Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Sádrokartonový podhled mezi dřevěné trámy

Autor: Ivo Kraváček
Datum: 26.07.2011 10:50
uživatel: 105625

Fotogalerie:

Dobrý den,

rád bych požádal o konzultaci návrhu optimální skladby konstrukce podhledu.

Současná skladba stropu (mezi vytápěnými prostory):

100 - škvárobeton
35 - záklop
200 - stropní trámy

Cílem je montáž sádrokartonového podhledu do prostoru mezi trámy, světlá výška místnosti se od záklopu sníží o 100mm, tj, trámy zůstanou v místnosti přiznané v poloviční výšce - 100 mm.

Zvažoval jsem variantu montáže nosné konstrukce podhledu (R-UD) přímo na boční stranu trámů, R-CD profily uchytit na záklop přímými závěsy.
Mám ale jisté obavy z přirozeného pohybu dřevěného stropu a tedy vzniku trhlin v místech napojení sádrokartonové desky na trám při variantě pevného napojení podhledu na dřevěný trám.

Dokážete mi prosím navrhnout vhodné složení konstrukce podhledu a napojení podhledu na nosnou konstrukci (trám, záklop)?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček29.08.2018 20:41
Jan Zil29.08.2018 17:36
Jiří Kubíček29.08.2018 12:48
Jan Zil29.08.2018 08:36
Laďa Jaskva26.07.2011 11:19

Datum: 29.08.2018 08:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128332
reakce na ...
Dobrý den,
řeším téměř totožný problém s tím rozdílem, že podkroví prozatím nebude vytápěno a cca do dvou let tam bude proveden ještě jeden strop (podlaha) - na vlastním věnci, takže stávající strop zůstane, ale nebude nosný. Mezi nimi bude izolace.

K tomu co mne zajímá - Počítám s izolací budoucí podlahy. Mám se zabývat izolací nyní - mezi trámy - a s tím vyvstávající potřebou parozábrany?
Nebo izolaci nedělat a dát pouze sádrokarton mezi trámy - bude kondenzovat voda, v případě, že izolaci dávat nebudu, nebo ne?

Děkuji
Jan

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.08.2018 12:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli se zabývat nějakou izolací nyní je jen na vaší volbě, buď dáte už izolaci nyní mezi trámy nad SDK, ale tím by ta musela přijít i parozábrana, samozřejmě to pak znamená podstatně nižší TZ toho stropu do doby dodělání a obývání toho podkroví. Nebo tam izolaci ani parozábranu dávat nemusíte, ale než bude obývané podkroví, bude mít strop velké tepelné ztráty. Co se týká toho zateplení mezi budoucími stropy, měl byste pak použít minerál, protože tím vyřešíte vzduchovou neprůzvučnost, a na budoucí novou podlahu byste měl dát kročejovou izolaci a na ní udělat plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn. Případné příčky byste měl kotvit k podkladu, né k plovoucí vrstvě.

Autor: Jan Zil
Datum: 29.08.2018 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128332
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Uvažuji takto skladbu stropů správně?

sádrokarton mezi trámy
prkenný záklop
betonová mazanina
parozábrana
minerální izolace
nové nosníky a mezi nimi taky izolace
záklop

Děkuji za konzultaci
Jan

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.08.2018 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, takto by to mělo být v pořádku. Na ten záklop by pak měla přijít kročejová izolace a následně plovoucí roznášecí deska (tedy v případě, že budete chtít řešit útlum kročejového hluku, protože ta izolace mezi podlahami řeší pouze vzduchovou neprůzvučnost). A jak už jsem psal, případné příčky kotvit k záklopu.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 26.07.2011 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jsou dvě možností. Jedna z nich je UD profily našroubovat přez pěnovou samolepící pásku na trámy a CD profily do nich pouze vložit. Nemusí se nic věšet na závěsy a SDK se přišroubuje pouze do CD profilů. Na trám se nalepí separační páska ( stačí papírová malířská ) a mezera se zatmelí a vybrousí. Páska se potom seřízne těsně podle SDK. Tím se vlastně vytvoří přiznaná spára, která je ale tak malá, že v podstatě nevadí.
Druhá možnost je vynechání tmelu a styk SDK a trámů řešit pomocí zakončovacích lišt, které se na SDK nasunou. Odkaz : http://www.wdprogips.net/pvc.htm
I při tomto řešení nosná konstrukce zůstane stejná.
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.