Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kotel na pelety + vaše zkušenosti po několikaletém úžívání

Autor: Kar Sim
Datum: 16.07.2012 23:33
uživatel: 110174

Dobrý den,
přemýšlíme o pořízení kotle na pelety. Nabídka je celkem bohatá. Zatím váhame mezi značkou Atmos a Verner, případně i jinou - necháme si poradit. Zajímalo by mně, jestli je provoz vašeho kotle po několika letech provozu bez problémů a případně jaké peletky spalujete. Co se týká pelet, registroval jsem i pelety za 4 000 / tuna ze světlého dřeva. Zkoušeli jste i jiné než dřevěné pelety a byli jste spokojeni? Případně, kde si kupujete pelety? (v rámci Moravskoslezského kraje). Děkuji za rady. Karel.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
Datum: 06.03.2019 19:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115750
reakce na ...
Topím devátou sezonu, kotel Attack Pellet. Po postupném zateplování třípodlažního domu jsem snížil nastavení výkonu kotle z 16 na 10 kW, za velkých mrazů 12 kW. Vyměněné součástky za tuto dobu: kolébkový vypínač, jeden turbulátor a clonka pelet před hořákem. Pelety jsem vyzkoušel hodně různé i s příměsemi, ale se všemi si kotel poradil. Rozdíl byl ve výhřevnosti a množství popela. Na spalování nedřevních pelet nemám odvahu, protože mám obavy z působení agresivnějších spalin na kotel.
s pozdravem Picek

Autor: Josef Musil
Datum: 03.10.2018 18:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Mám devět let Ferroli GFN 5 a jsem maximálně spokojen. Pořídil jsem si i akumulační nádobu, protože mám solární panely, takže je nahřívána jak kotlem, tak soláry. Nechává to běžet celoročně. Ovládání je ekvitermní. Zásobník mám na dvě tuny pelet. Je to kotel z litiny G20, takže životnost cca třicet let.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 03.10.2018 18:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Mám dotaz: Jak to je s opotřebením topné misky a s případným napékáním škvarků? Děkuji za odpověď.

Datum: 12.10.2018 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napékání škváry na roštu je vždy vinou nekvalitních pelet. Je také nutné seřídit hořák resp. parametry jednotlivých stupňů výkonu hořáku. Mám zkušenosti, že při kvalitních peletách je třeba snížit množství pelet pro jednotlivé stupně výkonu tj parametry t09, t11, t13, t15a t17. A pak i parametr t06 na 150 a parametr t07 na 15. Parametr t18 na 1. To je tak aby hořák moduloval.

Autor: Barbora Polachova
Datum: 27.11.2018 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129071
reakce na ...
Ke kotli Ponast letos poprve pelety A1 od cdp.cz
Pelety se spekaji pozor! CDP na maily a fotografie nereaguji.
U me naposledy cdp, vratim se k ekopaliva.cz jen ti bohuzel nedopravuji az ke kotli...

Autor: Petr Koukal
Datum: 06.09.2017 12:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125954
reakce na ...
Dobrý den, za mě rozhodně Atmos, mám ho už 5 let a vše je bez problému, rozhodně spokojenost:)

Autor: Jiří Ryšavý
Datum: 09.06.2018 14:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127919
reakce na ...
Dobrý den, mohu se zeptat jaký kotel od Atmosu máte? Zvažuji kotel D14P a D15P(ten má keramický spalovací komoru).

Autor: Stanislav Domanský
Datum: 10.06.2018 18:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122065
reakce na ...
Dobrý den, od roku 2013 provozuji Atmos D 20 P zapojený s ladomatem a vyrovnávací nádrží 500 l za celou dobu provozu jsem nezaznamenal jedinou poruchu, ani problém ve vytápění.

Autor: Radek Rímský
Datum: 29.09.2018 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128548
reakce na ...
Omlouvám se, není to přímo o Atmosu, ale reaguji na příspěvky ohledně kvality a spalování pelet, které se tu diskutuje.
Vyzkoušel jsem (jsem na počátku 3.topné sezóny, ale v létě topení na TV) několik výrbců / typů pelet:
Royal Paskov - špička, Biomac TOP A1 - totéž, Waldera - zpočátku dost děsné, další várka super, Biomac standard - mám teď ...

Výhřevnost +/- srovnatelná (nemám jak měřit exaktně) odhadem, podle topení a spotřeby

Popel - u špičky znatelně méně

Spékání - neznám - kotel a jeho čištění si s tím poradí bez problém,u - tzn. nepozoruju - do kotle se nedá v provozu podívat a v popelníku je prach, občas nějaký kousek ....

jo a ještě nějaké noname (prý z borové kůry, vyhrál jsem 4 pytle v tombole) - děs = kámen v hořáku a víc jsem kotel netrápil

vše na kotle Domusa bioclas - speciál na pelety, plný automat = podávání, čištění výměníku i hořáku auto, možnost vysouvání popela mimo kotel (to nemám, netřeba), wifi řízení (1 topení+ 1 teplá voda)

Autor: Pavel Šumbera
Datum: 17.08.2017 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107120
reakce na ...
Provozujeme dva kotle OPOP Woody 30(5let) a OPOP Boing 16(10let) u rodičů a za cca 10let provozu pouze kosmetické vady typu zhoršená citlivost čidla plamene(bylo vyměněno) a u 30kW hořáku výměna šamotové desky, jinak nebyly žádné větší závady. (Zapalovací spirálu mám nachystanou v šuplíku, ale ještě neodešla.)

Až poslední pár zim bylo u staršího kotle pozorováno postupné zhoršování kvality spalování a tvorba krustičky na hořáku. Nepomohly kvalitnější pelety ani kontrola komínu ani různé nastavování v menu. Pak padlo podezření na ventilátor, ten se zdál naprosto v pořádku bez vůle v ložiscích. Nicméně byla zjištěna ztráta kapacity u rozběhového/pracovního kondenzátoru na asi 1/3 původní kapacity. Ventilátor se sice roztočil, ale nejel jak by měl. Znatelná ztráta kapacity(asi 1/2) byla i na motoru podavače.

U novějšího kotle byla kapacita u ventilátoru taky slabší okolo ½ , ale to alespoň vysvětluje proč poslední zimu najednou nestíhala regulace s Lambda sondou a musel jsem přidat základnímu nastavení ventilátoru.

Proto doporučuji přeměřit a vyměnit rozběhové kondenzátory, jsou na 3 místech: pro ventilátor(kulaty, umístěn na desce hořáku), krátký podavač do hořáku(kostka, umístěn na desce hořáku) a podavač z násypky(kostka, kond.je umístěn u motoru podavače násypky). Hodnota 0,8uF se nedá sehnat proto (po konzultaci s OPOP) nahrazen 1uF a ty i hranaté jsme nahradili kulatými TC886.

Jinak obecně si myslím, že tento problém se vyskytuje u všech automatických kotlů různých výrobců, na peletky, uhlí nebo kusové dřevo. Pokud se zhoršila kvalita spalovaní a kotel je mechanicky v pořádku tak doporučuju přeměřit rozběhové kondenzátory, které postupem své životnosti ztrácejí kapacitu(tento efekt bude asi výraznější u proporcionálního řízení nebo častého spínaní třeba u podavačů).

Autor: Daniel Vomacka
Datum: 19.03.2016 09:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122109
reakce na ...
Ctvrtym rokem provozujeme 100kW kotel na pelety Frolling P4 vcetne ekvitermni regulace a rizeni 5ti topnych okruhu vcetne casti s podlahovkou, automatickeho podtlakoveho nasavani pelet z mistnosti predelane na silo kde mam 16t pelet.
Absolutni spokojenost, reseni plne komfortem srovnatelne s plynovym kotlem.
Vytapim tim asi 2300m2 a nespalil jsem vice nez 14tun pelet/ topna sezona od roku 2012 co kotel mam. Jedinkrat jsem nemel poruchu.

Pelety kupuji od CDP nebo od Biomac (podle toho kdo me dal lepsi cenu) ale pouze tu nejvyssi A1 kvalitu, absolutne varuji pred peletama s primesy kury nebo nedej boze slamy a podobne. Nema to ekonomicky smysl, to co usetrite (maximalne 1-1,50kc na kg) na nakupu levne pelety se Vam diky nizsi vyhrevnosti nevrati. Navic ty problemy s spekanim, hodne popela atd.

Ja u 100kw kotle vynesu jednou za 14dnu kbelik popelu, kolega se nechal zblbnout a poridil kotel hybrid Guntamatic ktery pry umi i levne pelety/stepku a koupil pelety za 4,50 Kc a ma letos vecne problemy s cistenim kotle, plno popela, speka se mu to, nedosahuje poradneho tepelneho vykonu. Ja s peletama za 5,90 nejvyssi kvality naprosto bezproblemu.

Moje rada zni, kotel co umi pouze nejvyssi jakost pelet, kupovat nejvyssi jakost pelet a jste v pohode. Frolling mohu vrele doporucit, pokud nekdo chce videt kompletni reseni u me ve firme rad provedu a ukazu.
A nenechte se zblbnout na hybridni reseni co umi i levny srajdy/stepku ... Nema to ekonomicky zadny smysl a budete se jen trapit.

Jinak CDP, Biomac dokonaly servis, pelety dovezou ... Nafoukaji ci slozi v pytlich az do garaze, zaplatite kreditkou na miste po slozeni. Kdyz koupite pelety v kvetnu/cervnu po topne sezone mate za dobry peniz i ty nejkvalitnejsi.

Autor: Petr Černý
Datum: 14.01.2016 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121601
reakce na ...
Já nakoupil taky levné pelety od CDP IVORY, ale jsme z nich nešťastný, a to se mi dušovali jak jsou super. Nehoří kvalitně, zpékají se a je z nich divný popel. Jsou dost tmavé a jsou v nich takové černé proužky a tečky, to nevím jestli je kůra či co. Bohužel jsem koupil více a musí je zdělat.
Nyní jsem se rozhodl , že koupím vždy jen tunu a otestuji kvalitu sám, není nad to se přesvědčit na vlastní kůži.

Autor: Michal Hany
Datum: 14.01.2016 15:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104019
reakce na ...
Čierne guličky môže byť skelný prach s brúsneho papiera,záleží odkiaľ majú piliny.

Autor: Stanislav Domanský
Datum: 28.02.2016 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122065
reakce na ...
Zdravím, peletky od IVORY jsou katastrofální, já kupuji v 3K pelety.cz světlé smrkové za 4400 kč za 1005 kg včetně dph !!!
Mám Atmos D 20 P s AKU 500 l , regulátor tahu, vytápím 200 m2, dům má pouze zateplené stropy, nová euro okna a spotřeba je 5 tun. vytápím přes den na 23 a v noci na 22.

Datum: 28.02.2016 11:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, mohu potvrdit. 3K pelety jsou dobré. Mám kotel Ferroli GFN + AKU nádobu PAST 900 s průtokovým ohřevem TUV již osmou sezonu a jsem také velice spokojen. S uhlím se to nedá porovnat. Čistý provoz bez prachu. Mám zásobník na 1600 kg pelet, takže cca na dva a půl měsíce. Jsou to nebe a dudy oproti uhlí. Kotel se sám zapaluje a vypíná. topím i na TUV, takže ho provozuji celoročně.

Autor: František Nový
Datum: 11.01.2013 11:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100543
reakce na ...
Máme kotel Atmos. Super je šnekový podavač z vyzděného sila. Nemusíte se o nic starat. Je to čisté a automatické jako plyn.
Popel z toho není téměř žádný oproti dřevu. Popelník stačí vysypat 2x za sezónu.
Konfort maximální.
Účinnost kotle jsem si taky nechal změřit zaleží na komínu, na tom jak je přiškrcená vzduchová klapka atd. A prý byla kolem 90%.
Ale pelety vyjdou dráž než dřevo. Říká se, že topit peletama vychází finančně něco mezi dřevem a plynem.
Já bych spíš řekl, že finančně je to blíž k tomu plynu, než ukazují tabulky, protože kotel na pevná paliva obsahuje víc vody kterou muste ohřát a tak musíte topit o trochu déle než začne téci teplá voda.
Do nezatepleného domu bych pelety nedával, tam je cenový rozdíl mezi palivy výrazný. Naopak do zatepleného domu se pelety s ohledem na konfort hodí.

Autor: Miroslav PFEILER
Datum: 04.12.2012 08:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100413
reakce na ...
Já osobně používám třetí sezónu Ponast KP21. Spokojenost maximální, udělal jsem si k tomu diagnostiku, monitorování všech možných veličin včetně grafů, hlídání paliva v zásobníku, posílání alarmů na mail a SMS, atd. Mám to všechno na webu, ale nevím jestli sem můžu dát odkaz ? BTW, to snímání veličin a záznam grafů mi dost pomohlo pro optimální nastavení kotle.
Kotel je sice o něco dražší než modely co tady uvádí kolegové, ale pokud uvažujete i o Vernerovi, tak to je +/- stejná cenová hladina. Jestli se vyplatí připlatit si nebo ne nebudu spekulovat, protože s jinými kotly skušenost nemám.
Co se týká pelet, vyzkoušel jsem několikeré, samozřejmě všechny deklarované jako čisté bílé. Ovšem je v nich velký rozdíl. Všechny hořely dobře, to ano, ale levnějších jsem spotřeboval vždycky víc a taky z nich bylo více popela, takže úplně čisté asi nebyly. To co tady uvádí kolegové ohledně množství popela, tak to vypadá na ne moc kvalitní pelety. 1,5 popelnice ze 7 tun mi příjde strašně moc. Já za sezónu spálim 4,5-5 tun a mám z toho 2-3 popelníky, což je cca 1/5 - 1/4 klasické kulaté plechové popelnice. Teď už používám pouze Royal Pellets z Paskova. Jsou sice dražší 5,40/kg, ale v konečném důsledku mě vyjdou levněji, protože jich spálím méně.
Jinak 4000/tunu mi příjde na čisté smrkové pelety jako nereálná cena. Spíš bych to tipoval na nějaké borovicové, což se uvádí také jako světlé dřevo, ale i na ně je to dost málo. Borovicové samozřejmě nehoří jak smrkové, takže jich více spálíte.

Autor: Ludmila Keicherová
Datum: 18.10.2013 13:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112238
reakce na ...
Dobrý den, také máme kotel Ponast 21, ale bohužel s opačnou zkušeností, již 2x jsme vyměňovali keramický reflektor, samozřejmě po záruce. Letos budeme topit 4 sezonu, od loňského roku nám zlobí asi řídící jednotka, jak jsme se dozvěděli od technika firmy která nám kotel instalovala. Komunikujeme s výrobcem, nejprve velký zájem věc řešit, ale nyní ani neodpoví na mail. Jenom doufáme že nebude muset každý rok kupovat novou drahou řídící jednotku. To jsou naše zkušenosti s Ponast.

Autor: Miroslav PFEILER
Datum: 18.10.2013 15:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100413
reakce na ...
Tak trable s řídící jednotkou jsou nemilé, doufám, že to je jen chyba kusu a ne celé série. Co konkrétně vám to dělá?
Co se týká keramického reflektoru, tak přiznávám, že ten jsem také 2x měnil. Poprvé na záruku, podruhé už ne. Údajně špatný materiál. Ten poslední jsem tam dával v září a zatím drží. Ale uvidím až udeří mrazy, snad už bude OK.

Autor: Jaroslav Malák
Datum: 24.09.2018 19:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128489
reakce na ...
Dobrý den, koupil jsem si peletový kotel Ponast kp 21, prosím o nějaké rady o provozu děkuji Malák.

Autor: Jirka Skalice
Datum: 27.08.2012 16:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110443
reakce na ...
Dvě sezóny používám OPOP Woody 24kW. Doposud jsem řešil vadnou řídící jednotku, která byla vyměněna v záruce následující pracovní den. Prý snad přepětí, ale to už nikdo nezjistí. Dále letos odešla zapalovací spirála, ale ta je od začátku deklarována jako spotřební zboží, takže to neberu jako závadu. Z provozu snad jen poznámka k 8mm peletám, jednou jsem je vzal na zkoušku a nebyl jsem spokojen. Výrobce deklaruje, že kotel umí 6 i 8 mm pelety, ale s 8mm byl asi 2x problém s ucpáním podavače. Ale stačilo zašťourat v zásobníku a pustit šnek ručně a spravilo se to.
Pelety beru v Lysůvkách u FM, zatím spokojenost a cena včetně věrnostní slevy byla v červenci 4,79 za kg včetně DPH, popelnatost do 0,65%, za minulou zimu bylo z cca 7 tun pelet asi 1,5 popelnice popela.
Celkově s vytápěním peletami velká spokojenost. Kotel OPOP asi není žádná technická špička, ale poměr cena/výkon je dobrý.

Autor: Milan Milan
Datum: 30.11.2012 11:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111453
reakce na ...
Dobry den,ako mate nastavenu PID regulaciu u tohto kotla? Dakujem za odpoved

Datum: 03.12.2012 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Parametry PID mám nastaveny 5;0,5;10. Pokud se nepletu, jedná se o výchozí hodnoty.

Autor: Matúš Kostiviar
Datum: 17.11.2015 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121123
reakce na ...
Dobrý večer

Prečítal som si Vaše príspevky na fóre ohľadne kotla OPOP WOODY 24. Mám rovnaký kotol ako Vy. Z reakcií usudzujem, že s kotlom samotným ste veľmi spokojný. Ja to povedať nemôžem. Kotol používam od roku 2012. Ku kotlu mám meranie a reguláciu, ktorá kotol riadi. Neviem či je to potrebné a práve tu smeruje otázka na Vás. Máte ku kotlu meranie a reguláciu(tzv. MaR)? Nastavenie kotla je v poriadku, no asi problém bude v MaR, ktorá nie je na 100% zosúladená s kotlom a to robí problémy. Teplotu kotla mám nastavenú na 72 stupňov, no kotol vyhreje na 55 stupňov a teplota začne klesať (niekedy aj o 8 stupňov). Teda do riadiatorov sa dostáva max. 35 stupňov. Nechápem to. Najradšej by som fungoval bez MaR, ale bolo my povedané, že toto zaradenie je potrebné. No ja nemám ten pocit.

Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu.

S pozdravom

Kostiviar

Datum: 06.12.2012 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Este sa spytam ako mate nastaveny vykon ventilatoru v basic menu?
A este ci pouzivate vkotol v rezime pozastavenia ?

Datum: 06.12.2012 16:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Udaje zjistim a napisu, nicmene se zeptam, potrebujete vedet jeste neco? Klidne opisu cele nastaveni, ale musim vedet co chcete zjistit at to nedelame na nekolikrat :-)

Datum: 07.12.2012 09:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ak Vas teda mozem poprosit opiste mi cele nastavenie kotla. Este by som chcel vediet pri akej teplote Vam spina obehove čerpadlo. Vopred dakujem za odpoved.

Datum: 28.12.2012 20:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9 obrázek č. 10 obrázek č. 11 obrázek č. 12 obrázek č. 13 obrázek č. 14 obrázek č. 15 obrázek č. 16
Sice to trvalo, ale zde je nastavení mého kotle OPOP Woody 24kW. Některé nepoužité položky jsem vynechal.

Autor: Gabriela Sůrová
Datum: 28.12.2012 21:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111654
reakce na ...
Super, moc děkuji a jdu nastavovat:-)Hezké svátky a hodně zdravíčka do Nového roku Vám i celé rodině.

Datum: 29.12.2012 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den,este by ma zaujimalo to nastavenie v BASIC menu, Dakujem.

zobrazuji 1 - 30 z 38   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.