Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

ATW MINI 14

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 26.04.2012 19:14
uživatel: 100179

Dneska jsem na Stavebním veletrhu v Brně prohlížel TČ Fujitsu ATW MINI 14. Podle prodejce je to velmi slušné TČ za velmi slušné peníze. Veletržní cena s 10 % slevou je cca 97.000 s DPH. Dotaz zní : znáte toto TČ a máte s ním nějakou zkušenost?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
Datum: 30.12.2012 08:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100670
reakce na ...
Zhruba 14 dní mám TČ jiného dodavatele založené však na komponentech distributora Impromat (vnější jednotka Fujitsu + regulační systém ATW mini).
K venkovní jednotce mám jen chválu - pozvolný rozjezd (bez proudových rázů a není třeba předimenzovávat jistič pro rozjezd), automatické odmrazování ke kterému však dochází velmi zřídka a široká modulace výkonu.
Výhrady mám však v řídící jednotce a zejména z přístupu jejího výrobce k zákazníkovi. Jde o to, že řídící jednotka neumožňuje nastavování parametrů v závislosti na čase. V praxi mi tak vadí zejména to, že večer spotřebuji TUV a regulace vydá čepadlu pokyn aby vodu ohřálo s maximálním výkonem a to prakticky za těch nejhorších podmínek. Ručně můžu na ovladači výkon a požadovanou teplotu TUV snížit a tím tento zbytečný manuálně zablokovat. Chápu že, u jednoduché řídící jednotky bez vnitřních hodin je tuto funkci obtížné (až nemožné) realizovat ale žádnou podobnou funkci (kromě úplného vy pnutí dle časovače) nemá ani dodatečně zakoupený SW ale není ani zabudována do případně zakoupeného Touch panelu (v ceně cca 30 tis Kč). Zjednodušeně řečeno dokupovaný SW a případně i Touch panel neumí kromě grafů téměř nic jiného než ta základní regulace a jsou to vyhozené peníze. Přitom doplnění těchto funkcí v tomto SW je otázka práce pár hodin a možnosti regulace a tím i celkovou užitnou hodnotu celého systému by výrazně zvýšila.
Nejvíce mne však zklamal přístup výrobce řídícího systému (distributora systému a jednotek Fujitsu v ČR) – na dotaz zda uvažuje o rozšíření funkčnosti externího SW či alespoň zda zpřístupní kódy pro komunikaci po sériové lince (ve všech dostupných materiálech čtete o možnosti ovládání pomoci RS232 nikde vás však neupozorní nekomunikují interním neveřejným kódem) odpověděl že nikoliv a že jsem si měl zakoupit TČ přímo od nich v nejvyšší výbavě které tyto možnosti má. Případně že modul lze ovládat nadřazeným systémem pomocí řídícího napětí 0-10V.
Toto řešení m však přijde zcela zbytečné – znamenalo by to přidat nová čidla a vystavět řídící systém zcela od začátku. Přitom by pro tyto účely bylo zcela postačující umožnit do stávajícího systému odeslat požadované parametry z PC - ostatně tak jak to dělá jejich stávající ovládací program při manuální změně parametrů.
Neřešil jste někdo obdobný problém? Zběžně jsem analyzoval komunikaci mezi ovládacím programem a řídící jednotkou – při změně parametrů program odesílá datový paket o délce 54 znaků který vždy začíná znaky MXQ:E následuje blok dat a dva znaky kontrolního součtu. Zkusil jsem rovněž tento paket uložit do souboru a odeslat jinak než přes ovládací program což se zdařilo a parametry byly úspěšně přenastaveny. Principiálně tedy nic realizaci nadřazeného řízení pomocí sériové komunikace nic nebrání než neochota výrobce zveřejnit strukturu datového bloku. Nemáte náhodou někdo tento paket dešifrován, když distributor se ke zveřejnění struktury nemá?

Autor: jiri holub
Datum: 30.12.2012 17:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100123
reakce na ...
uvažuji že též od nich koupím jejich skládačku a co ATW C modul (OVLÁDÁNÍ INVERTERU TYP AOY), plus majít tam položku SW+CABLE ATW-C (hw + sw) a to není ono?

Autor: Jindřich Kubec
Datum: 30.12.2012 19:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102554
reakce na ...
Mám známého, který podobnou sestavu má - koupil si pouze venkovní jednotku (ATW) a komunikační modul, který řídí svojí regulací pomocí 0÷10 V.
Vzhledem k tomu, že venkovní jednotka má svoji inteligenci (řízení otáček kompresoru a ventilátoru, další řízení: ventil, odmrazení atd...), tak řízení analogově dle požadovaného výkonu asi stačí pro řadu aplikací.
Systém mu funguje, ale dalo celkem práci vyladit chování celé sestavy - prostě, buď to zaplatím, nebo odpracuji :-)

Autor: Honza Ringo
Datum: 30.12.2012 22:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě právě přijde vcelku zbytečné stavět celý systém (čidla, základní algoritmy, restart po výpadku napájení,...) od začátku když tohle ta základní regulace v pohodě a hlavně spolehlivě zvládá. Je jí jen třeba podstrčit ve správný čas vhodné nastavení a opravdu nechápu proč to nechtějí zpřístupnit když úplně stejným způsobem se to dá dělat ručně.
Jak píšete asi si to budu muset odpracovat a tu sériovou komunikaci rozluštit sám :-)
A k té fabii - mě spíš přijde příhodnější paralela že v jsem si připlatil MP3 přehrávač a jenom mě zapoměli upozornit že si tam nemohu nahrát vlastní skladby což člověk logicky očekává stejně tak jako u inzerovaného ovládaní po RS232 možnost vlastního řízení. No a když se skladbami v MP3 přehrávači nejsem spokojen tak rádio má ještě analogový vstup :-)

Datum: 30.12.2012 21:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je právě ono o čem píši - právě tento SW neumí o moc více (grafy, inicializace čidel a časové zapnutí/vypnutí celé jednotky) než když si k tomu zakoupíte ovládací jednotku ATW-D.

Datum: 30.12.2012 18:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto bohužel budete poměrně těžko řešit.
jestliže si koupíte (z pohledu regulace) nejzákladnější verzi, tak těžko pak dodatečně rozšiřovat. - když uspoříte a koupíte základní fabii, tak pak těžko doplňovat klimu, ABS atd... resp. nějak to půjde doskládat, ale úspora je pryč, záruka je pryč a problémy a práci lépe nevyčíslovat...
obecně výrobci TČ neradi zveřejňují komunikaci, která jim navíc ještě snižuje kšeft... (což Vám zřejmě i v odpovědi naznačili...)

Autor: petr kocina
Datum: 03.01.2013 09:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
a o tom to prave je - ferovost k zakaznikovi !!!!
to, ze muze ztratit zaruku je pak na zvazeni zakaznika.

Datum: 30.12.2012 18:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě doplním soukromou zkušenost - čerpadlo ATW (starší provedení, standardní regulace - správa přes web , dálkový dohled z venku atd...) nám 4 roky doma topí k plné spokojenosti.
Mám i nachytaná nějaká data, kromě výpočtu COP - zatím jsem neřešil, protože téměř nikdo z nás nemá snadno po ruce takové měření, aby se COP dalo korektně vyčíslit...

Datum: 31.12.2012 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky máte stejnou regulaci? V tom případě ta správa přes web znamená rovněž to samé co lze měnit ovladačem ? (či prográmkem v PC). Nebo umožňuje něco navíc?
Data chytáte z těch jejich logů nebo máte vlastní senzory?

Datum: 01.01.2013 15:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řídicí systém mám standardní, který je součástí TČ ATW (kromě těch Mini - jestli mám kompletní info). Ten ovladač u Mini neznám. Standardní ovládání řízení, které mám, je buď přes web - integrovaný web server v systému - tj. webové stránky s časovými programy, nastavení teplot, režimů, ekv. křivka, čas, stránka s alarmy atd... (ani nevím, kolik webových stránek celkem vlastně je a co vše lze najít a nastavit),
nebo přes ovladač na TČ (4-řádkový displej a klávesnice, nastavit a zobrazit jde to samé, ale ne tak hezky :-)
Data chytám jiným řídicím systémem, který si z toho systému v TČ vytahuje po Ethernetu data, která mne zajímají. Druhý systém mi řídí solár (termické panely) a další věci doma, včetně měření a logování spotřeby elektřiny TČ, vyrobené teplo solárem, měření spotřeby teplé vody a spousta dalších věcí - mám to poměrně hodně jako testovací a "studijní" systém :-)
Proto taky mohu potvrdit, že např. slušně přesné měření COP čerpadla je v domácích podmínkách téměř nemožné, nebo velmi nesnadné - proto jej zatím nemám řešeno.

Autor: Milan Nový
Datum: 02.01.2013 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110686
reakce na ...
Mohl by jste prosím vysvětlit proč slušné přesné měření COP čerpadla v domácích podmínkách je téměř nemožné ?
Pokud přece věříte datům která měříte (teploměry), znáte množství ohřívané topné vody (průtokoměr) a příkon TČ, musíte přece COP s dostatečnou přesností spočítat. Přesnost je pak dána jen přesností použitých měřidel, asi by to měl umět spočítat i řídící systém ve Vašem čerpadle pokud je tak dokonalý jak popisujete.

Datum: 02.01.2013 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemám nyní čas více se rozepisovat.
Jen stručně - vzhledem k malému teplotnímu spádu a velkému průtoku stačí chyba měření teploty čidla 0,2°C a výsledná chyba výpočtu výkonu TČ může být 1 kW - a můžete být s chybou výpočtu COP klidně 20%.
Takže např. stačí vzít dobré příložné čidlo, upevnit na trubku, a pak s ním jen pohnout - a je plus minus 1 kW ve výpočtu.
A to nepočítám s dalšími vlivy - rozvrstvení teploty v trubce atd...

Měřit slušně přesně výkon na vodě u TČ je technicky náročný úkol...

Autor: metball iGIN
Datum: 02.01.2013 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Thumbs Up PT JK,
jen dodám,
že i ELektrický Příkon (do nejméně) kompresoru a jeho
reálný potenciál pro započtení do TOPNÉHO VÝKONU
(např. při W45 ohřeje disipovaná elektrická enrgie výstup vody výrazně méně
než při "domácím přechodně-obdobovém W27.345 +- .3 Celestýnků" ...)
jezdí,
jak koza na ledě.
A náhle tu máme ve jmenovateli zlomku
takové numerické KLUZIŠTĚ ...

SOUBOR DESÍTEK DROBNIČEK začněte rozplétat od definice ÚČINNOSTI sériově řazených zařízení.
Samozřejmě se znalostí absolutních hodnot náhodných a systematických chyb.
Není to nic složitého, na gymplu se to učilo už v prváku (kvintě).

SFO

PS
Zde hledejte jádro pudla, proč profíci tak naradi vidí, když se elektronické výkonové řízení kompresorů posuzuje stejně, jako kompresor NATVRDO připojený k napájení Cu kablíky.
Na triacích a tranzistorech toho vysokopotenciálního tepla v zimním období vznikne fakt dost ... a máme tu chybku v COPu i 33.333% ;-)
leč nevíme kolik to kdy bude
a "na kterou stranu" to "přihodit".
Ale marketing to JEDNOZNAČNĚ ví:
"... a tímto řešením se zvýšila NAŠE účinnost až o 666%!",
a ty,
Hloupá Spotřebitelská Ovce,
kupuj výhradně podle NAŠICH GRAFICKY KRÁSNÝCH WhitePaper's.
Protokoly ze zkušeben sice nějaké v trezoru máme, ale ty nás stály takový LOVE ...
a stejně byste tomu nerozuměli a vybrali byste si z nich něco NEVHODNÉHO.
A mj. máme to POTENTOVÁNO - zas ten překlep...

A DOMA SI TO, ovečky naše rozmilé,
FAKT NEZMĚŘÍTE!
Takováto měření u soudu neobstojí.

iGoNY

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 02.01.2013 10:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Ale to, kde se ta elektřina propálí je z pohledu COP přece jedno. Jestli to bude v kompresoru, triakách, ventilátorech a pod. Mě zajímá celková spotřeba a celkový dodaný výkon (ve vodě).

Datum: 02.01.2013 11:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmmm,
?a Vy umíte určit teplotní gradienty, tepelné toky a od nich se odvíjející
" bastlkonstanty" prostupů, přestupů, radiací ...
Když bude chladič triaku blíž ke "kastli TČ" než k "topné vodě",
která bude muset mít mj "trochu vyšší" teplotu, vhodnou pro radiátory ...
To je ta Koza na Ledě, pls :-)
SFO

PS
Kalorimetr je dobrý tah na soupeřovu branku.
Leč kalorimetr není synonymum pro pojem
KALORIMETRICKÉ MĚŘENÍ tepelně IZOLOVANÉ SOUSTAVY ;-)

PPS
Byv upozorněn, že se nacházím asi tak za dvěma horizonty zkušeností a znalostí drtivé většiny diskutujícich, doplním:
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=20&t=1064
a pár drobniček kolem ... snad vám, diskutéři pomohou najít
vlastní použitelný mentální model ... ztratit se v problematice
měření a regulace tepelných čerpadel
fakt víc nemůžete, nebojte se.

A že vám budou
různí dovozci a překupníci nejlevnějšího Ťin-Ťon Šmejdu,
ale i obchodníci zavedených značek (klidně Šmejd in Ťin-Ťon)
do očí za zády tvrdit,
že se jejich levné řešení VYROVNÁ A PŘEDČÍ
"předražená" řešení
(které, světe div se zase mohou klidně být vyráběny v Číně, Vietnamu ...
a mohou mít vysokou technickou, tedy potažmo užitnou hodnotu),
tak na tento Evropský "Marketing Folklór"
si holt budete muset zvyknout.

PPPS
To, co se používá ve vytápěcí technice jako "kalorimetry" jsou ve skutečnosti WattMetry.
Jejich nejslabším článkem je VÝPOČET HMOTNOSTNÍHO PRŮTOKU
ze změřené střední rychlosti proudu.
Pokud mají do paměti "naklofané" Bulk Volumetric Thermal Capacity,
je to výrazně lepší tah na branku.
Pokud provoz Wattmetru doma dokonce podpoříte cejchováním ve Státně Schválené Zkušebně, skutečně jste už zralí na to, diskutéři, abyste pečlivě prostudovali mé narážky, publikované výše.
Leč na vysouzení náhrady za újmu, způsobenou výrobcem TČ z titulu lživého uvedení COP to opět nebude stačit.

PPPPS
Že COP není účinnost, to tu ví prakticky každý.
Leč s pomocí
dvou WattMetrů (kalorimetrů "na průtoku", ne na "váze")
si dokážete spočíst ( u vodpoledního kafé)
ÚČINNOST "pajtlování KRADENKY z LUFTU nebo Wasrůvky" ;-).
A hned vám doblikne další sada KOntextových výkřiků SFO "do tmy";
někteří se poctivě vrátíte ke studiu výměníků a koeficientů PŘESTUPU.
A za skřípotu zubů se doučíte, jak je to
s kondenzací/vypařováním vzdušné vlhkosti
a tuhnutím/táním vody/ledu na výměnících ...
no tak jo, s výjimkou geotermálů.

Schola Ludus

Datum: 02.01.2013 12:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak vám nerozumím. Neděláme laboratorní měření.
Já mám kalorimetr (Siemens) na takové to "domácí měření" (neprovádím žádné KALORIMETRICKÉ MĚŘENÍ tepelně IZOLOVANÉ SOUSTAVY). Kalorimetr má relativně přesná párovaná teplotní čidla která jsem umístil přímo do vody (žádné jímky). Jsou na vstupu a výstupu deskového výměníku. Měření je tak relativně přesné. Nevím samozřejmě jak moc ale v rámci oněch investovaných cca 30EUR do HW myslím dostatečně (kalorimetr byl na výměně baterie a přezkoušení ve zkušebně - dalších cca 1000Kč). Můj kalorimetr ovšem neumí měřit chlad takže odtávání neměří. Při ustáleném běhu TČ ovšem změřím COP dost přesně (spotřebu EE beru z impulsního výstupu dedikovaného elektroměru).
Rozhodně si myslím že toto měření je jedno z nejpřesnějších domácích měření. Přesnější než nějaké údaje ŘJ které ani nemají průtokoměr a ten se nastavuje konstantami.

Datum: 02.01.2013 12:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kolik uživatelů TČ (i těch, kteří si myslí, že měří COP) mají doma kalorimetr se správně nainstalovanými teplotními čidly ? A o tom to také je - já jsem netvrdil, že to nejde, ale že je to technicky (a finančně) náročné. Na měřič tepla jsem naposledy koukal před několika minutami, ale domů si jej pořizovat ?
Jen se snažím upozornit, že většina těch, kteří si myslí, že měří COP, jej spíše indikují :-)
Ale jsme opět mimo původní diskuzi...

Datum: 02.01.2013 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak snažil jsem se ukázat, že to není náročné ani technicky ani finančně. Kalorimetry jsem koupil z ebay.de za průměrnou cenu 20EUR (mám jich 4 ks) - použité. Na instalaci stačí Tčko (pro čidlo), šroubení + nějaké maličkosti (podle čidla třeba jímka).
Jistě si to nebude pořizovat každý. Ale pokud tyto údaje někoho zajímají, je nejlepší jít touto cestou.

Datum: 03.01.2013 10:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ja to merim bez kalorimetru a jen vypoctem jaky objem to ohralo a kolik kWh to spotrebovalo.
naprosto mi to staci pro celou soustavu.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 02.01.2013 12:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
to odtávání je ale důležité, to s "průměrným" COP trochu zamává a čím "horší" TČ tím více

Datum: 02.01.2013 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, zamává ale myslím, že nijak hrozné to nebude.

Datum: 03.01.2013 10:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tim si nejsem tak jist - radeji bych ty kalorimetry overil vypoctem.

Datum: 03.01.2013 11:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co to je za nesmyslné tvrzení? Kalorimetr měří tak, jak byl vyroben, změřen a ocejchován. Ta odchylka je díky opačnému proudění energie a to tento kalorimetr neměří (není pro to určen). Až se mi dostane do ruky kalorimetr co umí měřit i chlad, dám ho tam.

Datum: 03.01.2013 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Thumbs Up, PT JŠ.
Skutečně, průtokoměrné kalorimetry jsou běžně používaná a relativně "TrotlFest" zařízení.
Lze je pravda donutit, aby lhaly (aniž pourušíte cejchovací plombu),
ale šíření těchto znalostí by bylo trestné ;-).

Jen pro neznalé:
představte si toto měřidlo na místě
POMĚROVÉHO MĚŘIDLA
na radiátoru "v králikárně".
Na HORNÍ i DOLNÍ "trupce"
po jednom kvalitním termistoru (čidlo na převod teplota - elektrická veličina),
na spodní trubce navíc měřidlo STŘEDNÍ RYCHLOSTI PROUDĚNÍ otopné vody.
Přesněji kapaliny známých vlastností.
A naráz si můžete zažádat o Fakturační Měření ve vaší kuchyni!
Pravda, měřáček asi nebude ani za 100 Éček ...

Leč já glosoval ten prů.. er,
když někdo moc spoléhá na algoritmus
přepočtu STŘEDNÍ RYCHLOSTI
na hmotnostní tok.
Neb jedině Hmotnostní Tok Radiátorem je veličina, podléhající triviálně ověřitelnému Zákonu Zachování.
Pokud se vám ovšem ten radiátor krapítko nepočůrává ;-)

A teď STORKA k reverzu WattMetru.
Jj, dodavetel tepla z centrální kotelny tady u nás používal cca dvě sezony fintu, kdy nám jednou změřené teplo do topného i TUV okruhu cca 25 minut každý večer zase "cucal zpět do svýho kotla".
On věděl, jak měřák funguje, já to věděl taky,
ale on měl právně neotřesitelnou pozici v tom, jak nás programově okrádal.
... i proto vím, jak je průtokoměr zkonstruovaný ...

Memento?
5% systematické chyby na měření rychlosti
může být klidně příčinou 25%-ního lhaní
velikosti toku energie TČ.
A mít čtyři nebo pět kiloWatt KRADENKY, to je výrazný ...
posun k výroku, že drtivá většina uživatelů TČ jejich COP jen indikuje, ale neměří.

SFO

PS
Hygro - Skop není Hygro - Metr,
byť na trhu je spousta měřáků relativní vlhkosti s vlastnostmi,
inklinujícími víc k Domečku s Panenkou a Panáčkem... než k ventilovanému PsychroMetru.
To na vysvětlení mé skepse, když tu právě pochválený PT JŠ
"vyrukoval" s kalorimetrem "za pár EuroGrošů" ...
Ale tím Litrem pro zkušebnu mé pochybnosti trochu zmírnil ;-) ...
iGoNY

Datum: 03.01.2013 16:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Detaily měření (průtoku) jsem nijak do hloubky nezkoumal a tak to spíše budou moje domněnky.
Nějaká střední rychlost proudění má asi spíše význam u ultrazvukových průtokoměrů. U "vrtulkových" to bude asi trochu jinak. 25% chyba toku energie se mi zdá až moc, tomuto údaji nevěřím. S průtokem kolem 1,2m3/h se pohybuji v optimálním pásmu (měřák je pro 1,5m3/h, max je 3m3/h). U mého měřáku udávají třídu přesnosti měření 3 dle EN1434. Bohužel nevím, co to znamená. https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/infrastructure-cities/IBT/mereni_a_regulace/mereni_tepla_a_prutoku/merice_tepla_a_chladu/Documents/31445_N5338C$WFN2.pdf
To, že to bylo "za pár eurogrošů" je dáno tím, že měřáku prošla garantovaná doba použitelnosti. Provozovatel by ho musel nechat přeměřit. Asi se mu vyplatilo ho vyměnit za nový. Zkušebna na něm nic nenašla, vyměnili baterku, dali novou plombu a je to. Mám ještě jeden stejný kus ale ten už jsem do zkušebny neposílal (měřím jím teplo do topení)....Oprava. Tak je to obráceně, ten přeměřený je nasazen na topení (http://salada.rajce.idnes.cz/Brandysek_-_tepelne_cerpadlo_a_solar/#Mereni_1.JPG).

Datum: 03.01.2013 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
kalorimetr ovsem nemeri hustotu a chemicke slozeni kapaliny - to je hodne dulezita vec jak iGIN zduraznil.
zkuste si prepocitat treba hustotu lihu na strane primaru s lihem 50% a 10% - to s ucinnosti vyrazne zahybe.to same je i v pripade solarni kapaliny u termickych panelu - kalorimetr nemusi byt presny muze se lisit radove o desitky % :-((

momentalne si tuto vec zkousim ve svem systemu - vypada to,ze teoreticky vypocet bude potvrzovat realitu.kalorimetry nemam - zajima me realita.

Datum: 03.01.2013 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1. Líh mi kalorimetrem neteče. 95% objemu je voda, zbytek nějaká již (vodou) rozředěná nemrznoucí směs.
2. Na hustotě až tak nezáleží (maximálně bude trochu nepřesný údaj průtoku). Na čem záleží je měrná tepelná kapacita (a ta s hustotou nesouvisí).

Datum: 03.01.2013 11:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Objemová tepelná kapacita se mění s teplotou i u vody - takže s její změnou dle teploty média se v kalorim. výpočtech počítá.
Ještě významnější je to u směsí např. pro soláry - tam se při slušném měření počítá nejen změna s teplotou, ale zadává se i typ směsi (%, glykol atd...).

Datum: 03.01.2013 12:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak samozřejmě. Myslím, že i můj kalorimetr toto umí nastavit. Jen je to v nějakém servisním menu do kterého nevím, jestli mám vůbec přístup (nebo nemám jen správné informace jak to udělat). Nicméně v okruhu mám prakticky vodu tak není důvod toto měnit.

Autor: Milan Sulanský
Datum: 08.01.2013 13:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111469
reakce na ...
Pane Šafanda, uvažuji o koupi kalorimetru ze stejného zdroje, a není mi nějak jasno, jak je to s měřením toho odtávání a spotřebou energie na protizámrzné opatření. V popisu kalorimetru na nějž jste dal odkaz je uvedeno, že měřák chlad měřit umí, ale pokud to dobře chápu tak ji přičte jako vyrobenou energii. Pokud je delta T záporné, použije konstantu pro výpočet chladu, ale výslednou energii započítá jako dodanou, což je pro naše použití špatně, potřebovali bychom ji spočítat a pak odečíst. Jsou to ale jen moje domněnky na základě přečtení popisu výrobce, zajímá mě co jste vypozoroval při provozu.
Pane Kocina, jak byte spočítal dodané teplo do AN, když je s průtokovým ohřevem TUV? Mimo to určit změnu teploty z teploměru někde v AN také není asi moc přesné.

zobrazuji 1 - 30 z 52   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama