Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

zatepleni sropu polystyrenem

Autor: Jaroslav Žežulka
Datum: 28.09.2012 21:11
uživatel: 102332

Dobrý den
Mám starší,patrový dům z betonové konstrukce,dříve rovná střecha jako u bytovek,nově udělaná sedlová střecha.Strop v patře z profilu I a vyplněn betonovými deskami.Půda nevytápěná,nepoužívaná,ale prostorná.V jedné místnosti pod půdou ze vnitř jsem udělal strop z extrudovaného polystyrenu,... tl. 6cm ,natáhnul lepidlem,perlinka,štuk.problem je,že jsem se dozvěděl o vlhkosti,která by mi tam mohla vzniknout.Musím nutně strop předělat nebo stačí třeba jen na oné půdě dozateplit minerální vatou podlahu nebo nějaké jiné řešení?Nerad bych poničil nějak konstrukci vlhkostí či plísněmi...děkuji za odpověď

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
tomas pavlicek11.10.2016 14:53
Laďa Jaskva01.10.2012 00:11
Jaroslav Žežulka30.09.2012 23:25
Laďa Jaskva28.09.2012 23:24

Datum: 28.09.2012 23:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Zateplení stropu 6 cm XPS není dostatečné z pohledu tepelných ztrát. Nicméně, co se týká kondenzace, tak v konstrukci bude kondenzovat voda, ale nebude to fatální. Na konci hodnoceného ročního cyklu, bude konstrukce suchá. Já bych na základě tohoto posouzení doporučil dozateplit z horní strany stropu ( čili z půdy ) plochu stropu ještě dodatečně 20 cm ( 2 x 10 cm křížem ) a více minerální vlnou volně položené na strop. Žádná fólie pod, ani nad se nesmí aplikovat. Při tomto řešení v konstrukci nebude docházet ke kondenzaci vůbec a její izolační vlastnosti budou cca 3 x vyšší. Do výpočtu jsem zadal vnitřní teplotu +20°C, venkovní - 12°C , tloušťku XPS 6 cm, tloušťku betonových panelů 20 cm a dodatečnou minerální izolaci v tloušťce 20 cm. Malá poznámka - ta minerální vlna musí být přetažena cca 50 cm na každou stranu od půdorysu stropu pro potlačení, či znížení teplených mostů.
S pozdravem Laďa

Autor: Jaroslav Žežulka
Datum: 30.09.2012 23:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102332
reakce na ...
Dobrý den.Zatepleni stropu 6cm XPS bylo spíše na vyrovnání nerovného stropu a malim místem nad oknem s tim,že jsem si neuvědomil rizika spojená s polystyrenem,který se nedoporučuje z vnitřku dávat na strop.Pokud jsem dobře pochopil,můžu polystyren ponechat na stropě s tím,že dozateplím z půdy minerální vatou vámi požadované tloušce,nebude již vznikat kondenzace?

Dále by jsem měl dotaz,pokud se rozhodnu onu půdu využít jako podkroví,stačí když minerální vlnu přemístím mezi šikminu střechy,tedy krokve.Pak už nemusí být na podlaze půdy a nebo bych jí tam mohl nechat s tím,že bych ji zchoval do roštu a nad něj udělal dřevěnou podlahu?Poté bych ji aplikoval i mezi krokve?Poté už mohu použít i parotěsnou folii na šikminu střechy,pokud by místnost byla vytápěná?Myslím vše ohledně té kondenzace...děkuji moc

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 01.10.2012 00:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Ano. Můžet ten XPS nachat pod stropem a na strop dát tu minerální vlnu. Ke kondenzaci nebude docházet.

Tu minerální vlnu později můžete přemístit do střechy a opět se nic se stávajícím stropem nebude dít. Ta parotěska se samozřejmě bude dávat na vnitřní ( teplou ) stranu střešního pláště. Tím se zamezí vodní páře, aby se dostala do minerálu a taktéž se systém vzduchotěsně uzavře.

S pozdravem Laďa

Autor: tomas pavlicek
Datum: 11.10.2016 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123123
reakce na ...
Dobry den,

rozhoduji se mezi mineralni vatou a polystyrenem. Strecha je nazateplena, takze nynejsi stav je strop, desky, jil a volny prostor na pude a jen tasky. Chci dat vatu, ale mam strach z kondenzace primo nad ni, protoze myslim, ze rosny bod by byl primo nad ni, kdyz strecha neni nijak izolovana. Mam pravdu? A co parozabrana? Tu mam strach davat, aby mi para nekondenzovala na stropnich tramech, palubkach. Dekuji predem za odpoved.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.