Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Pohyb základů následkem mrazů. Jílovitá půda. Co s tím?

Autor: Daniela Štichová
Datum: 07.04.2011 15:57
uživatel: 100804

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Prosíme o radu.

Máme bungalov ve fázi hrubé stavby:

rozměry 8x15m

zdivo ztracené bednění 15cm - (betonové bednící dílce, prolévané betonem a armované)

založeno na 5cm pěnoskle

chystáme se na vnější zateplení - 25 cm zeď, 40 cm strop, 18 cm podlahy

Zateplení paty zdiva jsme po obsáhlé diskusi
( https://forum.tzb-info.cz/111537-nebudou-se-nam-rosit-rohy/vsechny-prispevky ) vyřešili pěnosklem.

Bohužel tuto zimu se objevily problémy s pohybem domu. Dvakrát jsme po velkých (- 15 až -20 °C) mrazech zjistili, že jsou zadní rohy domu cca 0,5 cm nad pěnosklem. Cca dva metry na obě strany od rohů je pěnosklo silně popraskané. Zhruba po týdnu si zdi opět sedly a vše vypadá zase normálně, jen při bližším ohledání jsou patrné praskliny pěnoskla. Oddálení zdi od pěnoskla bylo způsobeno nejspíš poklesem rohů – z boku byly patrné praskliny v základovém betonu (dnes, když vše sedí, nejsou už k nalezení). Otázkou je, zda při mrazech poklesávají jen rohy nebo se naopak zvedá celý dům a rohy zůstávají zaklesnuté v zemi.

Dům stojí ve svahu. Vzadu je seříznut původní terén a povrch je v úrovni základové desky. Vpředu je dům vyvýšen o cca 60 cm nad původní terén (bez ornice). Pozemek kolem domu bude v budoucnu zarovnán (tj. vzadu se dosype max. 20 cm zeminy, vpředu cca 70 cm)

Za domem je lehce ve svahu pole a voda na pozemek za dešťů teče proudem.
Půda, na které dům stojí, je bez kamenů, spíše písčitá, ale neplatí to pro celý pozemek. V zadní části domu se v půdě objevují ve větší míře jílové hroudy. Od počátku se v zadní části hůře vsakuje voda. Při hutnění půdy pod základovou deskou bylo v zadní části domu problematické místo – podlouhlá jílová plotna, která se hutnila dost špatně.
Teď po zimě jsme zkoušeli vzadu do země trochu kopat. Díry hluboké cca 25 cm se u zadní stěny okamžitě začaly plnit vodou. O kousek dál ty samé díry zůstaly suché.

Základové pasy za sebou mají druhou zimu, dům stojí první zimu. Po celou dobu stavba nebyla nijak chráněna před mrazem.

Po konzultaci s projektantem jsme došli k závěru, že základy (hloubka cca 75 cm rostlého terénu, šířka cca 40 cm – bagrováno lžící šíře 30 cm) promrzají do větší hloubky, než se předpokládalo.

A teď co s tím? Chceme zabránit promrzání základů a tím jejich pohybu.

Na obrázku je zakreslen řez domu a základů. Růžově jsou zakreslené desky perimetru. Jedna bude svisle přilepena na základech a druhá kolmo (?) k ní. Uvažujeme o svislé desce 30 cm pod zem a přemýšlíme nad šíří vodorovné desky (50 cm ?). Další věcí je odvod vody. Nevíme, kam bude vhodné umístit drenážní trubky. Blíže k základům? Dále od základů pod okraj vodorovné desky perimetru?
Nebo to máme vyřešit úplně jinak?

Prosím poraďte.

Moc děkuji.

Daniela Štichová

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 118   starší >>
Datum: 05.07.2017 15:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102105
reakce na ...
Pohyby základ§ způsobuje enormní sucho, jíly mění svůj objem v závislosti na obsahu vody

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 05.07.2017 15:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Od srpna je spuštěna dotace na závlahu základů.

Datum: 11.04.2011 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý večer všem!

Vkládám včerejší fotografii.
Se zateplením základů to nebude snadné. Takřka po celém obvodu jsou velké převisy betonu. Rovná plocha je průměrně tak 20 cm.
Na nákresu je varianta řešení. Chybí vodorovný XPS. Nevíme, jak ho zkombinovat s nopovkou. Také si nejsme jisti umístěním drenážní trubky.

PROSÍM PORAĎTE. JAK BYSTE TOHLE ŘEŠILI ?????

Děkuji moc.

S pozdravem

Daniela Š.

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 12.04.2011 00:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Já bych se ve vašem případě na to xps vyfláknul 20cm nic nezachrání. A nebo bych ho dal cca metr vodorovně. na něm by byla nopovka která by dále pokračovala do výkopu ale z druhé strany. na konci bych do ní "zabalil drenážní rouru.
Na nopovku ze shora ten kačírek a dolu štěrk

Autor: vaclav Tomek
Datum: 12.04.2011 07:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100747
reakce na ...
Vysvětlete mi pane Mitáčku jako laikovi,na co ta Nopovka na tom XP bude .Co bude ochraňovat,čemu bude sloužit.Já bych jí tam nedal ,tak to chci vědět.

Datum: 12.04.2011 08:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta tam není ani tak kvůli XPS, ale zabraňuje přímému vsaku vody k základovému pásu. Mám něco podobného u sklepa a funguje to náramě. Nopovka taky ochrání zanášení štěrku. a díky tomu se to málo vody co se tam dostane rychleji ztratí.

Autor: Petr Vorlíček
Datum: 12.04.2011 12:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100184
reakce na ...
Vážená paní Štichová,

drenáž by měla být uložena u základové spáry (tedy u dna pasu), aby ji udržovala suchou. Lze použít postup, který naznačuje pan Mitáček, (je tak polofunkční a velmi levný), nopovka ale rozhodně neslouží k ochraně před zanešením štěrku z vnější strany. K tomu slouží geotextilie, která by měla potahovat celou vnější stranu drenáže, doporučuji do ní zabalit i drenážní trubku. Když vytáhnete nopovku na vnější straně nahoru jako ochranu štěrku před zanesením, bude Vám veškerá voda ze svahu drenáž podtékat.
Ideální a plně funkční řešení je odhrábnout spáru základů, udělat betonový potěr jako dno drenáže (žlábek pro odvod vody), do něj drenážku obalenou geotex, Nopovka stačí na straně domu, aby nedocházelo k navlhání stěny pasu (není-li celý překryt kontaktním XPS)
K Vaší zimní příhodě:
Je otázka, co vše se zvedlo, zřejmě ty části pasů (a desky), které byly promáčené a promrzly, rohy to zřejmě ustály a ten rozdíl byl pak jasně patrný. To je hrubé podcenění zazimování stavby. Také jsem zimoval bez výplní, ale alespoň jsem je nasucho zazdil zbylým materiálem a zabednil, na desku jsem dal kromě teplotního čidla OSB desky prokládané igelity a teplota na desce neklesla pod -0,8 °C, podklad tedy nepromrznul. Je to škoda, ale s tím už nic neuděláte. Nejlepší bude na to zapomenout a věnovat se opatřením, které bezpečně zabrání obdobným problémům v budoucnosti, a tím je zaizolování pasů tak, jak jste o něm psala. Nemusí být tak dokonalé, když máte pěnosklo pod zdmi, ono ale při tak křivých pasech ani nemůže být. (pasy šly vylít do XPS a bylo by po srandě, náklady 6 tis Kč...)
Nejde pohnout s terénem okolo domu? Záleží na výšce podlahy nad terénem, šlo by ale udělat i první řadu zateplení z XPS a trochu zvednout přilehlý terén, podle fotky by tam tak na 30-40 cm místo bylo...Tím byste zvedla zámrznou hloubku a na křivém pasu by již stačila i slabší izolace (např. XPS 50mm na pěnu).

Datum: 12.04.2011 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
já to měl na mysli takto:
nopová folie chrání jak proti zanesení tak proti vodě. S tou drenážní rourou máte pravdu tam je vhodné ji dobře obalit geotextílií

Datum: 12.04.2011 14:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle obrázku je to OK., ale nechápu, jak v tomto případě chrání stěrk (potažmo drenážku) proti zanesení? Nečistoty (zejména v jílové půdě) se tam dostanou z okolního terénu při silnějším dešti, tedy z vnější strany od domu, a tam Nopovka vůbec není...Tu funkci plní ta modrá geotextilie...

Jinak já jsem to udělal v podstatě v duchu tohoto vyobrazení (se svislým zateplením pasu), je to taková zlatá střední cesta, jen ta Nopovka, co by zabránila vsáknutí vody na dně drenáže podle mě nezůstane dlouhodobě nepoškozená a voda se přes ní někde dostane. Podle mě to není ale tak zásadní, hlavní je, že terén přilehlý k pasům není dlouhodobě podmáčený...

Datum: 12.04.2011 14:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
je pravda že ta geotextilie může od kraje výkopu pokračovat ještě nad celým výkopem až k patě domu. Na ní nahodit ten kačírek. Ten obrázek jsem nakreslil jen zběžně narychlo. Chtěl jsem na něm vysvětlit jak má bejt usazena ta drenážní roura. To je dost důležité, protože když nebude usazena v nejnižším místě (kam budou stěny rovnoměrně směřovat, tak se voda začne vsakovat jinam.
A k té výdrži té nopovky si myslím že není třeba se obávat. Vydrží určitě víc než jakékoliv hydroizolační pásy které máte na desce. A i kdyby se protrhla. Toto řešení není 100% toto řešení jen zamezuje nadměrnému podmáčení a to je naprosto dostatečné řešení.
Já mám například sklep dodatečně izolován pouze nopovou folií v mírném sklonu směrem od stěny a pod ní mám vysypaný štěrk jež se pozvolně dostává do hloubky taky směrem od domu. Funguje to naprosto bezpečně

Datum: 12.04.2011 15:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, s tím plně souhlasím. Podle mě se nopovka určitě někde poruší, ale nevadí to, protože už z principu drobná vlhkost vysychá mezerou mezi zdí a špunty, nedal-li ji stavitel obráceně, jak jsem to už dvakrát viděl v praxi. .-)

Autor: Tomáíš Irisak
Datum: 12.04.2011 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101057
reakce na ...
Dobry vecer
CHtel jsem se zeptat jak se ma spravne ukoncit nopovka v zemi?Muze byt ukoncena zaroven se zakladam tedy svile dolu aniz by byla ohnuta do "L" koupil jsem 50cm nopovku a a ztracene bedneni ma50 plus 10cm deska a nopovka by koncila 10cm nad zakladem v zemi.JInak teren prijde srovnat svrchem nopovky...Jak je to spravne?

Datum: 12.04.2011 16:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Takže by to mohlo být nějak takto. Je to dobře? (až na ten výkop, napravo jsem to udělala nějaké moc svislé...)
Díky!
D.Š.

Datum: 12.04.2011 17:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano takto, jen si dejte bacha, aby jste dobře vyspádovala tu drenážní trubku. Toto řešení je IMHO velice dostupné a účinné, navíc přispěje i ke snížení TM v patě zdi.

Autor: sup supec
Datum: 14.04.2011 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100319
reakce na ...
Jen pro info: Na izotermách na TZB jsem si všiml, že půda pod domem založeným na pěnoskle a s izolovanou podlahou pěkně promrzá, protože se žádné teplo nedostane z domu do podloží - tohle by se asi mělo brát také v úvahu.
XPS kolem domu tomu asi dost pomůže, viz:
https://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=111537&idtext=221&poradi=4

Datum: 14.04.2011 07:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je snad známka toho,že jsem to dobře udělal.Ať si venku promrzá co chce.

Datum: 14.04.2011 08:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já to myslel jinak. Na těch izotermách s pěnosklem bez XPS bylo vidět, že promrzá celá deska (podkladový beton+ kousek ztraceného bednění) pod domem (pasy samozřejmě ne, ty by měly být v nezámrzné hloubce).

Datum: 14.04.2011 08:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tady je to pěkně vidět:
http://www.sendwix.cz/prirucka-tepelna-technika/prirucka.html?strPHP=yes&id=672

Autor: LUKÁŠ DROBNÝ
Datum: 14.04.2011 09:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100454
reakce na ...
Ano, pro běžný NED je to zcela v pořádku, pro PD je to nedostačující řešení a musí být svisle izolován i základový pás.

Datum: 15.04.2011 07:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Drobný vaše stavba se mi líbí.Pěkná práce.Ta úměra s tou izolací,NED,PD a normální stavba ,tak přeci svisle dneska izoluje základy kde kdo.Nemusí jít ani o nizko en.dům.Co se málo dělá a přiznám se,že u firmy jsem to neviděl, je lití betonu do vyšalovaného polyst.Je to pracné a náročné.Raději to vyzdí ZB a přilepí.

Autor: ivo holeček
Datum: 15.04.2011 10:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100547
reakce na ...
Zateplení základů. https://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=106536&idtext=175&poradi=4

Datum: 15.04.2011 10:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pane Tomku,
až tak pracné to zase není, dělal jsem to sám a měl jsem hotovo celé šalování za dva dny, a to jsem se s tím sral jako tradičně. Takhle zaizolujete základ až k základové spáře (u mě -90cm).
Když u domu v mírném svahu zaizolujete jen bedňáky, jste v některých místech s izolací sotva 40 čísel pod terénem. A když není dům založený zrovna na pěnoskle, je to hodně málo...

Datum: 15.04.2011 13:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo,já tomu věřím,že jste to udělal dobře.Naznačil jsem ,že firmy to nedělají.Ty raději vyjedou s bedněním z větší hlubky a širším výkopem a pak to nalepí.Nemyslím k patě,tak max 60cm.Nebo potom když se jedná o suteren , tam se dělá o metr širší pracovní jáma.Extruďák slouží jako ochrana izolace a nahoře i jako tepelná.Často to nedávají ani tech čtyřicet,to je pravda.

Datum: 14.04.2011 09:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenomže na tom obrázku jsou ty pásy víc než metr pod zemí. Zatímco tazatelka bude mít ty pásy v hloubce, kde ještě mohou zamrznout. Jinak by se to nezvedlo. A roznášecí deska ten dům nezvedla. protože pod desku se dává štěrk a tím voda spolehlivě odteče...

Datum: 14.04.2011 11:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trpělivost přináší růže.Tak pro pana Mitáčka .Tazatelka psala že základové pasy kopali do hloubky 75cm .Je vidět pane Mitáčku deska? Je.Izolace se ohne nahoru,přivaří na ZB a múže se 20cm přidat.Dům bude tedy 95-100cm v zemi.
Pod desku se dává štěrk ano ,kdyby jste to udělal na svém ,tak by jste se neptal proč máte vodu pod lepenkou a ostatní by vám nedávali rady hodné slapské přehrady.
Tazatelka píše,že se zvedla deska,deska,deska.Asi pod ní dali málo štěrku a hodně udusali mokrou zeminu.Může se to stát ? Může.

Datum: 15.04.2011 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No jestli se jí zvednul dům (zdivo) v rozích a odtrhnul od pěnoskla, jak popisuje, tak to asi nebyla jen deska, ale i některé části pasů...(proto v nich také byly praskliny)
Zvednutí samotné desky se snadno pozná tak, že po oteplení nedojde k uplnému navrácení do původní polohy, (není tolik zatížená, jako základová spára), takže lze naměřit na desce bouli.
Jestli desku na zimu nijak nechránili a nezapadala sněhem, tak se ale zvedla na 100%, tomu deset čísel štěrku nezabrání.

Datum: 15.04.2011 11:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když tazatelka píše že je základová spára 75cm hluboko, tak to asi bude pravda, není důvod ji nevěřit. Nevím, kde jste vzal že je to metr!
Mezi deskou a pásy žádná mezera není. Podle mě to není vůbec jisté kde konkrétně k tlaku mrazem došlo. Napsal jsem svůj názor co mi přijde nejreálnější. Udusat štěrk zeminou nenapadne asi nikoho. Že by to přehlédnul stavební dozor o tom dost pochybuji.

A kdyby jste četl, co jsem psal. Tak pro Vaši informaci stavím na skále, tam mi je promrzání základové spáry celkem putna. Taky by mě zajímal Váš návrh drenáže ve skále. Jsem si jist, že mi dobře poradíte.

Datum: 15.04.2011 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V budoucnu to bude pane Mitáčku metr.Až se dodělají úpravy kolem domu.Chodníčky a dosype se zemina.Zeminu udusanou po štěrkem ,ne nad nim,tak jsem to myslel.Co se týče váší stavby,tak pokud tam vzlíná jakýmkoli způsobem voda pod lepenku(já tomu nevěřím a vy jste to neobjasnil)tak se to dá vyřešit.Uvědomte si ,že by jste měl vodu kolem celé stavby.Při tom ve studni o 10m níž.Není to divné?

Datum: 15.04.2011 15:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rád bych objasnil odkud se ta voda vzala, ale sám to nevím. Teď se tam chystám docela pršelo tak se třeba něco někde objeví.
A jak by jste to tedy u mě řešil? Nějaké konkrétní návrhy by bodly.
Jinak jsem nepsal nic o tom že je voda kolem celé stavby, naopak jen lokálně, to je na tom to divný.

Datum: 16.04.2011 07:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na toto téma máte svoje vlákno.Aby nás někdo nesjel,třeba zakladatelka.U vás docela pršelo a u nás kolem Prahy stále zalíváme.Kolem letiště je sucho ,u Počernic se otáčejí závlahové kačeny.Slabinou tohoto fora je malá informovanost a následné dohady a výpady.Věřím ,že tazatelé si myslí že pro to udělali maximum,ale většinou to neni pravda.Ve vašem případě musíte potvrdit,že nejste jeden z tisíce a nevede vám zrovna pod desku skálou pramínek.Pak jak vám napsal pan Polda .Rozmlátit desku ,ne celou ale stružku a ten pramínek odvést mimo.Jestli jsem mu dobře rozuměl.Jenomže to by byla voda všude,i kolem desky .Co je k nepochopení.U vás je problem ,že vy asi rychleji píšete a hned katastrf,scénář.Jednalo se o deštovku,přesněji o její špatné odvedení.To si zatím myslím já.Můžu se mýlit.

zobrazuji 1 - 30 z 118   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama