Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zhasínání kotle Viadrus G23

Autor: Daniel Rucký
Datum: 28.02.2012 17:30
uživatel: 108916

Dobrý den,

máme doma kotel +- z roku 1987, ale leží, běží a vypadá stále skvěle, tak vesele topíme. Tuto sezónu však nastal problém se zhasínáním kotle, přičemž se musel opětovně zapalovat hořáček. Myslel jsem, že pomůže vyčištění, tak jsem hořáky rozebral, kotel povysával, vyčistil, koupil nový termočlánek, ten vyměnil, ale pořád stejný problém.

Abych více přiblížil problém, tak cca po 15s po zhasnutí kotle vycvakne pojistka a zhasne hořáček. Termočlánek dodává pořád stejné napětí, takže v něm bych problém neviděl.

Tady v tomto vláknu - https://forum.tzb-info.cz/108255-zhasinani-plamene-kotle/vsechny-prispevky se již řešilo něco podobného, ale jak jsem již zmiňoval, tak termočlánek je OK, podtlak nevzniká (po zhasnutí kotle je cca 15s hořáček v provozu), takže jediné co by mohlo problém způsobovat je snad havarijní termostat? Snad bych ho zvládl vyměnit, ale pro jistotu nemáte nějaký tip na to, jak poznám, jestli to dělá právě termostat?

Děkuji za odpovědi

...kdyby se to někomu hodilo, tak tady je na kotel návod: www.viadrus.cz/web/document/cms_library/401.pdf

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Janásek18.03.2019 11:49
Tomáš Vlach18.03.2019 09:49
Pavel Pavlo23.09.2013 18:45
Vladimir Kraus23.09.2013 18:27
Vlastimil Křivánek09.11.2012 14:02
Pavel Pavlo09.11.2012 12:00
Vlastimil Křivánek09.11.2012 10:44
Karel Janásek01.03.2012 15:18
Daniel Rucký01.03.2012 14:10
Ondřej Jursa29.02.2012 19:15
Pavel Pavlo29.02.2012 14:08
Pavel Pavlo29.02.2012 14:00
Karel Janásek29.02.2012 13:37
Ondřej Jursa29.02.2012 11:02
Ondřej Jursa29.02.2012 10:55
Daniel Rucký29.02.2012 10:28
Pavel Pavlo29.02.2012 06:55
Karel Janásek28.02.2012 20:23
Pavel Pavlo28.02.2012 17:36

Datum: 18.03.2019 11:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105404
reakce na ...
xxxxxx

Autor: Tomáš Vlach
Datum: 18.03.2019 09:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130012
reakce na ...
Dobrý den,
sice velmi dlouho po původním příspěvku, ale i tak by to mohlo někomu pomoci.

Stručná verze: problémem zhasínání v mém případě byl zatuhlý čudlík na pouštění plynu pro zapálení věčného plamínku, stačilo nastříkat do něj WD40 a rozhýbat ho.

Slohová verze:
S koupí staršího domu jsem získal i plynový kotel Viadrus G27. Od počátku (od podzimu) byl problém s nastartováním, teď (v březnu) to ale začalo chcípat. Vypozoroval jsem, že to chcípá při topení na vyšší teplotu vody, takže když jsem topil asi na 45, tak to fungovalo. I tak byl problém se starty za studena. Po nahození plamínku a zahrátí termočlánku (cca 30mV) se pustil plyn do hořáků, ale cca po 10vteřinách cvak a konec, po dalších asi 20s zhasl i plamínek. takto jsem to opakoval 4x, než se to udrželo a zůstalo hořet.
Rozebral jsem hořáky, vyčistil, vyfoukal, vysál, očistil termočlánek, pořád stejný problém.
Nejdůležitější informace v mém případě však je, že čudlík, který se mačká pro puštění plynu do věčného plamínku, šel mačkat ztuha a vracel se pomalu, velmi pomalu, třeba 40 vteřin. Takže jsem ho zmáčkl, pustil, pak mačkal jiskru. Chytilo to, hořelo, po minutě chcíplo (plamínek).
Nedalo se nic dělat, zavolal jsem servisáka. Pán to prohlédl, zjistil, že plamínek zůstává hořet, i když odpojí drát z ochranného termostatu (to je ten, přes který vede napětí od termočlánku zpět do honeywell jednotky), vyslechl si všechny mé poznatky, kroutil hlavou a krom jiného mezi řečí řekl, že ten zatuhlý čudlík dokáže uvolnit. Odšrouboval z něj mačkací plast, stříkl do něj WD40 a čudlík několikrát pomačkal a rozhýbal se.
Najednou začalo vše fungovat. Zapalování plamínku tak, jak má (držet čudlík a do toho mačkat jiskru), plamínek zhasl po odpojení ochranného termostatu, kotel už nechcípal a hoří vesele tak, jak má na jakoukoliv teplotu.
Hotovo, vyřešeno.

Datum: 01.03.2012 14:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Opět děkuji za rady, večer se na kotel vrhnu a zkusím natvrdo propojit ten havariák :) jinak nemáte ponětí jaké je tam napětí? Ať si nezahrávám =) o výsledcích budu informovat :)

Autor: Karel Janásek
Datum: 01.03.2012 15:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na termočláku a havarijáku je max.20 tisícin voltů,neboli 20mV.
Není to galvanicky spojeno se síťovým napětím!

Datum: 29.02.2012 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobré ráno,

tak rada ze včerejška nepomohla, hořáček jsem seřídil a u kotle seděl asi 3 hodiny a pořád stejný výsledek...

Jen ohledně toho "utrhnutí" hořáčku jsem vypozoroval, že když kotel zhasne, hořáček stále hoří a i přesto po nějaké době pojistka vyskočí a hořáček zhasne...

Při veškeré nudě jsem celý průběh natočil a opatřil titulkama :)
http://youtu.be/DdqEKA-oy1E

Autor: Ondřej Jursa
Datum: 29.02.2012 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105756
reakce na ...
na video kouknu vecer ale s nejvetsi pravdpodobnosti co ctu budu posel spatnych zprav.. vam odesla civka na plynovem ventilu... a bohuzel tendle ventil uz jako dil se neprodava, uz sem se studle plynovkou setka a rozdelavat ji nema cenu, po tedle letech byva casto netesna. U G25 jako dil civky jsou jako dil ale bojim se ze na vas nepasuje tedy bohuzel cas na novy kotel
zkuste jste vyklemovat havarijak ale ten to nedela

Datum: 29.02.2012 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vycházím z toho,že ke zhasínání zapalováčku, dochází po odstavení kotle, kotlovým termostatem.
Určitě plamínek trvale nahřívá špičku termočlánku?Ještě to může dělat havarijní termostat.Na kolik stupňů je nastaven kotlový termostat?V současné době,kdy se oteplilo,je menší "odběr" tepla z kotle a po vypnutí kotle může docházet k tomu,že se rozpojí havariják a termopojistka vypne.To ale pouze,pokud je havariják vratný,to znamená,že po schládnutí se opětně spojí.Pro ověření propojte havariják nakrátko-přemostit.35 vteřin je velmi slušná hodnota -termočlánek je dobrý.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 29.02.2012 14:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
Já jsem vycházel z jeho informací,že termopojistka odskočí až po zhasnutí plamínku. V případě jak to popisuje nyní,bych také překontroloval kontakty na omezovači.
Jinak,podle toho videa je zcela zřetelné,že máte zapalováček příliš malý,musíte mu malinko přidat.Plamínek je nestabilní,žlutý a málo okysličený a jen těžko zahřívá termočlánek.Za chodu hlavního hořáku se plamínek mírně protáhne a stačí vám termočlánek ohřát,ale po vypnutí hořáku se oddálí od termočlánku a po 15-20 vt vyskočí.

Cívka s tím nemá co dělat,ta totiž nepodmiňuje vpuštění plynu do pilotního hořáčku.
Pokud by měl někdo potíže se sháňkou cívek-ať už černých,pro první stupeň(velké i malé),nebo hranatých,pro stupeň druhý,není to žádný problém,mám jich několik skladem.Mám i náhradní magnety termopojistek pro ventily Honeywell.

Datum: 29.02.2012 14:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak píše pan Janásek-vyklemujte HT ,ale já si myslím,že jak sáhnete na konektory u HT, tak vám hned odskočí.Po tolika letech provozu musí být omezovač poměrně nestabilní.Stačí malý přechodový odpor a termopojistka dostane malé napájecí napětí a odskočí.

Datum: 29.02.2012 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ted kdyz vidim to video tak by to mohlo byt jak pisete, konektory na havariaku by mohli byt uz zaoxidovani, urcite vymenit a na zkousku spojit, vycistit trysku a pripadne zvednou tlak na horacku plaminku

Datum: 28.02.2012 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jak jsem psal ve zmiňovaném příspěvku,při vypnutí hlavního hořáku dojde ke stržení zapal.plamínku a v důsledku tepelné setrvačnosti termočlánku odpadne termomagnet se zpožděním.Někdy pomůže povytáhnot celou sestavu hořáků ven z kotlového tělesa-cca 1cm.

Datum: 29.02.2012 06:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Karle, to bych v žádném případě nedoporučoval,protože mezerou dochází k částečnému úniku (horkých)spalin směrem k armatuře a pozdějšímu poškození vnitřních segmentů v důsledku přehřívání.Je to pouze otázka času,záleží jak je kotel znečištěný a zanedbaný.

Pan Rucký mi už volal,tak jsem mu vysvětlil postup.

Datum: 29.02.2012 11:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
uff vyndat fakt ne, vam se strhava cili kupte si novy horack s triskou a pohrat si s privodem vzduchu pro horacek a dal bud to okynko zakryt, odkryt ci horacek ze spoda vypodlozit plechem a nbo hrat si s velikosti vecnyho plaminku (samozrjme muze dlat jen servisak)

Datum: 28.02.2012 17:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Havarijní termostat to nedělá z jednoho prostého důvodu-jak jste již psal po 15s vycvakne pojistka-takže termojistka po zhasnutí plamínku drží.Pokud by to bylo zapříčiněno havarijním termostatem,tak by vám pojistka blokovala (odskočila) ihned.
Tento problém vám pomohu vyřešit,ale musíte mi zavolat,abych vám přesně popsal jak postupovat.
Tel 606806527

Autor: Vlastimil Křivánek
Datum: 09.11.2012 10:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111202
reakce na ...
Dobrý den pane Pavlo,
pročetl jsem si diskusi a mám stejný problém u kotle Viadrus G25 (r.v.1992) se shasnutím kotle po 15 vteřinách plného výkonu včetně věčného plamínku. Servisní technik mi poradil odpojit HT a proklemovat jeho přípojné dráty. Tato úprava mi na chvíli pomohla. Po cca 14 dnech mi kotel začal opět vypínat. Upravil jsem bohatost směsi - sílu hoření věčného plamínku. Kotel začal opět fungovat. Nyní však když vypnu externí termostat v pokoji v době kdy nepotřebuji topit, tak mi věčný plamínek sám od sebe zhasne.
V jednom z příspěvků jste navrhoval výměnu cívek. Nejsem odborník, tak bych prosil o radu jak s výměnou nebo zda je nutné pozvat servisního technika. Máte ještě v nabídce avizované cívky? Děkuji za odpověď.

Datum: 09.11.2012 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Váš problém se netýká vady cívky.
Podle popisu si myslím,že bude buďto špatný termočlánek,nebo "vypálený" zapalováček,včetně trysky.
Vůbec nechápu jak vám mohl servisák poradit vyřazení havarijního termostatu.
To si nedovolí udělat snad žádný servisák!Vyřazení bezpečnostního prvku.....to mi hlava nebere.

Takže-já bych provedl kontrolu termočlánku a zapalováčku a pokud je vizuelně dosti vyhřátý a zoxidovaný,tak doporučuji výměnu včetně trysky.Potom pečlivé nastavení velikosti plamínku.Překontrolovat kontakty (konektory).
Teoreticky by mohl být vadný magnet v plynové armatuře.Také se to stává.
Pokud byste ho potřeboval tak je mám skladem.Je to podstatně levnější ,než měnit celou plynovou armaturu.Mnoho servisáků ani neví,že existují jako náhr.díl.

Autor: Vlastimil Křivánek
Datum: 09.11.2012 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111202
reakce na ...
Děkuji za fundovanou odpověď.
Z důvodu zůžení rozsahu mého prvního dotazu jsem nechtěl popisovat všechny peripetie, které jsem měl s kotlem v posledních cca pěti letech. Každoročně mi v průběhu topné sezóny začal zlobit věčný plamýnek. Pokaždé byl kotel vyčištěn, vyměněn zapalováček či tepelná pojistka. Pak jsem se obrátil na jiného servisáka a ten mi kotel seřídil včetně výměny trysky atd. na dva roky bez opravy. Přitom provedl i tu úpravu s vyřazením HT. Letos je však začátek topné sezony takový jak jsem popsal dříve.
Jelikož je kotel poctivý litinový a určitě ještě něco vydrží, rád bych nechal opravit pouze plynovou armaturu.

Autor: Vladimir Kraus
Datum: 23.09.2013 18:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114200
reakce na ...
Našel jsem příspěvky k vypínání plamínku Viadrus. Nick Pavel Pavlo nabízel termopojistky. To bych moc potřeboval.
Jedná se o kotel Viadrus G23 s ventilem Honeywell v4400.
Bohužel se mi nepodařilo sehnat opraváře, tak dělám sám. Ty co jsem poznal netuší, že tam je na termočlánku napětí a že se to dá měřit.
Podle návodu od Honeywell když je na termočlánku 25 mV při otevřeném stavu má být při uzavřeným okruhu s pojistným kotlovým čidlem a termopojistkou méně -cca 15-20 mV. Já tam mám pořád stejně cca 25 mV. Proto si myslím, že to chce vyměnit termopojistku (tu cívku s odskakujícím magnetem).
Nebo už nevím co s tím.

Datum: 23.09.2013 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete mi zavolat na 606 806 527.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama