 let. V zásadě je to vlastně úplně jedno. Ta pěna je pouze fixátor, nepřenáší ani nepomáhá přenášet žádné zatížení v tlaku. To zdivo získá potřebnou tuhost od samotného zatížení a i kdyby se ta pěna časem zcela vytratila, tak dům kvůli tomu rozhodně nespadne, protože cihly budou do sebe pevně zaklesnuté od zatížení. Ostatně zkuste si na sebe položit cihly na sucho, zatížit je 7 tunami a zajímalo by mě, jak byste je od sebe dostali jinak než že je rozmlátíte bourací palicí:) Výpočtové hodnoty pro systém dryfix vychází z ověřených certifikovaných zkoušek. Je ale pravdou, že vzhledem k tomu, že zdím tzv. na sucho, použil jsem cihly nejvyšší pevnosti P15. Pro jistotu. Ale i P10 by bez problému dům unesly. Pokud byste chtěli opravdu echt pevnou stěnu pro několikapatrový dům, tak bych pěnu nedoporučil. U patrového domu a bungalovu je to jedno a pořád i se systémem dryfix získáte větší pevnost než třeba s porobetonovou tvárnicí. Někdo tu také namítal, že porobetonová tvárnice je na sobě položená aspoň celou plochou, zatímco dutinová cihla jenom žebírky. Nutno ale podotknout, že zkoušky únosnosti byly provedeny právě u dutinových cihel na sucho položených, čili deklarovaná hodnota musí odpovídat reálné únosnosti. Takže i když vezmu poctivé pálené cihly a položím je na sucho na sebe, unesou mi pořád víc, než porobeton. Pěna nepěna. Taková jsou fakta. Kdo by chtěl vědět více, mrkněte sem: http://www.svsoms.cz/files/Cementove_malty.pdf

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.09.2019 17:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Pokud jde dutinová cihla pod lis, tak je tam vložena vložka umožňující dotvarování a naprosto rovnoměrné zatížení.
Dutinové cihhly počítají s tím, že jejich dutiny budou uzavřené aby se vzduch neproháněl dutinami na výšku zdi.
Až někdo takové měření provede, tak se možná budeme divit co ta "migrace" dokáže. Tedy co udělá s tepelnými parametry.

Autor: Jan Sládek
Datum: 03.09.2019 09:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak samozřejmě, že je tam u lisu vložka, která roznese zatížení. Já mám taky po obvodu ŽB věnec výšky 25 cm, který stejně jako vložka zatížení rovnoměrně roznese a cihly "utáhne". Takže v tom nevidím žádný rozdíl. Samozřejmě, že pokud bych působil osamělým břemenem rovnou na cihlu bez žádné roznášecí vrstvy, tak ta únosnost bude jinde.

Datum: 03.09.2019 10:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale roznášecí vložka už není v jednotlivých řadách a tam vznikají napěťové špičky. Mimo jiné je už dosti dobře známé tvoření mikrotrhlin v omítce právě u zdiva na pěnu. Zdít na pěnu je "statický úlet" (to konstatoval někdo jiný). pěna byla použita čistě z důvodu rychlého stavění a za mrazu. Nikdo nikdy neoddůvodní, že cihla se s další cihlou musí stýkat na celém povrchu a to pěna nazajistí.
https://www.pasivnidomy.cz/jaky-bude-v-cr-dalsi-osud-nosnych-stenovych-konstrukci-na-bazi-poreznich-palenych-tvarnic/t570

Datum: 03.09.2019 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, já tedy mezi těmi cihlami žádnou vložku nevidím - viz. obrázek ze zkoušky pevnosti v tlaku. Pak by taková zkouška ani neměla smysl a popírala by vlastní výsledky:)

Datum: 03.09.2019 12:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Smyslem zkoušky na obrázku bylo to ověření bez malty. Předpokládám, že s maltou by výsledky byly jiné a taky kdyby těch cihhel nad sebou bylo 11 jak tvoří obvykle zeď, tak stlačitelnost a případné posuny budou jiné.

Datum: 03.09.2019 13:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No ale o tom se celou dobu bavíme - pokud ta zkouška měla ověřit únosnost zdiva na sucho, tak přeci nebudou dávat do ložné spáry maltu:) Samozřejmě, že s maltou bude únosnost větší, to už jsem psal, při celoplošně ložené maltě až o 30% větší pevnost. Ale tato zkouška ověřila pevnost zdiva v tlaku na sucho. Při větším počtu řad cihel dochází ještě k namáhání v ohybu vlivem excentrického zatížení a ne úplně rovného zdiva. Ale tato zkušenost se ve výpočtech statiky také zohledňuje. Přijde mi, že ty výsledky stále zpochybňujete:) Já souhlasím, že únosnost je o 30% nižší na pěnu, než na maltu. Ale neznamená to, že je natolik špatná, aby došlo ke zhroucení zdiva. Alespoň ne u rodinného domku.

Datum: 03.09.2019 15:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě souhlasím, že únosst zdiva se sníží o 30% ale je tu další ale. Statika není jenom o únosnosti zdiva ale i o dalším silovém namáhání. Například někdo má lehčí střechu a zafouká vítr a při správném úhlu náběhu vznikne podtlak a chce "nazdzvednout střechu". My sice máme věnec ale už první vrstva bloků má téměř nulovou silovou vazbu na tom co je pod. Podobně je to s namáháním na smyk (boční). Plošný styk malty a vazební možnosti pěna nenahradí. Pak je tu snížení termoizolačních vlastností.

Datum: 03.09.2019 16:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tady bych si dovolil trochu oponovat. Představa, že by střecha vlivem sání nadzdvihla věnec a poslední řadu bloků je ne příliš reálná. Budu mít pálené tašky a samosebou i v druhém patře věnec. Dobře, kdyby někdo dal třeba na střechu jenom PVC folii, tak možná. Ale zase - ta malta má hlavní funkci přenášet tlak mezi žebírky. Únosnost zdiva v tahu bude na maltu ještě menší, než když ho slepíte pěnou (tedy dokud ta pěna zůstane ve zdivu a nezdegraduje). V zásadě ale ta malta nemá v tahu žádnou únosnost. Naopak, já když jsem chtěl od sebe oddělit 2 cihly slepené tou pěnou, tak jsem musel jednu rozbít, protože to prostě nešlo a drželo to jak čert.
Co se týče pevnosti ve smyku, tak tam souhlasím - u pěny je zhruba pětinová oproti maltě. Pokud tedy do mé stěny vjede náklaďák, tak ji prorazí snáze než do maltou vyzděné zdi.
Ale četl jsem si i o případech, že se na druhé straně zdi zděné na pěnu vyléval nějaký velký betonový žlab a tlak betonu posunul jednu řadu cihel v ložné spáře, čímž vznikla prasklina v interiéru. Jsou to ale ojedinělé případy, které běžně u rodinného domku nenastávají.

Autor: Marek Bednar
Datum: 05.09.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Kdyz zacinala pena v CR, tak jsem byl na vystave v Brne a tam mel venku Heluz moznost si overit pevnost slepenych dvou cihel na penu. Lidem se to libilo, no a pak jsem prisel ja, vzal si jednu volnou cihlu, na tu polozil ty dve slepene s tim, ze byla jedna polovina mimo spodni cihlu ve vzduchu, nasledne se postavil levou a pravou nahodou na kazdou slepenou cihlu a jednim poradnym dupnutim dupl na tu cihlu ve vzduchu, aby doslo ke strihu a cihly sli od sebe. Ty borci od Heluzi byli zrovna otoceny a kdyz se otocili zpet, tak se ptali komu se to podarilo. Na baraku jsem boural jednu pricku vyzdenou na penu a delal to zpusobem sekyrka + maly tezky kladivo, ta sekyrka se ostrou hranou prilozila ke spare a kladivem se nekolikrat bouchlo a slo to od sobe. Na venci jsem potreboval vybourat dve cihly zalozene na betonovou smes KVK (cementovy poter 30 MPa), ktera se prodava v pytli a ty cihly se museli totalne rozmlatit, protoze to drzelo jako cert. Pena tomu nesahala ani po kotniky a ve strihu byla v porovnani s timhle tragicka. Predpokladam, ze tady nebude zemetreseni a tak mi pena ani nevadi, ze se z ni zdi a osobne se ji nebranim.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 06.09.2019 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Koukám, že jste filuta. To z Vás asi měli radost?

Autor: metball iGIN
Datum: 06.09.2019 18:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
:-)
inu, jsou v podstatě dva typy Kasařů:
První Typ FABku ("prstíky") prostě brutální silou "ustřihne"...

SFO

Douška:
Je určitě lepší "ty prstíky" z lochen nejdřív vytáhnout
(odvrtání)
nebo, ideálně, najít, kde už jsou "z výroby přefajznutý"...

Leč, pěna není ani náhodou problematická jako "zámek" ...
i když, vlastně to je její největší problém.
Někde zamyká, jinde NENÍ PŘÍTOMNA!

Jak v tom fórku o BETONU, který se podělal:
"Tos byl ty PÍSKU,
nebo ty VODO!
...
Nebo žeby CEMENT?
Cement: Já tam vůbec NEBYL!!!"

Autor: metball iGIN
Datum: 02.09.2019 19:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
"... tak dům kvůli tomu rozhodně nespadne, protože cihly budou do sebe pevně zaklesnuté od zatížení. ..."

4All Mudrlantus Vulgaris:

Ano,
VERTIKÁLNÍ
proudění vlhkého vzduchu CihloVzduchem
je smrtí idee

D V A _ V _ J E D N O M .

Tedy přesněji
Tři a více v DYNAMICKÉM "Jednom"
Střep x Vzduch x "Hovínka" X ČAS :-)

SFO

PS:
Ale určitě se ozve Linearčik Vávra ...

PPS:
... vysvětlí, jak je to s kouty, rohy, ostěními ...

PPPS:
... a LINEARIZOVANOU radiační složkou.
Vždyť PRŮMĚRNÁ teplota ROSNÉHO BODU ...
... a irradiace je taky super!

iGoNY

Douška?
Vlhkost není žádný problém.
Problémem až tak není
ani s KONDENZÁTem.
Ovšem LED,
to je skutečná FYZIKÁLNÍ SÍLA!!!
To neokecá žádný mudrlant.

Ať žijí linearčici, ideálně stavějící vnitřně zateplené cihlovzduchové konstrukce s decentralizovanou ventilací.

Nevíte, "Vo Co Gou?" Vždyť to nemáte "poscaté"?
Natož "rozhrabaný vod slípek"?

Neva, co oči nevidí, srdce nebolí...

Douška?
Kdysi kdosi posílal dotaz na jinovatku uprostřed nezateplené půdy ...
jindy se ptali na vlhké mapy ...
...
jj, cihlovzduch, lepený na Hovínka.
A pár dalších Drobniček k tomu.

O>:-)

Datum: 03.09.2019 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, co se týče toho proudění, vlhkosti a tak. Cihla PTH 30 je zateplena 20 cm izolací zvenku. Opravdu je tu na místě obava, že by snad kondenzát ve zdivu zmrznul a roztrhal ho? Myslím, že opravdu ne. Při této tloušťce izolace bude rosný bod v polystyrenu. Teda pokud nebudu vytápět dům na 30 stupňů a venku nebudou 40-ti stupňové mrazy...

Datum: 03.09.2019 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře už asi chápu, kam tím míříte. Máte na mysli problematiku tohoto článku? https://www.novinky.cz/bydleni/nemoci-nemovitosti/clanek/netesna-cihlova-stena-byla-pro-majitele-noveho-bytu-velkym-prekvapenim-355081

Datum: 03.09.2019 11:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tomto případě je samozřejmě důležité si pohlídat, aby byla dobře provedená fasáda. Ideálně celoplošně lepené desky polystyrenu. Čili rozumím, že s dutinovou cihlou se zvyšuje určité riziko, ale dá se řešit.

Autor: Jiří Jiroš
Datum: 17.03.2011 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100370
reakce na ...
Zdění cihel na PU v Německu povoleno je: http://www.wienerberger.cz/servlet/Satellite?pagename=Wienerberger/WBArticle/ArticleText05&cid=1299500300751&sl=wb_cz_home_cs&lpi=1112108758583

Autor: Pavel Pleva
Datum: 17.03.2011 13:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100099
reakce na ...
Ano, "s platností do roku 2005" je psáno v článku. Takže fakta dosud zde uváděná byla pravdivá.
Další otázky jsou, proč se dosud nesmělo, nyní se bude smět
a když už se bude smět, tak proč až do roku 2005
a zda sloužíme jako pokusná zvířátka
a zda v případě neúspěchu by nesl škodu investor nebo výrobce cihel...

Datum: 17.03.2011 13:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Do" by nevadilo, prodlouží. Ale hlavně to vydali až nyní.

Datum: 13.12.2010 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím jak je to s tím zákazem, ale Porotherm EKO+ Profi Dryfix vyhrála cenu Grand Prix na ForArchu (viz.
http://www.bydleni.cz/clanek/Hlavni-cena-GRAND-PRIX-pro-POROTHERM-EKO). Vůbec nechápu jak jedni odborníci mohou oceňovat materiál, který podle zde diskutujících odborníků nestojí vůbec za nic. Asi jsem na to přišel, na jedné z těchto dvou stran prostě odborníci nestojí. :-D

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 13.12.2010 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
A nebo může být ocenění věcí placené reklamy. I to je možné.

Autor: eva kornecka
Datum: 13.12.2010 13:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100794
reakce na ...
jj i to je mozne.asi to ocneneni nebude tak ciste, jako voda z kristalove studanky, ale zase na druhou stranu si myslim, ze uplny sh..it by si nedovolili takto propagovat:)

Autor: Zdeněk Mitrenga
Datum: 13.12.2010 18:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102704
reakce na ...
... potažmo je-li z něj postavena i stanice HZS v Tanvaldu, že ...

Datum: 14.12.2010 07:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne, ta je postavena z obyč. 40 Profi. EKO+ Profi se dělá teprve od března letošního roku. ;-)

Datum: 13.12.2010 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Cihla Porotherm EKO+ se zdí dle výrobce na maltu.

Jestliže se v ocenění cihly POROTHERM 50 Hi Profi DRYFIX praví, že
"Cihla je díky svým výborným tepelněizolačním vlastnostem a jedinečnému konstrukčnímu řešení vnitřních dutin vhodná pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů, a to i bez dodatečného zateplení zdiva. "

tak je ocenění jasné. Odborníci nemají všichni stejný názor a je třeba vybtrat ty s tím správným názorem. Asi také nic lepšího k ocenění nebylo. A někdo to sponzoroval.
Mně logika říká, že je lepší použít masivní nosnou část co nejtenčí a potom izolaci, která může být od počátku vybíraná jak materiálem, tak stukturou jako izolace. Pokud někdo chce cihlu čím dále tím více napěňovat a blížit se strukturou polystyrenu nebo kamenné vlně, jeho věc.
Ale ať mi nikdo netvrdí, že dříve se dávaly také kameny na sebe jen tak nebo lepily jílem a také držely. Kameny totiž nebyly tak křehké.
Pokud výrobce sám doporučí zdění na pěnu a cihlu dá na trh a sdělí, že bez zateplení lze postavit pasivní dům, musí si každý vybrat. Takový výrobce jistě nedá na trh výrobek, který by se zhroutil a proto z něj lze doporučenou metodou (podle technického listu stavět).
Ten pasivní dům bych rád viděl.
Jiná otázka je, zda to je optimální řešení pro mně. Pro mě ne. Pro jiné ano. Je spousta lidí, kteří trvají na tom, aby jim dům dýchal (hlavně v létě, v zimě je vegetační klid). :-)

Datum: 13.12.2010 15:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Plevo, neuražte se, ale tady je vidět co jste za odborníka. Vy neumíte ani číst. Jednak zde říkáte, že se EKO+ zdí na maltu a dále mluvíte o 50 Hi. Kdyby jste si ten článek alespoň přečetl, tak zjistíte, že cenu získala právě EKO+ Profi (znamená broušená cihla) Dryfix (znamená zdění na pěnu). Kdyby jste si to dále pozorně přečetl, tak zjistíte, že postavit z této cihly automaticky pasivní dům nejde. Cituji "ve spojení s vhodným projektem a správným řešením při provádění stavebních detailů obvodového zdiva umožňují zvládnout i výstavbu pasivního rodinného domu". Dále k Vašemu komentáři nemám co dodat.

Datum: 13.12.2010 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pane Jiroši, psal jsem o dvou cihlách, tu první jsem si mohl odpustit, máte pravdu. Oddělení odstavcem asi není dost zřetelné.

Informace jsem čerpal z http://www.nazeleno.cz/aktualne/cenu-inovace-roku-2010-ziskal-porotherm-44-eko-profi-dryfix.aspx
Pokud je napsáno, že z ní jde postavit i bez dodatečného zateplení, tak to asi tak výrobce myslí, ne?
"ve spojení s vhodným projektem" si vykládám tak, že projekt bude na PD a ne na nízkoenergetické domy.
"Správné řešení pro provádění stavebních detailů obvodového zdiva" si vykládám tak, že zedník nebude dozdívat různými typy cihel, dávat naležato, nebo vyplňovat maltou. Nad okny budou překlady, které mají být. Prostě budou ošetřeny detaily tepelných mostů v rámci použité technologie.
Vámi zdůrazněný citát je v pořádku, četl jsem ho.
Jsem zde, protože jsou zde chytřejší, ne abych se urážel. :-)
Ostatní viz obrázek.

Autor: petr kocina
Datum: 13.12.2010 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
zdici pena to je taky perla.
typicky marketing - jeste mi tam chybi sluvko AŽ.

Autor: Miroslav Řehák
Datum: 10.12.2010 12:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100990
reakce na ...
Dobrý den,jen drobek selského rozumu,kolik má unosnost v tlaku blok(ať je jekýkoliv) oproti třeba porobetonu?ohodně vyšší a přesto se z porobetonu staví a nic se neděje(osobně z něj taky budu stavět),tak si myslím že řešit jestli to staticky unese je jen mlácení prázdné slámy,jestliže jsou ty bloky broušené a dosedají plochy přesně na sebe tak ta pěna je tam jen jako lehký fixátor,věnec pod (nebo se) stropem uděláte tak jako tak.dříve se na sebe skládaly kameny na sucho a to nebyly ani tak přesné jako dnešní bloky,myslím si že obavy z unosnosti nejsou na místě,ale je to jen můj selský rozum.Míra

Autor: petr kocina
Datum: 11.12.2010 19:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
mate pravdu,jenze toto nekteri nechteji slyset.
spousty lidi mi zde rikalo,ze nemuzu stavet z 20cm porobetonu a musi mit minimalne 30cm.
proste blaboly.dnes vim,ze bych v pohode mohl dostavet jeste plnohodnotne patro s betonovym stropem.

zobrazuji 1 - 30 z 113   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama