Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 2082   starší >>
Datum: 06.05.2021 20:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133892
reakce na ...
Dobrý den,

rád bych se zeptal jak "správně" a nejšetrněji vypnout kotel Licotherm AM 24. Topíme peletami.

Můj názor - nechat vyhořet veškeré palivo a následně nechat kotel vyhasnout, vše při zapnutém kotli.

Děkuji za odpověď.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 06.05.2021 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Nejsem majitel takového kotle, ale vypnul bych automatické řízení a ručním ovládáním podavače bych žhavinu vytlačil a seškrábnul.
Schválně, co poradí pan Trčka.

Datum: 06.05.2021 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vždy, když je to možné, nechat dohořet veškeré palivo.
Kotel se potom vypne sám, a oznámí Vám to na displeji. (VYHASNUTO)
Potom teprve vypnete kotel.
Jen tak máte jistotu, že šnekovnice zůstane prázdná a nedojde k zahoření pelet/uhlí.

Pokud vyhasnete kotel násilím, tedy vyhrábnutím žhavého, zkontrolujte po hodině, že se palivo znovu nevznítilo od rozžhavené litinové retorty.

Odstavíte-li kotel na léto, musí být šnek i zásobník prázdný.

Necháte-li tam pelety, nasají vlhkost a zatuhnou jako kámen. Na podzim budete mít problémy s rozjížděním kotle.

Necháte-li tam uhlí, nasaje také vlhkost, a přes léto významně poškodí šnek. (bude se koupat v kyselině)

Autor: JIŘÍ Daněk
Datum: 07.05.2021 06:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133579
reakce na ...
Dobrý den,na toto téma jsem psal již 3.1.
rád bych se podělil se zkušenostmi provozu a případném odstavením kotle AM 15 BIO,kde mně zde bylo raděno,že buď kotel mám provozovat stále,nebo ho mám nechat vyhořet a pak odstavit.Po měsíci provozu jsem ho nechal vyhořet(kvuli kontrole jak je zanešen),Toto bych majitelům nedoporučoval,neboť ty zvuky co vydával ke konci šnek!!(neboť škvarky padají pod šnek a ten je drtíí),jsem vše zastavil z pod hořáku vše vyčistil,osekal škvarky a vysál,Lépe je v době ůtlumu zastavit jak ventilátor,tak šnek,pak žhavý popel lopatkou vybrat,ventilátor uzavřít a pomocí šneku vytlačit zbytky nahoru a vše zhrnovat do popelníku až se objeví čisté pelety a je hotovo.Operace teval cca 15 min bez žádných následků na šneku.Toť mé zkušenosti z praxe(žádná teorie).
Dodávám .že ma konec sezony jsem ještě pomocí vysavače na popel vysál veškeré pelety i z pod šněku v zásobníku i v hořáku.
Mějte se pěkně a ať kotle fungují jak mají.

Datum: 07.05.2021 08:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chápu, že nepříjemné skřípavé zvuky dohořívajícího kotle mohou vadit.
Celý proces vyhasnutí v automatickém režimu trvá cca 2 hodiny, než kotel vychladne a regulace následně šnek sama vypne.
Pokud uslyšíte tyto skřípavé zvuky, je to signál že ve šneku již není palivo, a můžete kotel ihned vypnout.
Dovolím si však tvrdit, že většina lidí má kotel umístěn ve sklepě, a tyto zvuky neuslyší. Tyto zvuky jsou jak správně píšete způsobeny drcením oharků o litinové koleno. Nemohou způsobit žádné poškození kotle ani šneku.

A proto opakuji:
Vyhoření paliva je nejbezpečnější a nejšetrnější způsob, jak vyhasnout kotel AM Licotherm.
Proces dohoření můžete urychlit vypnutím kotle, pokud jste zrovna kolem a vidíte že palivo již došlo a kotel již nehoří. (kotel skřípe)
Kotel se jinak vypne sám, a to jednu hodinu po poklesu kotlové teploty pod 60°C.

K Vašemu postupu:
Váš postup úklidu kotle po skončení topné sezóny je bezchybný.

Váš postup nouzového vypnutí kotle je správný, ale stále je riziko zažehnutí paliva od retorty bez Vašeho vědomí. Pokud kotel pouze takto čistíte a následně ihned zapalujete, není problém.
Pokud ale nahrnete nové pelety a kotel necháte vypnutý, hrozí riziko zahoření paliva a vytečení nádobky s hasící vodou.
A i pokud kotel nezahoří, tak po cca měsící pelety nechané ve šneku nabobtnají a zamezí tak pohybu šneku. (obtížné následné čištění)

Nechci Vás kritizovat, protože je jasné že jste si našel svůj způsob provozu. Potřebuji však objasnit princip pro ostatní, kteří s kotlem začínají.

Nejsem žádný teoretik.
Kotel provozuji doma i v práci, a mýma rukama prošlo několik stovek kotlů AM Lifotherm, které pravidelně servisujeme ( a instalujeme).
Hodně lidí není prostě schopno kotel správně nouzově vyhasnout, a potom volají a platí peníze za zbytečný servis.
Proto jsou moje rady nastaveny tak, aby činnost kolem kotle zvládl úplně každý.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 07.05.2021 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ty napečené pelety sekáte jak často?

Datum: 07.05.2021 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Záleží na výkonu v jakém je kotel provozován.
Napečence vznikají hlavně v době útlumu, kdy kotel odpočívá.

Zhruba v devadesáti procentech případů postačí sekat jednou ročně.
Zbytek 2x ročně.

Pokud si pečence sekáte sám, lze provést také "lajdácky" 2x ročně, místo poctivého ročního čištění.
Osobně si doma dělám toto "lajdácké" sekání, které mi zabere 10 ran kladivem do majzlu kdy odpadnou pouze velké kusy. Nedočišťuji litinu do hladka. (to je pracné a časově mnohem náročnější)

Autor: Roman Prokšík
Datum: 09.04.2021 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133275
reakce na ...
Dobrý den, vlastním Licotherm Am24 z roku 2010. Dneska jsem přišel ke kotli a byl zhasnutý displej, ale hlavní kontrolka svítila, čerpadlo nešlo, ale ADEX vše v pořádku, kotel vyhasnul. Vypnul jsem kotel a přepnul na elektriku. Ale ještě předtím jsem znovu zkusil zapnout hlavní vypínač na kotli a displej se rozsvítil. Znovu jsem tedy zatopil, vše fungovalo, systém se natopil a asi za hodinu opět zhaslý displej. Vypnu kotel na deset minut, zapnu a displej se zase rozsvítil a za hodinu zhasne. Takto to dělá pravidelně. Žádné překročení teploty, zkrátka nic co by mi dávalo smysl a možnou příčinu, vše funguje a kontrolky svítí jak mají. Jen při zapnutí displeje svítila na chvíli první horní červená kontrolka pro překročení kotlové teploty, ale pak zhasla.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 10.04.2021 07:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
"Vypnul jsem kotel a přepnul na elektriku" .. topíte dřevem ?

Datum: 11.04.2021 09:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám ještě elektrokotel v záloze, myšleno, že jsem přepnul na něj. Topím jen peletkami.

Datum: 10.04.2021 08:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle popisu to vypadá na přehřívající se zdroj regulátoru.
Tepelná pojistka zdroj vypíná a při opětovném zapnutí po vychladnutí se regulace znovu nahodí.

Pokud mám pravdu tak při vypnutém displeji nefouká ventilátor a nejede šnek.

Čerpadla mohou být řízena samostatnou jednotkou Adex Comfort , (černá krabička někde na zdi) takže mohou být v provozu i při vypnutém kotli. (pokud je kotel dostatečně nahřátý)

Řešením problému je výměna regulátoru LH-REG. (hlavní kotlová regulace).
Najdete jej pod černou horní stříškou kotle.
Je připojen na konektorech, takže výměnu hravě zvládnete sám.
Nový regulátor můžete objednat na tel: 736 111 818 nebo na za cenu 3 151,- kč bez DPH.
S výměnou poradím také po telefonu.

Datum: 11.04.2021 09:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji pane Trčko za odpověď, ano ventilátor ani šnek nejedou. Regulátor jsem již měnil před dvěma lety poprvé, tak to zvládnu. Objednám na uvedené adrese, děkuji. Prokšík.

Datum: 11.04.2021 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dík za info o elkotli.

Jinak ohledně vašeho regulátoru mám jiný názor - vzhledem k tomu, že topíte uhlím, je možné že se regulátor uvnitř přes ventilační otvory "zanáší" a tím zlobí teplotní pojistka - vycházím ze zkušenosti od sebe - v kotelně rozhodně nemám čisto a bezprašno. Takže bych regulátor rozmontoval a vyfoukal. Také bych se zamyslel zda jeho konstrukce "nenahrává přehřátí" - krabice určitě není vyráběna na míru, ale elektrokonstrukter volil krabici takovou, která se již vyrábí a třebas nemá ani ventilační otvory umístěné shora a zdola ...

Dále mě dost zaráží že Vám regulátor po 2 letech opět odešel ... jednak je to hodně brzy a za druhé je možná ještě v záruce. Nicméně bych regulátor rozhodně poslal výrobci na opravu:
http://www.ktr-adex.cz/podpora.htm

ps .. kupovat nový se mi jeví jako to nejposlednější řešení .......

Datum: 11.04.2021 20:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládám, že reagujete na pana Prokšíka?
Ten ve své odpovědi výše uvedl, že topí pouze peletami.

Jinak pokud si před dvěma lety koupil NOVÝ regulátor, tak jej určitě vyreklamujeme.

Hodně lidí si ale nechá pouze opravit starý regulátor, protože to je levnější. Oprava sice vyjde levněji, ale po výměně například relátek, se potom může stát že odejde trafo. Přece jen, je to elektronika, běží v kuse cca 7 měsíců za rok v prašném prostředí, a pracovala více než 10 let.

Datum: 11.04.2021 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jste měnil regulátor za NOVÝ, a neopravoval pouze relátka, bude pravděpodobně problém jinde. Za dva roky trafo určitě neodejde.

Zkontroloval bych pojistkové pouzdro, zda nejsou poškozené kontakty.
Najdete ji pod horní stříškou kotle vedle hlavního vypínače.

Pokud jsou kontakty ulomené, nebo rezavé, může se stát že při zahřátí se přeruší obvod a s tím i napájení regulace. Hlavní tlačítko je ještě před pojistkou, takže zůstane svítit.

Nejlepší bude v pracovní době zavolat přímo od kotle a provést pár testů.

Datum: 11.04.2021 20:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Nabízeli mi repasovaný, ale kupoval jsem nový. Jen od toho 100% nenajdu již žádný účet a na regulátoru je rok výroby 2017, takže to jsou možná i tři roky. Dneska jsem objednal nový regulátor, jak jste psal. Zkontroloval jsem i pojistkové pouzdro, ale vše vypadá v pořádku, viz. fotky. Je to jen technika, jak píšete, jede to 7 měsíců v kuse. Kotel je 11 let starý a za tu dobu jsem měnil jen ten regulátor a šnek. Naprosto nechápu, že třeba ventilátor stále běží po 11 letech bez poruchy !! Za mě je Licotherm velmi dobře udělaný a každopádně jsem s ním spokojený.

Autor: Marek Král
Datum: 09.03.2021 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123646
reakce na ...
Dobry den, vi nekdo jak vymenit podavaci šnek? V navodu jsem to nenasel.Dekuji Kotel Licotherm AM24 hořák Ling 25

Datum: 10.03.2021 05:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste najít v tomto tematu pomocí Ctrl+F .. a slovíčka "šnek" - bylo již několikrát diskutováno.
Takže jen stručně - zdemontuje elmotor s převodovkou a potom domeček ložiska, šnek následně vytáhnete. Při objednávání nového sdělte přesný název kotle a rok výroby kotle. Další případně upřesní zakladatel tematu.

Datum: 10.03.2021 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výměna šnekovnice je u starších kotlů poměrně obtížná, kvůli rezavým součástkám které brání hladkému vysunutí.

1) Povolte 4 matice které drží podávací mechanismus v kotli a vyjměte jej. (motor ani převodovku není třeba sundávat, vyjmete sestavu v celku)
Pokud nepůjde sestava ven rukama, můžete po sundání matek zapnout motor. Rotace šneku ho sama vysune.

2) U starších kotlů je třeba vyklepnout spojovací kolíček ze spojky mezi šnekovnicí a převodovkou.
U novějších postačí povolit excentrický kroužek a jeho pootočením šnekovnici uvolníte.
Před oběma operacemi je nutné očistit od rzi hřídel šnekovnice, aby tato nebránila průchodu při vytahování.

Domeček ze tří šroubů s nádstavci není třeba rozebírat.

3) Novou šnekovnici nasunete na místo a zajistíte pootočením excentru do původní polohy. (případně zaklepnutím kolíku)

V případě potíží můžete volat 736 111 818.

Autor: Zorka Horká
Datum: 28.02.2021 17:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112323
reakce na ...
Dobrý den, pane trčko, obracím se na Vás s prosbou o radu. Před lety jste mi instaloval kotel Licotherm 24, letos mi začal unikatolej z hydrauliky (pánové tady mě poučili :-)). Byla to malá loužička o průměru asi 10 cm. V posledním měsíci se už tak neděje a já nevím, jestli to není proto, že olej už vytekl.
Prosím, poradíte mi odborníka na servis? Děkuji. fryčková

Datum: 28.02.2021 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Olej uniká přetlakovým ventilem při přehřívání převodovky.
Olejová náplň je maximální u nové převodovky, a během času, jak začíná převodovka stárnout a drhnout, postupně uniká ventilem.
Olej se nijak nedoplňuje.

Pokud začne převodovka vydávat podivné skřípavé zvuky, je načase přemýšlet o její výměně.
Tyto náhradní díly držíme skladem, takže není problém poslat do 48 hodin.
Můžete tedy topit klidně dál, a až se převodovka zastaví úplně, provedeme bezodkladně výměnu.

Servis Vám v tomto případě nepomůže, protože nikdo kromě výrobce převodovky není schopen ji opravit.

Autor: Jaroslav Brašnička
Datum: 13.01.2021 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Jsem zde dnes poprvé. tak se omlouvám za některé případné nedostatky. Ve 2. generačním rodinném domku o výměře cca 250 m2 jsme si v roce 2019 koupili kotel AM LICOTHERM 26 Combi. Loňskou sezónu jsme topili hnědým pytlovaným uhlím se spotřebou za zimní sezónu 7540 kg. Pro letošní rok jsme se rozhodli, že budeme topit peletami A1. V měsíci září jsme nakoupili pelety od firmy RIDEPAL (3 palety) a nyní topíme peletami od firmy Waldera ( 3 palety). Od 26.9.2020 do dnešního dne jsme protopili 311 pytlů = 4665kg pelet.
V současné době protopíme denně 4 - 6 pytlů pelet, což je 60 - 90 kg.
Zarazilo mě, že v diskusním fóru jsou lidé, kteří uvádí, že spotřebují
jeden pytel denně. Zajímal by mě Váš názor jako odborníka na tento stav. Zasílám nastavení našeho kotle:
Doba chodu šneku = 10; Prodleva chodu šneku = 40; Ventilátor = 70; UT=25; Hystereze Hy = 3; Provozní teplota PT = 80. Teplotu v místnostech mám nastavenou od 22 - do 24°C termostatickými hlavicemi. Tepelná ztráta domu je 19 kW.
Děkuji za odpověď.

Datum: 13.01.2021 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelná ztráta 19 kW je poměrně vysoká.
Tomu bude odpovídat zvýšená spotřeba paliva.
Množství, které uvádíte, je ovšem vysoce nadprůměrné.
Kotel jede pravděpodobně nonstop aby utáhl požadavky na topení.
Hodně záleží také na ohřevu TUV.
Pokud s kotlem ohříváte bojler pro 4 lidi, vezme si běžně tunu paliva za 6 měsíců zimní sezóny. Jestliže ale ohříváte vodu pro 8 lidí, bude spotřeba dvojnásobná.

Nastavení kotle máte OK.
Pokud jsou pelety dobře spálené a v popelníku máte pouze prach, kotel pracuje správně.
Jsou-li tam pelety nespálené, nebo kotel silně dehtuje, bude nějaký problém se vzduchem.
Licotherm na pelety by mělo stačit čistit jednou měsíčně.

Datum: 13.01.2021 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vytápíme boiler 160 litrů pro 2 osoby, větráme max. 2x denně, tak po 4 minutách nárazově. Popel vynáším každý týden a každý týden čistím kotel, jinak by byl plný popela. Vyndávám i šamot - čelní šamot mezi horními dvířky a prostředními dvířky. Popel je hnědý, z 80% jemný a část tam jsou takové malé spálené kousíčky viz. foto. Co se týká vypínání kotle kotel normálně vypíná dle pokojového termostatu a přes noc netopí skoro vůbec, máme nastaveno 18°C.
Děkuji.

Datum: 13.01.2021 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ps - foto se nezobrazilo .. musíte fotku zmenšit pod 1MB

18C na noc je na prd ... to netopíte vůbec .. a dům stejně na takovou teplotu nevychladne ... osobně mám nastaven noční útlum jinak:
min. teplota na směšováku na 25C .. a noční pokles vůči ekvitermně o 10C níže (od 21 do 5 hod.)
A pokoj. termostat ani nemám.

Datum: 13.01.2021 14:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Přikládám foto znovu. Ta barva popele není modrá to je od blesku.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 13.01.2021 15:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Tak toto nejsou podle mě vyhořelé palety. Retortový hořák nemám, ale seřizuji peletové hořáky s vrchním sypáním. Asi bych snížil podávání. Přímou radu ale nechám na praktických uživatelích.

Datum: 13.01.2021 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle fotky nejsou pelety dobře spálené. V popelu jsou větší kousky které by měly dohořet ještě na roštu. Při vynášení popelníku a čištění výměníku neshrnujte popel z roštu. Vzniklý kráter zabraňuje peletám aby byly vyfoukány do popelníku dokud dokonale nedohoří. Zkontrolujte nastavení klapky na ventilátoru. Klapka může být otevřená jen na dva a půl škvíry. Jinak je proud vzduchu moc silný a pelety jsou vyfouklávány do popelníku.
Dále musíte vyčistit hlavu hořáku. Dostanete se tam přes železné obdélníkové okýnko dole pod roštem. Odšroubujte čtyři šrouby třináctkou klíčem a prostor za okýnkem vyčistěte.
Zkontrolujte také zadní sběrač zda není zahlcen prachem. Dostanete se tam shora kotle Přes dvě křídlové matice.

Váš kotel je konstruován na spalování jak pelet tak hnědého i černého uhlí. Všechna tato paliva lze spalovat kvalitně a bez problémů při správném nastavení kotle.

V případě že problém neodstraníte zkuste mi zavolat až budete u kotle. Projdeme si nastavení přes telefon. 736 111 818

Autor: Lukáš Dziadkowiec
Datum: 13.01.2021 14:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115413
reakce na ...
Mimo další návody, zkuste jednu věc nědělat. Nečistěte kotel tak detailně. Nechte tu hromádku popela na retortě. Já odpozoroval, že díky ní se peletky o něco lépe spalují, neodlétají hned pryč, ale jestě splní jistou funkci na té pyramidě.
http://fii.cz/vjrpjbwa

Starý 2P barák se stanovou střechou, bez jakéhokoliv zateplení, plastová okna. El. automatické hlavice. Aktuálně vytápíme obě patra celodenně, bo lockdown a homeoffice. Na noc útlum na 19,5st. Kotel 4cestný ventil, ekviterm regulace, bojler dračice. 3os. Komínový regulátor tahu, sekundární vzduch přes nerez hadovce do plamenu.

Datum: 13.01.2021 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vaší spotřebu akceptuji, Vy máte denně spotřebu cca od 2 do 3 pytlů.
Já ale mám spotřebu od 4 do 6 pytlů denně. Nevím kde děláme chybu a v čem je problém, když máme 100% nárůst oproti Vám.

zobrazuji 1 - 30 z 2082   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama