Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 2075   starší >>
Datum: 12.01.2021 15:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133884
reakce na ...
Zdravím všechny diskutujicí, topím v Carbu 2 už pátým rokem, ale letos to mostecké uhlí dělá spoustu popela, ve kterém se vytváří škvarky a popílkem se ve větším množství zanáši vnitřek kotle. Kvalita uhlí poslední rok podle mne je nejhorší, nehledě na to že i spotřeba je větší.

Datum: 12.01.2021 16:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Letos mám podobných dotazů více, takže zřejmě bude problémové Mostecké palivo. Můžete zkusit zvýšit přísun vzduchu otevřením klapky na ventilátoru na maximum. Kotel bude mít nadbytek kyslíku takže palivo bude hořet lépe. Větší množství proudícího vzduchu ale může malinko chladit kotel, takže se teoreticky může zvednout spotřeba paliva. (o 1 až 2 procenta).

Předpokládám že máte dobře vyčištěn směšovač vzduchu (okýnko pod hořákem), trubkový výměník, a také zadní sběrač spalin.
Nezapomínejte také na kouřovod. (mezi kotlem a zděří komína)

Saze se tvoří více při nedostatku kyslíku, což může být způsobeno také nekvalitně vyčištěným kotlem.

Autor: Stanislav Fiala
Datum: 12.01.2021 20:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133884
reakce na ...
Dobrý večer, jsem v poradně až ode dneška, ale diskusi sleduji pět let a tak hledám veškeré informace. Pane Trčko děkuji za info, topím zhruba dva a půl měsíce, začátkem prosince je kotel po TK a po revizi komína. Před topnou sezonou je kotel vyčištěn, tak jak to má být. Nestěžuji si na nic, jsem s kotlem nadmíru spokojen. Jsem v důchodu, mám čas a tak přikládám každý den cca ve stejnou dobu a mám vypozorováno, že kotel si vezme cca 30 kg za 24 hodin. Nedokážu posoudit, zda to je hodně nebo málo. Vytápím starší domek o cca 200 m2, bojler 80 litrů. Honeywel nastaven v bytě na 23 st., ale skutečná se drží na 23,5 st., myslím si že to je docela komfortní teplota. V jiných letech jsem spotřebovat as 6,5 tuny uhlí. Ještě bych se chtěl pochlubit,že jsem si plechem zvýšil popelník na přední a pravé straně, tam kde padá nejvíce popela. Místo čelního šamotu u prostředních dvířek jsem zhotovil ze silného plechu zástěnu s držákem, abych jej před čištěním i teplý mohl vyndat. Když už informuji o mých poznatcích tak bych se rád zeptal, jak dalece je důležitá přesnost venkovního čidla. Mám už druhé čidlo a i to ukazuje na displeji kotle o 3 stupně víc než ve skutečnosti je. To jsou mé zkušenosti.

Datum: 12.01.2021 22:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čidla mají povolenou odchylku 3°C.
Nemělo by to tedy mít vliv na komfort v objektu.
Pokud si ale pořídíte termostat Honeywell, tak čidlo můžete odpojit a komfort bude stejný neb lepší než s čidlem.

Autor: JIŘÍ ŠVARC
Datum: 19.01.2021 18:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111817
reakce na ...
Klapku jsem otevřel na max., a je to mnohonásobně lepší.
Děkuji za radu

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 11.10.2020 20:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Dobrý den pane Trčko. Měl bych takový všeobecnější dotaz. Kolik by nělo být podání za jednu hodinu u kotle s výkonem cca 20kW.Podíl doby podání a pauzy šneku si již spočítám podle dodávky šneku a vzduch si přizpůsobím podle vyhořívání. Ještě, kolik by mělo být podání a profuků v době útlumu. Děkuji za sdělení.

Datum: 12.10.2020 08:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podávání paliva je určeno rychlostí převodovky a typem šneku.
U každého výrobce je toto jiné.
Pro AM Licotherm platí doporučené nastavení zde:
http://potos.cz/htm/navody/JTPOTOSsro.pdf

V tabulce si vyberete požadovaný výkon kotle, a parametry nastavíte dle tabulky.

Počet profuků v době útlumu si řeší kotel sám dle interního programu. Nelze nastavit.

Autor: Jan Říha
Datum: 09.10.2020 10:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 133171
reakce na ...
Dobrý den,
mám starší AM24 Licotherm (cca z roku 2009). Je vybavený hlídáním teploty vratky a 1000 l AKU nádrží včetně regulace. Topil jsem uhlím. Je čím dál tím dražší (letos >400 Kč/q). Koupil jsem tedy rošt a začal topit na jaře a na podzim dřevem. Mám dotaz, zda se dá na tento kotel nad retortu koupit nebo udělat něco jako deflektor na vzduch, který by jej přibližně rovnoměrně rozděloval na celý rošt. Uprostřed roštu dřevo shoří hned, takže vzduch fouká skrz rošt rovnou do trubkovnice (ztráty) a dřevo po stranách hoří pomalu.
Pootevření dvířek je super, ale musí se to hlídat (omylem se mi mezi smrk připletlo borové poleno a z kotle se stal vulkán). Není na tento kotel k dostání mechanický přivírač dvířek, ovládaný teplotou?
Časem přejdu na pelety, ale dřeva mám velké zásoby.
Uvítal bych i doporučení na nastavení kotle (kotlová teplota, ventilátor, hystereze, kolik štěrbin na ventilátoru)
Děkuji předem za radu/doporučení
J.Ř.

Datum: 09.10.2020 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel nesmí být provozován s otevřenými dvířky.
Zákonitě dojde k jeho přetopení a zničení drahé řídící jednotky.
(plastové díly se roztaví při 130°C)

Při spalování dřeva zajistíte dostatek vzduchu otevřením klapky na ventilátoru na maximum, a nastavením regulace otáček na 100 procent. (hodnota 10 u starší regulace)

Nastavení kotlové regulace zůstává stejné jako pro pelety či uhlí. (kromě ventilátoru)
Správné nastavení podle požadovaného výkonu najdete zde:

Autor: Kamil Kadlec
Datum: 09.10.2020 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100828
reakce na ...
Tímto jsem si taky prošel a se stejným kotlem. Trh si patrně tuto vlastnost žádal tak jim výrobce vyhověl, i když si patrně myslel svoje. Časem asi taky přijdete na to, že je to, jak píše někdo jiný, nouzovka a k ničemu. Pokud jsem topil s roštem tak se mi nejvíce osvědčilo často přikládat malým množstvím dřeva a s otevřenými dvířky, bez ventilátoru. Na roštu jsem měl navíc položený děrovaný plech, který jsem našel v garáži a hodil se. Ten originální rošt je moc velký. Varianta 2 je rozložit ty 3 keramiky, udělat mezi nimi 2cm škvíry a normálně topit uhlím a polena pokládat na cihly. To je o něco lepší než s tím roštem.

Datum: 09.10.2020 12:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Český kutil si snad poradí. Co takhle dát nad retortu plech s navrtanými otvory. a na nějakých nožičkách, aby se vzduch mohl rozptýlit pod roštem a neproudil jen nad retortu. Směrem od středu volit větší otvory, při zachování rovnoměrné hustoty.

Autor: cafe racer
Datum: 16.10.2020 19:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123131
reakce na ...
U te druhe varianty, jak přesně se mají ty tři keramiky rozložit aby vznikly mezery a dalo se přikládat uhlím i dřevem současně ?
mám Licotherm 26 CARBO 2

Datum: 18.10.2020 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V kotli Licotherm Carbo 2
AM 26 Licotherm COMBI
nebo nové verzi AM 24 Licotherm BIO (cca 2016 +)
již tento způsob přikládání na šamot není možný.
Keramiky výrazně přibylo kvůli dosažení parametrů EKODESIGNu, a dřevo není kam položit.
Musíte zakoupit rošt a keramiku vystěhovat.

Autor: Jarda Brašna
Datum: 09.10.2020 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131307
reakce na ...
Dobrý den,

Mám dotaz, používám automat am licotherm 24 druhým rokem a přešli jsme na pelety. Od té doby mám problém nebo možná jen subjektivní pocit. Když PT přepne kotel do letního režimu například na noc, pelety postupně v horaku vyhori a nejsou tam ani vidět, mám strach ze mi to prohori do sneku a zásobníku. Klapku jsem po vašich radách privrel přesně jak radite. Je to pouze můj subjektivní pocit ? Nebo k tomu muže dojít
Otáčky vent mám 100%, dobeh 40 sec a 40 min tu poslední možnost, podávání mám v poměru 10/40
Děkuji za reakci

Autor: Lukáš Dziadkowiec
Datum: 09.10.2020 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115413
reakce na ...
Zdravím,
pro srovnání s naší instalací...
10/40 je nastavení kotle které podle mě neodpovídá aktuálním teplotám, pokud nevytápíte penzion. ale regulace to utáhne. Obecně má kotel nejvýšší efektivitu pokud je co nejméně v útlumech.
Otáčky 100%: My máme starší regulátor, kde jsou otáčky v indexech 3...8. 100% otáčky jsou pro maximání výkon 45kW. Obíráte se o efektivní přenos tepla do výměníku, podle mě vyhulíte vzduchem teplotu spalin na maximum a ty pak díky předimenzovanému nastavení podavače velice rády prohořívají.
Doba útumu 40 minut: A to je vyloženě špatně, 40 minut byste si mohl snad dovolit pouze pokud byste měl regulátor tahu komínu, ideálně navržený komín a přiškrcený přívod vzduchu na 1-2 škvíry. Tento parametr bude nejkritičtější pro prohořívání a změňte jej na 20 minut. Doporučuji přečíst návod. I v návodu máte napsáno, že max 25minut pro peletky. Je to tam ještě tučným písmem.

Autor: Jarda Brašna
Datum: 09.10.2020 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131307
reakce na ...
Mám to nastavené jak mi loni nastavili servisaci z agromechaniky. Pouze jsem změnil uhlí za pelety.

Dekuji pane Trcko, mám měnit i ten ventilátor ? Případně podávání ?

Autor: Pavel Wolf
Datum: 09.10.2020 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Co potom udělat s tím zalitým šnekem po uhašeni?

Autor: Kamil Kadlec
Datum: 09.10.2020 11:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100828
reakce na ...
nic, voda vyteče ven do kotelny. ta co tam zůstane nasákne do pelet a ty se rozpadnou na piliny. proto je dobré neotálet a zase kotel spustit ať se ty mokré pelety dostanou pryč. Mezitím nezapomenout, že je kanystr s vodou prázdný a hasící zařízení nefunkční. Takže správný postup je nejdřív opravit, potom zatápět.

Autor: Milan Leszkow
Datum: 09.10.2020 11:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121110
reakce na ...
Postup (s uhlím):
1. vybrat vše z násypky
- vrchem
- okénkem na 4 šrouby dole
2. pokusit se vytočit zbytek šnekem nebo nechat být a po opravě vytlačit suchým palivem - musíte se ale dostat k té matce hasícího systému
3. nechat uschnout, příp. použít horkouvzdušnou pistoli pro dosušení šneku a jeho dráhy (možná zbytečné, ale proč ne, pitoli použít, pokud není ve šneku palivo)
4. opravit pojistný systém:
- vytočit matku s dírkou, která je u šneku
- do matky natlačit nově z tavné pistole tavné lepidlo
- vrátit zpět
5. naplnit kanystr
6. nasypat palivo a START

Datum: 09.10.2020 14:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasí, jen bod 3. není úplně nutné dodržet. Šnek se poměrně rychle vysuší sám během dalšího provozu kotle.

Datum: 09.10.2020 12:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Pouze jsem změnil uhlí za pelety."
Změnil jste palivo za úplně jiné. Vše je popsané v návodu ke kotli. Palivo podle druhu potřebuje pro své hoření specifické podmínky. Jsou rozdíly i v peletách, natož pouze v přechodu mezi uhlím a peletama.

Datum: 09.10.2020 14:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Při přechodu z hnědého uhlí na dřevní peletu postačí zkrátit dobu útlumu ze 40 na 30 minut.

Ostatní parametry mohou zůstat stejné.

Nevím jak jste měl nastavenou klapku na ventilátoru, takže na pelety 2,5 škvíry, na uhlí 3,5. Případně na dřevo otevřít naplno.

Datum: 09.10.2020 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte příliš dlouhou dobu útlumu. Pro pelety nastavte parametr UT (útlum) na 30 minut.
U nekvalitních pelet (sláma, makovina atp) 15 minut.

Návod na nastavení kotle zde:

Jinak, pokud máte nádobku s vodou na násypce správně nainstalovánu, tak se zahoření bát nemusíte. Voda by v případě prohoření oheň uhasila.

Datum: 06.10.2020 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
jako každý rok, kdy jsme otroky cenové politiky prodejců pelet řeším jestli nepřejít zpět na uhlí. Máte někdo zkušenosti s konkrétní značkou pytlovaného uhlí na kotli AM24 ideálně při přechodu z pelet ? Kdysi v začátcích provozu kotle (-12 let) jsme topili volně loženým hnědouhelným ořech 2 a hmotnostní spotřeba byla cca 20% pod peletkama. Vím, že kotel je určen pouze pro hnědé uhlí, ale zkoušel někdo uhlí černé ? Jen by mě zajímal důvod proč jej není možné oficiálně použít a jak by se kotel choval.

Datum: 06.10.2020 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do každého kotle by se mělo sypat jen palivo které je pro daný typ kotle schváleno, ty pelety si nechali výrobci kotlů schválit aby šel kotel použít pro kotlíkovou dotaci kdy už tam nesmělo být uhlí a kotle by byly neprodejné. Pro spalováni pelet ale není jak jste sám poznal retortový hořák ideální. Pelety se napíkají a hrozí prohoření. V kotli bude hořet i černé, ale má skoro 2x větší výhřevnost a tak nevím jak to bude kotel snášet. A jestli dojde na revize kotlů tak bude zjištěno že topíte neschváleným palivem a že kotel potom nesplňuje ET.

Autor: Lubomír Kindl
Datum: 06.10.2020 22:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131699
reakce na ...
pokud se nepletu tak Licotherm AM24 je kombinovany kotel. Jak na pelety tak hnědé uhlí. Aby byl jen na peletky a mohla se na nej vztahovat podpora v ramci Zelena usporam tak by to musela byt verze BIO? Nejsem odbornik ale ja mam take AM24 a topime Bilinou orechem 2. Jasne je to hnede uhli a ne cerne. A proc volit pytlovane uhli? To bude nejspis drazsi? Nebo se pletu?

http://www.automatickekotle.cz/cz/index.php?route=product/product&product_id=53

Datum: 07.10.2020 00:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obecně jsou kotle AM Licotherm dodávány ve dvou variantách.
Varianta BIO je určena pouze pro pelety, a jsou na ni kotlíkové dotace.
Varianta COMBI je určena jak na uhlí tak na pelety.
Oba kotle jsou zkoušeny ve zkušebně BRNO, a na dané paliva dosáhli parametrů EKODESIGN.

Oba kotle jsou konstrukčně velmi podobné, takže v praxi můžete spalovat uhlí také ve verzi BIO. Ovšem pokud si chcete zavolat revizního technika na kontrolu, tak do násypky nasypte pelety, aby jste si nedělali zbytečné problémy.

Černé uhlí není v kotlích zkoušeno, protože v ČR se černé uhlí ořech 2 prakticky netěží. Jedná se v drtivé většině o dovoz z Polska.
Černé uhlí oba typy kotlů snesou bez problémů. Výhodou je delší doba hoření na jedno přiložení, nevýhodou je vysoká cena tohoto paliva.
Výhřevnost černého uhlí je průměrně 25000 Kj/Kg
Výhřevnost hnědého uhlí je průměrně 17000 Kj/Kg
Kvalitní dřevní peleta ze smrkového dřeva má výhřevnost cca 18000 Kj/Kg
Každý ať si spočte sám, zda sežene tak levné černé uhlí, aby se to vyplatilo oproti hnědému.
Pozor, neplést si černé uhlí a KOKS, který kotel NEUMÍ SPÁLIT !!! (koks je příliš tvrdý a zasekne šnek)

Co se týče napečenců, tak pokud je kotel provozován správně, stačí osekat napečence 1x ročně. Není tedy důvod zavrhovat pelety.
Naopak, při použití kvalitních pelet postačí vynést popel a vyčistit výměník kotle jednou za DVA MĚSÍCE, kdežto u hnědého uhlí je tento interval maximálně 14 dní. Z tohoto důvodu já osobně topím peletami.

Pytlované uhlí potom snižuje prašnost při manipulaci, ovšem za cenu značného zvýšení ceny.
V současné době jsou pelety k sehnání za 5,80,-kč včetně DPH a dopravy. Pro zájemce zde:
http://potos.cz/htm/peleta.pdf
Pelety vozíme nově do 100km zdarma od 4 tun.
Větší vzdálenosti jsou zdarma nad 10 tun.

Datum: 07.10.2020 09:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jako producent pelet nenapíšete na pelety nic špatného a je jasné že je používáte, proč by jste platil za uhlí a ještě si přidáte malou reklamu, nic proti tomu nemám. Každý kotel neběží v ideálních podmínkách a některým topičům tráví kotel hodně času v útlumu a to je ten důvod napékání, mnoho topičů si myslí jak ušetří a nechápou že si zadělávají na problém. Nepíšu to tak že by se to vztahovalo ke kotlům této značky, platí to všeobecně na kotle s retortou.

Datum: 07.10.2020 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen pro upřesnění, nejsem producent pelet.
Moje firma se zabývá prodejem a instalací kotlů AM Licotherm na Moravě, kde máme výhradní zastoupení od výrobce Agromechanika v.o.s. To znamená, že většina kotlů na Moravě prošla naším skladem. (nakupují od nás ostatní topenáři).

Toto fórum jsem založil, abych podpořil prodej našich kotlů tím, že budu zpříjemňovat život jejich uživatelům :)

Výše jsem již psal intervaly čištění, a to je i důvod proč já topím peletami, a nikoliv levnějším uhlím

Pelety, které nabízím, jsou vyráběny firmou WALDERA. viz:
https://www.waldera.cz/produkt/drevene-pelety-enplus-a1/

Při hromadných odběrech (objednám plný kamion a nechám jej rozvézt) ušetříte několik desítek haléřů za kilo, než když si pelety objednáte sám u výrobce. Ve výsledku to hodí třeba 2000 úsporu.

Jinak máte pravdu, že existují specializované kotle na pelety kde se napečence tolik netvoří. Sluší se ale dodat, že tyto specializované kotle jsou POUZE A JENOM na dřevní smrkovou peletu.
Náš kotel AM Licotherm spálí cokoliv od uhlí, kusového dřeva, pelet, i agro pelet (makové, slámové, atp)
Vždy si tak můžete zvolit palivo které V8m vyhovuje, nebo na které máte tento rok lepší cenu.

Datum: 07.10.2020 15:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hlavní problém je ve volbě při výměně kotle. Původní kotel měl 30kW a ještě byla občas zima. Nikdo ale nepřizná v jakém režimu v kotli topil a že po řádném přepočtení by mu postačil výkon u automatu 20 a možná jen 15kW. Tak se koupí znova těch 30kW a to odvážní 25kW. Potom jede kotel převážnou část sezony na minimální výkon a nebo padá do útlumu. Uživatel pak nadává na kotel, místo toho, aby se podíval do zrcadla.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 2075   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama