Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 1768   starší >>
Datum: 07.03.2019 20:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129425
reakce na ...
Dobrý den,
prosím Vás o radu. Mám nový termostat EMOS T15RF , který je řízen "pouze teplotou". Dočetl jsem se v návodu na Reners, že je třeba Honeywell CM (s PID regulací). Nyní nevím, zda koupit termostat Honeywell a stávající Emos prodat.

Je mezi klasickým řízením podle teploty a řízením s PID regulací tak markantní rozdíl při provozu kotle? Jakou to má výhodu?

Kotel Licotherm Combi 26, Řízení Reners 02

Děkuji za odpověďi.
Petr Bláha

Datum: 08.03.2019 07:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při programování kotle, viz návod strana 11 a 12 zde:
http://potos.cz/htm/navody/RENES_01.pdf
nastavujete kromě jiného také topné křivky / přímky.

Při použití termostatu Honeywell dokáže kotel pracovat v celém rozmezí těchto křivek. To znamená, že teplota v radiátorech nekolísá, je stálá, a upravuje se zvolna podle změn pokojové teploty. Výsledkem je vysoká tepelná pohoda a pocit "tepla". Radiátory jsou udržovány trvale teplé, nikoliv však horké.

Při použití ostatních termostatů které pouze rozepnou relé po dosažení nastavené teploty, není regulátor schopen vypočíst požadovanou teplotu topné vody. Proto při sepnutém termostatu pošle do radiátorů vodu o teplotě nastavené horní křivkou, a při vypnutí termostatu teplotu nastavenou spodní křivkou.
To způspbuje kolísání teplot radiátoru, potažmo také teplotu v místnosti. Pocitově potom člověk není spokojen a nastavuje často vyšší požadovanou teplotu než je třeba, což vede ke zvýšené spotřebě paliva.

Obecně ale, pokud jste spokojen s tím jak kotelna nyní funguje, není nutné termostat měnit.

Autor: Stanislav Landa
Datum: 08.03.2019 17:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Nebo jako já, při každé větší změně počasí běžet do kotelny a nastavit teplotu topné vody ručně( s ekvivalentním snížením výkonu). Ale asi to není takový problém abych hned měnil jeden termostat za druhý:)

Autor: Petr Bláha
Datum: 08.03.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129425
reakce na ...
Fotogalerie:
Já zatím připojený termostat nemám žádný, zatím jedu na vlastní program v kotli. Nicméně raději pořídím Honeywell, abych dostal z kotle maximum.

Prosím Vás asi mi bude stačit CM 727 nebo raději CM 927? A zapojení termostatu provedu podle varianty a? (viz příloha)

Zde ještě zasílám odkaz na návod a různá nastavení u termostatu a dokumenty od výrobce, někdo to tady také hledal:

https://productcatalog.honeywellhome.com/cz/pdf/cm727nicz01r0513.pdf

https://productcatalog.honeywellhome.com/cz/ecatdata/pdf_cm720_cmt727d1120.html

Děkuji.

Datum: 09.03.2019 13:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já používám CM 727 RF bezdrátový, a jeho funkce týdenního programování, 4 teploty denně, mi stačí.

Svorky N/L u Vašeho schematu jsou v kotli (RENES) označeny jako PT

Autor: Marek Bakalík
Datum: 16.02.2019 13:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129804
reakce na ...
Dobrý den,

koukal jsem na nákresy kotlů AM24 a AM24 BIO.
Připadají mi konstrukčně stejné, kromě převodovky.

Proto se ptám, je možné v kotli AM24 BIO spalovat také uhlí O2?
Nebo je na to potřeba nějaká úprava?
Mám na mysli, kotel který je vyroben v roce 2018.

Předem děkuji za opdpověď.

Datum: 16.02.2019 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel spaluje uhlí O2 velmi dobře, dokonce bych řekl, že všechny nové verze mají stejnou převodovku ABM. Ovšem, pokud chcete být dotován ve III. vlně kotlíkovky tak jen pelety:)

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 16.02.2019 21:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Doplním. Pokud je kotel na dotaci a použijete jiné, než "vysoutěžené" palivo, tak se vystavujete možným postihům a vracení dotace.

Datum: 16.02.2019 21:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak, v případě dotace je nutno vynásobit náklady na topení dvěma...

Datum: 16.02.2019 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A jak taková kontrola probíhá?

To někdo zazvoní a když otevřu, tak je musím pustit do bytu?
Dělají nějaké stěry za stěn a potom udělají nějaký chemický rozbor?

Docela by mě to zajímalo.

Datum: 16.02.2019 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Necháme se překvapit až jak dopadne dotace :), ale jde o peníze, takže to určitě nebude jen formalita.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.02.2019 09:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To určitě ne. Při podpisu smlouvy souhlasíte že po dobu 5 let kotel nezrušíte nebo neprodáte, budete topit se schváleným palivem a budete mít uloženou dokumentaci kterou jste dokládal k žádosti odevzdávají se jen kopie a umožníte přístup k případné kontrole. Za 112 tisíc to stojí nebo stálo v 1 vlně. Topím 3 rokem a zatím se nikdo neozval.

Datum: 17.02.2019 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jak píše pan Wolf.
Jen upřesním, že kontrola se vždy hlásí předem, a domluví si s Vámi termín kontroly.
Kontrola probíhá náhodně u cca 10 procent instalací.
Kontrolor zjišťuje, zda kotel ve kterém topíte odpovídá tomu, na který jste dostal dotaci, a dále zda palivo které do kotle přikládáte odpovídá tomu uvedenému na štítku kotle.
Setkal jsem se i s aktivnějším kontrolorem, který chtěl vidět fakturu za nakoupené pelety. (u kotle Licotherm BIO)

Stěry z komínu ani odběr popela se neprovádí.

Závěr zda do dotace jít či nejít a jakým palivem potom topit, nechť si udělá každý podle své nátury :)

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.02.2019 12:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...

Předpokládejme ale že kontroly budou a budou stále přísnější - těžko někdo přesvědčí kontrolora že nemůže najít fakturu za pelety a nedaleko kotle má uskladněno 50q uhlí .....

Datum: 17.02.2019 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže i pokud budu topit tím správným palivem které do kotle patří a nebudu mít od toho faktury.
Tak budu muset dotaci vrátit?
To je musím schovávat celých pět let?

Topím již dlouho a nenašel bych jedinou fakturu za palivo.
Abych neviděl tu strašnou cenu tak to většinou skončí jako podpalovač toho paliva v kotli.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 17.02.2019 19:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Ta smlouva kterou jste při dotaci podepsal je daná a platná 5let a právník by Vám určitě vysvětlil že to co jste podepsal musíte splnit a v případě pochybnosti i prokázat že plníte. Takže faktury za pelety si určitě schovávejte ;-)

Autor: Jaromír Tuma
Datum: 06.02.2019 21:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129692
reakce na ...
Dobrý den, uvažuji o koupi kotle Licotherm AM 42. Mám velký dům (zhruba 220 m²) ve kterém jsou 4 byty. Rád bych tímto kotlem vytápěl celý dům. Je podle vás tento kotel schopný a vhodný pro vytápění takto velkého prostoru?
V tuto chvíli má každý byt vlastní kotel na tuhá paliva.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 06.02.2019 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Pozor kotel je jen emisní třída č.3.

Datum: 06.02.2019 22:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel AM 42 Licotherm se již nevyrábí.
Nyní jsou v nabídce nové verze tohoto kotle o výkonu 46 kW.
Nabízí se varianta BIO, která je čistě peletová, a varianta COMBI, která je na uhlí / pelety.
Obě nové verze splňují nejpřísnější normu Ekodesign, a na verzi BIO lze žádat dotaci v programu "kotlíková dotace"

Pro určení výkonu potřebného pro vytápění je nutná osobní návštěva, při které jsem schopen odhadnout ztrátu domu.
Z podlahové plochy dnes nelze ztrátu určit, protože domy jsou různě zatepleny, některé mají dvojska, jiné trojskla, atp.
Buďto musíte pozvat topenáře který to odhadne, nebo si nechte zpracovat projekt, pokud chcete mít jistotu. (spočítat tepelné ztráty)

Pokud chcete odhad, tak 4 bytové jednotky lze vytápět jedním kotlem 46 kW, pokud jsou v domě instalována alespoň moderní dvojskla.
Doma sám vytápím slabším 24 KW Licothermem dva domy. (společná kotelna mezi nimi).
Jeden je novostavba, a druhý starší nezateplený, 2 patra, ale nová trojskla. Loni při -25°C jel kotel na plný výkon prakticky nonstop, ale oba domy vytopil ke spokojenosti. (22°C)

Jste-li rozhodnut pro kotel Licotherm, zavolejte mi v pracovní době, a já zařídím aby se Vám ozval proškolený topenář z Vašeho regionu.
tel: 736 111 818

Datum: 07.02.2019 17:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já vytápím plochu 150m s plastovými dvojskly Licothermem AM 24. V mrazech od začátku týdne jsem v pohodě topil na 2/3 výkonu.
Jinak kotel mám od začátku topné sezóny a zatím naprostá spokojenost.

Datum: 01.02.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když nastavím teplotu vody v topení pod 55°C, začínají se na výměníku při shodném nastavení podávání a vzduchu tvořit černé saze. Zkusil jsem dát na tvrdo kotel na 75°C a zdá se, že už se saze netvoří. Vypadá to, že je lepší nastavit teplotu ručně, než nechat na regulaci. Dokonce to vypadá, že kotel méně cykluje:). Zajímal by mě názor ostatních uživatelů kotlů AM 24 BIO.(Renes 02)

Datum: 02.02.2019 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Drtivá většina uživatelů používá k řízení kotle pokojový termostat, takže si teplotu topné vody nenastavují. Je počítána automaticky tak, aby byl zachován tepelný komfort v domě. Odpadá tak potřeba chodit do kotelny a měnit teplotu vody při změně počasí, nebo při nočním útlumu.
Vše se děje automaticky včetně výpočtu provozní teploty kotle.

Ve Vašem případě se saze začínají tvořit pravděpodobně proto, že kotel má nižší odběr tepla. (snížil jste mu teplotu topné vody ručně)
Tmavší saze jsou toho průvodním jevem.
Nuceným navýšením provozní teploty kotle mírně tvorbu sazí omezíte, ale zase za cenu tepelných ztrát do okolí. (v kotelně přes izolaci kotle)
Spíše bych doporučil snížit výkon kotle, a nechat jej aby si provozní teplotu stanovil sám.
Výkonová tabulka zde:
http://potos.cz/htm/navody/JTPOTOSsro.pdf

Datum: 02.02.2019 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, já mám PT Salus 91FLRF(dodán s kotlem při instalaci) a ten pracuje jen s hysterezí. Mohu nastavit 0,5-1°C. Teplotu topné vody mám nastavenou nižší aby nebylo zbytečně rychle natopeno a kotel nepadal často do útlumu. Časem bude zřejmě lepší, pořídit výrobcem doporučený termostat Honeywell.

Datum: 02.02.2019 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kde nastavujete teplotu topné vody? Přímo na regulaci RENES pomocí křivek?
Toto nastavení totiž nezabrání kotli chodit do útlumu.
Pokud máte nastaven vysoký výkon, tak natopí na maximální povolenou teplotu a přejde do útlumu.

Neomezujte zbytečně maximální povolenou teplotu, nechte ji na nejméně 60°C.
Místo toho snižte výkon kotle, pomocí parametrů "doba chodu šneku" a "prodleva chodu šneku".
Jen tak se zajistí, že kotel bude kratší dobu v útlumu.

Datum: 02.02.2019 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, teplotu vody nastavuji pomocí křivek(bez ekvi. přímek).Nyní 55°C comfort a 35°C útlum.
Mám nastaveno 10/50 s modulací 10/60, což se mi nezdá na náš dům zase tak mnoho(nezatepleno 150m2) Mám vypozorováno, že regulace vždy využije nastavenou horní hranici teploty. Já se v tom asi zbytečně "patlám", s kotlem jsem v podstatě velmi spokojen ale když ta možnost ladit existuje, tak mi to prostě nedá.

Datum: 02.02.2019 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Regulace využije vždy hraniční teploty proto, že používáte termostat odlišný od doporučeného Honeywell.
Jakmile termostat vyměníte za doporučený, bude se teplota sama počítat v nastaveném rozmezí.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 02.02.2019 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pro pana Trčku. Jaký je váš názor na takovéto řešení. Je sice poměrně drahé, ale možná by řešilo problém u uživatelů, kteří si pořídili příliš výkonný kotel.
Pokud by se ne výstupu z kotle použil směšovací řízený ventil. (termostatem vnitřním, nebo ekvitermem) Kotel by pak mohl být udržován na dostatečné teplotě (75- 85°C) Tím by se mohla snížit tvorba sazí a proces špatného vyhoření plynů. Rozhodně by neměly být používány termostaty "ON - OFF", nýbrž takové, které dokáží plynule modulovat. To je jen názor laika. Funkce regulátorů pro kotle s retortou neznám a každý regulátor pracuje trochu jinak.

Datum: 02.02.2019 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak jsou naše kotle instalovány.
Viz doporučené zapojení zde: strana 2, a dále potom popis na straně 3 a 4.
http://potos.cz/htm/navody/RENES_01.pdf

Edit:
Já samozřejmě nemohu nařídit všem topenářům, aby toto zapojení dodrželi. Proto potom vznikají problémy s provozem, které se zde řeší.

Datum: 02.02.2019 11:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám kotel přesně takto zapojený ale namísto PT Honeywell mám Salus, který asi s regulací Renes není tak kompatibilní. Modulace ale funguje dle nastavení.

Autor: MARTIN HÁZL
Datum: 30.01.2019 05:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108361
reakce na ...
Dobrý den
Mám Licotherm Am 24-vytápím dvoupatrový starý dům o celkové ploše 200m2
Teplota 75c
On 10
Of 35-zima-jinak jaro-podzim 4c
A mám otázku na kolik zdířek má být otevřený větrák na pul..?!nebo naplno?!
Děkuji Házl

zobrazuji 1 - 30 z 1768   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.