Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Změna cenové vyhlášky pro prodej českých technických norem

Autor článku: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Plné znění článku: Změna cenové vyhlášky pro prodej českých technických norem
Anotace článku: Stát chce od ledna firmám zvýšit cenu za přístup k technickým normám. Novela též navrhuje omezení možnosti tisku počtu stran, přičemž pásmuje od 50 stran. Zákonodárce si však evidentně není vědom, že tisk do 50 stran je prakticky nereálný - drtivá většina norem má totiž výrazně větší počet stran.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Normy by měly být přístupné zdarmaDagmar Kopačková21.01.2015 08:52
bída politické reprezentace spočíváPavel Pleva29.12.2014 14:44
zdražení českých noremPetr Čížek29.12.2014 13:21

Příspěvky
Předmět: Normy by měly být přístupné zdarma
Autor: Dagmar Kopačková
Datum: 21.01.2015 08:52 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104471
reakce na ...
Dobrý den, do článku jsme pro jistotu doplnila text v prvním nadpisu, aby bylo jasné, že se jedná o informaci ČSNI a ne moji. Můj názor je ten, že pokud mají být normy dodržovány, musí být přístupné. Minimálně elektronická verze k přečtení.

Předmět: bída politické reprezentace spočívá
Autor: Pavel Pleva
Datum: 29.12.2014 14:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100099
reakce na ...
v tom, co krásně autorka vyjádřila větou:
"Omezení tisku na 1000 stránek za částku 3500,-/6 měsíců má mj. zabránit tomu, aby se neomezený tisk nezneužíval k nelegálnímu šíření vytištěných technických norem."

Takže zákony a technické normy se nelegálně kopírují a rozšiřují? Oni chtějí občané dodržovat zákon jen tak, aniž zaplatili za to, že se dozvědí jak zní? To je opravdu skandál...

Místo aby byl stát rád, že mají občané o jeho byrokratické výplody zájem a chtějí se chovat slušně, tak je bude ještě dřít z kůže!

Předmět: zdražení českých norem
Autor: Petr Čížek
Datum: 29.12.2014 13:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100074
reakce na ...
Na rozdíl od autorky článku se domnívám, že to jediné, co naši zákonodárci o českých technických normách vědí, je právě jen to, že jejich tisk do 50 stran je většinou nereálný. Dost pochybuji, že by se na právnických, sociologických a politologických školách psaly o jejich smyslu seminární práce. Docela určitě nevědí, anebo raději nechtějí ani tušit, že v paragrafu 196 stavební zákon i po velké novele stanoví, že pokud stavební zákon, anebo jiný předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato norma bezplatně veřejně přístupná. Asi by měl někdo z Plzeńské fakulty vysvětlit prosťáčkům, disponujícím jen technikou a selským rozumem, proč je v tomto případě speciálním zákonem zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky a ne stavební zákon. Rozhodně by ale našim zákonodárcům neuškodilo, kdyby se podívali do důvodové zprávy k zákonu č. 71/2000 Sb., který paragrafem 3 zrušil v paragrafu 4 odst. 1 obecnou závaznost českých technických norem. Píše se v něm doslova:
"Úprava reaguje na připomínky zástupců Komise ES, kteří zejména nesouhlasili s tím, aby výraz ”harmonizovaná norma” byl použit pro jiné než evropské normy. Protože i v rámci EU existuje možnost, aby členské státy (po dobu než budou vydány potřebné harmonizované evropské normy) mohly požívat národní normy oznámené Komisi ES jako obdobu harmonizovaných norem, navrhuje se i tuto možnost upravit zákonem tak, aby mohly být přejímány formou nařízení vlády i ty směrnice, které umožňují tuto možnost využití národních norem ke konkretizaci obecně formulovaných technických požadavků. Na základě připomínky zástupců Evropské komise je ustanovení doplněno tak, aby bylo možno využívat přímo technické normy přejímající ve státech EU evropské harmonizované normy dříve, než příslušné evropské normy budou převzaty formou českých technických norem. Současně se doplňuje možnost, aby obdobnou povahu měly i další dokumenty, jakými jsou např. Evropské stavební osvědčení".
Mám tedy za to, že šlo o přechodné nařízení, které se mělo už dávno zrušit. Možná by nám dnes nepadaly mosty, nepraskaly špatně založené novostavby a naše dálnice by byla méně zvlněná.
Je pozoruhodné, že tam, kde kádrové rezervy totalitního státu zjišťovaly u odborníků, výzkumných ústavů a hlavních výrobců několik let předem, jak mají znít technické vyhlášky či obecná technicky zaměřená nařízení, stačí dnešním geniům jejich politický instinkt.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama