Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

ČOV nebo 3komorový septik se zemním filtrem?

Autor: Jarda Jindra
Datum: 17.02.2011 18:36
uživatel: 101822


Zdravím, stojím nyní před rozhodnutím, jakým způsobem čistit odpadní vody z novostavby RD (4 osoby). V obci není kanalizace a navíc dle hydro.posudku nám není umožněno přímé vsakování. Z těchto důvodů jsem chtěl odpady řešit domovní ČOV a jímkou na přečištěnou vodu pro zálivku. Získali jsme na tento způsobi i povolení. Když jsem ale zjistil, že s obsluhou ČOV to není tak jednoduché, tak jsem začal hledat jiné řešení. Alternativou je podle mě 3 komorový septik a zemní pískový filtr plus samozřejmě opět jímka na přečištěnou vodu. Hlavní výhodu vydím v relativně bezúdržbovém provozu a úspoře el. energie. Máte s tímto řešením někdo zkušenosti? Bude výstupní voda dosahovat stejné "čistoty" jako z ČOV? Díky za Vaše názory a zkušenosti. Jarda Jindra

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Příspěvky
Autor: karel Plotěný
Datum: 31.01.2020 02:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110092
reakce na ...
Dobrý den, náhodou jsem se dostal k toto diskuzi. Z hlediska rozboru problému je důležité, že není možné zasakovat vyčištěnou vodu (zajímavé je že vám to úřad povolil ve formě zálivky) a tak přinejmenším v zimním období budete mít vyčištěné vody přebytek a ten asi budete muset odvést na čistírnu (což může být problém, ČOV vyčištěné vody nemusí přijmout - ale měl jste štěstí při vodoprávce a tak snad pochodíte i tady) nebo skladovat celou zimu, což bude vyžadovat objem na skladování. Dobrá ČOV (např. SBR) nebo septik + vertikální filtr jsou co se týká dosažitelných výsledků obdobná řešení - každé má svoje pro a proti. Pokud máte prostor, spád a peníze na investici, tak se vám investice do sestavy septik + vertikální filtr vrátí díky nízkým provozním nákladům a stabilitě provozu - pokud řešení bude dostatečně extenzivní (!!!!!!), tak by se voda za určitých okolností (desinfekce) dala použít (např. v zimě) i na splachování záchodů... nebo bych se snažil i jinak minimalizovat množství spotřebované vody (třeba i kompostovacím záchodem).
Investičně levnější je například nějaká aktivační ČOV typu SBR, naopak ale s vyššími provozními náklady a asi trochu větším rizikem co se týká stability kvality odtoku - záleží ale hlavně na obsluze. Opět musíte také řešit co v zimě - přinejmenším minimalizovat spotřebu, aby jste šetřil na objemu jímky vyčištěné vody nebo na odvozu vyčištěné vody.

Autor: FRANTIŠEK HAITL
Datum: 30.01.2020 10:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131163
reakce na ...
Mám osazen septik 3-komorový + nádrž bio-filtr s filtry matala z výroby + štěrkový vsak. K vylepšení v septiku doosazeny filtrační kartáče jako nosiče biomasy, ve filtru osazena obyč zelená rohož na plotové stínění v x desítkách metrů jako další nosiče biomasy + doplněný filtrační zeolit na rohoži matala. Více-náklady za vylepšení v řádu x stovek korun. Zatím vše funguje - zatím zapojeno pouze 1x wc ve stavbě - při plném provozu včetně pračky, myčky, vany se ukáže ....
Mám v plánu vodou z filtru, kde je z výroby osazeno čerpadlo pro odčerpání kalů, zavlažovat zahradu do orniční vrstvy orničními drény při suchém období. Je potřeba doplňovat baktérie jak do septiku, tak do filtru a hlídat ph + dezinfekce, které jsou proti bakteriím.

Do čističky jsem nešel z jednoho prostého důvodu - mám rád, když jsou věci jednoduché. Neříkám, že domovní ČOV nefungují a rozhodně ji nikomu nechci vymlouvat, ale provoz ČOV je natolik složitý a náchylný k provozní kázní domácnosti, že vybrat si ve spleti výrobců, kteří slibují hory doly a pak při problémech, když mají peníze doma nereagují je až nad hlavu. Stačí se podívat na videa z nefunkčních ČOV na netu. Navíc pravidelná údržba ČOV a práce s fekáliemi není opravdu nic zábavného i pro otrlé jedince ...

A co pak náhodou s nefunkční ČOV??? Radši budu mít funkční septik s filtrem (i třeba s horšími parametry), než špičkovou ČOV s provozem, co se může pokazit - co když se pokazí čerpadlo, ucpou hadičky vzduchování (což se ucpou, pokud nemáte nepřetržitý provoz čerpadla) nebo nebude fungovat provoz vůbec??? - to budu chodit týden do doby opravy na suché wc na zahradě a koupat se u příbuzných ??? Nebo týden pouštět přímo fekál do spodních vod-vodoteče ??? Jak dlouho vydrží pračka, myčka??? Stejné to bude i u zařízení ČOV. Septik s filtrem bude s klidným svědomím fungovat 30 i více let při minimální údržbě. Čerpadlo, dálkové řízení, čidla atd. u ČOV vydrží 10 let ??? ve venkovním vlhkém prostředí ??? Známý v práci má ČOV a pořád jen slyším nadávky, co mu zase nefungovalo nebo co mu tam žena do záchodu zase hodila a on se musel zase hrabat ve "srač....".

Navíc nevidím jediný důvod, proč řešení septik + filtr někde úřady nepovolují - metodika ŽP nic takového neříká. Když máte certifikát s hodnotami dle zákona, tak není jediný důvod.

Septiky s filtry běžně fungují a povolují se v hornatém Rakousku i v jiných zemích. Na účinnost biologických filtrací se dělají výzkumy a ty pouze potvrzují jejich účinnost.
A kvalita před-čištěné vypouštěné vody do vsaku nebo vodoteče??? Rozhodně menší vliv než splachy z okolních polí plné Pesticidů a jedů ze silnic ....

Autor: Barbora Hojačová
Datum: 17.02.2020 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106665
reakce na ...
Dobrý den,
a lze vůbec povolit sestavu septik+filtr+vsak? septik a filtr přeci neodstraní dusík ani fosfor...?

Autor: karel Plotěný
Datum: 19.02.2020 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110092
reakce na ...
Co se týká vypouštění do vod podzemních a velikosti do 10 EO (obyvatel), tak požadavek daný NV na fosfor je na vertikálním filtru splnitelný (hodnota pro P je dosažitelná) a co se týká dusíku, tak pro tuto velikost není NV předepsán celkový dusík, ale jen amoniakální, a ten např. AS-ANAZON s přehledem dosahuje.

Problém je s čistírnou na ohlášení - tam je v požadovaných parametrech pro třídu PZV celkový dusík a ten např. AS-ANAZON těsně nedosáhne, ale již zkušebně je již další ČOV AS-VERTIKALEATTLAND, a ta by zvládla i celkový dusík a fosfor, jen by to asi ale prodražilo realizaci...

Autor: jarda jarda
Datum: 04.09.2016 20:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105814
reakce na ...
Donry den,

znamy na chate predelava septik. Otazka zni, zda ma smysl ze zbylych PPR trubek nahodit do septiku (do prvni komory) na podlahu neco jako pripravu na provzdusneni (provrtane ppr truky)...

Zda to pomuze rychlejsimu a lepsimu rozkladu

- pokud ano zda by nekdo mohl zalinkovat, jak takove trysky jsou reseny v profi Covkach
- kolik vzduchu se musi nafoukat?

Rikal jsem si, ze i par bublinek, kdyz se napustni komora pohne, ze pomuze...

Ale v Covce to bubla kolik, 30% casu? Proc tak moc?

Jinak kdyz se hodi wc net, tak vsechen odpad je pryc, jen kalna voda...

Diky za jakykoliv nazor.

Autor: Michal Plotěný
Datum: 10.08.2016 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108886
reakce na ...
Informace (odpovědi), proč, co a jak najdete mimo jiného na http://www.asio.cz/cz/520.jak-vybrat-domovni-cistirnu-odpadnich-vod

Autor: Honza Jánský
Datum: 03.06.2016 21:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122260
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 07.06.2016 10:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
1) septik bude vždy čistit výrazně hůř, než ČOVka s aktivním provzdušňováním.
2) to nevadí u zmiňovaných chat - tam je množství splašků minimální proti RD. V RD s dětmi počítejte s půlkubíkem vody denně, což jsou tři kubíky za týden, to je na septik hodně - ten má výhodu v pasivitě čištění, nevadí mu nárazový provoz, který je u ČOVky problematický...Voda ze septiku smrdí kvůli rozkladu částic hnitím, ČOV ka nesmrdí. Mít 150m3 vody bohaté na živiny ročně, se kterou můžete zalívat všechny okrasné rostliny na zahradě, to není v dnešní době k zahození...
3) Nevím, co myslíte tím problematickým provozem ČOVky - když bude mít automatické odkalování, a nebudete splachovat nesmysly, nemusíte na to sáhnout roky...(u mně zatím 2 roky běží prakticky bez sebemenšího zásahu či údržby...)

Autor: Pavel Kachyňa
Datum: 18.11.2013 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114143
reakce na ...
Dle mě je druhá možnost, kterou zmiňujete v pořádku. Dost chat a chalup nemá možnost řešit odpady pomocí ČOV a tak septik s dalším příslušenstvím je jediným řešením. Kdyby byly septiky tak strašně špatné, jak někteří píší, pak ba se asi v tak velkém objemu neprodávali. Co vím, tak namátkou jen asio.cz nabízí dost různých nádrží a na webu mají hodně informací, které vám pomohou.

Autor: Ales Vojik
Datum: 23.05.2013 11:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113367
reakce na ...
Dobrý den, zatím se tu řešila kombinace septik + zemní / pískový filtr, ale má někdo zkušenost s kombinací septik + biofiltr?

Autor: Miroslav Fidler
Datum: 16.03.2012 17:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109235
reakce na ...
Dobrý den, jako výrobce obou technologií pro čištění odpadních vod bych k tématu řekl rád své.

Myslím, že ani jedna z technologií není špatná, a je spíše otázkou v jakém prostředí, a za jakých podmínek bude využívána. Druhou otázkou je vstupní investice a pak provozní náklady?

Nevím jaký typ ČOV Vám byl nabízen.. ale argument spotřeby el. energie je irelevatní.. dmychadlo má výkon 50W, takže roční spotřeba se pohybuje v praxi kolem 1.100Kč.. a to je zase na rozdíl od septiku jediný provozní náklad.

Co se týká servisu ČOV, tak ten už pak spočívá pouze v čištění komory s tukovými usazeninami tzn. klidně vybrat belíkem cca jeden X za rok a opláchnout vodou a to je celé.

Septik je zajímavé řešení.. ale cena nádrže + cena pískového filtru tuto variantu prodražuje.. A to nemluvě o větších výkopech, obsypech a betonování! Co se týká provozních nákladů, tak sice nemáte žádné za elektřinu, ale nikde jsem zde neslyšel zmínku o jejich servisu, čístění a vyvážení komor. Septik funguje na separaci pevného odpadu od vody., která maximálně může být kombinován jednorázovými bakteriemi, které nejsou zrovna levné a mají velmi krátkodobý/jednorázový účinek. Komory v nichž se usazuje odpad musí být vyváženy a ekologicky likvidovány něco jako u Jímek. Nemluvě o pískových filtrech.. kde všichni uvádí 10-15let životnost, ale praxe je taky o hodně jinde? Takže v prvním roce používání to vypadá jako vhodné řešení.. ale postupem času zjistíte, že Vás to stojí více peněz a času než ČOV.

S POZDRAVEM FIDLER

Autor: Tomáš Krampl
Datum: 29.12.2011 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108070
reakce na ...
Dobrý den, pane Jindro, připojuji se k dotazu p. Duška. Nyní také řešíme, zda zvolit tříkomorový septik se zemním pískovým filtrem nebo ČOV. Přikláněl bych se také septiku s filtrem (bez spotřeby el. energie, možnost nárazového využívání), pokud jste zvolil tuto variantu, pak bych byl rád za komentář, jakou s ním máte zkušenost (kvalita vyčištěné vody, problém zápachu). Děkuji. Tomáš Krampl

Autor: Jarda Jindra
Datum: 10.02.2012 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101822
reakce na ...
Dobrý den,
po 5 měsících používání tříkomorového septiku, pískového filtru a akumulační nádrže mohu s čistým svědomím tuto variantu doporučit. Měl jsem z toho sice obavy a rozhodování nebylo jednoduché, ale i při těchto silných mrazech vše funguje jak má a hlavně si toho nemusím všimnout. Přečištěnou vodu jsem zatím nenechával odborně kontrolovat, ale na první i druhý pohled je naprosto v pořádku a v klidu na zahradě dále použitelná (nepoznáte rozdíl od dešťové). Zápach ze septiku je cítit pouze pokud otevřu víko, jinak je to bez problémů. Septik, filtr i jímku mám od firmy z Jaroměře a zatím vše v pořádku. V kuchyni používáme šetrnější prostředek a snažíme se minimalizovat mastnotu a tuky, jinak vše ostatní OK. Přeji hodně zdaru při rozhodování. Jarda Jindra

Autor: Petr Bar
Datum: 19.03.2012 18:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109264
reakce na ...
Dobrý den pane Jindro,
u mě zvítězil také 3-komorový septik nad ČOV a dnes jsem ho položil do země,
chtěl by se Vás zeptat jestli máte za septikem i koksový filtr?
Děkuji Vám za odpověď

Autor: Jiří Dušek
Datum: 11.02.2012 11:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108053
reakce na ...
Tak to je pro mě výborná zpráva :-) Ještě se zeptám, zda používáte klasické splachovací WC, nebo kompostovací separační toaletu jako já?

Autor: Jarda Jindra
Datum: 11.02.2012 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101822
reakce na ...
Používáme klasické splachovací WC.

Autor: jakub mám
Datum: 13.03.2012 00:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106702
reakce na ...
Zdravím pane Jardo Jindro, mohl byste se mi ozvat na mail, jsem taky z královehradeckého kraje a momentálně řeším ten samý problém. Děkuji

Autor: jakub mám
Datum: 13.03.2012 00:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106702
reakce na ...
Zdravím pane Jardo Jindro, mohl byste se mi ozvat na mail Děkuji

Autor: Tomáš Krampl
Datum: 29.12.2011 09:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108070
reakce na ...
Dobrý den, pane Jindro, připojuji se k dotazu p. Duška. Nyní také řešíme, zda zvolit tříkomorový septik se zemním pískovým filtrem nebo ČOV. Přikláněl bych se také septiku s filtrem (bez spotřeby el. energie, možnost nárazového využívání), pokud jste zvolil tuto variantu, pak bych byl rád za komentář, jakou s ním máte zkušenost (kvalita vyčištěné vody, problém zápachu). Děkuji. Tomáš Krampl

Autor: Mojmir Huber
Datum: 28.07.2011 16:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102297
reakce na ...
Dobrý den ,

jakou ČOV máte ?

Autor: petr sniper
Datum: 29.07.2011 07:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103039
reakce na ...
Pokud je váš dotaz směrován ne mě, tak TOPAZ 5PF.

Autor: Petr Pavel
Datum: 27.07.2011 16:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100853
reakce na ...
Mohu se zeptat majitelů čov,zda používají na mytí nádobí jar a na záchodě řekněme nějaký domestos nebo wc net , co na to ty bakterie?

A ještě jedna otázka ,jak probíhá to čištění a jak se to dělá? děkuji

Autor: petr sniper
Datum: 28.07.2011 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103039
reakce na ...
Jar používám, čističe co zahubí 99,99999% bakterii nikoli. Občas si dovolím nalít do sifonu vany deci SAVA. S čističkou mi toto malé množství nic neudělá. Na záchody používáme výrobky FROSCH. Záchod je čistý, případné bakterie z rukou smyje mýdlo.
Co se týče f-ce čističky.
Většina čističek používá k čištění vody baktérie (proto nepoužívat chlór atd.). Čištění probíhá v aktivační komoře, která je provzdušňována, a kam přitéká odpadní voda. Moje čistička má dále dosazovací nádrž, která je propojená s aktivační a na jejímž povrchu je již čistá voda. Ta teče do pískového filtru a z něj již ven z čističky. V čističce ještě je kalojem na kal a akumulační nádrž která je na nátoku do ČOV, a která reguluje množství vody v aktivaci.

Autor: Mojmir Huber
Datum: 02.06.2011 00:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102297
reakce na ...
Pane Řehák ,

zajimaly by mě ty výsledky Vašeho rozboru odpadní vody z čističky , protože mě rozbor nevyšel a chystám se na stejnou akci na čističce jako jste udělal Vy .Jak jste to pak vyřešil aby Vám ten rozbor vyšel?

Autor: Hana Hořejší
Datum: 18.02.2011 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103620
reakce na ...
Dobrý den,

také se víc přikláním k verzi COV, ale pokud chcete něco jiného, pak třikomorový septik se zemním filtrem Vám to dostatečně nahradí i co se týče kvality výstupní vody. Co se týče problémů, záleží na korektnosti dodavetele a pečlivého provedení, aby vše fungovalo jak má...Není na místě šetřit každou korunu, filtr se pak zanáší a je nutné ho častěji měnit, což je pak celkem vysoká částka. Určitě do tohoto systému nesmíte pouštět deštovou vodu z okapů....Zkušenosti mám s obojím a zatím bez větších problémů.

Autor: Miroslav Fidler
Datum: 16.03.2012 17:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109235
reakce na ...
Naprosto souhlasím..

Autor: petr sniper
Datum: 18.02.2011 08:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103039
reakce na ...
Co vám vadí na ČOV? Obsluha je snadná, stačí 4x do roka odčerpat kal (např. do kompostu) a zhruba stejně často vyčistit příslušenství.
Pokud si chcete dát 3komorový septik s pískovým filtrem a vodu použít k zálivce, tak jsem skeptický k případnému získání povolení. Voda nebude prostě čistá.
Pokud si dáte ten septik a nechcete klasickou ČOV, dejte si biologickou-kořenovou čistírnu. Je to rozhodně lepší volba než ten filtr.

Autor: Jarda Jindra
Datum: 18.02.2011 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101822
reakce na ...
Na ČOV mi vadí:
- spotřeba el. energie
- 4x do roka odčerpávání kalu a čištění příslušenství
- závislost na životě bakterií a možnost jejich úhynu v případě výpadku el. proudu nebo "spláchnutí" nějaké chemykálie
- možná poruchovost (souvisí i životnost) mechanických částí ČOV
- požadavek na "pravidelný" přísun odpadu (jsme zatím 2, navíc od 6do6 v práci...)
- a možná špatná zkušenost že ČOV ne každému funguje tak, že by si byl ve vyčištěné vodě ochotný opláchnout svoje ruce;

Pokud myslíte a potvrdí se z reakcí někoho kdo systém septik + pískový filtr používá, že voda nedosahu dostatečného přečištění, tak mi samozřejmě nic jiného než realizace ČOV nezbyde. Budu pak jen doufat, že budu jeden z mála, kterým bude fungovat správně. Jinak s povolením (septik + ZF) by neměl být problém, ověřoval jsem si to na magistrátu v HK.

Autor: petr sniper
Datum: 18.02.2011 13:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103039
reakce na ...
Já bych prostě za situace, kdy budete vyčištěnou vodu používat k zálivce nechtěl septik s filtrem za žádnou cenu. Budete ale opravdu vodu používat k zálivce nebo si načerno uděláte trativod?
Ze septiku s filtrem vám nikde nepoteče voda bez zápachu a bez viditelného znečištění. Takovouto vodu bych si na trávník nikdy nevylil.
Jakožto majitel ČOV mám trochu jiný názor na vaše výtky.
1/Spotřeba el. energie. 60W-1,44kWh/den-525kWh/rok. Jde ji snížit tech. úpravami na polovinu což pak činí cca 60Kč/měs (za předpokladu že elektřinou i topíte)
2/Pokud si myslíte, že u septiku se nic neodčerpává (zvláště pokud budete vodou zalévat) tak jste na omylu. Domnívám se čerpat kal budete muset častěji a odpad určitě nebude možné kompostovat. Budete tak platit za odvoz, což smaže výhodu chodu bez el. energie.
3/Život bakterií v ČOV určitě souvisí s používáním chemie v domáctností. Pokud však budete mít septik a vyčištěnou vodou budete zalévat, bude to znamenat že si dovolíte do záchodu spláchnout cokoli? Myslíte si, že vám to septik odbourá?
4/Poruchovost. Je pravda, že u dmychadla v ČOV je potřeba jednou za dva roky vyměnit membránu. To je tak asi vše co se tam může pokazit. Pak už stačí jen 4x do roka vyčistit technologii. U toho vašeho pískového filtru určitě nebude potřeba nic čistit ani měnit, že?
5/Co se týče přísunu odpadu. Pokud jste doma o víkendech a doma si ráno a večer něco uvaříte alespoň na zašpinění talířů, zajdete občas na WC a do sprchy, tak bych neměl obavy.
6/Funkčností své ČOV jsem si jistý - vidím co z ní teče a musím také udělat 1x za rok rozbor odpadních vod pro odbor životního prostředí. Umývat ruce za septikem je naopak absolutně nemožné a to ani s filtrem.

Lidí co mají septik a filtr bude naopak velmi málo, protože toto řešení úřady obvykle nepovolují.
PS na vesnici, kde žiji se povolovaly septiky po většinu 20 století. Pokud se podívám do vodoteče na tu břečku, tak by ji s určitostí nevyčistil žádný filtr. Toto je bohužel realita.

Autor: Jarda Jindra
Datum: 18.02.2011 14:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101822
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za Váš názor a odlišný úhel pohledu, který jsem zde chtěl získat. Každopádně pokud bych se k tomu měl vyjádřit... s přečištěnou vodou chci opravdu zalévat trávník :-)
1) El. energie... i v lepším případě to bude cca 1000,-- rok, dejme tomu.
2) Výrobci septiků udávají vývoz 1x za rok pravda/lež? Vývoz v rámci JZD aspoň co jsem slyšel v hospodě = 500,--
3) Tímto bodem jsem myslel spíše náchylnost na životnost, respektive problém pokud se do ČOV nějaká ta chemie spláchne. Nové bakterie a "rozjetí života" v ČOV výrobci uvádějí v řádech 1-2 měsíců. Určitě nechci splachovat žádnou drastickou chemii ale pokud k tomu třeba i omylem dojde... jak bude po tuto dobu ČOV vypadat? Bakterie v septiku jsou prý jiné, rozkládají odpad na jiné bázi a doufal jsem že jsou i odolnější :o) Ale tohle bohužel nevím, proto tyto dotazy na fóru.
4) Pískový zemní filtr (alespoň co jsem se dosud dočetl) není nic jiného než jáma s pískem a štěrkem, kde samotíží voda z vrchu protéká dolů. Tam se podle mě nemá co rozbít ani ucpat, doufám!
5) Pokud to stačí, tak tím samozřejmě lépe.
6) Mohu vědět jaký typ a jak dlouho máte ČOV? Kladných reakcí (uživatelů kteří mají ČOV 2 a více let) jsem na internetu bohužel mnoho nenašel. Jinak septik samotný čistí prý na 40%, ten zbytek je právě v pískovém zemním filtru, ten si myslím moc lidí u Vás na vesnici asi nemá, ale třeba se pletu. Ještě jednou díky za Váš názor.

zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama