Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 1893   starší >>
Datum: 06.12.2019 12:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121177
reakce na ...
Pěkný den všem,

měl bych spíše obecnější dotaz, jak s provozem kotle s adexem (4c ventil), co se týče Tmin.

Minulý rok jsem ji měl na 30-40 stupňů a v domě bylo stále pocitově teplo, protože radiátory alespoň malinko hřály.

Teď jsem si řekl, že zkusím Tmin = 0, tedy úplné "vypnutí" topení a vystydnutí radiátorů. Teplota v domě houpe asi o 1stupeň, mám jen obyčejný pokojový termostat. A pocitově je v době netopení zima.

-----------

Co na to ale kotel? Když mám Tmin=0, tak se kotel přetápí a několikrát se v "netopení" vychladí do radiátorů. Systém radiátorů samozřejmě vychladne, takže když termostat sepne, tak mi zase kotel (=teplota na dipleji) klesne třeba i na 66 stupňů (což je výstupní voda lehce pod 60) než se vzpamatuje.

Je to dobře takové výkyvy? Spotřeba? Zanášení kotle? ...

Jaké je srovnání spotřeby? Předpokládám, že by v Tmin>0 měla být větší, ale zase si říkám, že při Tmin=0 kotel musí jet dlouho než se vzpamatuje. Pak teda zase dlouho nejede.

Děkuji

Michal Kaňa

Autor: Stanislav Landa
Datum: 06.12.2019 13:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Zdravím, já mám nastaveno vypnutí topení na 40 minut po rozepnutí termostatu, teplotu na 35. Kotel během této doby ani jednou nezatopil a spotřeba mi vychází stejně jako při vypnutí okamžitém. Mám taky am24 bio ale topím uhlí. Pocitově určitě lepší než vypnutí hned po termostatu.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 06.12.2019 14:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Jezdíte autem? Zkuste jezdit Brzda plyn a pak plynulý rozjezd a včas dát nohu z plynu včas a plynule zpomalovat. Kdy bude nižší spotřeba?
Pokud nemáte ekviterm, pak spodní teplotu dát pod hranici udržení pokojové teploty, např těch 30°C a tu horní dát nad tuto hranici tak, aby pokryla minimální venkovní teploty, dejmš tomu 50 až 60°C. To podle výkonu vašich radiátorů. Radiátory netopí jen konvekcí (ohřevem proudícího vzduchu kolem jejich stěn, ale i sáláním (radiací). To kolísání nesvědčí ani kotly. Nové kotle mají uvnitř poměrně velké množství žárobetonu, který svoji teplotou udržuje proces hoření tak, aby vyhořela většina prchavých složek paliva. Při jejich vychladnutí jsou zhoršeny podmínky spalování a krom znečistění ovzduší se okrádáte i o část neuvolněné energie, která uteče komínem.

Autor: Michal Kaňa
Datum: 05.12.2019 13:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pěkný den všem,

mám licotherm am24bio, regulaci adex, 4c ventil, 2x čerpadlo wilo, pokojový termostat, termostatické hlavice, 2 patrový nezateplený dům - dole podlahové topení (vlastní čerpadlo, 3c ventil, rozdělovač) připojeno na radiátorový okruh + radiátory pro případ nouze, nahoře radiátory.

Nedávno jsem změnil dodavatele pelet. Staré byly tmavé (pravděpodobně s kůrou, i když pán říkal, že jsou jen připečené v bubnu), nové jsou světlé ENplusA1. S nastavením, které jsem měl, mi nové pelety shořely celkem rychle a popel je spíše černý než šedý, na jaký jsem byl zvyklý.

Bohužel jsem si laborováním s nastavením toto dost rozhodil. Teď to nějak topí, ale třeba spotřeba jde ke 3 pytlům na den (i když je teď trochu mráz), což jsem neměl.

Čím bych měl začít - kotel, čerpadla, radiátory (nutno podotknout, že všechny radiátory v domě jsou plně otevřené na ventilu (přednastavení)).

Děkuji.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 05.12.2019 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Asi jste změnil nastavení podávání a větrák. Důležité si to vždy zapsat a potom něco zkoušet. Nění náhodou větrák na moc? Jak to máte nastavené? Určitě se najde někdo kdo poradí.

Datum: 05.12.2019 13:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Lovím z hlavy:

kotel

pt 80
on 10
off 35
ut 15
ue 40
rh 7
hy 2

čerpadla wilo pico

kotlový okruh 1,0m "dynamické řízení"
radiátorový okruh 1,3m "dynamické řízení"

"dynamické řízení" = samo si to řídí otáčky, výkon, či podobně

----------------

Třeba u těch čerpadel při nějaké kombinaci dokonce snad výstupní voda z kotle pomalu klesala.

--------------------

Pelety v hořáku vidím celkem nízko, vidím otvory v retortě, kterými proudí vzduch z ventilátoru.

V útlumu mám teplou rouru se šnekem až k násypce, což dříve nebylo.

-------------------

Ono to nějak topí, ale spotřeba je veliká.

EDITOVÁNO

Ventilátor otevřen tak 1 a 3/4 škvír.

Datum: 05.12.2019 15:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zvolte si výkon na který chcete kotel provozovat a ostatní parametry nastavte podle instrukcí zde:
http://potos.cz/htm/navody/JTPOTOSsro.pdf

U pelet nechce klapku na ventilátoru otevřenu na "kolmo" (2 a půl škvíry)

Pokud je peleta spálená na popel a netvoří hrudky, ani nenacházíte neshořelé pelety v popelníku, kotel spaluje dobře.
Energie paliva je využita.
Vyšší spotřeba může být způsobena nižžší teplotou venku, častým větráním, vysokou spotřebou teplé užitkové vody, a mnoha dalšími faktory.

Jinak bych ještě doporučil nastavit rychlost čerpadel napevno na "dvojku", a nepoužívat dynamické řízení. Při zvýšení odporu systému (uzavření několika termohlavic) se mlže stát, že se cirkulace úplně zastaví, protože čerpadla detekují velký odpor.

Datum: 06.12.2019 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nastavil jsem:

pt 80
on 10
of 30
ut 15
ue40
rh 5 <-- doporučeno 7
hy2

větrák 2 škvíry <-- doporučeno 2,5

čerpadla obě na "pevnou" 2, je tam vyznačení, když se přechází ze starých čerpadel na tyto

Dům to vytopí, spotřebu uvidím až přes víkend.

---------------------

Dříve jsem měl vratnou vodu z radiátorů 35-40 stupňů, teď mám i k 50 stupňům, to bude asi zvýšením výkonu (= průtoku) čerpadla, že? Není to už zase moc, do radiátorů jde nějakých 55-57.

----------------------

Při doporučených otáčkách větráku a škvírách mi vyletují nespálené pelety, jsou na retortě i v popelníku, tak jsem snížil hodnoty. Jsou v pořádku? Kam až můžu jít a v jakém poměru?

Děkuji moc za váš čas a ochotu.

Datum: 06.12.2019 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) Doba útlumu UT = 15 je vhodná pouze pro rostlinné pelety. Pokud topíte dřevními, tak nastavte 30

2) Vratná voda z radiátorů je teplejší díky většímu průtoku přesně jak píšete.
Obecně čím vyšší průtok tím lépe pro systém topení. Hřeje totiž celý radiátor, a ne jen jeho vrchní část.
Nevýhodou vysoké rychlosti je zvuk tekoucí vody.
Musíte vyladit podle toho co za "hluk" ještě snesete.

3) s tím vylétáním pelet opatrně. Pokud otevřete dvířka, pelety by měly na hořáku "tančit". Nesmí ležet jako "zdechlá ryba" :)
Nadskakující peletky se odrazí od hradby popela která se vytvoří na roštu. Proto ji neshrnujte do popelníku během provozu.
Pokud i tak nacházíte celé neshořelé pelety v popelníku, uberte na otáčkách ventilátoru.
Pod 2 škvíry bych ale nechodil, hrozí potom dehtování kotle. (málo kyslíku)

Autor: Zdeněk Klimpelle
Datum: 02.12.2019 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119067
reakce na ...
Zdravím Pane Trčko. Stále se peru s tím kotlem Carbo 26kw.Na kolik mám nastavit čerpadlo vtatné vody když na kotli je kotlová teplota 66 stupnů a topení 62 stupnů.Vratná se houpe kolem 50-60 stupnů.Děkuji Klimpelle.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 03.12.2019 07:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Už bylo napsáno mnohokrát že nastavená teplota má být 80C, resp. jako minimum lze brát 70C.
Při 66C se neudrží vratka na přijatelné teplotě (princip regulace).

Datum: 03.12.2019 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Všechna čerpadla musejí běžet na stejnou rychlost.
Pokud nemáte velký dům vyzkoušejte střední rychlost. (dvojku)
U kotle Carbo je již regulace RENES, takže nelze nastavovat ručně teploty kotle ani vratu.
Regulace si je hlídá sama.
Informace o teplotě je důležitá při řešení závad pro servisního technika.
Pro Vás jako uživatele není nutné tyto teploty sledovat.
Regulátor si je určuje sám na základě aktuálního stavu v systému.
Nízkoteplotní koroze se bát nemusíte, regulátor ochranu ošetřuje dostatečně. Vrat kotle je držen vždy na 60°C, a níže klesá jen mírně při otevírání serva.
Pokles na 50° je možný pouze v případě, že je velký odběr užitkové vody. (napouštění vany...)
K nízkoteplotní korozi dochází v případě, kdy je rozdíl mezi kotlovou a vratnou vodou větší než 20°C po dlouhou dobu. (dny)

Autor: Milan Leszkow
Datum: 03.12.2019 10:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121110
reakce na ...
Nemohlo by to být nastavením malým výkonem kotle (nastavení šneku + doby běhu) vzhledem k požadovanému? Pomohlo by opět uvést údaje:

- jaký a jak je nyní nastaven program topení (MAN, PT, EKVI)?

Nebo také: zkusit procvičit prvky kotle (servisní menu tlačítko ručička + OK) - čerpadla, otevírání a zavírání serva, šnek, ventilátor
...

Datum: 03.12.2019 12:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je potřeba si zvyknout, že kotel si některé hodnoty nastavuje sám.
Pan Klimpelle má v domě teplo, teplá voda mu teče, takže vlastně problém s kotlem nemá.
To, že kotel jede na provozní teplotě 68°C přece není problém, pokud tato teplota stačí k vytopení domu.
Kotel se chová jinak, než by čekal, nebo než byl zvyklý z minulých kotlů co provozoval.

Datum: 03.12.2019 15:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím pana Trčku.Kotel byl 3 roky v pohodě.Jenže jsem tu měl známého tak jsem mu okazoval jak to je nastavené,něco jsme přemáčkly a už to není jako to bylo.Tet sepnul v 15 hod voda na kotli má 50 stupnů .Jinak na letní režim když je vypnutý má 80 stupnů což je v pořádku.Jindy takhle dolů nespadl.Proto si myslím že mám něco špatně.S pozdravem Klimpelle.

Datum: 03.12.2019 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nastavil jste všechny parametry dle tabulky, na kterou jsem Vás odkazoval? Pokud neprovede doporučenou úpravu, nemá smysl rozebírat teploty.
Tabulku najdete zde:
http://potos.cz/htm/navody/JTPOTOSsro.pdf
Zvolte si výkon a podle toto nastavte ostatní parametry.

Až budete mít kotel nastaven podle tabulky, a přesto nebude chodit jak má, tak mi zavolejte v době kdy se kotel chová problematicky.
tel: 736 111 818

Datum: 03.12.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím.Nastavil jsem podle tabulky.Kotel jede dobře akorát vypne v 52 stupních.Termostat chce topit ale kotel Zapne na 50 stupních.Kde mohu na kotli zvýšit teplotu.Dříve to do radiátorů šlo na 65 stupnů.Děkuji Klimpelle.

Datum: 03.12.2019 19:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vyřešeno telefonicky.

Datum: 03.12.2019 19:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer pane Trčko.Po tel.jste mne moc pomohl a myslým že už to bude dobré.Kotel tet topí dobře.Děkuji Vám moc za toto vlákno že jste měl se mnou takovou trpělivost.Jsem rád zě takový odborník ješte je a pomáhá nám neskušeným.Moc děkuji Klimpelle.

Datum: 04.12.2019 09:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohli bychom znát příčinu a jak bylo opraveno? Provozujeme s kolegou stejný kotel a nějak se nemůžeme shodnout, co bylo nastaveno.

Děkuji

Datum: 04.12.2019 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel pracoval správně. Teplota v domě byla splněna, s rozdílem maximálně 0,5°C.
Problém o který šlo, byl pocitový.
Uživatel chtěl aby do radiátorů šla voda nejméně 60°C.
Kotel si vypočítával teplotu nižší, protože dům byl již vytopen.
Vysvětlil jsem tedy funkci regulace a abych vyhověl požadavku na teplejší radiátory, zvedli jsme maximální povolenou teplotu do radiátorů přímo na kotli.
Sice to bude teď pánovi přetápět, ale on je spokojen že má horké radiátory.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 04.12.2019 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud neosahává radiátory od shora dolů, pak jste mohli ještě snížit průtok, aby se to ve výkonu vyrovnalo. :-)

Datum: 05.12.2019 13:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím.Čím se dá snížit průtok.

Datum: 05.12.2019 15:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Průtok se dá nastavit (jeslti tuším správně) buď na výstupu radiátoru (ventil na imbus), nebo na vstupu u ventilu s termnohlavicí. Po sundání termohlavice tam býva kroužek se stupnicí nebo kolečko se stupnicí (dle výrobce Danfoss/Heimeier).
Tabulky pro nastavení bývají v dokumentaci daných ventilů.

Datum: 05.12.2019 15:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To máte pravdu, ale pokud si pan Klimpelle přenastaví ventily, které má nyní vyvážené od topenáře, tak mu pak systém nebude topit vůbec.
Do něčeho takového se pouštět bez znalostí rozhodně nedoporučuji.

Pro pana Klimpelle:
Pokud stále řešíte teplotu v radiátorech, tak mám pro Vás řešení.
Vypněte pokročilou regulaci která se stará o tepelnou pohodu, a provozujte kotel v nouzovém režimu. Tam lze nastavit teplotu v radiátorech natvrdo, a radiátory si budete vypínat ručně termostatickými hlavicemi, nebo obyčejnými ventily.
Viz strana 3 dole v tomto návodě:
http://potos.cz/htm/navody/RENES_01.pdf

Datum: 29.11.2019 08:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na kotli je topná cílená 5 stupnů.Krabičku nafotím odpoledne.Děkuji Klimpelle.

Datum: 29.11.2019 07:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den Pane Trčko.Dnes ráno kotel opět nenatopen na kotli Letní režim a kotlová teplota 40 stupnů.Zapnul sem tlačítko v chodbě na krabičce co dává signál termostatu a kotek se dotopil.Tak jsem s toho paf.Můžete nějak poradit.Ještě jsem dal nové baterie do termostatu a nemusí se znova programovat.Děkuji Klimpelle.

Datum: 29.11.2019 08:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obecně:
1) letní režim není chyba - kotel je prostě v útlumu
2) dle kap. 6.1 - jakou "teplotu cílenou" vypočetl RENES ?
3) Dům vychladl ??
4) Tlačítko na krabičce ??? Raději dejte fotku.

Datum: 29.11.2019 08:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:

- o.k- čím více foto ale také info o vašem zapojení (máte venkovní čidlo ?) - tím snadněji může kdokoliv a p. T. poradit

- používejte odkaz "odpovědět" u příspěvku na který odpovídáte - tím se váš nový příspěvek zařadí správně a ne až nahoru - viz obr. ;-)

Datum: 29.11.2019 09:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nyní je to už jasné.
Výměnou baterie v termostatu Honeywell jste vymazal nastavení přenosné jednotky.
Termostat tedy nespíná protože v režimu "AUTO" nemá žádná data.
Musíte znovu naprogramovat požadované teploty do termostatu.
Pokud nevíte jak, návod je na straně 3,4 a 5 zde:
http://www.potos.cz/htm/navody/Honeywell%20CM%20727%20RF.pdf

Nechcete-li programovat termostat, přepněte jej do režimu "MAN" a teplotu upravujte ručně.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 1893   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama