Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: TZB-2002: ČSN 73 4201: 2002 Komíny a kouřovody. Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv

Autor článku: Ing. František Jiřík
Plné znění článku: TZB-2002: ČSN 73 4201: 2002 Komíny a kouřovody. Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv
Anotace článku: Od prosince 2002 bude platit nová ČSN 73 4201: 2002 Komíny a kouřovody ..., která nahradí ČSN 73 4201 a ČSN 73 4210. K velkým změnám zde dochází v oblasti materiálů komínů, ale i dalších článcích. Autor přednášky je osoba nejpovolanější - spoluautor normy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 492   starší >>
Autor: Jaroslav Němec
Datum: 20.06.2010 07:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
V naší dřevostavbě byla provedena obestavba krbové vložky Hoxter, ze které půjde ohřátá voda do akumulační nádrže umístěné v garáži. Stavbu celého domu včetně napojení krbové vložky na topný systém ( solární panely a elektřina ) provede firma, která staví ten dům na klíč. Obestavbu provedlo místní kamnářství.
Otázka: je kamnářství povinno uskutečnit revizi obestavby a napojení na komín? Máme obavy, že pokud by revizor měl k obestavbě výhrady, bude se kamnářství a stavební firma mezi sebou dohadovat.
Na okraj: kamnářství při obestavbě ytongem jednoduše "zazdilo" měřič tlaku a teploty tak, že na něj nebylo maontážním otvorem vidět. Při naší pozdější reklamaci bylo zdůvodněno: ten tam nepatří. Takže stavební firma pracně tento přístroj ve stísněném prostoru odmontovávala a napojovala na jiný vývod k. vložky.

Děkuji za věcné příspěvky a Vaše zkušenosti.

J. Němec

Předmět: Re: Revize obestavby krbové vložky
Autor: Vlado Balumbini
Datum: 06.02.2014 23:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115656
reakce na ...
Vazeny pan Němec, uvazujem nad kupou HOXTER HAKA 37/50WI /8kW/ a budem rad ak mi zodpoviete niekolko doplnujucich otazok ohladom Vasich skusenosti. Vopred dakujem! Tepelna strata 2 podlaz. domu 110m2 je cca 6 až 6,5kW.
Ake mnozstvo dreva dokazete nalozit do vlozky na plnu davku? Kedze komora je dost mala, kolko dokaze horiet na jedno plne nalozenie? / vyrobca udava spotrebu 2,2kg/ hod. / pri nom.vykone 8kW./ Je to pravda?
Ako dlho je vlozka schopna udrzat ziar? Jedna sa mi o to, aby som pred spanim nalozil a rano po cca 8 hodinach rozhrabal uhliky a kuril dalej bez noveho zakurovania.
Aku ste mali spotrebu dreva za minulu sezonu 2012/13, ktora bola mimoriadne narocna? Poprosim aj tepelnu stratu Vasho domu. Samozrejme mam na mysli tvrde listnate dreviny.
Ktory model Hoxter mate konkretne Vy? S dodatocnou izloaciou a vacsim podielom do vody alebo bez izolacie?
Dakujem

Předmět: Izolovat nerezovou vložku?
Autor: Bronislav Otava
Datum: 30.05.2010 10:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mám komín vyvložkovaný vodovodní kameninovou trubkou o vnitřním průměru 200mm. Zplynovaci kotel na dřevo s teplotou spalin max. 200°C ho není schpný ohřát. Komín vůbec netáhne a je zevnitř mokrý. Chtěl bych ho vyvložkvat nerezovou trubkou 160mm, takže tam vznikne spára 20mm. Mám tento prostor zateplit (třeba vatou) nebo bude vzduch uzavřený v tomto prostoru rovnocený izolant? Děkuji za odpověď.

Předmět: připojení kouřovodu do komína
Autor: Petra Šilhavá
Datum: 19.05.2010 18:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, potřebovala bych poradit s připojením kamen Jotul F 3 TD do komína. Ten není, ale prý ani nemusí být vyvložkovaný. Je sice starý, ale v pořádku. Problém je, že chci kamna připojit krátkým kouřovodem zezadu přímo rovně do komína. Mám ale strach, zda nebude problém, protože komín má účinnou délku 8,5 metru a kamna stojí u jeho paty. Nebylo by tedy lepší postupovat cesou koleno, rovná roura (jak asi dlouhá???), koleno? Moc děkuji za radu.

Předmět: Základní prvky dvouprůduchového komínu
Autor: Tomáš Vik
Datum: 14.05.2010 07:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, v této chvíli mám rozestavěn dvouprůduchový komín. Oba průduchy jsou určeny na tuhá paliva. Komín je vysoký 9m a bude sestaven ze systému HELUZ. K jednomu průduchu bude ve sklepní části připojen ekokotel na uhlí (ekoefekt) a v přízemí do druhého průduchu krbová kamna s výměníkem na dřevo. V tuto chvíli mám ve sklepní části pro oba průduchy vymetací dvířka a ke kotli a kamnům mám připojení na 90 stupňů. Narazil jsem na problém, že ve střešní části se mi komín skoro potkal s vazníkem (mezera cca 2cm), dle platných norem budu muset vazník přeložit a vytvořit mezeru min. 5cm, není možné dřevo obložit nehořlavým materiálem? Druhý dotaz je, jaké základní prvky musí komín mít, aby vyhověl revizní zprávě. Dle letmého pročtení platné normy je zapotřebí, aby měl komín navíc otvor na měření spalin? Stačí u tohoto komínu jedny vymetací dvířka, jak jsem zmínil, ve sklepní části? Samozřejmě beru v úvahu, zpřístupněný komín ve střešní části. Děkuji za odpověď.

Předmět: krbová kamna a kotel do jednoho kominu
Autor: jirka kotttt
Datum: 11.05.2010 12:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Prave provadim rekonstrukci kominu ve starem rodinem dome a chci se zeptat,jestli lze napojit kotel na tuha paliva v suterenu domu a krbove vlozky v prizemi. Vybral jsem si komin schiedel uni o prumeru 180mm,pro nedostatek prostoru nelze pouzit dvoupruduch(zachovani nosnych drevenych tramu)predem dekuji za odpoved

Předmět: Vložkování komínu
Autor: jirka 1403
Datum: 23.04.2010 20:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chci nainstalovat nový plynový kotel ústředního topení.Chtěl bych ho připojit na nový ještě nepoužitý komín postavený z šamotových vložek pr.150mm s těsnícím vnitřním jazýčkem směrem dolů t.j. měl by být na plyn. Postaven před 20 lety. Zajímalo by mě jestli musím takto postavený komín ještě vložkovat hliníkem, nerezem nebo jiným materiálem.
Děkuji za radu jirka1403

Předmět: Re: Vložkování komínu
Autor: Dana dana
Datum: 20.05.2010 10:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máme stejný problém, pouze měníme stejný typ i značku kotle a je po nás požadováno vyvložkování šamotového komína NEREZEM, hliník už prý nelze. Marně se pídím po právní normě, která toto stanoví.

Předmět: Komín s přívodem vzduchu ke spotřebiči
Autor: Jan Večeř
Datum: 16.03.2010 09:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
chystáme se při rekonstrukci domu přistavit ke stávajícímu komínu pro plynový kotel komín pro krbová kamna. Chtěl bych použít komín s přívodem vzduchu pro tyto kamna. Rozmýšlím se mezi CIKO Tec a Schiedel ABSOLUT. CIKO Tec vychází laciněji, Schiedel je osvědčený. Máte někdo zkušenost s CIKEm, funguje opravdu přívod vzduchu pro krbová kamna komínem? Nebo raději volit dražší, ale osvědčený ABSOLUT se samostatnou větrací šachtou?
Děkuji za radu. Jan Večeř

Předmět: Vyvložkovaný komín
Autor: Milan Dvořáček
Datum: 03.03.2010 13:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nechal jsem si vyvložkovat komín.
V původním zděném komínovém tělěse jsou 2 nerez vložky.
Na vršku byla přímo na komíně na nerez plech, kudy roury procházejí, odlita betonová deska...
Když topím, tak je cítít komín. Jak se vložky ohřejí, tak patrně ohřátý vzduch původními vymetacími dvířky se dostává do chalupy...
Slyšel jsem, že správně měl být nahoře udělán malý průduch, kudy by ohřátý vzduch unikal...
Další problém je, že nad betonovou desku vložky přesahují pár cm, takže na ně nebylo možno umístit" deštníčky" a při letošní bohaté sněhové nadílce sníh na nerezu namrzal až zavál oba průduchy...
Vložkování prováděla odborná firma, ale...asi by mohla být ještě odbornější!

Předmět: komín
Autor: VLADAN MALACHTA
Datum: 13.02.2010 18:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím chtěl bych se zeptat jestli mohu komín vyvložkovat systémem furanflex mám krbovou vlozku topím pouze dřevem.DÍKY

Předmět: tlaková spalinová cesta
Autor: Jiří Brožek
Datum: 12.02.2010 21:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je možné, že kominíci mohou posuzovat spalinové cesty kotlů v provedení turbo nebo kondenzačních kotlů? Mohou seřizovat kotle jenom proto, že mají oprávnění na komíny?
Děkuji Jiří Brožek

Předmět: Připojení dvou krbových kamen na 1 komín
Autor: Standa Černý
Datum: 01.02.2010 22:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
mám vyvložkokovaný komín 180mm a dole v přízemí mají rodiče krbová kamna,je možno u mě v podkrovním bytě napojit na stávající vložku ještě jedny krbová kamna?

Předmět: kominova vlozkana plyn (husi krk)
Autor: Petr Sys
Datum: 29.01.2010 15:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravim vsechny odborniky i neodborniky jako jsem ja.
Mam dotaz ohledne vyvlozkovani starsiho kominu.
Je me jasne ze dnes uz musi byt vlozka nerezova.Otazka vsak je jestli muzu pouzit vlozku podobnou husimu krku ktera ja take z nerezu.
Chci tam dat klasicky plynovy kotel.(tzn. ne turbo,ne kondezak)
Prikladne od firmy jest (jest.cz).Pouzilli bych jejich nerezovou ohebnou vlozku pro vyvlozkovani stavajiciho kominu(ted je tam pouze hlinik) bude to postacovat vsem normam?
Osobne se domnivam ze ano a pritom pak usetrim 50 procent nakladu na material.
Muze me nekdo kompetentni poradit ci je to dostacujici nebo ne prosim.
Dekuji

Předmět: Skvrny v okolí vzduchového tepelného výměníku - dědka
Autor: David Ciliský
Datum: 24.01.2010 19:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Zdravím všechny,
uvedený problém bohužel nemohu podpořit odpovídající fotodokumentací, tak alespoň pro představu přikládám jedno foto kamen s napojením kouřovodu a situaci popíši.
Jedná se o kamna, která vytápí dvě místnosti nad sebou (především otvorem ve stropu/podlaze, kterým prochází kouřovod kamen- plech prům. 120 mm). Na kamna je napojen zmíněný plechový kouřovod a těsně nad podlahou druhé (poschodí) místnosti je na kouřovodu umístěn vzduchový výměník - klasický dědek, výšky cca 60 cm a nad ním opět plechový kouřovod další výšky cca 1,5m, který je následně zaústěn do komína 90 stup. kolenem (pod stropem poschoďové místnosti). Samotný komín je zděný, průduch cca 150 mm do výšky ještě cca 2,5 m nad poslední napojení plechového kouřovodu - připojeny jsou pouze tyto jediná kamna.
Podotýkám, že jde o kamna Thorma-Bergamo a do té doby fungovalo bezproblémově naprosto totožné napojení kamen Petra s tím, že na kouřovodu nebyl osazen onen dědek nad podlahou v místnosti nahoře.
Nyní k samotnému problému. Když jsem po týdnu navenek bezproblémového topení vyšel do patra do místnosti, kde je tedy cca 2 m nad kamny osazen dědek, který má v rohu odstup od obou stěn cca 30 cm, tak na přilehlých stěnách jsem spatřil obrovské množství skvrn (jak kapiček) tmavohnědé barvy, které byly v blízkém okolí dědka (pouze v okolí dědka). Na samotném dědku (plechu) byla podobná nebarvící skvrna. Skvrny na stěně vypadají, jako by je někdo vytvořil oklepáním zednické štětky (velikost do 1 cm, velká hustota kapek). Podotýkám, že skvrny jsou tmavohnědě, nemastné. Nová kamna v provozu občasně (víkendově) již po dobu cca 3-4 měsíců.
Bohužel nebyl čas na bližší ohledání skvrn a příčiny, proto se obracím na vás. Malá poznámka možná v tom, že část otopu nebyla kvalitně proschlá, pokud by to hrálo roli. Za rady předem děkuji.

Předmět: Re: Skvrny v okolí vzduchového tepelného výměníku - dědka
Datum: 24.02.2010 15:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nevím, neporadím, ale mám podobnou zkušenost.
Na chalupě vytápím komoru 5x3m.
Komín od kamen vodorovně skrz zeď do komory, koleno, svisle výměník + cca 60 cm komín, koleno a vodorovně zpět nad kamna, koleno a komín vodorovně skrz zeď a cca 4m přes síň do komínového tělesa a cca 5m vysoký komín půdou nad střechu. Kamna Kerpen (z OBI) v provozu cca 5 měsíců.
Při PRVNÍM zatopení s popisovaným komínovým systémem, topil jsem dřevem suchým, vlhkým a spálil jsem asi 3 lopatky sesbíraných vlašských ořechů, došlo v noci, když komín chladl k tomu, že pod výměníkem kapala černá tekutina dehet, rovněž tak ze spojů azbestových trubek v síni . Druhý den jsem pod spoje upevnil plechovky a pod výměník dal plech, ale při žádném dalším topení se tato situce neopakovala?!? Takže u mne šlo patrně o dehtové usazeniny v trubkách, ale proč se to stalo jednou jedinkrát nechápu...
Loni jsem nechal komín vyvložkovat a azbest nahradit dvouplášťovou izolovanou trubkou. Jednak se mi ten nerez nelíbí, je to jak vzduchotechnika ve fabrice a měl jsem obavu že izolovaným kouřovodem nebudu temperovat síň... Kominíci sice mají pravdu, že kouřovod slouří k odvedení spalin, nikoliv k vytápění, ale chalupa je chalupa. :-) Ale abych to zkrátil, tak ta "izolovaná" trubka je při topení mnohem teplejší, než byla ta azbestová, takže v zimě pohoda...a na komín mám revizní zprávu.

Předmět: Re: Skvrny v okolí vzduchového tepelného výměníku - dědka
Datum: 24.02.2010 15:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě doplním.
Při běžném topení je i při teplotách pod nulou komora vyhřátá na 20-22 stupňů jenom od komínového výměníku...
Samnozřejmě dochází k rychlejším změnám teploty, dle toho, jak se topí, na rozdíl od místnosti, kde jsou kamna...

Předmět: Revize či prohlídka komínu (kouřovodu) od plynového turbokotle.
Autor: Ing. Aleš PAVEL
Datum: 11.01.2010 11:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, v rodinném domku mám na vytápění a ohřev vody nástěnný plynový turbo kotel VAILANT. Od něho vede vertikálně zkrz půdu a střechu odvodní trubka. Můžete mi sdělit, zda je nutno provádět revizi či prohlídku tohoto odvodu ja případně jak často? Děkuji

Předmět: Re: Revize či prohlídka komínu (kouřovodu) od plynového turbokotle.
Autor: lofas maly
Datum: 13.01.2010 23:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jasne treba reviziu spalinovej cesty ku kolaudacii od kominara, pocas uzivania kasli na TO,

Předmět: odvod spalin skz zeď
Autor: Laufer milan
Datum: 08.01.2010 12:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den mám čtyři roky závěsný plynový kotel junkers akaždou zimu problém.Když začne mrznout neustále vyhazuje chybu led diody 40-90 a netopí dokud se neodresetuje bježí jen čerpadlo. Podle příručky je to problém z odtahem spalin a při silnějším větru kotel vypíná a zapíná.Pán který mi dělá servis si stím neví rady. Z tohoto důvodu bych vás chtěl požádat o nějakou radu.Děkuji

Předmět: Nerezový komín - napojení kamen
Autor: Pavel Nový
Datum: 08.01.2010 09:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, mám dotaz ohledně zapojení krbových kamen na nerez komín Schiedel vnitřní průměr 150mm, délka komína kolem 7m, chtěl bych po špatných zkušenostech s kamny jedné velké firmy zakoupit kamna od firmy Dragon JH, jsou kanadská na dřevo, prodejce říká že je mohu na komín bez problémů napojit, že je to odzloušené.
Já ale chci o napojení revizní zprávu, v té co jsem našel ke komínu je psáno že výkon spotřebičů má být do 10kw, v technickém listu k těmto mamnům jsem našel výkon až 16kw

Je toto možné uskutečnit bez budoucích možných problémů např s pojišťovnou atd při třeba jakékoliv pojistné události...?

Děkuji

Předmět: Re: Nerezový komín - napojení kamen
Datum: 13.01.2010 23:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zly vyber komina, odhadujem min. 180 - 200 mm potrebny prieduch, ale ak ti kominar zmeria tah a da reviziu mas po probleme, skus nejakeho oslovit , mozno to bude ok, komin je vysoky

Předmět: vyvložkování komínu
Autor: Jindřich Vondrák
Datum: 30.12.2009 09:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat na vyvložkování komínu.
Mám vyvložkovaný komín z hliníku a chci si pořídít nový plynový kotel je potřeba nechat vyvložkovat i nově komín?
Děkuji za odpověď
Jindřich Vondrák

Předmět: Re: vyvložkování komínu
Datum: 13.01.2010 23:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
hlinik Ti zozere kyselina z komina

Předmět: saze na zdi
Autor: Michal Vojtěch
Datum: 03.12.2009 08:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, ne jednou jste mi tady poradili, proto se na Vás obracím opět, v baráčku po rekonstrukci jsem si nechal firmou udělat krb s výměníkem....viz obr. V bocích krbové obestavby jsou ventilační mřížky ze kterých pomaličku sálá nejen teplo ale i saze , které se pak usazují na zdech i stropu, chci se zeptat, zda dělám chybu v postupu topení nebo se stím musím smířit, eventuelně nějaký filtr? Krbař který mě obestavbu prováděl říkal, že je to z prachu v okolí krbu které se natáhne do prostoru obestavby, žárem se spálí a vyjde na zeď jako saze, myslím si ale že jsem s vysavačem kamarád jako nikdy předtím a změna žádná.
Děkuji za odpověď a nápad.

Předmět: Re: saze na zdi
Autor: kocina petr
Datum: 03.12.2009 10:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nemel by jste nahodou foto z vystavby sopouchu?
soused ma podobny.problem se sazemi z mrizek nema.
krb ma bez vymeniku.

Předmět: Re (2): saze na zdi
Datum: 03.12.2009 12:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, jasně že mám, taky to soused nějakým, způsoben řeší?

Předmět: Re (3): saze na zdi
Datum: 03.12.2009 13:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
k cemu je v kolene do komina ta prisroubovana krytka?
se sazemi problem nema,jen se mu sopouch zakuruje od otvirani dvirek pro prikladani.nema otvirani nahoru,ale do strany.
nejsou ve vasem pripade citit kourove spaliny?

Předmět: Re (4): saze na zdi
Datum: 03.12.2009 13:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ten otvor slouží jako čístící kus, měli jsme tam nějak komplikované napojení tak jsme nedosáhli ideálního úhlu. Spalin snad ani ne, jen při zdlouhavém přikládání, ono možná problém bude ten že nad vložkou do obestavěného prostoru klidně protáhnete ruku, vlastně zespod vidíte nad vložku až po strop, možná tama to táhne prach zmístnosti. Nicméně děkuji za Váš zájem, snad tato diskuze bude ještě někomu nápomocná.

Předmět: Re (5): saze na zdi
Datum: 03.12.2009 14:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
protahnout ruku?
mam dojem,ze to ma prave pod vlozkou, zkusim zjistit.

zobrazuji 1 - 30 z 492   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama