Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1672   starší >>
Datum: 11.12.2018 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzhledem k častým dotazům na nastavení parametrů u kotlů Licotherm, posílám odkaz na přehledně zpracovanou tabulku.
Je podrobněji zpracovaná, než ta co máte v návodě od kotle.

http://potos.cz/?pg=navody

Autor: Jiří Šmarda
Datum: 10.12.2018 12:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119535
reakce na ...
Dobrý den, vlastním AM Carbo 26 s 4 cestným ventilem a Renes 01. prostě zapojeno podle návodu. A neustále bojuji s nastavením. Nevím jaké mám přesně ztráty, ale tipnul bych si mezi 13-15 kw. Šnek mám nastaven na 15s a útlum 48s. Topím ledvickým O2. V retortě mám velké spečence. To nevím jestli vadí. Ale nahoře na BPT 21 mám nasatvenou hysterezi 0,1°C, ale kdykoli se zatopí, tak se natopí nad nastavených 22°C o 0,7°C. Přes den (do 17,30) mám nastavenou teplotu 21,5°C, ale to přeleze 22°. Myslel jsem si, že se to bude neustále udržovat. Jen tak si dotápět, ale natopí a pak dlouho nic. Je to i v modifikaci? Nebo jak to nastavit, aby to topilo průběžně? Větrák mám na 100%, doběh 40s. Útlum 90 minut. Jak to prosím nastavit? Děkuji

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 10.12.2018 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
15/48 není úplně nejvhodnějiší kombinace - nastavte 10/32

re - velké spečence - moc foukáte; snižte % ventilátoru - v návodu doporučují 50-80% a vy máte 100% ... .-((

re - ale natopí a dlouho nic - to znamená že topíte příliš velkým výkonem a potom je kotel dlouho v útlumu .... snižte výkon = vyzkoušejte poměr 10/40 a 10/50

===
http://potos.cz/htm/navody/RENES_01.pdf

Autor: Pavel Wolf
Datum: 10.12.2018 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Nastavení 15/48 a 10/32 je ohledně dávky paliva naprosto stejné jenom se zvýší o 1/3 četnost sepnutí podavače. Dotaz na tazatele. Používáte 4c nventil a motor?
Jak teplou vodu poštíte do radiátorů?

Datum: 10.12.2018 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
4c ventil mám a nastaveno je myslím 80°C.

Datum: 10.12.2018 13:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je ten důvod proč Vám teplota nastavená na termostatu přeleze. Kolik hodin behem dne topíte. proč netopíte je na 50-60 stupnů. Jaké máte radiátory?

Datum: 10.12.2018 13:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Radiátory mam staré plechové. Já jsem zkoušel ti teplotu snížit ale nešlo mi to. Taky mi to připadalo hodně.

Datum: 10.12.2018 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šmarda, přečtěte si moji odpověď na Váš dotaz níže v diskuzi.
Je tam popsáno jak vyřešit přetápění.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 10.12.2018 13:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
re - Wolf:
poměr 15/48 a 10/32 je sice matematicky stejný poměr, ale při 10/32 se palivo lépe promíchá
a
za druhé - pohledem do návodu vidím při 25kW výkonu kombinaci 15/35 a tyto parametry by se neměly překračovat = prodlužovat pauzu na 48

Datum: 10.12.2018 14:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Překračováním parametrů je myšleno přidávání paliva do hořáku t.j. překračována výkonu 25kW. A jak tu někdo píše ve vláknu odešel mu regulátor/ relé, a to zatěžuje větší počet sepnutí. To palivo se míchá s čím? Rozumím Vám při kratším intervalu je menší možnost, že se to bude spékat.

Datum: 10.12.2018 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikdy nepřekračujte dobu podávání 10 sekund.
Vyšší doba způsobí velké nahromadění studeného paliva, což se projeví sníženou účinností spalování.
Pokud si to chcete ověřit a máte náš kotel, nastavte si podávání na 20 sekund a podívejte se co za černotu Vám půjde do 5ti minut z komínu.

Doba chodu šneku by měla vždy být 10 sekund nebo méně.
Výkon potom upravte podle potřeby parametrem OFF.

Výměna relátka jednou za 10 let nestojí za zvýšenou spotřebu paliva, smrad kolem domu, a dehet v kotli.

Datum: 10.12.2018 16:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Trčka, takže velice děkuji za odpovědi a především za to, že neskloňujete moje jméno. Myslím, že taky nemáte rád pane Trčko. Je to jako pane Šmardo. Prostě divné. Ale nyní k vytápění. Koupím si Honeywell termostat. Mám raději ten dražší? Potom mi tedy s nastavením pomůžete? No a nepřekračovat dobu 10 ON a ventilátor stáhnout na 70%. Dírky nechat všechny? Já je loni otevřel, protože se mi hrozně zanášel kotel. Ale bylo to asi uhlím. I když bylo ledvické, bylo hrozné. Modulaci mám nechat na 5s a 5°C? Myslím, že na to že s tím topím už 4 sezónu, tak bude poprvé řádně nastavený. Moc děkuji za toto fórum.

Datum: 10.12.2018 17:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Termostaty jsou naprosto rovnocenné, co se týče kvality regulace.
Rozdíl je pouze v tom, že CM 707 je drátový, a RF 727 je bezdrátový.
Já osobně preferuji bezdrátovou verzi, protože ji můžu přenášet po domě, a najít si to správné "místečko" kde dobře reguluje.

Bohužel výrobce používá stále starou tabulku pro nastavení výkonu, i přes to že převodovka je již asi 4.tá v pořadí co se začal kotel vyrábět.
Vzhledem k častým dotazům na toto téma přikládám obrázek s doporučeným nastavením a postupem výpočtu.
Pokusím se to během zítřka umístit na svoje web stránky v poněkud upravenější formě. viz www.potos.cz (sekce návody)

Datum: 12.12.2018 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak mi dnes přišel pane Trčka ten nový termostat. S hrůzou jsem zjistil, že se to musí připojit ke kotli. To nesvedu a ani nevím, jestli mi to může připojit jen nějaký elektrikář, nebo někdo fundovaný v kotli Carbo. Co nyní s tím? Ještě se chci zeptat, kdo by mohl mému kamarádovi na dotace namontovat dřevozplynující Licotherm. Dalo by se Vám i zavolat? Děkuji

Datum: 12.12.2018 17:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Instalaci termostatu by měl provést buďto topenář, který Vám kotel instaloval, nebo libovolný elektrikář kterého uplatíte, aby k Vám na 15 minut přijel a vysílačku připojil.

Vždy je lepší nejdříve sehnat topenáře, a domluvit se s ním co potřebuji.
Pokud totiž on dodá materiál, máte jej s nižší sazbou daně, a navíc jistotu že bude správně připojen.
Jestliže si termostat koupíte sám, předpokládá se, že jste schopen si jej zapojit podle návodu.
Topenáři většinou výrobky které nedodají nechtějí instalovat, protože tím přichází o marži na výrobcích.

Co se týče instalace nového kotle, tak není problém mne kontaktovat na pracovním emailu nebo telefonu. Pokud jste v naší blízkosti, kotel dodáme a odborně zprovozníme. Pokud jste z daleka, doporučím vhodnou firmu o které vím že kotel kvalitně nainstaluje.
Hlavně nekupujte kotel přes internetové Eshopy, ale vždy jen přes kvalifikovaného topenáře, který se postará o instalaci a následný servis. Možná zaplatíte o pár tisíc více za kotel než by jste dal na Eshopu, ale máte jistotu správné funkce a rychlého servisu.
kontakty zde: potos.cz

Jen drobná oprava, kotel Licotherm není dřevozplynující. Jedná se o automatický kotel na pelety, případně uhlí.
Doplňkově lze na roštu spalovat dřevo až 50cm délky, ovšem jen prohořívacím způsobem.
Pokud chcete dřevozplynující kotel na polena, podívejte se na tento:
http://potos.cz/?pg=AMenergo

Datum: 12.12.2018 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten kotel jsem přesně myslel. Kamarád je ze Svitav. A chtěl by ho na ty dotace. Vztahuje se to na něj? No a ten můj kotelník zemřel. Jsem také ze Svitav. A elektrikáře mám dobrého. Tak snad to zvládne. Pokud nemusí být kotelník.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 12.12.2018 19:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
V Chocni zkuste pana Svobodu

Datum: 12.12.2018 21:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě to byl ten kdo mi instaloval kotel.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 12.12.2018 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
jeho syn dělá tu elektriku

Datum: 13.12.2018 05:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ach tak. Děkuji za tip.

Datum: 13.12.2018 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V oblasti Svitavska máme proškoleného topenáře, který převzal oblast po zesnulém panu Svobodovi.
Pokud budete mít zájem o nabídku ohledně montáže nového kotle, zavolejte mi prosím na 736 111 818.
Po zjištění základních údajů bych potom Vaše požadavky předal, a tento topenář by Vás kontaktoval ohledně nabídky.

Jinak všechny kotle od firmy Agromechanika, tedy Licotherm i Energo, jsou zapsané v programu kotlíková dotace.

Jen upozorňuji, že pokud zvolíte kotel na dřevo ENERGO, tak dotační program předepisuje instalaci akumulačních nádrží o objemu Výkon (kW) * 55 litrů. (např, 23 * 55 = 1265 litrů minimální objem akumulace) Do akumulace lze připočítat i objem bojleru na TUV.

Datum: 10.12.2018 17:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžu dotaz? Někteří výrobci kotlů mají v manuálu při hodinovém výkonu podavače 7 kg čas podávání klidně i 30 vt. že by poznatek o studeném palivu neznali? Jedno podání je pak asi 58g. Zde zmiňovaný kotel má výkon podavače 15 kg za hodinu to je při podávání 10 vt. 42 g.
Ještě jeden dotaz. Nemá regulátor na kotli možnost ovládat směšovač ekvit. Navrhujete zase termostat který jenom cyklováním slabě nahrazuje směšovací ventil. Doufám že se neurazíte že to takto píšu. Hodně úspěchu v práci. Wolf

Datum: 10.12.2018 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano máte pravdu, výrobci opravdu tento poznatek nemají. Je to tím, že jsou výrobci, a kotle neinstalují. Většina velkých firem na zákazníky s prominutím kašle, a to že se jim line dým z komínu je nezajímá.
Vysoké kontinuální dávky paliva totiž nebrání provozu kotle, ani nijak neomezují uživatele z hlediska komfortu v bytě. Ovšem dým potom omezuje sousedy. Zákazník tedy nemá možnost kotel regulérně reklamovat, protože tmavší dým z komínu není uznatelným důvodem k reklamaci kotle. Výrobci proto tento problém neřeší.
Já jsem na rozdíl od výrobců jak topenář, tak revizní technik, a setkávám se s nářky lidí, proč jim ten ekologický kotel tolik kouří, případně smrdí z komínu. Proto jsem provedl pokusy na svém vlastním kotli a došel k výše uvedeným závěrům.
Vše je pouze doporučení, a pokud se jimi někdo nechce řídit, nepřichází o záruku ani mu nehrozí žádný postih :)

Kotle Licotherm samozřejmě musí být připojeny přes směšovací 4-cestný ventil osazený servopohonem. Starší verze kotlů byly instalovány se samostatnou řidící jednotkou ADEX COMFORT, která ovládala čerpadla a servomotor.
Novější verze osazené regulací RENES již ovládají servomotor i čerpadla samostatně.
Oba typy regulace (renes i Adex) umí k sobě dopojit ekvitermní čidlo.
Záleží na požadavku zákazníka zda jej chce nebo nechce instalovat.
Pokud má zákazník termostat Honeywell, tak dle mého názoru není čidlo třeba, protože regulace kotle si na základě informací z tohoto termostatu vypočte teplotu topné vody, aby v místnosti teplota vzduchu nekolísala. (ověřeno z praxe)
Ovšem čidla na ekv. se stále prodávají, a je to jedno z řešení jak vylepšit komfort pokud chcete z nějakého důvodu používat jiný termostat než Honeywell.

Jinak doporučené zapojení kotlů Licotherm je zde:
http://potos.cz/htm/cenik/zapojeni2018.pdf

Datum: 10.12.2018 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Naprosto nejsem od fochu snažím se jen lidem pomoci všeobecně s AK všeho duhu. Aby člověk mohl poradit musí někdy z lidí tahat informace a když někdy dojde na foto a pák napíše že mu to montovali na kot. dotaci tak prohlásím tomu topenáři patří useknou ruce aby nedělal škodu. Kolikrát jsem mluvil s někým od výroby a upozorňoval jak jim špatná instalace škodí a že by si měli ověřit komu ten papír dali.

Datum: 10.12.2018 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, já mám v návodu 15/45 = 15kW výkon.

Datum: 10.12.2018 13:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Zkusím to přenastavit.

Datum: 10.12.2018 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Větší spečence kotli nevadí, jen je s tím pak více práce při čištění.
Spečence vznikají tavením popeloviny, a vznikají při velkých výkonech.
Jak píše pan Vinklárek, snižte ON = 10 a OFF = 40, ventilátor cca 70 procent. Dále uberte útlum na 40 minut, 90 je hodně a rošt pak chládne. Změny teplot mohou mít také vliv na spalování a tvorbu spečenců.

Co se týče teploty v místnosti, tak tato "skákavost" je způsobena nevhodným termostatem.
Pořiďte si termostat Honeywell 707 CM, nebo Honeywell RF 727, a kotel bude topit plynule.

Podrobné vysvětlení funkce tohoto termostatu zde:
http://www.honeywell.cz/home/Odb.clanky/PopisCM.pdf

Váš současný termostat toto neumí, a pouze rozepne relé při dosažení teploty. Kotel tak neví jakou teplotu má pustit do radiátorů, a proto jede naplno. Poté vypne, a horké radiátory místnost přetopí.

Autor: Jan Papoušek
Datum: 10.12.2018 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129186
reakce na ...
Dobrý den.
Od roku 2007 provozuji AM 24 k naprosté spokojenosti.
Potřebuji novou řídící jednotku elektroniky a tu starou repasovat.
Můžete mi,prosím,poradit na koho se obrátit?

Jan Papoušek
789 01 Zábřeh.

Datum: 10.12.2018 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řídící jednotka LH-REG kterou je osazen Váš kotel z roku 2007, stojí nová 3064,- kč bez DPH.
Obsahuje již triak místo původních relé, které jak se ukázalo mají životnost cca 10 let. (triak by měl vydržet 10x více sepnutí)

Nebo nám můžete zaslat svou stávající jednotku na repas.
Nahradíme vadná relé a regulaci zašleme zpět.
Odhadovaná cena opravy je 700 až 1200 korun bez DPH, dle počtu vadných součástek.

Případnou objednávku na repas nebo nový regulátor zašlete prosím na email , nebo volejte 736 111 818

Autor: Jan Papoušek
Datum: 10.12.2018 13:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129186
reakce na ...
Mám zájem o repas.Udejte,prosím,dobu opravy.

zobrazuji 1 - 30 z 1672   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.