Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

PASIVNÍ BUNGALOV

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 16.01.2011 10:53
uživatel: 100179

Smyslem tohoto vlákna by měly být technické argumenty, které by potvrdily, nebo vyvrátily názor, že je možné postavit bungalov v pasivním standartu. A zde bych striktně vyžadoval
paramtry podle definice pasivního domu s MTP na topení do 15 kWh/M2/rok a samozřejmě i dodržení všech dalších závazných parametrů.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 299   starší >>
Datum: 14.03.2019 09:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101354
reakce na ...
Dobrý den, k tématu máme redakční článek. Můžete kontaktovat tvůrce energetického řešení pro zodpovězení otázky. článek s kontaktem je zde: https://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/14988-redakcni-navsteva-pasivni-bungalov-podle-individualniho-projektu

Autor: fany fany
Datum: 29.01.2015 19:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100332
reakce na ...
Tady ( http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/359396-vlastnimi-silami-postavili-pasivni-dum.html ) je zajímavý pasivní dům, z části svépomocí. Prý čtvercový.

Jen ten článek, případně fotka, mi nějak nesedí. Na tom prvním snímku snad není čtvercový dům o 100m2, ale obdélníkový. Chápu, že novinář většinou neví o čem píše, případně do dostal jako reklamní záležitost, ale měl by se nad tím alespoň zamyslet.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.01.2015 20:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://www.pasivnidomy.cz/domy/rd-sardice-206
A víte že máte pravdu. Plocha 121 m2 a topení tep.čerpadlem a ještě el. panely a rohožemi. Docela by mne zajímal instalovaný příkon.

Datum: 30.01.2015 06:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten barák je ale stejně zajímavý. Píší, že nemají nevyužívané podkroví. (Dům je koncipován jako přízemní, ovšem má obyvatelné podkroví. Tento prostor ale zatím není využíván.)

Tudíž nevíme, zda měřili míru provzdušnosti jen přízemí i když, pokud je otevřené schodiště, tak to samostatně asi není možné. Ale schody jsem, na žádné fotce, neviděl. Možná byl vstup do podkroví schován za některými dveřmi na chodbě.

Nicméně je vidět, že i přízemní domek je možný postavit jako pasivní.

Autor: Pavel Lysak
Datum: 30.01.2015 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112796
reakce na ...
Ono pri pohledu na strechu tam neni nikde zadne okno, vyjma svetliku pro vylez na strechu. Pokud maji obytne podkrovi,t ak musi mit leda nachystane otvory ve stitech, ktere v pripade potreby vybouraji. Asi priprava na zobytneni podkrovi.

Autor: Pavel Pleva
Datum: 30.01.2015 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100099
reakce na ...
Vysvětlení instalovaného výkonu je jednoduché. Jednotka Nilan při teplotách +20 vnitřní/-5 vnější odebere teplo vnitřnímu vzduchu který odchází, ohřeje vnější který přichází na tu samou teplotu a ještě z toho ohřeje vodu....
Podle mého to jaksi nejde, to by odcházející musel mít -100 nebo ještě méně. Takže se to dohání elektrickým topením. Kdyby měli Nilan jen na rekuperaci a ohřívali vodu elektřinou, vyšlo by to příkonově nastejno.
Podle mě má Nilan smysl ve Francii, popř. Británii, kde je většinu roku nad nulou a vlhký vzduch, tam se vyplatit může, protože zvýšením větrání se dům nevysušuje a z odtékající vody získá teplo na ohřátí TUV. Ale u nás? Kdyby to fungovalo, nemusí mít el. topení.
Byla zde o tom dlouhá diskuse, jsou i opačné názory a nemá cenu ji znovu obnovovat, já svůj hájit nebudu, ale nechám si ho. Je to věc každého investora.

Datum: 30.01.2015 12:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi tak. Je paradoxem, že 5 let se na stavbu PD připravovali a pak vymyslí nevhodný systém topení a větrání.

Autor: Radek Němec
Datum: 06.02.2015 11:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Nemá smysl otevírat již 100x obehranou diskuzi, ale zase upozornit na fakta smysl má. Podívejte se sem.
http://passiv.de/komponentendatenbank/files/pdf/zertifikate/zd_nilan_compactP_en.pdf
Všimněte si certifikovaného objemu vzduchu 92m3/h. Nechme stranou všechen marketing, jen zůstaňme u větracího objemu.
Zdá se Vám 92m3/h na tento dům jako nějaké zvýšené větrání? Naše norma udává 1/3 objemu jako minimum a doporučuje 1/2. Jestli má tenhle dům 121 m2 a předpokládanou výšku stropu 2,7, jedná se o kubaturu 327 m3. Větrat by se tedy mělo 109 až 163m3/h.
Testovací body jsou také v teplotách -7°C, to totiž vyžaduje norma. Když vezmu úplně nejhorší výsledek testu při nejhorších provozních podmínkách (-7°C), uvádí COP 2. To znamená, že voda je ohřívána cca 1kW. Na ohřátí vody 180l z 15°C na 55°C, potřebujete 8,5 kWh.
Při uvedeném topném výkonu v těch nejhorších podmínkách je to 8 a půl hodiny potřebného větrání.
Takže pokud by majitel nechtěl respektovat požadavky norem, stačí mu běžnou intenzitou větrat jen přes noc a vodu má ohřátou. Dál větrat nemusí.

Datum: 06.02.2015 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Radku
po nočním větrání bude ohřátá voda teplem, které bude odebráno z odcházejícího vzduchu. Souhlasím.
A čím bude Nilan ohřívat přicházející vzduch? Jestliže ho neohřejete, tak po čtyřech hodinách se bude vzduch ohřívat od stěn a dům bude postupně prochládat.

Datum: 06.02.2015 13:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je to, že neznáte systém. Odkazovaná jednotka má klasický pasivní výměník a energie pro ohřev TUV je odebírána až za tímto výměníkem. Takže do místnosti je v době ohřevu vody přiváděn vzduch o teplotě zcela jako při jiné pasivní rek. jednotce.
Máte ale ještě druhou možnost, dohřívat zároveň vzduch. To je ten sloupeček v protokolu nad Hot water s označením Heating. Když vzduch projde pasivním rekuperátorem má např. 18°C a vy ho chcete dohřát na uvedených 33°C (tj. o 15°C) budete potřebovat cca 400-450W. V takovém případě by se ohřev vody při přívodu do místnosti 33°C prodloužil na cca 16 hodin.
Pořád větráme jen oněch 92m3/h.
Máte dvě možnosti - buď vzduch jako z běžné pasivní rekuperačky a vodu teplou za za 8 a půl hodiny a nebo vzduch o teplotě 33°C, ale s prodlouženou dobou ohřevu na cca 15-16 hodin. V žádném případě nejde mluvit o nějakém zvýšeném větrání.

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 09.02.2015 11:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
A nebo můžete ohřát vzduch jen na teplotu v domě, abyste jej přespříliš neochlazoval, zapnout na tři mrazivé měsíce v roce elektrický dohřev vody (horní části), a větrat nějakých sedm hodin. Z letošní zimy mám vyzkoušeno, že při takovém větrání nejde ani při teplotách -8 °C vnitřní RV pod 50 %, a v průměru se drží na 55 %...
Nevím ale, proč by měl uživatel ohřívat TUV zrovna přes noc, kdy je největší mráz, když ráno potřebuje TUV málokdo. Snažší je ohřát vodu přes den, kdy jsou povětšinou plusové teploty, v noci stačí podle dispozice domu hodina-dvě větrání na dodání čerstvého vzduchu...

Datum: 09.02.2015 14:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vodu můžete ohřívat, kdy chcete. Já větrám nejvíc v noci a to celou noc. Myslím si, že potřeba větrání je individuální stejně jako potřeba tepla. Protože mám nadřazený systém, můžu si i naprogramovat ohřev vody. Pokud bych chtěl vodu ohřívat přes den, nastavím si na programátoru požadavek na teplou vodu třeba jen na 20°C - to je obvykle pod teplotou zůstatkové vody v nádrži. Tím nesepne ohřev vody a protože si nastavím i teplotu do místnosti a v místnosti na noc pod pod aktuální teplotou, neaktivuje se ani dohřev vzduchu. Jednotka větrá jen jako pasivní. Voda se začne ohřívat až během nastavené doby. Běžně to mám nastaveno jen na větrání přes noc, přes den nejsme doma.

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 09.02.2015 19:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
Ano, bude to silně individuální. Mně je v zimě nepříjemné jakékoli znatelné proudění, natož chladnějšího vzduchu, takže větráme převážně v nepřítomnosti. Defakto větráme podle potřeby ohřevu TUV, a tak nějak nám to subjektivně postačuje, když nepočítám sepnutí z kuchyně nebo koupelny, nebo tu noční hodinku, bez ohřevu jednotku zatím nepoužíváme. To se asi změní v letním období, až bude voda ohřáta rychleji...
Je pravda, že ty zimní teploty ve dne - v noci nejsou tak moc rozdílné, může to být v průměru nějakých 5-10°C, takže v reálném korunovém vyčíslení to za jednu zimu bude pakatel...

Datum: 18.12.2014 08:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli bude zima pokračovat v tomto podzimním hávu, tak budu mít asi zase návštěvu od dodavatele EE..... :)

Tohle jsem zažil asi pře pěti lety. Na jednom objektu jsem instaloval solární panely na ohřev TUV. Za ten rok klesla spotřeba elektriky o cca 40%. Je to objekt provozovaný pouze od jara do podzimu pro rekreaci. No a dodavatel EE se patrně domníval, že mám černotu, tak se přijel podívat ......

Datum: 18.12.2014 16:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ke mně jezdí přeměřovat každý rok. Neumí do počítače vložit, že elektroměr na TČ vypíná čerpadlo na vysoký tarif a je jim podezřelé, že čerpám jen na nízký - a ve vysokém ani kilovathodinu... :-)
Přijedou, přeměří, podepíše se zápis a za rok na viděnou...

Autor: melkor unlimited
Datum: 26.12.2014 16:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100033
reakce na ...
Konečně mi ČEZ zapojil HDO pro tarif D45.

Po orientačním přepočtu nákladů podle cenníku 2015, kdy i kompletní spotřeba pouze VT (čistě teoreticky) vyjde o cca 12 000 levněji než D02, na nějaké blokování kašlu.

Smysl by to mělo pouze pokud by kwh VT D45 byla dražší než kwh D02.

Datum: 04.12.2014 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady je také jeden pasivní bungalov: http://www.pasiv-projekt.cz/item/epd-ekoncept/

Autor: Jakub Mach
Datum: 05.12.2014 11:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113252
reakce na ...
Od stejného projektanta máme nakreslen i náš pasivní bungalov. Ovšem s větším půdorysem. Když se chce, všechno jde...

Autor: Pavel Kříž
Datum: 05.12.2014 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109519
reakce na ...
Dobrý den, není pochyb o tom, že lze postavit pasivní bungalov. Otázka je, jestli je to i smysluplné honit se za pár watty pouze proto, abychom dosáhli nějaké uměle stanovené hranice. další otázka je jestli je to i finančně návratné a není to zbytečné vyhazování peněz.
Na druhou stranu kromě technických opatření, hodně lze nahnat i vhodně zvolenými parametry při výpočtu.

Autor: Jakub Mach
Datum: 05.12.2014 11:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113252
reakce na ...
Přesně jak píšete. Pokud se přemýšlí dopředu a navrhuje se už s jasným úmyslem, není to pak takový problém a finanční rozdíl oproti jiným stavbám.

Datum: 05.12.2014 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, je to tak. V podstatě jde o to, že lze postavit pasivní bungalov. Taková tady byla prapůvodní otázka. Nicméně, když se dobře přemýšlí, tak to není dražší, než pasivní patrák. Někdy dokonce i levnější.

Mnohem důležitější je poznámka pana Kříže, zda je, honba umělé hranice pro stanovení PD, nutná. Jestli není lepší oželet nějaký ten kolowatík na metr čtvereční na vytápění a postavit si to, v čem budu bydlet mnoho let a kde se mi bude, po všech stránkách, líbit. Kde nebudu až tak moc závislý na nevyzpytatelných zdrojích energie, kde nebudu otrokem komercionalizace a složitých regulací, ale naopak využiji to, co příroda nabízí.

Ti, co se ženou za lízátkem, zvaném zelená dotace, mají samozřejmě výjimku...... :)

Autor: Michal Mojžíš
Datum: 05.12.2014 12:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116486
reakce na ...
Můžete specifikovat, kdy je pasivní bungalov jinak stejných parametrů, lokalizace a situace levnější než pasivní kompaktní patrový RD? Samozřejmě při stejném přístupu investora.

Jinak v rámci druhého odstavce ona honba za co nejnižšími kW přispívá právě k dosažení toho dalšího, co uvádíte. ;-)

Datum: 05.12.2014 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přiznávám, že jsem čekal Vaší reakci. I když ne tak rychle....

Ale k Vaší otázce. Bungalov, stavěný systémem "bedna v bedně", vyjde levněji, než patrák stejných parametrů. Ale beru to, že při honbě pod patnácku, to nemusí být jednoduché.

Ten poslední odstavec jste nepochopil.

Datum: 05.12.2014 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chcete tím říct, že takový bungalov vyjde levněji než klasický RD se stejnou obytnou plochou a stejnými TZ?

Já myslím, že pochopil. Jen uvádím, že právě to a) (tedy minimalizace spotřeby domu) přispívá k dosažení b) (tedy energetické nezávislosti, příjemnosti bydlení apod.).
Nicméně dosažení pasivity by nemělo být cílem samo o sobě.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 05.12.2014 17:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Dosažení pasivity bude povinný cíl. Dneska je to cíl pro získání dotace z NZÚ. Tam se to opravdu vyplatí.
S pozdravem Laďa

Datum: 05.12.2014 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V podstatě ano, jen se asi posune limit od 15 ke 20 a možná i výše, jako je to u zelené dotace druhé hranice. Ono co si budeme povídat, zápaďáci se jen tak nezbaví možnosti staveb malých hradů a honosných sídel.....

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 08.12.2014 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
V Německu dokonce pasivní domy již od 1.1. 2015?

Datum: 08.12.2014 14:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tu povinnost zavádí dřív víc zemí.

Datum: 08.12.2014 14:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, ono se ve skutečnosti nebude jednat o pravou pasivitu. Půjde o dům na úrovni velmi dobrého NED.

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 08.12.2014 14:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Je někde v češtině napsáno jaké parametry ten dům má mít? By mě zajímalo zda se tam vlezem s naším bungalovkem.

zobrazuji 1 - 30 z 299   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama