Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Krbovými kamny ohříváme jen vodu v el. bojleru

Autor: Dalibor Vltavský
Datum: 26.12.2011 00:03
uživatel: 108044


Dobrý den, po prostudování příspěvku a poradny, nevím kam tento příspěvek zařadit. Po selské úvaze jsem zvolil tuto rubriku.

Takže. Topení v novém bytě budeme realizovat infra- panely. Jedny kachlové kamna chci nahradit krbovými kamny s výměníkem. Výměník použít v topné sezóně (dle potřeby) k zpříjemnění večerů, a chci využít teplo z kamen k ohřevu teplé vody v bojleru. Zhruba vím jaký druh bojleru zvolit. Jaké propriety k chodu to už si nejsem jistý. Nevím ale, jak využít nebo zneužít, či předejít k přehřátí výměníku, když bude voda v bojleru nahřátá na max. teplotu. Rád bych se vyhnul oběhovému čerpadlu.

Plánuji v kamnech topit pouze k večeru, na zpříjemnění večerů a v případě chladných dnů a volna všech z rodiny (prázdniny, volna, nemoci) i v tomto období. Nechci to jako primární zdroj teplé vody. Jen chci využít teplo k ohřevu, které bych stejně pustil pánubohu do oken při posezení u krbových kamen. Myslím si, že tuto problematiku začne využívat, čím dal více lidí. Je mi jasné, že mnoho z vás mne odkáže na odbornou firmu. Odpověď je, že si spoustu věcí udělám sám, jen revize, razítka, kontroly atd. si zaplatím sám.

Děkuji za jakékoliv názory, příspěvky, komentáře. A HLAVNĚ - Teplu zdar!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
petr vaclavik29.12.2018 15:04
Vitek Chotěbor23.12.2018 17:36
Vitek Chotěbor23.12.2018 17:36
František Ťoupal28.06.2013 14:21
Dalibor Vltavský28.12.2011 14:38
Honza Kopřiva28.12.2011 11:54

Příspěvky
Autor: petr vaclavik
Datum: 29.12.2018 15:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126853
reakce na ...
Jdete špatným směrem. Pokud chodíte do práce pro peníze, pak jich máte dost a neřešíte blbosti. Také jsem si pořídil do novostavby krb. Pak jsem kolem něj lítal celé odpoledne a ušetřil tak 10 Korun (viz topení krbem http://kondenzace.kvalitne.cz/podlahove-vytapeni/ ) . Stejný efekt by přineslo být v práci o 2 minuty déle. Spíš přemýšlejte jak pořídit levnější a komfortnější topení/chlazení. Návratnost pár let. Inspirovat se můžete třeba zde https://forum.tzb-info.cz/143546-investice-do-vytapeni-snad-nekomu-pomuze

Autor: Vitek Chotěbor
Datum: 23.12.2018 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129279
reakce na ...
Samotíž je nevhodná, pracuje mmj. na základě většího rozdílu teplot mezi přívodem a zpátečkou. Vy potřebujete kvůli kondenzaci a zanášení výměníku tyto teploty přiblížit pomocí bypassu, takže se oběhovému čerpadlu a 3 cest. termo- ventilu nevyhnete. Pojišťovací ventil, expanzi a ochlazování smyčku považujete za naprostou samozřejmost. Vše by vám měl spočítat projektant topenář.

Autor: Vitek Chotěbor
Datum: 23.12.2018 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129279
reakce na ...
Samotíž je nevhodná, pracuje mmj. na základě většího rozdílu teplot mezi přívodem a zpátečkou. Vy potřebujete kvůli kondenzaci a zanášení výměníku tyto teploty přiblížit pomocí bypassu, takže se oběhovému čerpadlu a 3 cest. termo- ventilu nevyhnete. Pojišťovací ventil, expanzi a ochlazování smyčku považujete za naprostou samozřejmost. Vše by vám měl spočítat projektant topenář.

Autor: František Ťoupal
Datum: 28.06.2013 14:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113624
reakce na ...
Rád bych oživil toto téma. Přesně nad tímto uvažuji. Plánuji výstavbu ND (bungalov 130m2) Elektrické vytápění a ohřev TUV. (el. podlahové vytápění, el. boiler) Pro snížení nákladů na el. energii pořídit krbová kamna a kombinovaný boiler. V topném obdobý nastavit teplotu v místnostech na únosné minimum 16C a teplotu ohřevu boileru na 40C. Do klasických teplot (místnosti 22C a boiler 65C) se dostat pomocí krbových kamen. Pro udržení teploty v ranních hodinách když se netopí by mělo dopomoci VPC zdivo (velká akumulační schopnost). Problém je jak zabránit přetopení výměníku. Kombinovaný boiler by byl nad úrovní kamen připojen samotížně. Je otázkou jak řešit přetopení, jestli se to vůbec vyplatí atd. Napadlo mě jedno velice jednoduché řešení: V případě teploty vody na výstupu z výměníku 95C by došlo k otevření ventilu do samotíženého výkonového radiátoru. Radiátor umístěn ve verandě (zádveří) někde při stropu bude zde chladněji než jinde a případné přetopení místnosti by nevadilo. (otevřu dveře ...) Je otázka jestli by takové zapojení v praxi dokázalo výměník ochladit. Samozdřejmě nejdůležitější je zvolit správná krbová kamna o správných výkonech do místnosti (7kw) a výměníku(2kw). Co myslíte, je to řešitelné? Nebo proč nikde nejsou krbová kamna která při přehřátí výměníku jednoduše neuzavřou přívod kyslíku a plamen uhasne.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 28.12.2011 11:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Jaké krbovky s jakým výkonem do vody chcete? Jaký boiler plánujete?
Není to zase taková jednoduchá legrace jak si možná myslíte. Pokud budete chtít topit samotíží měl by být zásobník výše než krbovky. Mělo by být potrubí dostatečně dimenzované a nejlépe co nejpřímější. Ta samotíž je sice hezká ale čím bude menší teplotní rozdíl mezi nádrží a krbovkama tak bude i průtok menší a rychlejší možnost přetopení.
Dále budete muset nějak zajistit aby se do rozvodů TUV dostávala již teplotně zregulovaná voda.
Přehřátí výměníku je potřeba řešit dochlazovací smyčkou, přívodem studené vody a odpadem + další regulací blokující elektrický ohřev zásobníku, chodu čerpadel atd.
Těch věcí kolem je opravdu více aby to fungovalo a hlavně fungovalo bezpečně. Pokud to hodláte nějak ošidit tak si zahráváte.

Autor: Dalibor Vltavský
Datum: 28.12.2011 14:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108044
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, děkuji za reakci.
No zaujali nás krbové kamna ANNA III, HAAS+SOHN ADRIA II nebo HAASS+SOHN Odense s výměníkem. Narazil jsem ještě na nějaké krbové kamna s výměníkem 1kW, ale to nevím, jestli by bylo ideální. Bojler el. kombinovaný, zamlouval Dražice 160l, to by mělo být dostatečné do budoucna (nyní 1. dítě, pak nějaká dovolená v Jugoslávii, no a do tří let 2. dítě).

Nic méně, již 14dnů brouzdám na internetu a řeším tuto situaci. Určitě již vím, že to nebude levná záležitost, jak ze spolehlivosti, tak i z bezpečnosti. Na druhou stranu, od dubna budeme na mateřské, takže se asi v krbových kamnech bude topit častěji. Nakonec jsem přišel s alternativou, že přece jenom ještě jeden, nebo dva radiátory strčím do chodby či dětského. Krbová kamna jsou zhruba v prostřed půdorysu bytu (viz obr. 1. je stávající byt, 2. po úpravách), ale k rozvodu k radiátorům budu muset asi potřebovat oběhové čerpadlo, aspoň myslím, protože přívody k nim půjdou přes dveře v zemi... Technická místnůstka bude v malém kumbále v pravém spodním rohu, takže teoreticky samospádem by to mělo jít bez problému. Ale na to si musím pozvat topenáře, protože co jsem zjistil, tak to nebude fakt sranda (pojistný ventil, trojcestný směšovací, expanzní nádoba, zpětné ventily, bypass na krbu atd.)

No v každém případě děkuji za jakékoliv komentáře, myslím že tato problematika tu nebyla ještě takto probírána (myslím všeobecně).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.