Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stavba domu z unimobuňek

Autor: Tomáš Laurin
Datum: 03.01.2011 23:34
uživatel: 103316

Dobrý den,
rozhodl jsem se pro stavbu malého (60-72m2) domu.
Stavbu bych prováděl vzhledem k financím naprosto sám (pokud neberu pomoc nějakých kamarádů (klempíř, elektrikář atd) tj. ne s pomocí žádné firmy. Na postavení nepospíchám, takže když tím strávim nějaký ten "rok" po odpoledních a víkendech, mě vadit nebude a aspoň se nebudu nudit :-)

Jako ideální vzhledem k ceně základní konstrukce bych zvolil unimo buňky (jejich kostru). 4-5ks.
Vzhledem k budicímu vytápění bych se chtěl dostat co nejvíc k NED, což by neměl být relativně problém ohledně izolace běžných prostor, ale ať jsem vyčetl, už hromadu návodů na zateplení, nikde jsem se nedočetl nic o kovové konstrukci a a jak zabezpečit její izolaci a předejít TM.
Vzhledem k velikosti buňek je nutné aby ocelová konstrukce byla co nejvíce na vnitřní stěně, což není problém dosáhnout u stěn a stropu, tam se dostanu s konstrukcí klidně až dovnitř, ale problém je s podlahou, která se od spodu dost špatně izoluje, tak aby izolant byl pod konstrukcí.
A pokud bych podlahu izoloval zevnitř obávám se velkého prostydnutí konstrukce a tím velkých TM u vnitřních stěn, hlavně dole v rozích.

Pokud to postavim na patky, tak mě nenapadá nic, jak to odizolovat aby nebyla spodní číst konstrukce ve styku s venkovním prostředím.

Jak toto vyřešit aby byla konstrukce odizolovaná tak, že po ní nepoleze mráz, až do obýváku?
Díky za všechny postřehy...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
Datum: 10.12.2015 18:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121246
reakce na ...
Dobrý den, zajímá mě také stavba domu z unimobuněk. Napadl mě problém rosného bodu, který by mohl vznikat na konstrukci a tím navlhčovat izolaci a pak celou stavbu. je to možné?
Děkuji za reakce. Martin

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 10.12.2015 19:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
V kterém místě konkrétně. Vždyť se to dá snadno celé zaizolovat včetně podlahy

Autor: jaroslav zarevucky
Datum: 25.05.2015 20:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119890
reakce na ...
dobry den , ja se jenom chci zeptat na tu stavbu unimobuněk jak jste dopadl??? dekuji...

Autor: Lukas Sedlacek
Datum: 30.04.2015 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116577
reakce na ...
Dobrý den,

I já přidám komentář, stavím v závěru z 6 koster 3 proti sobě na vatu drevostavba, už jsou na place. Detaily se jeste tvoří u projektanta...

Vše svépomocí, na patkach izolant asi dubový fošny pod kostry , na zem hydro folie a penosklo, podlaha pak přímo v kostře s dalším zateplenim.

Pokud by někdo poradil jak zdokonalit, uvítám, negativní názory či rozmlouvani neřeším, rozhodnuti už padlo. Díky. Připadne rad proberu interně mailem, pokud by se tu moc negovalo...

Datum: 30.04.2015 22:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
asi bych využil kostru a vyhnul se hydroizolaci a nechutně drahému pěnosklu...

Datum: 30.04.2015 22:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč se vyhnout hydro - ať to prosím má fakta...

Datum: 30.04.2015 22:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
postavil chych k-ci třeba na těch patkách, ale dost nad zemí. izolace zespodu by byla třeba mnohem levnější vata a hydroizolace není potřeba. Proč to nedělat je jasné, cena jednoduchost. Stavba má být co nejednodušší...

Datum: 30.04.2015 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za pohled, i já to tak cítím, projektant tlačí hydro, asi neřeší rozpočet :-)

Datum: 30.04.2015 22:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pak mě ale napada jeste myšlenka ze když tam bude mezera, kostra bude zespodu mezerou promrzat, drží nad sebou podlahu...

Datum: 30.04.2015 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
musíte chápat, že projektant je většinou někdo, kdo v tom nebude bydlet a určitě za to nebude platit hypo..
On je zaplacen za projekt ať bude jakýkoliv...

promrzat k-ce nebude bude ze všech stran obalena izolací, žech pár míst na kterých se bude dotýkat podpory se dá vyřešit

Autor: Jakub Černý
Datum: 10.04.2015 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119531
reakce na ...
Dobrý den Tomáši, můžu se zeptat na aktuální stav Vaší stavby? Mám podobný záměr, momentálně nyní ve fázi příprav, tak bych rád "hodil řeč" s někým, kdo se o stavby podobné konstrukce zajímá nebo má už s nimi zkušenosti ;)
Chcete-li v tomto směru navázat nějakou "družbu", uvítám Váš email na adrese info(zavináč)utulne(tečka)unas(tečka)cz ;)

Datum: 10.04.2015 14:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... navíc od loňského prosince pracuji v novém zaměstnání u firmy, která má v tomto stylu budovy s kancelářemi :)

Datum: 10.04.2015 14:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
... a úplně náhodou jsem v obrázcích na googlu našel i fotku jedné naší budovy :)

Datum: 30.04.2015 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pokud je nemáte za hubičku, tak bych o tom moc nepřemejšlel. Ta konstrukce Vás vyjde mnohem dráž, protože musíte započítat že prostor nevyužijete úplně tak jak by jste si představoval, bude problém se zateplením podlahy, jelikož buňky jsou dost nízké, budete nucen zateplit pod. Dobrava a umístění vás vyjde na majlant a pak dáte víc na některé nadstandardní spojovací prvky.

Jinak kostra se dá sehnat tak za 7-8k Kč dle lokace. Pokud by jste byl na výrazně nižších cenách a najdete pro sebe vhodné využití prostoru, tak možná...

Autor: Jan Inspektor
Datum: 26.12.2014 15:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118386
reakce na ...
1. Použiť konštrukciu Unimobunky je ekonomicky výhodný nápad. Konštrukcia Unimobunk je smaltovaná, takže by vás mala prežiť ... 2. niekoľko zásad:
Železný rám treba celý dookola - zospodu, od stien aj hore tepelne odizolovať.
Rám zostane vnútri v interiéri.
Je vhodné ho zvnútra vyplniť bvetónom, tehlami alebo iným materiálom, kvôli akumulácii tepla, vlhkosti a aj kvôli zlodejom :-)
Bunku treba odspodu tepelne izolovať. pomocou kombinácie penového skla a polystyyrénu. Penové sklo bude po obvode Unimobunky - pod jej rámom. Teda rám bude vlastne stáť na penovom skle, ktoré znesie veľké zaťaženie. Možno vyrátať rozloženie budúcej celkovej váhy podľa menovitého zaťaženia tak, že ak to vydá, tak penové sklo možno pod rámom striedať s polystyrénom, ale tak, aby lokálne zaťaženie rámu na konktrétnej tehle penového skla (a tiež v príslušných miestach, napr. rohoch) nepresahovalo výrobcom dovolené zaťaženie na plochu konkrétnej tehly penového skla. (Bolo by vhodné zabezpečiť rozloženie zaťaženia (váhy) pomocou vrstvy betónu medzi rámom a penovým sklom alebo použiť vhodnú maltu na plynulé rozloženie váhy rámu na penové sklo. Samozrejme netreba zabudnúť na hydroizoláciu (napr. bitúmenovým pásom) a nejaký ten základ. Nejaký ten celistvý základ je vhodnejší ako napr. pokládané betónové panely, zvlášť, ak sa jedná o trvalé bývanie. Celková vhodná skladba odspodu by bola táto:

Rám: / plocha vnútri rámu:

rám / poter z betónu
(malta, betón) / polystyrén
penové sklo / polystyrén
hydroizolácia / hydroizolácia
základ / betón
základ / makadam
zem / zem

Obvodový plášť:
- zateplenie steny (polystyrén) musí zakryť vrstvu penového skla zboku
Strecha:
- zateplenie strechy musí podobne presahovať - prekrývať zateplenie steny.
Pretože strecha má svoju váhu - i tu treba nad rámom prerušiť tepelný most penovým sklom - aby váha strechy spolu so zatepúlením spočívala na ráme.
Nie je to nič zložité, iba treba trochu myslieť a zabudnúť na to "ako to všetci robia" a nájsť vlastné riešenie, podľa typu a váhy strechy.

V tomto bode kompromis medzi zaťažením, tepelnou izoláciou, hydroizoláciou a hlodavcami neexistuje.

Autor: František Rezek
Datum: 26.12.2014 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Myslím,si že při dnešních cenách stavebních materiálů je to blbost.Možná 2 buňky na chatku.

Kolik zaplatíte za buňky???

Datum: 23.05.2014 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zrovna budu teď stavět domek z 6 UNIMO, tak mě napadlo sem něco napsat, víc hlav, víc ví...

Chtěl bych je zevnitř vyzdít ytongem 30, a do ocel. konstrukce dat izolaci, asi polystyrén. Do podlahy bych nasypal štěrk do úrovně patek a na to izolaci (drcený polystyren, to zakrýt trámy přes konstrukce a s osb deskou zakrýt...

Pokud by jste mi poradil někdo nějakou vychytávku budu vděčen :)

Autor: Martin Lukasek
Datum: 06.07.2012 18:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110096
reakce na ...
a nějaké informace ohledně toho, jak by se na to tvářil stavební úřad, jste našel? Není na to potřeba projekt? Výpočet statiky, rozvody apod? Určitě taky budou chtít znát tvar domu a střechy, podobu fasády ... A co pán co provádí kolaudace?

Co vím, tak teď soused musí vyběhávat povolení i pro postavení vetšího kurníku s přípravnou krmiv.

Ptám se z důvodu, že mě stavba z ocelových modulů zaujala. Neuvažuji tedy běžné rozměry tzv. unimobuněk, ty jsou pro mé účely příliš malé. Ideálně vidím nějakou na míru připravenou ocelovou konstrukci, kterou bych opláštil latěmi a OSB deskami. Z důvodu tepelných mostů v problémových partiích (podlaha/strop) bych zateplil zevnitř. Uvažuji takových 300mm EPS. Na obvod možná méně, do podlahy a stropu možná více.

Nicméně problém vidím v tom co na to stavební úřad. Proto sháním firmu která je schopna vzít nad takovouto stavbou záštitu ve formě projektu. Případně je i schopna několik takových holých modulů na míru zrealizovat.

Viděl jsem řešení od několika společností, většinou však dodávají moduly/buňky zateplené zvenčí a tedy tepelný most nějaký mají. Uvnitř pak mají klasicky vatu. Což je tedy proti principu, že by difuzně propustnější materiály měly být blíže venku.

Datum: 09.07.2012 12:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
když nakoupíte staré vyřazené unimobuňky nebo přepravní kontejnery, dostanete tuhou a zároveň velmi lehkou k-ci, která je snadno přepravitelná a jednoduše spojovatelná. V tom je ta výhoda. Pokud nebudete mít problém s povolením o umístění stavby (což na stavebním pozemku pravděpodobně nebude, Tak se žádná kolaudace nekoná. Nebál bych se dokonce obojí postavit na EPS polystyren a udělat vnější zateplení. Na vnitřní to vzhledem k rozměrům moc vhodné není

Autor: Tomáš Laurin
Datum: 05.03.2011 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103316
reakce na ...
Od stavby z unimo jsem po porávní plusů a mínusů ustoupil...
Vzhledem k jejich velikosti by veškerá izolace musela být z venku, ale tím je nemožné předejít teleným mostům (hodně velkým) od konstrukce do vnitř, hlavně ve spodních rozích, kde není možné buňku postavit na izolaci, ale musí být na patce, z které by přímo táhla zimu do celé konstrukce...
Nakonec finančně lépe a bez těchto problémů vyjde stavby 2by4 na patkách...

Datum: 12.10.2011 23:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem o tom kdysi taky přemýšlel. Pak jsem ale přešel spíše na přepravní kontejnery (v rozumném stavu se dá jeden 6m sehnat za 20k Kč).
Pak jsem ale koupil jiný pozemek a tam už to nešlo. Chtěl jsem to postavit ve svahu ze 4 kontejnerů na předem připravené podloží ve skále na které bych udělal ktámonou k-ci a na tu bych to položil. Jediný tepelný most by byl právě ten trám. Jinak celistvé vnější zateplení. Bylo by to dvoupatrové ze zelenou strechou která by na tom šla udělat doslova sama :)
Mám pocit, že by zde ode mě měli být obrázky s řešením uložení.

Autor: melkor unlimited
Datum: 13.10.2011 07:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Unimo buňky, kontejnery, 2by4 nebo panelovou dřevostavbu lze usadit nejenom přímo na patky, ale i na zateplenou konstrukci podlahy.

V podstatě to, co navrhuje pan Mitáček - rámová konstrucke na patkách. OSB z horní a spodní strany. Meziprostor vyplněný izolací.
Jako tepelný most zůstanou jenom ty trámy rámové konstrukce. Na obvodu je lze překrýt izolací a částečne ho tak potlačit.
Spodní strana by měla zůstat jako odvětrávaná kvůli vlhkosti a hnilobě.

Mám to tak řešeno v projektu na dřevostavbu.

Autor: Hindukus Hindukus
Datum: 29.03.2013 09:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107441
reakce na ...
Co odizolovat patky xps nebo to postavit na sklo (bublinkové). Izolace jde udělat bez TM jak nic jen otázka kolik tak 30cm (okna ?). topit elektřinou.
Nebo to postavit na klasickou základovou desku čtverec jak na bungalov a děti si budou mít, kde hrát.

Autor: Radim Bulinský
Datum: 02.03.2011 15:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102359
reakce na ...
Dobrý den, mám nápad jak vyřešit stavbu domečku z buněk a vyšel by z toho téměř pasivní dům. napište mi na email a pokusím se to vysvětlit.

Autor: jiri kocan
Datum: 04.03.2011 23:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100924
reakce na ...
proč ty tajnosti jste na foru my to chceme taky vědět

Autor: aleš pobucký
Datum: 20.01.2013 13:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112025
reakce na ...
vás nápad na pasivní dum z unimo mne zajímá. mužete mi prosím nejak poradit.

Datum: 20.01.2013 15:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
co je na tom složitého? Prostě ty buňky ze všech stran obalíte izolací. To jestli bude unitpod pasivní nebo ne záleží taky na tom jak je k sobě seskládáte a kolik jich bude. Lepsí než unidpod je ale přepravní kontejner, kterej má vyžší strop a tím odpadne spousty starostí. navíc když budete hledat najdete takoví co mají v sobě 8" PU izolace a nemusíte nic řešít.

Ale když o tom budete více přemýšlet, tak zjistíte že vlastně stejně f-ční řešení je svařit nebo sešroubovat ocelovou k-ci. Ušetčíte za velké trable s dopravou a nebudete limitován rozměrem těch unitpodů. Ty by měli smysl jen tehdy pohud by jste je zvenku už díl neupravoval. Pak už to bude totiž nerentabilní.

Autor: Hindukus Hindukus
Datum: 29.03.2013 09:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107441
reakce na ...
Z čeho tu konstrukci udělat? vím že se dělaj baráky jak dřevo z oceli nerez nebo i PVC. Ale cena pokud to nebude obyč blato no nevím.

Datum: 29.03.2013 10:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu konstrukci tam máte pouze jako nosnou, jako něco o co ostatní materiály budou rozkládat svou váhu. Bude to je skelet zajištující torzní tuhost, kterou ještě dalším opláštěním zvýšíte.

Jako výhodu vidím to že z domu uděláte dokonalou faradaiovu klec a do budoucna nebude problém cokoli změnit přikotvit, jelikož ocel se dá výborně svařovat. Pokud to opláštíte plechem, tak získáte navíc výbornou parozábranu . Základe nakoupíte ve sběrně za 12Kč Kg a zbytek Ferona, Dama, Kondor,...

Výhodou Vám bude možnost izolace levnější vatou a snadnou opravitelnost, při šroubování i rozebiratelnost.

Autor: Vaclav Malhaus
Datum: 26.01.2011 20:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100630
reakce na ...
Asi pred 5roky byl nekde clanek o stavbe z hotovych bunek,dodatecne zatepleno,predelane podlahy,sedlova strecha,skusim pohledat čas.Staveni nebo Bydleni tusim.

zobrazuji 1 - 30 z 32   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama