Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Proč klesá prodej otopných těles? Roste podíl podlahového vytápění?

Autor článku: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Plné znění článku: Proč klesá prodej otopných těles? Roste podíl podlahového vytápění?
Anotace článku: Redakce zpracovávala, tak jako každoročně, vyhodnocení prodejů otopných těles na území ČR vycházející z dat poskytnutých APTT. Z vyhodnocení období 2005 až 2013 je patrné, že prodej otopných těles neustále klesá, a to překvapivě i v době, kdy rostly prodeje tepelných zdrojů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
trocha vzpomínek na začátky radiátorůDagmar Kopačková12.12.2014 08:31
podlahovkaJosef Zapletal05.12.2014 23:00
Re (4): Primární palivaDagmar Kopačková04.12.2014 15:48
Re (3): Primární palivaVladimír Křen04.12.2014 12:38
Re (2): Primární palivaDagmar Kopačková04.12.2014 12:23
Re: Primární palivaMir Pol04.12.2014 09:04
Re (3): Primární palivaDagmar Kopačková03.12.2014 15:51
Re (2): Primární palivaJozef Homola03.12.2014 13:49
Re: Primární palivaDagmar Kopačková03.12.2014 12:28
Primární palivaVladimír Křen03.12.2014 11:21

Příspěvky
Předmět: trocha vzpomínek na začátky radiátorů
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 12.12.2014 08:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o příspěvek, který poslal p. Ladislav Štrajt z Prostějova k této diskusi. Vzhledem k tomu, že je čas předvánoční, čas na rozjímání a vzpomínání, tak přidávám i pro ostatní diskutující:

V onom článku radiátory versus velkoplošné vytápění, byť jsem si článek se zájmem přečetl (vědivše, že se nedopátráte zodpovězení meritní otázky), Vám zasílám trochu širší svůj názor:
Radiátory, tento universální prostředek předávání tepla v rod. domcích, - vzpomínám na začátek šedesátých let, na lavinovité ústní předávání novinky - ústředního topení, kdy se tehdy jednalo o samotíž) jsou v této době již překonány jinými většinou efektivnějšími, sofistikovanějšími způsoby předávání tepla.
Zajímavé bylo, jak všichni po instalaci této dobové vymoženosti zapoměli na nošení uhlí, přikládání, odnášení popele, či "hutnění" pilin ve speciálních plechových kamnech. Jak všichni zapomněli na rozžhavená kamna na př. prvorepublikové Musgraf original, Klubky - ty ovšem byly na koks, či pozdější Petry atd, s rozžhaveným víkem a rozžhavenými plechovými vývody do komína.
Ale co je nejdůležitější, v rámci těchto výhod ústředního topení všichni též zapoměli, že u oněch do červena rozžhavených prvků individuálního zdroje tepla, bylo za chvíli v místnosti teplo! Přidám osobní vzpomínky:
Ve škole v přestávku chodil školník přikládat do kamen.A to musel mít ráno připraveny třísky, polínka na zatopení v desítkách kamen!
V učení, v r. 1959, jsem jednou v zimě vstal brzy. V kuchyni byl kachlový sporák, (co jiného), a přichystáno na zátop. I zatopil jsem a přestože (tehdy ještě bývaly mrazy a sníh), byla plotna za několik minut žhavá do červena. A co víc! Za těch pár minut začínalo být v kuchyni příjemné teplo. To nedokáže žádné ústřední topení. Ale odpadla pracnost s individuálním vytápěním každé místnosti. A je zajímavé, jak to rychle zvítězilo "na celé čáře".
Po těch létech mi zůstala otázka, zda bych nyní v mých sedumdesáti kdy ještě pracuji, do práce resp. do toho mrazu ráno šel.

Přeji Vám všem krásné Vánoce a úspěšný nový rok.

Předmět: podlahovka
Autor: Josef Zapletal
Datum: 05.12.2014 23:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Teplovodní podlahové vytápění je pro mnohé stavby a rekonstrukce nejlepším řešením. Umožňuje totiž zapojení všech zdrojů vytápění a je provozně potenciálně nejlevnější. Instalovat v radiátory v nových budovách nebo domech po kompletní rekonstrukci je podle mého názoru krok zpět.

Byla tady nastolena i otázka el. vytápění z hlediska ekologie. Podle mého názoru záleží na tom , jak je el. energie získávána a také na způsobu provozu topení akumulační topení je vždy příznivější. Pokud se díváme do budoucna pak tento typ vytápění nelze šmahem odsoudit protože el. energie bude méně a méně získávána z uhlí a bude domácím zdrojem energie. akumulační topení nebo ohřev TUV je fakticky regulační prvek v síti. Samozřejmě jde vždy o určitou umírněnost, ve většině případů není ovšem el. vytápění nejlepší řešení.

Předmět: Primární paliva
Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.12.2014 11:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Nějak mi uniká přínos článku. Jak může být pro naši přírodu přínosem používání elektřiny k topení. Topení vlastně při použití el. energie spotřebovává cca trojnásobek primárních zdrojů. To chcete tvrdit že to je cesta hodná následování?

Předmět: Re: Primární paliva
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 03.12.2014 12:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, smyslem zjišťování není posuzovat mezi sebou zdroje. Vzhledem k statistikám otopých těles jsme chtěli najít důvod poklesu. Jednou z možností je nárůst podlahovky. Nerozlišovali jsme zda teplovodní nebo elektrické. Oslovili jsme výrobce, ale u teplovodního většinou nelze říci co se prodalo jen na vytápění. Proto se nashromáždilo více odpovědí od elektrické podlahovky. Zdálo se nám slušné zveřejnit vyjádření od výrobců, kteří se naší prosbě věnovali. Toť vše.

Předmět: Re (2): Primární paliva
Autor: Jozef Homola
Datum: 03.12.2014 13:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
(Dagmar Kopačková)

Promiňte, že Vás oslovuji ale setkávám se a i doporučuji nebo jsem dokonce navrhl tzv. "duální řešení". Mnozí mladí instalují (chtějí to tak) takové to klasické topení s radiátory a krbem a plynem anevím čím ale už při stavbě "zalijí" do podlahy podlahové topení, které hodlají využívat v budoucnu a celkem logicky argumentují, že neví co bude (třeba ještě levnější TČ a jiné technologie) a pak by tam ty trubky už nedostali.

Předmět: Re (3): Primární paliva
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 03.12.2014 15:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Pak je jen otázkou kolik stojí příslušný díl univerzálního řešení (k využití na plyn, elektřinu, bez plynu a elektřiny, s komínem a TČ, soláry a FV, otopná tělesa, otopné a chladicí plochy, větrání a rekuperace) a kolik se využitím alternativy dá ušetřit. Pokud je to podlahové teplovodní verzus radiátory, pak tam moc alternativu nevidím - kotel na plyn elektřinu, uhlí, TČ nebo teplo z akumulační nádoby, ale proč měnit radiátory za potrubí? Zalité potrubí je nějak nadimenzováno a změny jsou problematičtější než přizpůsobení otopných těles. Je to zajímavá úvaha.

Předmět: Re: Primární paliva
Autor: Mir Pol
Datum: 04.12.2014 09:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100591
reakce na ...
To jste vazne nepoznal smysl tohoto clanku? Vzdyt je to jednoznacne reklama Fenixu! Opet trapna, priblbla a lziva!!!! Tak jako vzdy :-( .

Předmět: Re (2): Primární paliva
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 04.12.2014 12:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, domníváte se špatně a dovoluji si Vás požádat, abyste pro své podobné nepodložené názory používal soukromý blog.

Předmět: Re (3): Primární paliva
Autor: Vladimír Křen
Datum: 04.12.2014 12:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Nikdo zde nemá právo omezovat diskutující. To platí i o vás. El. podlahové topení má jedinou výhodu a to je nízká cena při instalaci. Vlastní topení je výrazně dražší. Ještě jednou upozorňuji na celkový nepříznivý vliv el. topení na životní prostředí. To v článku opravdu schází.

Předmět: Re (4): Primární paliva
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 04.12.2014 15:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, nikoho neomezujeme. Jen iniciativa: když poklesla otopná tělesa, roste podlahovka? byla čistě redakční. Očekávaného výsledku jsme se bohužel nedobrali, ale toto je alespoň poděkování těm firmám, které data daly a věnovaly odpovědi svůj čas. A věřte, že některá data znamenala více než jen CTRL C a CTRL V a pár minut. Očekávala bych spíše, že čtenáři ocení snahu redakce i firem.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama