Srovnání vhodnosti typů výtahu pro malý bytový dům

Autor: radek hejnal
Datum: 03.02.2011 12:32
uživatel: 103875


Dobrý den
řeším otázku který typ výtahu pro malý bytový dům (v Praze, fáze projektu), 5 nástupních stanic (přízemí+4patra), na každém patře jen JEDEN byt (4+kk), takže malé zatížení výtahu, stačí pro 3 osoby.
Je to plánovaná novostavba, takže místo pro strojovnu, nad samotným výtahem či pod ním není problém. Díky extrémně malému počtu partají jsou provozní náklady na výtah velmi důležité, důležitější než počáteční investiční náklady. Prosím o doporučení který výtah je lepší a proč.
Výtah je v jádru domu, takže problémy hydrauliky s vysokou viskozitou oleje při nižší teplotě by neměly být velké
Revizní prohlídky jsou defakto stejné (četnost, náklady), ale co náhradní díly?
Z diskusí jsem vyčetl nevýhodu hydrauliky z hlediska platby za výši jističe a nižší efektivity pohonu, ale co ostatní hlediska

A) Hydraulika (jak dlouho vydrží olej, co jiné pravděpodobné opravy)
B) Trakční strojovna nad šachtou
C) Trankční bez strojovny


Děkuji moc za názory a informace
Jsme ve fázi projektu, a potřebujeme vědět kam šachtu, a další náležitosti

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Václav Vaněk
Datum: 03.02.2011 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100536
reakce na ...
Dobrý den,
velmi správně řešíte otázku výtahu včas.
Rozhodně se domnívám, že nikdo by Vám nemohl doporučit nově budovaný výtah s nosností 250 kg - t.j. 3 osoby. Je nutné brát ohled na předpisy a velikost klece pak by měla být taková, aby v ní mohly být pohodlně přepravovány dětské kočárky s doprovodem nebo vozík pro osobu s omezenou schopností pohybu. Tedy já bych doporučil nosnost 630 kg. Takovým výtahem se pak dá i něco odstěhovat. Pak je důležité se zabývat jaké šachetní dveře budete chtít - jednoznačně radím,aby jste požadovali dvoukřídlové automatické centrální šachetní dveře. O kabinových dveřích se nezmiňuji, protože ty musí být dodány automaticky. V diskuzi jste si jistě přečetl, že hydraulický výtah má svá úskalí - vždy vyšší příkon ( i když dolů jezdí téměř "zadarmo"), hydraulický olej je nutné čas od času nechat kontrolovat, zda v něm není voda, která by mohla v nevhodně umístěné strojovně výtahu kondenzovat, při výměně oleje se mění vždy celá náplň a to bývají desítky až sta litrů, výtah musí být velmi dobře instalován, je to přeci jen uzavřená hydraulická soustava a tak každý problém s únikem kapaliny může být drahý, nehledě na ekologii.
Zůstávají tedy výtahy elektrické trakční. Ten se strojovnou je nejvýhodnější pro budoucí údržbu - strojovna je samostatná a tak žádný servisní úkon nikdy nikoho neruší. U výtahu bez strojovny to může být problém v horní krajní stanici, protože údržba takovéhoto výtahu se provádí z prostoru klece a z poslední stanice - a to už může být problém s prostorem, který je "zabrán" pro údržbu, nehledě na fakt, že u domu, který budete stavět může být přístup v každém podlaží použitelný pouze pro uživatele toho kterého podlaží - to by pak byla cesta přes soukromou zónu a to už by vůbec nešlo. I elektrické přístroje takovýchto výtahů jsou umisťovány do zárubní šachetních dveří v posledním podlaží a tak je možné se k nim snáze dostat - hrozí vandalské zásahy a podobně.
Suma sumarum - z mého hlediska je to jasné - doporučil bych el. trakční výtah s nosností 630 kg, rychlostí jízdy do 1,0 m/s s oběma dveřmi automatickými se strojovnou nad nebo vedle výtahové šachty. Nástupní prostory by měly tvořit samostatný požární úsek, je potřeba řešit i návaznost na únikové schodiště atd. Výtah by neměl být nikterak extra, t.zn. měl by být typový. Výběr dodavatele je také důležitý - jeho reference, velikost firmy, servisní zázemí atd.
Sice píšete, že výtah bude v jádře domu, nicméně, proč by nemohl jezdit po fasádě domu zvenku a tak vám ušetřit cenné metry pro rozlohy bytů? Takovýto výtah by mohl dům ozvláštnit. Pokud by měl prosklenou šachtu pak by dům byl i atraktivní ( šachta by ale musela být provedena řádně izolovaná) a šachta by neměla být umisťována na nejvíce osluněnou část domu apod.
Máte jedinečnou šanci mít vše v harmonické symbioze.
Vstupní investice je podle mého pohledu velmi důležitá proto, aby budoucí provozní náklady byly co nejnižší.
Na Váš dotaz bych mohl dále uvádět další argumenty, ale to je na diskuzi s architektem a s investorem výstavby domu.
Václav Vaněk

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITATNenechte si ujít to nejlepší z FOR HABITAT 2018 a přijďte již tento týden do Letňan!Moderní dům s tradičními prvky a velkou garážíV Chebu začala rekonstrukce kolejiště vlakového nádraží