Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Licotherm - poradna

Autor: Jiří Trčka
Datum: 23.01.2012 17:23
uživatel: 108390

Dobrý den,

Rád bych založil toto vlákno pro všechny uživatele kotle
AM Licotherm, kteří potřebují poradit s nastavením optimálního výkonu kotle, s čištěním, či jakýmkoliv jiným problémem.

Jako soukromá osoba tímto kotlem topím v rodinném domě se ztrátou cca 18 kW.
Jako jednatel distribuční firmy těchto kotlů provádím osobně uvedení do provozu a následný servis.
Díky tomu, že mi během let prošlo rukama již několik set těchto kotlů, mohu poskytnout fundovanou radu která může pomoci k ideálnímu provozu tohoto kotle.

Cílem tohoto vlákna je vytvořit jakýsi list FAQ (často kladené dotazy), a umožnit tak uživatelům kotle bezproblémový provoz.

V každém dotazu prosím specifikujte, jakým způsobem máte zapojen kotel. Zda používáte 4-cestný ventil, regulaci adex, pokojový termostat, venkovní čidlo, atd...
Čím více informací poskytnete, tím lépe Vám mohu poradit.

Pokud jste uživatelem kotle Licotherm, a jste s kotlem spokojen, budu rád když přispějete do této diskuze třeba nastavením parametrů svého kotle.

S pozdravem,
Ing. Jiří Trčka, jednatel
JT POTOS s.r.o.
tel: 736 111 818

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 1767   starší >>
Datum: 31.01.2019 16:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na pelety stačí polovina, tj 2,5 škvíry, na uhlí můžete nechat naplno.

Autor: Stanislav Landa
Datum: 29.01.2019 18:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126946
reakce na ...
Dobrý večer,

velmi by mě zajímalo, zda je pro vytápění vhodnější nastavení čerpadla topného okruhu na nižší či vyšší výkon. Radiátory se mi ohřejí na první i druhý stupeň. Má to nějaký vliv na spotřebu kotle??
Nebo je lepší nastavit dle výšky topné soustavy?(čerpadlo Cosmo 3 stupně+ nastavení na výšku(soudím dle údaje v metrech:)).

Děkuji

Datum: 29.01.2019 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spotřebu paliva rychlost čerpadla neovlivní.

Zkontrolujte si, zda Vám hřejí radiátory přibližně stejně v horní i dolní části tělesa. Pokud ano, máte rychlost čerpadla nastavenu dostatečně.
Hřeje-li vrchní část radiátoru výrazně více než spodek, jede čerpadlo příliš pomalu, a nestíhá obměňovat vodu.

Čím menší rychlost čerpadla, tím tišší systém, což oceníte hlavně v noci.
Samozřejmě také elektrická potřeba čerpadla je při nižší rychlosti menší.

Pro kutily: můžete zkusit postupně snižovat rychlost čerpadla, a kontrolovat, zda je teplota radiátoru přibližně stejná nahoře i dole.
Pokud ano, můžete rychlost dále snížit. Pokud je rozdíl velký, rychlost jste snížil už moc. Interval mezi změnou rychlosti a kontrolou teplot by měl trvat nejméně 6 hodin, aby se teploty projevily.

Pokud máte systém zapojen přes 4-cestný ventil se dvěma čerpadly, je třeba obě nastavit na stejnou rychlost.

Při velmi nízké rychlosti kotlového čerpadla může docházet k nedostatečné cirkulaci vody přes kotel, což má pak za následek cyklování. (kotel se přehřeje a vypne, po chvilce znovu sepne)

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 29.01.2019 22:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Budu trochu oponovat. Na tělesech by měl být rozdíl v teplotě zhruba 10°C. Při změně rychlosti průtoku je potřeba doladit průtok všemi radiátory, protože se změní tlakové poměry na počátku a konci větví.
U soustav s AN, což není problém automatických kotlů, tak se volí průtok co nejpomalejší, aby se do AN vracela voda okolo, lépe však, pod 30°C. Samozřejmě kotlové čerpadlo by mělo mít takový výkon, aby teplotni nárust byl okolo 15°C.

Datum: 29.01.2019 22:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná jsme si jen neporozuměli. Se vším co jste napsal souhlasím :)
Schválně jsem se vyhýbal číselným vyjádřením rozdílu teplot na tělese, protože je to hodně individuální, a těžko se to měří, nemáte-li doma laserový měřič teploty.

Pokud však někdo má spodek radiátoru studený, a vrch horký, jede mu čerpadlo příliš pomalu. (rozuměj dole cca 30°C, a nahoře 60°C , což lze rozpoznat rukou)

Obecně volím u čerpadel vždy střední rychlost, a teprve pokud vzniknou problémy tak se to upravuje.
Při velmi malých rychlostech hlavně na kotlovém okruhu mají kotle tendenci se přehřívat, a uživatel si potom stěžuje že má kotel malý výkon. (při sepnutí termostatu cykluje)

Autor: Pavel Wolf
Datum: 29.01.2019 23:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Přidám se, když je 4c ventil umístěný u kotle a tepelný spád na kotli je do 15 st.tak je to dostačující a čerpalo stačí na podstatně menší výkon proti rad. okruhu který je mnohonásobně delší.

Datum: 30.01.2019 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď, když jsem dal čerpadlo kotlového okruhu na I.stupeň, začala se špatně ohřívat TUV. Tak jsem vrátil dvojku, na radiátory ji dám také a je vyřešeno:).

Autor: Petr Bláha
Datum: 24.01.2019 19:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129425
reakce na ...
Dobrý den,
Předem bych chtěl poděkovat za fórum a užitečné rady a tabulku, jak nastavit výkon kotle.

Mám od prosince 2018 kotel Licotherm Combi 26kW. Zatím provozuji bez bytového termostatu. Řízení Reners 01 nebo 02 nevím podle čeho se pozná a jaký je mezi nimi rozdíl?

Mám pár dotazů ohledně provozu:
1. Musí být zatmelený rošt nebo ne? Bylo mi řečeno, že už se netmelí z důvodu následného čištění a že je zbytečné - postupem vývoje a zkoušení. Výrobce ani nedodává tmel při koupi kotle. V diskuzi jsem se dočetl různých názorů. Prosím o upřesnění.

2. Máte někdo zkušenosti s pytlovaným uhlím? Zda kotel má menší spotřebu nebo je to pouze reklamní tah?

3. Je lepší upravovat výkon kotle v průběhu roku podle "zimy" nebo odladit maximální potřebný výkon a ten nechat nastaven dle tabulky na JT potos.

Děkuji předem za odpovědi.

Autor: Adam Janovský
Datum: 20.01.2019 18:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129502
reakce na ...
"Pokud najdete ve spečencích lesklé kusy nespáleného tvrdého uhlí, které nelze prsty rozmělnit, postupujte následovně:

1) kompletně vyčistit kotel.
Soustřeďte se hlavně na:
Směšovač (okýnko dole pod roštem)
Výměník
Zadní sběrač (vzadu za kotlem)
Kouřovod (mezi kotlem a komínovou zděří) "

Dobrý den, mám podobný problém se špatně spáleným uhlím.
Jaký je postup čištění jednotlivých komponentů? Hlavně tedy směšovač a výměník? Popř měl by někdo fotku dobrého plamene?
O kotel se starám první zimu, ledvice ořech 2, nastavení 8/55 , při pokusu o zvýšení výkonu např: 10/45 mřížka skoro na plno otevřená. je uhlí špatně spálené. Změna patrná na první pohled.

Děkuji

Datum: 20.01.2019 19:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě to spalovalo celkem slušně ale oheň se mi zdál takový línější, tak jsem zatmelil hořák a teď jede jak raketový motor:). Jinak při teplotách kolem 0°C, mám nastaveno podávání 10, prodlevu 50 a vzduch na 60%, klapka otevřená naplno.
V pohodě to utáhne nezateplený dům o ploše cca150m.(Licotherm am 24 bio). Směšovač jsem zatím nečistil a ve výměníku jednou týdně protočím turbolátory. Teplota spalin se drží kolem 100 °C.

Datum: 20.01.2019 20:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je v tom čert, kdybych dal 10/50, tak tam toho mám hromadu na půl spálenýho.

Datum: 21.01.2019 16:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak vám to buď málo fouká, nebo máte smůlu na nekvalitní uhlí...
Zkuste určitě vyčistit směšovač, údajně by to mělo stačit jednou za sezónu ale jeden nikdy neví.

Datum: 21.01.2019 17:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže oddělat ty čtyři šroubky? a vyčistit okynkem?

Datum: 21.01.2019 17:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo přesně tak, ještě se podívejte na kouřovod, dobře táhnoucí komín beru jako samozřejmost:). Máte zatmelený rošt? Je to opravdu velký rozdíl v hoření.

Datum: 22.01.2019 09:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pomohlo vyčištění směšovače? Hoří už kotel lépe?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 21.01.2019 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pane Adame, rádi Vám já i kolegové, resp. pan Ing. Trčka poradí, ALE musíte vždy uvést celý název kotle, říd. jednotky a současné nastavení a případně i fotky zapojení a tzv. nespáleného uhlí, špatného plamene apod.

Hořák - píšete směšovač, doporučuji čistit 1x měsíčně a až zjistíte opakovaně že je uvnitř jen málo popílku, tak až potom můžete tento interval 1 měsíce prodloužit na 2-3 měsíce.

ps: to co již bylo níže napsáno si důkladně přečtěte - možná i sám najdete svou chybu

Datum: 21.01.2019 18:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Něco nastavujete a ani nevíte o kolik proč měníte obě hodnoty najednou?
nejmenší dávka je 8/55 potom 10/50 a nejvíce 10/45

Datum: 21.01.2019 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za to nemůže, to jsem mu poradil já:), ale dobře že nastoupili skuteční odborníci!

Datum: 21.01.2019 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne on si přidal podstatně více 8/55 na 10/45 to bude tak 50%+. Nepovažuji se za odborníka stačí log.myslet a trochu počítat a nebýt ihned hr.

Datum: 21.01.2019 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale určitě by při 10/50 resp.45 nemělo padat nespálené uhlí do popelníku. Taky jsem zkoušel podávání na 8 a už se to začalo potápět do retorty. Jinak p.Ing Trčka hodil na web parádní tabulku, takže to jde i bez počítání.

Datum: 22.01.2019 09:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedna se o LICOTHERM AM 24, jak říkám, o kotel startost první zimu, ale když čtu vaše dobré zkušenosti, tak mě ten popel zarazil. Co se týče roštu o zatmelení nevím. Vyčistím okenko, pořp. o vikendu nechám vyhasnout a rošt zatmelím. Výměník i potrubí od kotle čistím pravidělně.

Datum: 22.01.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Adame, v těch několika příspěvcích jste toho moc neprozradil ...
.. a zatmelení nevíte ...

Doporučuji rošt - tedy ten děrovaný prstenec kontrolovat každých 14 dnů - prostě si navlečete rukavici a pokusíte se tím roštem pootočit - pokud se pootočí - musíte znovu rošt přitmelit.

Tedy: rošt z hořáku vyjmout, nechat zchládnout, očistit mechanicky např. ocel. kartáčem a případně i odmastit. Potom nanést housenku tmelu cca 1cm silnou.
Hořák stačí jen vymést a případně odstranit zbytky tmelu - např. špachtlí. Potom rošt usadit a zatlačit po obvodu aby seděl.
Kotel stačí jen vypnout = nemusíte ho nechat vyhasnout a nemusíte čekat až se v něm ochladí voda - práce tak na 20minut.

Datum: 22.01.2019 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tím tmelením jednou za 14 dní jste mě docela vyděsil, budu kolem hořáku chodit po špičkách aby se neuvolnil:).

Datum: 22.01.2019 18:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Správně zatmelený rošt vydrží bez úprav několik let. Určitě není třeba kontrolovat každých 14 dní.
Pokud se váš problém nevyřešil vyčištěním směšovače a zatmelením roštu, tak mi zavolejte až budete u kotle. Navedu Vás co ještě zkontrolovat. Tel 736 111 818

Datum: 22.01.2019 16:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Máte stejný kotel jako já, tak v tom nebude žádná věda ale to zatmelení určitě udělejte. Je to sice kus špinavé práce, výsledek však stojí zato.
Zasílám pár obrázků plamene při nastavení 10/40 a ventilátor na 60%.
Klapku mám otevřenou naplno.

Datum: 22.01.2019 21:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc. Do konce týdne provedu a podělím se o výsledek. Jinak rošt má přijit výkusem kam? Koukám, že ten můj je, při pohledu z čela, k pravé straně. Jinak ventilátor na 60% myslíte na 6 z 10? A když jsme u toho focení, blýskněte mi někdo ve volném čase popel. Díky.

Datum: 23.01.2019 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rošt polohujte výkusem(rovnou hranou) k násypce. Ano 60% je ekvivalent 6 z 10, já mám regulátor RENES 02 a ten to má v %.
Popel jsem před chvilkou vyexpedoval do popelnice, tak nafotím příště:)

Datum: 24.01.2019 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Směšovač byl naprosto plný bordelu, hoření lepší, popel znatelně lepší. Rošt vypadá, že drží slušně, akorát je špatně natočený, tak pořeším po sezoně . Děkuji

Datum: 24.01.2019 13:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To natočení roštu není kritické - seříznutí roštu je POUZE z důvodu asymetrického umístění hořáku v kotli - prostě aby ze všech stran roštu bylo stejně "daleko" ke stěnám kotle.
Až se Vám rošt znovu uvolní, přitmelíte ho správně ;-)

Datum: 24.01.2019 17:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem taky po zatmelení čučel, jak to pěkně hučí. Na směšovač se preventivně podívám v Sobotu, určitě už tam od začátku sezóny něco napadalo:). Včera čištění výměníku kartáčem a plný popelník prachu. Asi to bude lepší, než jen zachrastit turbolátory...

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 1767   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.