Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Legalizace chatky

Autor: Martin Gavenda
Datum: 25.04.2012 06:25
uživatel: 109612

Dobrý den, žádám Vás o radu jak postupovat. Dostal jsem v rámci rodiny pozemek, na kterém stojí malá stavba. Rád bych ji opravil, ale než se do toho pustím, chci si vyřešit její existenci oficiálně. Situace: v katastru není na pozemku evidována žádná stavba, od stavby existuje (pravděpodobně)jediný doklad a to povolení o umístění přenosného včelína z roku 1968, bohužel jedna z podmínek je, že stavba bude mít 3x4m, ve skutečnosti je to ovšem cca 3x6m. Stavba už také neslouží jako včelín, ale je občas využita jako chatka. Stavba nemá pevné základy, jedná se o dřevěnou konstrukci umístěnou na kamenech. Ptám se tedy, jak postupovat, abych stavbu zlegalizoval v té podobě v jaké je..případně, kdybych ji chtěl zvětšit, řešit to rovnou s novými rozměry nebo nejdřív zapsat stávající a po té žádat o rozšíření? Mockrát děkuji za rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Hodboď21.12.2018 16:43
jan lizak20.12.2018 23:56
Martin Gavenda02.05.2012 22:53
Martin Gavenda29.04.2012 17:16
Petr Lukáš28.04.2012 21:57
Jaroslav Stoklasa27.04.2012 14:53
Laďa Jaskva25.04.2012 09:53

Datum: 21.12.2018 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Nevyhnete se územnímu a stavebnímu řízení. Budete muset "na černo" zastavěnou plochu pozemku změnit na stavební. Pokud vám toto projde, pak byste mohl mít vyhráno, nebude-li v okolí někdo, komu stavba extrémně vadí.
Jako první krok nahlédněte do územního plánu, jak je tam veden váš pozemek. Problém může být s lesním pozemkem, nebo zemědělským půdním fondem, tam byste musel žádat o jeho vynětí. Takže toto je primární. Návštěva stavebního úřadu v době, kdy bude mít úředník dobrou náladu, která by mohla velmi pomoci, když chcete provést legalizaci.
Pokud v obci nic nemají nic proti dlouhodobějšímu umístění mobilhome, maringotky, tak to by mohlo být rychlé řešení bez stavebního úřadu. Ovšem stání na lesním pozemku, nebo pozemku typu ornice, může být problém. Setkal jsem se i s obecní vyhláškou, která mobilní domy vylučovala. Pak totiž může jí o něco jako kemp a tam je zase jiný režim.

Autor: jan lizak
Datum: 20.12.2018 23:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129267
reakce na ...
Dobrý den,mám dotaz ohledně legalizace.Koupili jsme chatku,která má 48metru(i s terasou)Teď jsme zjistili,že v územním plánu je pouze 21m.Je tam i studna,která také není zapsana.Chteli by jsme to legalizovat.Poradíte mi prosím,jak postupovat?Díky za odpověď.

Datum: 02.05.2012 22:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A pokud by v územním plánu nebylo nic, co by vadilo, co kdybych podal ohlášení o rekonstrukci stavby včelína, se změnou užívání na zahradní chatku? Myslíte, že je to nejlepší cesta, jak se z toho zkusit dostat nebo raději jinak? Děkuji za každou radu, jsem v těch termínech a papírech docela zamotaný..

Autor: Petr Lukáš
Datum: 28.04.2012 21:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100652
reakce na ...
Nevím sice detaily, ale to, jak to prezentujete, tak to bude nejspíš přes stavební úřad totálně neprůstřelné. Stavbu vám tam nikdo nepovolí, jelikož je to pravděpodobně vedeno v územním plánu jako orná, sad, pastvina, nebo něco takového.
V územním plánu by muselo být pro danou lokalitu vedeno využití, které by stavbu pro obytné či alespoň rekreační účely umožňovalo.

Silně tedy pochybuji, že tam za takových podmínek postavíte rodinný domek, nebo něco takového.
Jediné, co leda můžete zkusit, mobilní stavba - tj. karavan, maringotka, atp. A i to, může stavební úřad napadnout jako obcházení zákona - záleží na jeho zlovůli.

Datum: 29.04.2012 17:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
děkuju za reakce. Určitě zde nechci stavět dům nebo něco podobného, jde mi pouze o to, zlegalizovat stavbu, která tam je, případně ji zateplit, přidělat přístřešek na boku.. V nedalekém okolí jsou i jiné chatky, takže jsem si říkal, že by to mohlo projít, ale je pravda, že zatím úzmení plán neznám, musím se informovat.. Když už budu trávit čas a dávat peníze na určité místo, byl bych rád, aby mi jednou někdo nerozkázal stavbu zbourat..

Autor: Jaroslav Stoklasa
Datum: 27.04.2012 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100242
reakce na ...
Přidělejte k ní kolečka a je z toho maringotka, nemusíte mít povolení:-)

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 25.04.2012 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Legalizace černé stavby je potřeba protáhnout přez stavební úřad. Dneska se za stavbu považuje skoro všechno. Dříve tam muselo být pevné spojení základem se zemí. Nicméně takových staveb, jako máte Vy musí v Česku existovat tisíce. Jak takovou stavbu zlegalizovat ? Bude hodně záležet na územním plánu dotyčné obce, na úřadu ochrany přírody, sousedech a spoustě jiných vlivů. Já bych zašel na místně příslušný úrad a tam to prosondoval, protože podle mě je rozhodující ten územní plán. Hodně zdaru.
S pozdravem Laďa

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.