Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Zase o krok blíže propasti

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Zase o krok blíže propasti
Anotace článku: Autor se v článku zamýšlí nad přínosem novely vyhlášky č. 237/2014 Sb., vydané Ministerstvem průmyslu a obchodu dne 7. listopadu 2014, pro zvyšování energetické účinnosti otopných systémů v objektech s ústředním vytápěním.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 271   starší >>
Příspěvky
Předmět: Tepelné senzory
Autor: jiri kusala
Datum: 26.11.2014 20:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117843
reakce na ...
Dobrý den.četl jsem o teplotních senzorech od firmy Maddena.Máte s tímto měřením někdo nějaké zkušenosti a nebo víte někdo o tom něco víc? Je to spravedlivjejší jak poměrové indikátory na radiátor? Předem děkuji za odpovědˇ.

Předmět: Re: Tepelné senzory
Autor: Tomáš Marný
Datum: 27.11.2014 17:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101760
reakce na ...
Pokud vím tak Madalena nabízí jak poměrové indikátory, tak denostupňovou metodu (tedy teploměry rozmístěné po bytě). Bohužel denostupňová metoda je naprostý fyzikální nesmysl, protože se snažíme pomocí teploměru měřit teplo, což ví i dítko školou povinné, že je fyzikální nesmysl. Ještě do nedávna tato metoda nebyla povolena, letos díky jakýmsi lobingům na seznamu je i když k ní existuje plno nezodpovězených otázek. Koukněte se do diskusí zde a uvidíte.
Každopádně stručně shrnu. Ten teploměr pouze měří teplotu místnosti, což vůbec nevypovídá o tom kolik tepla jsme skutečně odebrali. A teplota v místnosti se skládá jak z toho co přiteklo radiátorem, tak i z dalších tepelných zisků, např. odpadní teplo z provozu elektrických přístrojů, vaření, pečení atd (v podstatě veškerá elektřina a plyn která Vám přitekla do bytu se ve finále proměnila v teplo), dále jsou zisky z pobytu osob (na člověka se počítá 100W), dále jsou tu nemalé zisky z oslunění atd. Tedy díky teploměrům některé teplo platíte 2x jednou dodavateli elektřiny podruhé tím dotujete sousedy.
Dále tato metoda nezohledňuje větrání, tedy pokud je někde byt, ve kterém bydlí kuřáci a mají ve zvyku u TV pokuřovat, mít v bytě mírný průvan a tedy radiátor puštěný na plný výkon, tak odeberou 3x více tepla, přesto že jim teploměr měří příjemných 21 C jako v jiných bytech, kde se chovají zodpovědně.
Pokud si ale zvolíte dvoučidlové indikátory tepla, tak i tyto měří teplotu, tedy pokud Vás zajímá jaká byla teplota v každém bytě tak si i tyto data můžete stáhnout. A z vlastní zkušenosti vím, že je to zajímavé, u notorických větračů krásně vidíte jak radiátor byl rozžhavený tak, jak mu to ekvitermní regulace dovolila, ale v bytě bylo 21 C. Tedy denostupňovou metodu nebrat, není spravedlivá a hlavně nevede k úsporám.

Předmět: Re (2): Tepelné senzory
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 02.12.2014 08:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
Naprostý souhlas, již jsem se tady před časem zmiňoval a uváděl realitu, jaké rozdíly jsou ve venkovních teplotách (udávaných metereology a v místě topení nebo v přízemí a v 15 patře apod.) při používání denostupňů, takže tuto metodu absolutně nebrat! Také dvoučidlové indikátory nezohledňují větrání, takže opět zbytečné výdaje!! Dle praxe se domnívám, že kvalitní elektronický indikátor je momentálně to nejlepší, postačující a cena od 200 do 400 Kč nikoho nezruinuje a jednou za rok 30 - 40 Kč za odečet a rozpočet také ne. Úspory na teple se za toto několikanásobně vrátí. Škoda jen, že nemají vyměnitelné baterie a vyměňují se po 10-12 letech celé (plýtvání energiemi, materiálem...!)

Předmět: Re (3): Tepelné senzory
Autor: Tomáš Marný
Datum: 02.12.2014 16:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101760
reakce na ...
Dovolil bych si jen upozornit, že právě elektronický dvoučidlový indikátor velmi dobře rozpozná nadměrné větrání. Vzhledem k tomu, že jedno čidlo sleduje teplotu radiátoru a druhé čidlo teplotu v místnosti, tak ví, že radiátor jede na plné pecky a v místnosti je zima. My máme indikátory Metra E-ITN 20. Před necelými deseti lety jsem bral indikátor s infraportem za výkřik techniky. Dnes jsou běžně na trhu desítky bezdrátových indikátorů, tak už se těším na povinnou výměnu a nahradím je nějakým bezdrátovým.
Když jsme indikátory montovali také jsem byl naštvaný, že ta baterie není vyměnitelná, dnes vidím, že technika v tomto oboru jde tak rychle dopředu, že samotný indikátor za těch 10 let morálně zastará (např ta Metra co máme se již nevyrábí), takže stejně bych asi sáhl po novém modelu, než abych ve starém modelu měnil baterky. Jak píšete cena indikátoru je nějaké 400Kč, tedy docela zanedbatelná. A když si vzpomenu že "odečet a dolití tekutiny" stálo u odpařovacího indikátoru tuším 200Kč a u elektronického odečet stojí tuším 20Kč (dalších 20Kč je rozúčtování tepla), tak není co řešit. A pokud budu mít bezdrátový indikátor tak odpadnou i tyto náklady.

Předmět: Re (4): Tepelné senzory
Autor: jiri kusala
Datum: 02.12.2014 22:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117843
reakce na ...
Tepelné senzory jsou asi nesmysl. Já bych se také přikláněl raději k elektronickým dvoučidlovým indikátorům. Rˇekl bych,že by měli být přesnější.

Předmět: Re (5): Tepelné senzory
Autor: Radek Voříšek
Datum: 04.12.2014 10:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Proč si myslíte, že budou přesnější a k čemu by byla ta přesnost dobrá?

Předmět: Re (6): Tepelné senzory
Autor: Tomáš Marný
Datum: 04.12.2014 11:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101760
reakce na ...
O přesnost tady nejde v obou případech budou ty přístroje spadat do nějaké třídy přesnosti a určitě vyhoví. Ale je potřeba si uvědomit zdali měříme to co změřit potřebujeme. Denostupňová metoda mi připomíná ten vtip, jak Pepíček přijde do obchodu a řekne prodavačce:
Chci metr mléka.
Prodavačka aniž by dala něco najevo vezme metr, položí ho na pult a vylije podle něj mléko. Pepíček se na ni chvíli dívá a nakonec prohlásí:
Prosím zabalit.

Tedy my zde místo tepla odebraného radiátorem měříme teplotu v bytě. Na měření teploty v bytě není nic špatného, jen to nemá nic společného z teplem, které bylo odebráno z radiátoru, protože ten teploměr neumí zjistit z jakého zdroje teplo vzniklo a kolik tepla bylo potřeba na dosažení určité teploty, viz např. radiátor puštěný na plné pecky a otevřené okno.
Je to to samé, jako kdybychom chtěli rozúčtovávat náklady na vodu ne pomocí vodoměrů, které měří kolik m3 vodoměrem proteklo, ale např. podle délky vany. Nedělám si iluze o tom, že ten metr, kterým budete měřit vany nebude přesný, jen budete měřit úplně něco jiného, než co má na konečnou spotřebu vody vliv (i když zastánci této metody by určitě argumentovali, že do větší vany se vejde více vody :-)).

Tedy teploměrem se měří teplota v místnosti, ale Vy potřebujete zjistit kolik tepla z radiátoru kdo odebral a toto následně rozúčtovat (dle vyhlášky č. 372/2001 Sb. která stejně zavádí určitý "paušál"). Ideální stav je namontovat ke každému radiátoru přesný kalorimetr, což je v praxi nemožné, proto se používají poměrové indikátory, které Vám udělají tu samou službu. Teploměr na zdi nebude lidi motivovat šetřit teplem stejně jako by lidi nemotivovalo šetřit vodou pokud by platby za vodu byly dle délky vany.

Předmět: Re (7): Tepelné senzory
Autor: Radek Voříšek
Datum: 04.12.2014 14:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Teplo do bytu přichází různými cestami a různými cestami jej opouští.

Přichází z osob, které hřejí, okny ze sluníčka, z elektrospotřebičů, z plynových spotřebičů (jsou-li), přichází obvodovými stěnami, pokud je za nimi vyšší teplota a také otopnou soustavou tj. radiátory a potrubím (stoupačkami a zpátečkami).

Odchází obvodovými stěnami (i stropem a podlahou), zářením okny a se vzduchem, který byt opouští a přichází místo něj vzduch chladnější. Obvodovými stěnami odchází, je-li za nimi teplota nižší, než v místnosti. A odchází buď do budovy nebo mimo budovu.

Co z toho jsou děje negativní a které z nich může uživatel bytu ovlivnit? A co z toho chcete měřit a jak?

A zkusme jednotlivé děje aspoň řádově kvantifikovat.

Předmět: Re (8): Tepelné senzory
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 04.12.2014 14:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Myslím, že toto je jasné od začátku. Chci měřit teplo dodané otopnou soustavou tj. radiátory a potrubím (stoupačkami a zpátečkami) u sebe i u ostatních. A chci být finačně motivován k úsporám tepla např. tím, že budu platit 60 % tohoto tepla podle mé skutečné spotřeby a 40 % jako podíl z celkové spotřeby. Možná takový model někoho o 20 % ošidí a někdo ma tom 20 % vychytračí, pořád je to lepší než energetický komunismus, jak nám tu chtějí zavést panové typu Ráže a Blažíčka.

Předmět: Re (9): Tepelné senzory
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 04.12.2014 14:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
On ten komunismus byl alespoň dobrý v tom, že ačkoliov se topilo několikanásobně více než dnes - hodně a zbytečně - bez regulace a měření, tak naopak se několikanásobně platilo méně než dnes, kdy se vše měří, šetří se, ale společnosti chtějí mít ještě větší zisky pro své akcionáře, služba přestává být službou a stává se dojnou krávou a nejraději by neměřily, neregulovaly a platilo se paušálně za metry čtvereční (viz nesmyslná základní částka u TUV = dle m2, proč ne za připojení jako elměry a plynoměry!!??). Pak se člověk nediví bankám (byť nesouhlasí, jako s tím kom.), které mají větší příjem za poplatky než za oběh peněz!!! Prostě: co nejméně dělat a co nejvíce získat!!!

Předmět: Re (10): Tepelné senzory
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 04.12.2014 15:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Asi je opravdu třeba problém rozdělit na dvě úrovně.

Za komunismu byly ceny energií uměle nízko, stát na to drasticky doplácel a nemohl již pro lid dovážet banány.

Já chápu, že přípojka či software a hardware na zřízení konta něco stály a na tom se musí zákazník podílet konstantními platbami. Jestli jsou ty platby přiměřené, je jiná věc.

Předmět: Re (11): Tepelné senzory
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 11.12.2014 09:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
No, s tím HW a SW nesouhlasím, neboť při jejich zavádění se právě argumentuje úsporami oproti reálu v podobě pošty, pracovníků a listinám. Navíc: je to jejich režie. Příklad: při zavádění sporožira před 40. lety bylo vše, vč. karty a popužívání zdarma, chodilo se sice často k okénku, chodily výpisy, ale bylo úročeno 2%!! Spořitelna měla VK s úroky 2-3%. Půjčky byly s úroky od 3-5%. Banka žila z rozdílu úroků. Dnes s daleko menším komfortem, daleko vyššími cenami, nižším úrokem u konta a podstatně vyšším u půjček najednou je problém a žije z pevných poplatků. Asi je něco špatně v systému, a to nejen bankovním. A nelze říci, že byla dříve státem dotována, byla výdělečná!! Znám to z praxe!! Prostě všichni chtějí vydělat s co nejmenšími náklady, což by nebylo špatně, ale musí to být v rozumných mezích a nebýt skro všichni "šmejdi"!!

Předmět: Re (9): Tepelné senzory
Autor: Radek Voříšek
Datum: 05.12.2014 07:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Tak znovu. Po stopadesáté. K žádné spotřebě tepla v bytech nedochází. Dochází pouze k jeho tokům, které jsem popsal výše.

A ty je třeba vyhodnotit, kvantifikovat a pak je možné uvažovat o úsporách.

Ideologické žvásty jsou v tom k ničemu.

Předmět: Re (10): Tepelné senzory
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 05.12.2014 08:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Zřejmě si pletete zdroje a toky a zdroje zařazujete mezi toky.

Předmět: Re (10): Tepelné senzory
Autor: Tomáš Marný
Datum: 05.12.2014 18:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101760
reakce na ...
Pokud to chcete dotáhnout ad absurdum, tak ke spotřebě vody v bytě také nedochází, neb to co přiteče, tak zase odteče a k spotřebě elektrické energie také ne, neboť platí zákon o zachování energie a ani ta se nemže "spotřebovat" pouze přeměnit. Když už si tu chcete tedy slovíčkařit...

Každopádně co se tepla týče, úkolem měření je co nejpřesněji zjistit kolik tepla bylo odebráno z otopné soustavy. Co se s tímto teplem dále děje je věcí spotřebitele, pokud se rozhodne ho pustit pánubohu do oken je jeho věc, pokud si to zaplatí.
Samozřejmě toto se nelíbí teplárenské lobby, protože ta potřebuje pojem tepla démonizovat a nejlépe z něj udělat něco za co se platí paušálem. Protože pokud lidé zjistí, kolik tepla spotřebovali a jaká je jeho cena, tak se může stát, že si lidé spočtou, že plyn, či elektřina vyrobí teplo levněji než teplárna a začnou se hromadně odpojovat. Proto takováto hysterie kolem této komodity.

Předmět: Šedá je teorie
Autor: Tomáš Marný
Datum: 25.11.2014 14:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101760
reakce na ...
Šedá je teorie, zelený strom života. Uvedu jeden příklad. Kamarád, takový geek si teď rekonstruoval byt. Byt je v cihlové zástavbě, vytápěný PT v ceně 700Kč/GJ. Kamarád nelenil a vzal do ruky kalkulačku a vypočítal, že ho topení elektřinou v dvoutarifu vyjde levněji. Celý byt mu řídí miniserver Loxone, tedy od rozsvěcení světel až po spínání termohlavic radiátorů. A když se rekonstruovala koupelna, chodba a kuchyně, tak si tam samozřejmě dal topné kabely pod nové kachličky.
A teď babo raď, co s tím. Má přijít nějaký agent teplárny a zakázat mu zapínat ty dráty v podlaze (má to tak, že topí jen v nízkém tarifu), nebo je zde právo jednotlivce si službu regulovat sám, dle toho co je mi příjemné a hlavně dle toho co je pro mě ekonomicky výhodnější?

Předmět: Re: Šedá je teorie
Autor: Pavel Rybka
Datum: 25.11.2014 14:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104012
reakce na ...
Pokud je teorie vyvrácena životem, jde o špatnou teorii. Taková je pravá věda. Vyhlášky a předpisy nejsou postaveny na dobrých teoriích. Dobré teorie například vysvětlují, že pro objekty s malou spotřebou je elektrické vytápění opravdu nejvýhodnější. Vyhlášky se na základě neúplných teorií snaží zakázat řešení, která se jeví jako ekonomicky nejvýhodnější, místo aby hledaly, kde je chyba (v cenách energií ap.) ve vstupních podmínkách, které vedou k řešením, která se jeví jako nevhodná, nebo zda jsou taková řešení opravdu nevhodná.

Předmět: Re (2): Šedá je teorie
Autor: Radek Voříšek
Datum: 25.11.2014 15:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Není nic praktičtějšího, než dobrá teorie.

Říkal prof. Hajn.

Taky říkal, že oheň, papír, norma, předpis je dobrý sluha, ale zlý pán.

Předmět: Re (3): Šedá je teorie
Autor: Pavel Rybka
Datum: 25.11.2014 20:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104012
reakce na ...
Plně souhlasím.

Předmět: Zase blíže k propasti
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 25.11.2014 09:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117453
reakce na ...
Domnívám se, že tato diskuze už tady nyní nemá význam. Je tady totiž značný rozdíl v pohledu na věc. Na konkrezní připomínky se nereaguje. Teoretici se puristicky drží svých výpočtů dle fysikálních zákonů a bydlící chtějí tepelnou pohodu. Každý má svou pravdu.Problém je v tom, že pro reálné bydlení a požadavky bydlících opravdu sebelepší projektatnt nezajistí tepelnou pohodu ve všech místnostech, neboť nároky jsou různé a projektatnt nemůže vědět, jak se která místnost bude používat a jaké budou nároky, nemůže nutit, aby ve všech místnostech pro všechny byla stejná teplota za všech okolností a neměl by strašit vzájemným okrádáním, soudy, plísněmi a až devastací budov, což ale v extrému může nastat! Ony totiž kromě projektovaných teplot platí i normy hygienické a zdravotní a ty doporučují teploty v místnostech dle jejich využívání, takže v žádném případě nelze striktně vyžadovat stejnou teplotu v celém objektu pro co nejúspornější vytápění, to pak jsme zcela mimo běžný život a skončíme jako v případě zákazu běžných žárovek a nucení používání úsporných ničících oči a přírodu apod., přesto, že se energiemi plýtvá jindea to daleko více a příroda trpí (zasněžování areálů, vyhřívané trávníky, hokej v létě, přechodné tratě pro lyžaře ve městech, skleněné přehřáté klimatizované budovy, vše přepravováno po silnici i tam, kde je možno použít koleje .....)!!!

Předmět: Re: Zase blíže k propasti
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 25.11.2014 10:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Dobrý den pane Strnade

Myslím si, že je třeba začít tím, co je od otopného systému žádáno a teprve pak začít přemýšlet, jak jej co nejlépe zrealizovat.

Co žádat bych shrnul do 3 bodů:

1. otopný systém v podstatě nemusí reagovat na nárazovou zvýšenou potřebu tepla (nutně potřebuji pořádně vyvětrat), po vyvětrání se uvolní naakumulované teplo a teplota se postupně téměř dorovná.

2. otopný systém by měl automaticky reagovat na dlouhodobě zvýšenou či sníženou potřebu tepla (chci více větrat, chci vyšší či nižší teplotu, mám vnitřní zdroje tepla, svítí mi celý den do oken slunce).

3. otopný systém by měl zajistit měření spotřeby tepla v každém bytě s rozumnou přesností cca 10%, aby bylo umožněno rozúčtování způsobem, na kterém se kolektiv dohodne.

Pro mne jsou toto 3 klíčové body jsoucí kompromisem mezi vstříčností k uživateli, energetickou úsporností a nároků na operativnost otopného systému.

Předmět: Re (2): Zase blíže k propasti
Autor: Radek Voříšek
Datum: 25.11.2014 14:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Jen pár poznámek:
1) Splněno setrvačností hlavice.

2) Státem tlačená "motivovanost" povede k porušování vyhlášky o vytápění a k režimu, kdy ve všední den bude topení od 21 do 16 hodin po většinu topné sezóny vypnuté a po v čase od 16 do 18 hodin bude požadován mnohonásobek výkonu proti nynějšímu stavu. Obávám se, že s tím bude problém.

3) Neměření topného výkonu potrubí může znamenat chybu až 30%, tepelné toky mezi byty cca 30% polohové koeficienty chybu ještě větší.

Předmět: Re (3): Zase blíže k propasti
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 25.11.2014 15:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
2) Pokud by byl dům zateplen na pasivní standard, nemuselo by to vadit.
3) I ty indikátory na radiátorech tak špatně měří? Jak so to vše bude rozpočítávat je už druhá věc.

Předmět: Re (4): Zase blíže k propasti
Autor: Radek Voříšek
Datum: 25.11.2014 15:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
2) Pasivní panelák s rekuperací? Mimochodem při tak nízké spotřebě nemá cenu jakékoli měření.

3) Indikátory indikují dobře. Ovšem jejich výstup souvisí s tepelnou ztrátou místnosti jen okrajově.

Předmět: Re (5): Zase blíže k propasti
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 25.11.2014 17:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
2) Panelák má tak geniální geometrii, že může nabýt pasivního standardu nabo být velmi blízko pouzre pořádným zateplením.

3) Nerozumím. Jde přece o to, kolik tepla za rok odevzdal daný radiátor a to nějak zjistíme podle velikosti radiátoru, množství odpařené kapaliny v indikátoru a normováním na celkovou roční spotřebu celého domu. Jak budou započteny přestupy tepla mezi byty a jak budou zohledněny krajní byty, to je opravdu dáno dohodou mezi bydlícími a věřím, že na to existují kvalifikovaná doporučení.

Předmět: Re (6): Zase blíže k propasti
Autor: Radek Voříšek
Datum: 25.11.2014 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
2) Při řádném větrání těžko.

3) Indikátor jen integruje teplotu měřeného bodu. Ani množství předaného tepla z toho nejde odvodit s rozumnou přesností. Při stejném rozložení teplot bude deskový radiátor v místnosti o teplotě 18 stupňů odevzdávat asi o 35% větší výkon, než při teplotě místnosti 23 stupňů.

Pokud jde o kvalifikovaná doporučení a dohody, odkazuji na Karkulku Červenou.

Předmět: Re (7): Zase blíže k propasti
Autor: Pavel Rybka
Datum: 25.11.2014 20:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104012
reakce na ...
Ony i ty indikátory prošly zásadním vývojem. Místo odpařovacích se používají nejdříve elektronické s jedním a nyní se dvěma čidly. Jedním k radiátoru a za tepelnou izolací druhým do místnosti. Tím je zajištěno, že měří teplotní rozdíl, úměrně kterému radiátor topí. Starší metody opravdu vyhodnocovaly jen jednu teplotu a proto například když byl radiátor ohřát okolím, tak to bylo bráno jako spotřeba. Nové přístroje ale tyto chyby omezily.

Předmět: Re (8): Zase blíže k propasti
Autor: Radek Voříšek
Datum: 25.11.2014 21:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Opět Karkulka Červená. Žádné indikátory neměří teplotu v místnosti. Pouze indikují přítomnost teplotního spádu v místech pár centimetrů vzdálených. A toho nepoužívají k výpočtu čehokoli, ale pouze k vypnutí své obvyklé integrace teploty. Tím se brání letním náměrům.

Předmět: Terminologie
Autor: Pavel Rybka
Datum: 25.11.2014 21:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104012
reakce na ...
Podle ČSN EN 834 "Indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy - Indikátory napájené elektrickou energií" ze srpna 2014 jsou indikátory, které teplotu v místnosti používají jen k rozběhu měření považovány za snímače jednočidlové. (Oddíl 4 Funkční princip a metody měření). Za dvoučidlové jsou označovány ty, které měří dvě teploty, přičemž jedna má být ve vztahu k teplotě místnosti a nějakým vhodným vztahem z toho odvozují teplotní rozdíl. (Volně přepsáno, abych neopisoval autorsky chráněný text.)

Předmět: Re (10): Terminologie
Autor: Radek Voříšek
Datum: 26.11.2014 06:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116859
reakce na ...
Běžně jsou jako dvoučidlové prodávány krabičky měřící jednu teplotu v místě montáže a druhou uvnitř pouzdra - ve vzdálenosti asi 30mm od povrchu radiátoru. Možná existují i takové, které měří metr daleko. Ale takové neznám.

zobrazuji 1 - 30 z 271   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama