Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1919   starší >>
Datum: 20.02.2020 15:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131968
reakce na ...
Dobrý den,mam kotel Carbo 26 starý 3 roky, rád bych se zeptal ,jakou životnost má podávací šnek,topím uhlím. A ještě by se zeptal jak dlouho vydrží uhlíky elektromotoru ventilátoru. Děkuji za odpověd.

Datum: 20.02.2020 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Životnost šnekovnice je různá. Při používání suchého paliva vydrží po celou životnost kotle. Pokud ale budete přikládat uhlí vlhké nebo jej budete nechávat v šnekovnici i přes léto kdy netopíte, dojde k uvolnění kyselin které šnek zničí během několika sezon.
Životnost ventilátoru by měla být déle než 20 let tedy po celou životnost kotle.
Ventilátory nejčastěji odcházejí pokud musí pracovat ve velmi prašném prostředí. Například Pokud přikládáte uhlí do kotle takovým způsobem že vám padá pod kotel a dostává se do štěrbin ve ventilátoru.

Autor: Monika Jírovcová
Datum: 09.02.2020 15:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114994
reakce na ...
Dobrý den pane Trčka mám dotaz ohledně případného výpadku elektřiny u těchto kotlu. Pokud nemám záložní zdroj tak jak zabráním přetočení kotle pokud to trvá déle než hodinu. Kotel je řízen regulací adex. Předem děkuji za info

Datum: 09.02.2020 16:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je tah komínu do 20 pascal, tak kotel bez elektřiny po cca 8 hodinách sám vyhasne.
Je-li tah komínu vyšší, nebo pokud nemáte dobře utěsněno víko zásobníku, může se stát že palivo zahoří po násypku a bude zaplaveno vodou z pojistné nádobky.
Máte-li obavu, že toto může nastat, vyhrňte při výpadku elektřiny palivo z retorty hrablem. Nesmí tam zůstat nic žhavého, aby palivo nemohlo prohořívat.
Po nahození elektřiny kotel normálně znovu roztopíte.

Autor: Lubomír Kindl
Datum: 17.01.2020 22:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131699
reakce na ...
mam doma uz 7 let AM24
Puvodne se v nem topilo peletkami ale vzhledem k cene uz par let jen uhlim.
Na zacatku se o nej staral tchan ale ten uz nezije.
Ted bych potreboval nejakou dobu topit peletkami...lze to jen pouzitim jineho topiva?
Nebo se musi jeste neco prenastavit?
Matne si vzpominam ze se neco prenastavilo aby se peletky nespekaly?
Nebo je to hloupost?

Taky jsem se zacetl do temat okolo Licothermu a mam par nejasnosti.

Resi se otevreni klapky...to je co?Kde se nachazi?

Nekdo resil i vzdalenost mezi samoty. Je dobre je mit u sebe nebo je dobra mezera?

Cistim otvor pod horakem...nekde se tu resilo ze je docela dobre vicko neutahovat a nechat ho volneji?

Potykam se s nerovnomernym spalenim uhli.
Ted pouzivam Bilinu2.
Na leve strane jsou velke kusy sazi.
Na prave naopak jakoby drt cerne barvy velmi horka.
Jakoby nespalene uhli

No a nakonec Jake nastavit parametry na kotli?
Jedna se o starsi rodinny dvoupodlazni dum s nezateplenou pudou.
Ztraty budou velke. Pres cely obyvak je okno.
Svetlo na chodbe je reseno luxferou na celou vysku domu.
Obytna plocha zhruba 100m

PT75/ON14/OF50/UT30/UE55/RH10/HY3/DT3/DF5

omlouvam se za dlouhy prispevek a dekuji za jakoukoliv radu

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 18.01.2020 06:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Jen stručně:
- Návod zde:
http://potos.cz/htm/navody/licotherm.pdf
- klapka - clona - je na ventilátoru a lze s ní otáčet a zakrývat škvíry
- to víčko na hořáku raději utáhněte - aby přes něj nefoukal falešný vzduch
- re - nerovn. spálené uhlí ... možná je čas zkontrolovat a přetmelit rošt a nezapomente čistit také kouřovod
- z roční spotřeby paliva se dá zhruba určit jakým výkonem byste měl topit
ps: nemám váš kotel, takže rady berte jako 1. nápovědu

Datum: 18.01.2020 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
diky.
Navod sice mam ale uz vytisteny a to pdf je prece jen kvalitnejsi.
Uz teda asi vim kde je ta klapka tak na to kouknu jak moc je to otevreny.

Je fakt ze krome kazdorocni navstevy technika se s kotlem nic nedelalo tak je mozne ze uz to chce pretmelit.
Ale ono uz to dela tak dva roky kdyz je tepleji. Kdyz je pomerne velka zima tak to aspon minulyy rok bylo OK.

Rocne propalim uhlim tak 40000.
Peletkami to bylo zhruba 65000
A topim teda cely rok. Nahrivam s tim teplou vodu a dost mi to zase setri za elektrinu. Ale chtel bych jit samozrejme niz

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.01.2020 18:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
V létě ohřívat vodu peletami přes kotel s retortou je sebevraždy. Leda, že potřebujete větrat v peněžence.

Datum: 18.01.2020 23:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak jak jsem psal...peletkami uz netopime.
Spotreba uhli je taky minimalni pro ohrivani vody v bojleru.
Ale hlavne sla vyrazne dolu spotreba elektriny i kdyz se prioritne pouzival "nocni" proud

Datum: 19.01.2020 07:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím za kolik kupujete uhlí ale spotřeba vychází nad 100q. Ale pokud Vám kotel natopí vždy na požadovanou teplotu 75C, tak poměr podávání/pauza upravovat nemusíte.
Nevím zda máte na kouřovodu nebo na dvířkách pod sopouchem namontován regulátor tahu - ten údajně ušetří 10% paliva a dle mých zkušeností stabilizuje plamen hořáku.

Kontrola roštu - vemte rukavice a zkuste roštem zlehka pootočit - pokud se pohne je nutno přetmelit - je možné že podfukuje jen na některém místě ... lze také zjistit tak že hořák zhora zakryjete plochou deskou a zapálenou svíčkou zjistíte zda někde kolem roštu nefouká vzduch ...

Video zatmelení je zde:

http://www.benekov.com/videa

Datum: 22.01.2020 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no popravde s teplotou kotle problem nemam. To se uplne v pohode vytahne treba na 85. Nebo mi to aspon vecer ukazuje tahle natopeny. Jen si rikam kdyz je nastaveno Pt75 proc je tam tolik?
Nemuze to byt tim dlouhym intervalem na sneku a dobehem spalovani?
Nejsem odbornik tak se omlouvam jestli pisu blbosti:)

Datum: 22.01.2020 12:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel přejde do útlumu - ventilátor se zastaví a přestane "ochlazovat" výměník takže na něm stoupá teplota. Pokud by to byl problém tak je patrně řešením nezavírat úplně 4cv aby rad. čerpadlo nějakou tu horkou vodu ještě do systemu "odsálo", případně zvýšit rychlost tohoto rad. čerpadla.
Ale možná se mýlím :-)

Datum: 22.01.2020 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplota roste sáláním ze šamotů a z retorty.
Žádná akce není třeba. Kotlová regulace ošetří případnou havárii automaticky na cca 95 stupních.

Datum: 18.01.2020 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) Při přechodu z hnědého uhlí na dřevní peletu není třeba měnit nastavení kotle. Pouze přiškrtíte klapku na ventilátoru tak, aby byly otevřeny 2 a půl škvíry. (na uhlí 3 a půl).
Klapka je na ventilátoru, ventilátor je na hořáku kotle dole mezi násypkou a kotlem samotným.

2) Šamoty vždy u sebe. Mezera je vhodná pouze pokud jedete dlouhodobě na nejnižší možný výkon kotle. (7 kw)
Mezera má sloužit k lepšímu prohřívání komínu při nízkých výkonech, aby nedehtoval a dobře táhl.

3) Otvor pod hořákem samozřejmě dotahovat. Pokud to neuděláte, ventilátor nefouká do uhlí ale dolů do prostoru kotle, a proto se uhlí nespaluje tak jak má.
Prostor za víčkem dobře vyčistit od prachu aspoň jednou ročně.

4) Nedostatečně spálené uhlí na straně dále od násypky ukazuje, že ventilátor nedofoukne na vzdálenější stranu. Zkontrolujte dotažení víčka dole pod hořákem, případně znovu zatmelte rošt pomocí kamnářského tmelu. Pokud ani toto nepomůže, zvyšte otáčky ventilátoru nad doporučené hodnoty a otevřete více klapku.

5) Doporučené parametry najdete v tabulce zde:
http://potos.cz/htm/navody/JTPOTOSsro.pdf

Datum: 18.01.2020 23:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dival jsem se na tu klapku.Jsou tam vlastne tri velke otvory a po krajich dva mensi.Ted je to vpodstate otevreno na max. Je jen z pulky uzavren jeden z mensich otvoru...to je OK nebo radeji privrit na tech 3.5 otvoru?

Datum: 19.01.2020 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Protože jste měl problémy se spalováním uhlí na vzdálenější straně hořáku, nechte klapku otevřenou naplno tak jak je.
Škrcení je vhodné pro komíny s velkým tahem kde klapka supluje omezovač tahu na komíně.
Dostatek vzduchu v kotli poznáte tak, že ve výměníku kotle (trubky) je pouze prach, a nikoliv lepivý dehet.
Nadbytek vzduchu prakticky u uhlí nepoznáte, ale pokud ho je opravdu moc, zbytečně podchlazuje kotel a může tak velmi mírně snižovat účinnost.
Rozhodně je však lepší variantou více vzduchu a čistý kotel, než ho škrtit příliš a pak oškrabávat dehet.

Datum: 08.02.2020 11:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tak jsem presel momentalne na ty pelety.
Upravil jsem jen jeden parametr dle zde uvedeneho pdf. Trochu jsem uzavrel klapku. Ne sice na ty dva otvory ale na tri.
Nicmene ted kdyz jsem se nato dival tak z komina jde spise tmavsi kour coz me u pelet docela zarazilo. A v kotli se zacaly tvorit cerne saze. Dokonce ted kdyz to natapi tak v horni casti kotle jak jsou ty "regulatory" co se zasunuji do otvoru jsou tyhle saze prichycene a jsou zhave.
Predpokladam ze je tam malo vzduchu? Otevrel jsem teda vic klapku? Nebo jeste zvysit foukani ventilatoru?

Datum: 08.02.2020 17:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Znovu zkontrolujte, že máte všechny parametry nastaveny podle doporučení. Tmavý kouř z komínu se objevuje zejména pokud je parametr ON nastaven na více než 10 sekund.

Saze mohou mít různou barvu, dle použitého paliva. Od černé, přes šedivou, až po bílou. (např. při spalování obilí)

Při čištění výměníku musí jít saze snadno odstranit. Pokud lepí, má kotel málo kyslíku. To může být způsobeno nízkými otáčkami ventilátoru, ale také špatným větráním kotelny. Pokud máte v kotelně všechny okna a dveře zavřené, vzduch se spotřebuje a kotel nemá kyslík.
Musíte zajistit přístup čerstvého vzduchu do kotelny otvorem o nejméně 100 cm čtverečních. (např. průlez pro kočky, demontovaný práh pod dveřmi, otevřená ventilačka, atp)

Datum: 22.01.2020 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
a upravit teda ty parametry?
Kdyz na to koukam tak oproti tomu co se pise v tom pdf je to o dost jine. Ja mam tech 24kW.
Tak ze bych nastavil treba ty parametry na 16kW.
Dehet bych rekl ze tam je.Neni ho moc ale vzdy ho trosku seskrabu. Na nocni rezim je nastaven utlum. pres den 22 a v noci 19.
Rikam si jestli to vic nesrovnat aby kotel nemusel rano tolik natapet.Ze by se tim nepatrne snizila spotreba uhli?

Autor: Stanislav Landa
Datum: 22.01.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Já mám nastaveno 9/40, ventilátor 60% a zatím nejlepší výsledky za druhou sezónu topení. Popel dokonale prohořelý, minimum spékanců. Není to sice těch 16kw jako při 10/40 ale na tuhle "jakozimu" zatím stačí.(ořech ll Bílina)

Autor: Jarka Michnakova
Datum: 16.01.2020 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131695
reakce na ...
Zdravím pane Trčka.
Mám doma doma 11let Stary kotel licoterm 24. Vždy se o tyto záležitosti zabýval můj byvaly manžel. Ať s tím bojuji já. Proto se vás budu ptát jako laik.
Dnes mi dopoledne v pohodě fungoval kotel. Ale když jsem kolem 4 šla opět ke kotli jelikož mi byla zima byl úplně vyplý. Jen svítilo čidlo zapnuto.
Ikdyz jsem restartovala kotel nic se nedělo. Chtěl sepnout ale nešlo mu to.
Tak jsem si zatopila dřevem.
Topin hnědým uhlím ořech C2.
Děkuji za odpověď

Datum: 16.01.2020 19:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... než odpoví pan inženýr chtělo by to nějaké hodnoty a nejen dojmy ... teplota kotle?? ... hořák je v útlumu .. ?? nebo hoří .. ??? nebo vyhasl ??? ... návod máte naštudovaný .. ??? .... foto displeje by také pomohlo ... - vaše info je totiž prakticky nulové ... :-((
Násypka je plná nebo prázdná ... ??

Datum: 16.01.2020 19:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Násypka plná, horák vyhasl, neukazuje nic úplně nic černé. Starála jsem se už rok o něj sama a fungoval
Jen letos trápím se.
Násypka plná

Datum: 16.01.2020 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na boku pod hořákem bude přišroubované takové víčko. Oddělejte ho a vyčistěte ten prostor a zadělejte ho zpět. Pokud to je plné popílku, tak byla chyba tam. Pokud ne, tak vám p. Trčka určitě poradí.

Datum: 16.01.2020 19:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
... rok ....

.. takže základní info .. nejčastěji se ucpe kouřovod resp. koleno kouřovodu - není do něho vidět ale je ucpané a spaliny nemohou do komína ...

.. druhák - ten hořák jak píše pán Dítě - může být ucpaný ...

Fakt by to chtělo nějaké info co jste čistila / nečistila ... za ten rok ... je to jen poloautomat ... doplnovat násypku a vynášet popel nestačí ........... !!!

Datum: 16.01.2020 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rok?
Přijde kominík vše vyčistí
Mám automat
A pokaždé vyčistím průduchy aby vše bylo ok
Kouřovod zítra zkusím až mi vychladne kotel

Datum: 16.01.2020 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč mi ty čísla nefungují

Datum: 16.01.2020 20:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

A zatopit v hořáku dřevem (třískami) / uhlím umíte ???

Datum: 16.01.2020 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano mám zatopeno jinak bych umrzla s dětmi

Datum: 16.01.2020 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Proč mi ta čísla nefungují?" To vám nesvítí obrazovka řídící jednotky a nejde přepínat funkce?

zobrazuji 1 - 30 z 1919   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama