výměna výtahu - výkon bezpřevodového stroje

Autor: Jiří Zuzák
Datum: 31.05.2011 00:03
uživatel: 105184


Dobrý den, máme v plánu rekonstrukci výtahu (panelový dům, 6 pater). Chceme vyměnit původní TOV250 za nový TOV320, ale nejsme si jistí volbou vhodného stroje. Máme nabídku na bezpřevodový stroj 2kW, ta se nám zamlouvá, ale obáváme se jestli je tak nízký výkon dostatečný. Firma tvrdí, že ano, ale ostatní nás straší, že motor bude pracovat na hranici svých možností a brzy se porouchá. Jaký by měl být výkon bezpřevodového stroje při nosnosti výtahu 320kg ? Nebo je lepší použít osvědčený převodový stroj (výkon cca 3,5kW) ? Předem děkuji za radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Sloboda12.06.2011 22:54
Jan Němec31.05.2011 12:20
Jiří Zuzák31.05.2011 08:26
Jan Němec31.05.2011 07:59

Příspěvky
Autor: Jaroslav Sloboda
Datum: 12.06.2011 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100320
reakce na ...
Dobrý deň p. Zuzák, výkon motora jednoznačne závisí pri rovnakej hmotnosti závisí hlavne od rýchlosti výťahu a typu použitého stroja. Ja by som skusil iný pohľad na vec. Bezprevodový stroj je tzv. synchrónny stroj. Tieto stroje majú rotor tvorený permanentnýmy magnetmi čo im dáva výhodu nízkej spotreby. Tieto magnety sú nekutočne silné a ako každý pernamentný magnet strácaju svoju silu. Otázku životnosti mi žiadny výrobca nedokázal garantovať okrem nadnárodných spoločností, ktoré sa neoťažovali vôbec odpovedať. Na upresnenie reakcie p. Němce - tieto stroje sa vyrábajú po celej európe(samozrejme aj za oceánom a už aj Čína) a z nemecka výrobcovia strojov berú väčšinou len brzdy nakoľko celý stroj je veľmi drahý. Problém je v spomínaných brzdách, ktoré musia byť veľmi presné a určite Vás neprekvarí, že to zvládnu dobre len nemci=predcíznosť a presnosť. S bezprevodovým strojom je spojený ďaľší problém a to prepady. Väčšinou pri rozjazde sa stáva že sa kabína trošku prepadne a toto má v tejto dobe vychytané len jediná firma(prekvapujúco Česká). Ak to zhrniem ako hovorí p. Němec v dobe keď motor môžeme riadiť frekvenčným meničom by som išiel naopak do systému prevodového stroja, ktorý je x-desiatok rokov overený a takmer bezporuchový bez problémov s prepadom. Spotreba, ktorá je len o málo väčšia sa Vám niekoľko krát vráti v podobe veeľmi dlhej životnosti. Nepočúvajte reči obchodníkov, ktorý Vám predajú aj vlastnú mater ale skúste si vo Vašom regióne osloviť v miestnej firme technika(revizáka) nech Vám to vysvetlí podrobne. Nebál by som sa osloviť aj autorizovanú osobu-TUV alebo ITI nech poradia čo by bolo pre Vás vhodné. Inak vodítka majú vplyv na komfort jazdy a na hlučnosť ale na výkon motoru vôbec žiadny. Je to hlavne o cene. Ak je tam betonová šachta vačšinou sú dobré ale ak je tam drôtená šachta do ktorej 20-30 rokov obyvatelia zametali bordel s poschodí čo ich obrúsi ako brúsny papier tam by som ich vymenil. S pozdavom J. Sloboda

Autor: Jan Němec
Datum: 31.05.2011 07:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101608
reakce na ...
pokud vám výtaháři něco nabídli, nesou za to garanci. Nám měnili výtahy loni, starý TOV320 za nový 400 kg, motor máme bezpřevodu 3,5kW jmenovitý výkon. Do převodového stroje v době kdy motor můžete elegantně řídít frekv. měničem bych nešel. Každopádně odpověď hledejte u svých výtahářů., poptejte si několik firem a nechte si vysvětlit proč, jsou to vaše peníze a rádi vám za ně vysvětlí vše do podrobna. Je to jejich práce.

Autor: Jiří Zuzák
Datum: 31.05.2011 08:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105184
reakce na ...
Odpověď u výtahářů jsme hledali, ale každý samozřejmě vychválí ten svůj produkt ... že se jedná o novinku, nejlepší stroj na trhu, mnohem lepší než nabízí všichni ostatní, atd. Jednotlivé nabídky se dost liší - např. jedni tvrdí, že je nutné instalovat nová vodítka výtahu, druzí zase, že stačí původní vodítka vyrovnat (tím samozřjmě nabídnou lepší cenu) ... Otázkou je, čemu věřit a proto se ptám touto cestou na nezaujatý názor nebo zkušenosti.
- jedna firma nám nabízí již zmíněný bezpřevodový 2kW stroj
- jiná firma bezpřevodový 2,6kW stroj mnohem robusnější konstrukce (U3.0F)
- a další dokonce bezpřevodový 3,9KW stroj, že je lepší mít rezervu ve výkonu
To jsou dost velké rozdíly, proto mě to zaráží.
Výtaháři samozřejmě nesou záruku a nepochybuji, že všechny výtahy po dobu záruky vydrží, ale co potom. Případné komplikace a přetížení motoru se projeví později, po záruční době. Výtah přeci nekupujeme jen na 5 let. Na rekonstrukci si bereme úvěr a dalších 20 let tak nebudou peníze na další investice.

Autor: Jan Němec
Datum: 31.05.2011 12:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101608
reakce na ...
podívejte, jestli vodítka ano, či ne, jsme řešili taky, firma poskytla dost dlouhou záruku na celek včetně starých srovnaných vodítek, takže nebylo co řešit. výkony stroje se mohou lišit i s ohledem třeba na druh rozjezdu, jestli přes měnič, nebo softstarter. Navíc do toho hraje i rychlost výtahu, která absolutně ovlivní potřebný výkon. stačí výtah zpomalit a stačí slabší motor. My máme na 400kg 3,5kW, byl to druhý nejnižší nabízený výkon ze všech strojů. Měli jsme nabídnuto od 4 firem, každá nabídla nějaký normální a "nízkospotřební" motor. Motory bere 80% firem z jednoho zdroje z Německa. Není to jednoduché, ale hrajte nějakou garanci parametrů a funkce celku. řešte bezpečnost, např. jak se výtah zachová když se přeruší elektrika, náš dojede do nejbližšího patra a otevře se. Jestli se z výtahu dovoláte na nonstop servis, aby když už tam někdo uvízne, tam netrčel dlouho.Není jednoduché se v tom vyznat, my si vybrali firmu, která v okolí do stejných domů instalovala stejné výtahy a stejně se najdou lidi, kteří vám řeknou, že se mělo vybrat něco jiného. Je to těžké se zavděčit všem a upřímně spíš nemožné.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czModerní dům s tradičními prvky a velkou garážíČeský ostrovní dům zve na Pohled do budoucnosti, seminář o domě v roce 2030Při stavbě v Hradci Králové objevili archeologové opevnění, projekt investor upravíRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru města