Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Je toto tvrzení pravdivé?

Autor: klacek klacek
Datum: 13.08.2011 11:24
uživatel: 105621

Dobrý den
Obracím se na zdejší komunitu s dotazem ohledně tvrzení, které je uvedeno v tomto odkazu http://www.kodek.cz/kategorie/rekuperace.aspx .

Jde mi především o tu pasáž, která se věnuje Klima
"Klima není v těchto objektech, se vzduchotechnikou, příliš příjemné. Na kůži máte pocit, že Vás něco malinko jako by škrábe. Jako na výstavišti, nebo veletrhu. Kůže ve vyšší míře vylučuje maz.
Znáte to z auta. Když jezdíte autem každý den, více kilometrů, musíte si vlasy umývat každý den. Jsou masné. Pokud autem nejezdíte, tak postačuje 1 x za 3 dny. Vlasy se Vám nemastí kvůli pracovnímu vypětí, ale kvůli klimatu.
Tyto negativní vlastnosti zde budou, přesto že rekuperace je správně navržena a rychlost vzduchu není vyšší než 0,2 m/s (tedy vánek).
Další záležitost jsou bakterie žijící v potrubí. Tím i „vůně“ vzduchu z tohoto potrubí. Tyto informace jsem získal od majitele Vzduchařské firmy. Kterou montáž rekuperací živí. Je můj známý, poskytnul mi jiné informace, než nějaký prodejce."

Nikdy jsem nic podobného neslyšel. V domě s rekup. jsem nikdy nebyl a ani nemám jednoduchou možnost takový navštívit, natož tam pobývat dostatečně dlouhou dobu.

Má skutečně člověk rychleji mastné vlasy rychleji?
Co ten svědivý pocit?
Co ten smradlavý závan z potrubí?

Velice děkuji za odpověď
Petr

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď06.12.2019 08:39
metball iGIN05.12.2019 15:32
jaroslav Šalý18.08.2011 23:17
Mir Pol18.08.2011 22:22
jaroslav Šalý18.08.2011 20:05
Jiří Mitáček18.08.2011 18:47
klacek klacek18.08.2011 17:33
jaroslav Šalý18.08.2011 17:07
klacek klacek18.08.2011 16:51
jaroslav Šalý18.08.2011 14:44
petr kocina18.08.2011 13:10
jaroslav Šalý18.08.2011 08:07
jaroslav Šalý18.08.2011 08:03
Jozef Homola18.08.2011 07:35
petr kocina18.08.2011 07:23
jaroslav Šalý18.08.2011 06:37
jaroslav Šalý18.08.2011 06:32
Jiří Mitáček17.08.2011 23:00
Mir Pol17.08.2011 21:00
klacek klacek17.08.2011 19:00
Radek Stankovsky17.08.2011 18:41
ELEKTRODESIGN ventilatory17.08.2011 14:53
Jiří Mitáček14.08.2011 23:26

Datum: 06.12.2019 08:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Když něco na internetu čtete, podívejte se především odkud to pochází. Daná informace pochází od dodavatele určitých zařízení. Pokud k obhajobě své nabídky použivá tvrzení, jak jsou uvedena, svědčí to o jeho technické, odborné úrovni. Jestli vás jeho argumenty přesvědčily, může to být jen a jen vaše rozhodnutí. To máte jako s homeopatiky. Někdo je s nimi spokojen, někomu nepomůžou. Nebo různí léčitelé atp. Jak chcete podložit nebo vyvrátit tvrzení, že se vám budou mastit vlasy? Když budou, tak potvrdíte, co je na webu napsáno. Když ne, tak holt jste jiný typ člověka ale na webu přece není napsáno tak, aby to právník nemohl vyvrátit, že se vlasy musí mastit každému. Podobně to svrbění kůže, či co.

Pokud věříte jen fyzikálním zákonům, rozborům hygieniků, odborně stanoveným požadavkům na větrání, tak takový dodavatel asi nebude ten pravý pro vás. Pokud věříte spíše lidským řečem, tomu, co řekne soused, pak by pro vás mohl být ten pravý.
Takže se musíte smířit i s tím, že v diskuzi, která není odborně moderována, se zákonitě mohou ojevit názory založené jen na přírodních zákonech, ale i jiné.

Osobně doporučuji dát víc na hygienické předpisy, co se týká větrání. Větrat intenzitou 50 m3/hodina na osobu je zcela zbytečné, pokud v domě není radon. Běžně se větrá okolo 0,3 objemu rodinného domu za hodinu, v běžném domě nějakých 150 m3/hodina, protože nikdy nejsou v každé místnosti všichni najednou a těch 150 odpovídá hygienickému lidmitu pro trvale přítomných 6 osob.
Je žádoucí sledovat vlhkost vzduchu v domě, a je-li malá, tak ji zvýšit. Při větrání v zimě je to dost častý stav.
Teplovzdušné vytápění spojené s větráním je v určitých domech rovněž osvědčené, jen se musí správně navrhout.

Bakterie v potrubí. Pokud se byste se zajímal o problematiku hlouběji, tak byste našel řadu obrázků z aplikací velkých vzduchotechnických systémů bez řádné údržby a pohled na vnitřní povrch nečištěných zákoutí může být stresující. Podobně tomu může být i v rodinném domě. Řádná péče a především včasná výměna filtrů je základem. I výběr vhodného, uvnitř čistitelného potrubí, je základem. Ale to už zavání ekonomikou.

A ekonomická návratnost? Diskuze okolo návratnosti podle mne prostě postrádají smysl. Buďto máte dům s okny a dveřmi, ve kterých jsou škvíry a těmi se vnitřní prostor větrá sám a nebo jsou výplně otvorů těsné, a pak, nechcete-li se uvnitř udusit, musíte větrat jinak. Jestli si nastavíte budíka, aby vám každou hodinu cinknul, že máte na 5 minut otevřít okna, nebo si na okna dáte automatický otvírač řízený podle koncentrace vydýchaného CO2 v místnosti, je v podstatě totožné. Dovnitř se dostane vzduch takový, jako je venku. Pokud zvolíte řízené větrání, vsadíte do cesty vzduchu filtry. Ať tak, nebo onak, něco prostě dělat musíte. Bavit se o čistě ekonomické návratnosti bez znalosti konkrétních intenzit výměny vzduchu, objemových množstvích vzduchu, jeho teplotách, vlhkosti, to nemá smysl. To jsou jen babské řeči. Ale pokud jim chcete věřit, i to je vaše právo.

A závěr? Pokud se rozhodnete k technickému řešení, požadujte na papíře dané a podepsané parametry větrání pro každou místnost (!), úroveň hluku (ekvivalentní hladina hluku ve vzdálenosti 1 metr od vyústek) v každé místnosti, kolik vás bude stát výměna filtrů, atd. Pokud zůstanete u oken, tak vše výše řečené považujte za zcela zbytečné.

Autor: metball iGIN
Datum: 05.12.2019 15:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
A další, spíše k pláči.
"... Další záležitost jsou bakterie žijící v potrubí. Tím i „vůně“ vzduchu z tohoto potrubí. ..."

SFO

PS?
Zn (zinek) nedává bakteriím ani tu nejmenší šanci na "sebebídnější obživu". A i ta bakterie je míň Blbá, než průměrný Přimo_DemoKraticko_Svobodně_OvisoKratizovaný občan.

PPS:
Důkaz?
Už jste v rámci vývoje reálných vědeckých poznatků viděli,
že by BURANKETING nabízel AntiBaktericidní SPIRO?

PPPS:
Jóóó, to nabízeči "korugovaných plastových hadic" cca po pětiletce prodeje
VYRUKOVALI - hádejte s čím?

Douška?
Ale jo, Mudrlanti budou stejně budovat plastové rozvody, na odtahy klidně KáGéčka ... vždyť bacili se proti větru nemnoží, no nééé?

Autor: Mir Pol
Datum: 17.08.2011 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
Na clanky Ing. Pavla Sýkory, ktery se vydava za energetickeho auditora bych si dal pozor. Neni to prvni blud co napsal. V jinem clanku pise, ze ventilatory pro vzt za rok sezerou nekolik MW!!!!!!!!!!!
http://www.jakbydlet.cz/clanek/541_nizkoenergeticke-domy-a-rekuperace.aspx vc diskuze http://www.jakbydlet.cz/Diskuze.aspx?intUniKis=760001018&intRubrKis=541
Je vubec zakonne takove clanky plne lzi vydavat?

Autor: Jiří Mitáček
Datum: 17.08.2011 23:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100188
reakce na ...
Kdyby to bylo nezákoné, tak nemáte co číst, protože by to tady bylo jako před vynálezem knihtisku... :-D

Datum: 17.08.2011 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den všem

Jasně. Velice děkuji za objasnění. Ted už v tom mám jasno a věřím raději třem různým lidem, než jednomu prodejci s tepelnými čerpadly a solárními systémy.... :)

Klacek

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 18.08.2011 06:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
A tepelné čerpadlo a soláry dohromady....
samozřejmně lze, ale je to ekonomická zvrhlost -
oboje prodlužuje dobu návratnosti do nenávratnosti!!!!

Autor: Radek Stankovsky
Datum: 17.08.2011 18:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103431
reakce na ...
Už tu bylo asi řečeno k tomu hloupému článku vše tak já jen dodám že mám doma řízené větrání a jsou to všechno hlouposti ale to už tu bylo vyvráceno, vyvrátím ještě jednu která se tam píše a to proto že jsem i řidič z povolání v kabině jsem kolikrát 24 hodin denně a 7 dní v týdnu a jsem nositelem delších vlasů a ty potřebujou větší údržbu ale každej den si je mejt nemusím a ten kdo psal ten článek a tet se omlouvám všem....je v..ů..l.

Datum: 18.08.2011 06:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
naprostý souhlas
Žiji již 10 let v rekonstrouvaném domku s větráním s rekuperací (trvalý provoz) a s "teplovzdušným" vytápěním.
(bez roznášení smradů a podobných blbostí tu prezentovaných Věřte, že bakterie v takovém prostředí jsou blbost)
Vše je o kvalitním návrhu.
Nedokáži si již představit jinak.
je to i o komfortu

Autor: petr kocina
Datum: 18.08.2011 07:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105454
reakce na ...
zapomel jste dodat celkovou spotrebu 30MWh/rok,to jen aby jste lidi neuvadel v omyl jak je to vyhodne.

Datum: 18.08.2011 08:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
kocino zas pleteš páté přes deváté
jaké je v tomto spojení mezi spotřebou a větracím systémem
i tu spotřebu pleteš a již jsem ti psal že tobě po tom jakou já mám spotřebu je prd

Autor: petr kocina
Datum: 18.08.2011 13:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105454
reakce na ...
tak nam aspon prozradte jake mnozstvi vzduchu po baraku honite v mrazech a jaka je vstupni teplota topne vody do vymeniku.
zatim jsem se to od vas nedozvedel.
rovnez by me zajimala velikost paterniho systemu (300mm?) a jak vysoky odber maji pri danych cirkulaci vetraky !

Datum: 18.08.2011 14:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
množství vzduchu v létě nebo v zimě max 2100m3/hod v případě max provětrání, jinak cca 600.
rozvody jsou páteřní s odbočkami, takže myslím cca 300 z jednotky, do patra a podkroví 200, přízemí 160
teplota vody dtto jako podlahovka!!!
cirkulační větrák max 300W.
odtahový trvale na min výkon cca 60(max 90)W

Datum: 18.08.2011 16:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
čistě z ekonomického hlediska. Vyplatí se to vůbec? Nezaplatím ve finále za el.více jak za ušetřené teplo?

Jestliže počítám 360W dohromady oba větráký, a doba provozu 24h, 230otopných dnů, cena el.řekněme 5kč/kw, tak mi to vychází cca 10k kč za rok. Je to vůbec schopno 10k kč ušetřit ta rekuperace? Nechci se tady přít. Nezapočítávám do toho komfort. Jde mi čistě o to ušetřené.

Datum: 18.08.2011 17:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
počítáte hasnumera, protože se Kocina ptal na větráky.
Velký ventilátor není jen o větrání, ale i cirkulační, při teplovzdušném dotápění.
píšu max výkony - to není trvalý provoz. trvale jede min. výkon a kam myslíte, že se to teplo ztratí? zůstane v baráku a pak je jedno (v zimě), jestli vrazím do větráku nebo topného tělesa. a cena energie cca 3 Kč.
komfort je bonus

Datum: 18.08.2011 17:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jak jsem napsal. nechci se přít. Jsem v těchto vědomostech absolutně nezkušený. Ale doučuju se :)
Děkuji

Datum: 18.08.2011 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu vědět jak máte velký obytný (větraný prostor) a kolik je v něm lidí? Přijde mi to strašně moc, ale kamarád vzduchař mi taky nutí min 50m3/h/os i když je doporučena jen půlka. Taky jak a proč provětráváte nax výkon? Je to něco jako čištění VZT nebo to má i jiný smysl?
Děkuji

Datum: 18.08.2011 20:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
myslím, že objem je 650m3, trvale 5 osob, minimální větrání (trvalé) cca 60-90m3/hod ? nemám změřeno
50m3/osobu trvale je blbost
To provětrání je počítáno pro teplovzdušné vytápění a v létě používám max pro noční provětrání -"chlazení"
žádné čistění není potřeba

Autor: Mir Pol
Datum: 18.08.2011 22:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
"v létě používám max pro noční provětrání -"chlazení"
žádné čistění není potřeba "
mate zemni registr ci aktivni jednotku s moznosti chlazeni? Pokud ne, tak si moc dobre nedovedu predstavit, jak muzete ochladit dum pomoci vzt. Otevrena okna pres noc toto udeji mnohem lepe.

Datum: 18.08.2011 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nemám registr ani chlazení
samozřejmně, že pootevřená okna musí být i u tohoto způsobu větrání - toto je bezprůvanové, od venku tím odhlučňěné a nemusím otevírat okna všude

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.08.2011 07:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://amper.ped.muni.cz/jenik/tmp/vlh_vet.html

"ale topným registrem cirkuluje i vzduch interiérový – u nás takovému řešení nic nebrání, na rozdíl např. od Švýcarska (tam se cirkulační teplovzdušné topné soustavy nesmějí v bytech používat)".
(Citát uveden před koncem prvního odstavce)

Jak si správně vysvětlit zákaz teplovzdušného topení v bytech? Jaký mají důvod?

Datum: 18.08.2011 08:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
cirkulační teplovzdušné topné soustavy nesmějí v bytech používat
ano pouze cirkulační, ale nikde jsem se nedočetl, že ve spojení s větráním. U cirkulačního je požadavek na filtraci, nejenom přívodního vzduchu.
Proč firma PAUL počítá s dodávkami takového zařízení i do Švýcarska?

Autor: ELEKTRODESIGN ventilatory
Datum: 17.08.2011 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102250
reakce na ...
Dobrý den,
jsem přesvědčen, že jste určitě v nějaké budově, vybavené rekuperační jednotkou, byl. Správně navrženou vzduchotechniku člověk prostě nevnímá. Všechny možné obchodní centra, banky, úřady...tam všude rekup. jednotky najdete. Budova, kde pracuji je také vybavena rekuperační jednotkou, vlasy se mi nemastí, necítím svědivý pocit na kůži ani zápach. Protože jsou jednotky určeny pro trvalý provoz, je v potrubí nepřetržity pohyb vzduchu a minimální příležitost na množení bakterií.. Pokud budete pravidelně čistit či měnit filtry, nemá pak co zapáchat.

Datum: 14.08.2011 23:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když hledáte informace (kdekoli) je nejdříve potřeba zjistit o co danému člověku jde. Pokud někdo prodáváenergie, nebude v jeho nejvetším zájmu amy jste postavil něco co spotřebuje méně energie.
Celé tyto stránky jsou šílené bláboly, které jsou postaveny na "malých pravdách". Tímto zbůsobem se dá vyvrátit či potvrdit jakákoli věc. Stačí chtít!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama