Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

tepelné čerpadlo země voda

Autor: Alena Merendová
Datum: 08.10.2012 17:20
uživatel: 110810

Dobrý den,

můžete někdo prosím doporučit levnější tepelné čerpadlo země voda?
Máte nějeké zkušenosti? Potřebujeme čerpadlo jako další zdroj k vytápění domu.
Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
Datum: 08.10.2012 17:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
když to máte jako druhý zdroj tak proč ne vzduch-voda?

Datum: 08.10.2012 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Ještě máme solární panely na ohřev vody, proto hledáme hlavně přírodní zdroj na vytápění domu ke krbu. Zdá se nám systém vzduch voda málo efektivní. Navíc máme možnost ušetřit na výkopopech.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 08.10.2012 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jestli máte dost financí, tak to je bez problému. Návratnost systému tepelného čerpadla a solárů je nenávratná!!!

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 08.10.2012 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107672
reakce na ...
Jestli už někdo udělal tu chybu, že si nainstaloval soláry na ohřev TUV před instalací čerpadla, pak TČ návratnost solárů posune do nenávratna, ale pořád je TČ dobrou investicí, když tomu odpovídají TZ domu. To jsou ty chyby, že se stále přidává něco nového, co výdaje zmírní, ale odddaluje návratnost jednotlivých zdrojů tepla, a nakonec je z toho hrozná kombinace několika zdrojů. V jednoduchosti je síla, proto kdyby takový zákazník rovnou koupil TČ, které pokryje vše a v plné míře, tak uspořil nejvíce.
Pak je snad nejleší nechat si pouze krb pro radost a všechny ostatní zdroje odmontovat a prodat.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 08.10.2012 21:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. A co tak navrtat teplý pramen ? To by bylo efektivnější jak tepelné čerpadlo a až ortodoxně přírodní. Při dostačné vydatnosti byste si ještě mohli otevřít lázně. Návratnost za jednu sezonu. Nicméně jak píše pan Šalý solárka a TČ je mrhání vlastními finančními prostředky. Jednoduché řešení, nenáročné na instalaci, je TČ vzduch voda a když si pořídítě značkové, tak se celý systém vejde do 200.000 Kč a je to za odpoledně nainstalováno i s ohřevem teplé vody.
S pozdravem Laďa

Datum: 08.10.2012 21:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
200 tisíc Kč je ale také dost. Jak již jsem se dříve zmínila, hledáme hlavně přirodní zdroj na zimu a v tom případě mně půda 1.5 m pod zemí příjde jako lepší zdroj než vzduch, který je v zimě ledový.
Nebo se mýlím? A náklady spojené s čerpadlem země voda nejsou o moc vyšší vzduch voda. Nebo se mýlim?

Datum: 08.10.2012 21:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemýlíte se, když budete uvažovat o kvalitním TČ, ale tam se určitě pod 200.000,-Kč nedostanete a za TČ země/voda už vůbec né. Vzhledem k investici do zemního kolektoru "levné" TČ země/voda těžko pořídíte, jedině nějakou stavebnici, ale to není pro laika. "Levná" řešení TČ existují pouze mezi TČ vzduch/voda, protože tato TČ vyrábí více výrobců, existují i různá čínská, která se upravují nebo upravené klimatizace. Jestliže chcete, aby vám TČ topilo hlavně v zimě a vzhledem k solárům pro vás není důležitý výhodný celoroční provoz, pak byste určitě měla volit TČ země/voda, ale jak už jsem psal, pod 200.000,-Kč těžko nějaké seženete, spíš to bude ještě dražší. Nevím,jaké máte TZ domu (od toho se odvíjí cena TČ i cena kolektoru), ale počítal bych s investicí mezi 250 - 300 tis. Kč.

Datum: 08.10.2012 22:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju. Na některých diskusích jsem četla, že existují i neznačková čerpadla, která jsou levnější a přitom mají alespoň průměrnou kvalitu.
Doufala jsem, že na webu najdu víc informací, ale je to bída.
Ceny čerpadel se téměř nikde neuvádějí. Ale určitě neupřednostníme cenu před kvalitou. Jen se nechceme unáhlit a koupit první značkové čerpadlo. To umí každý.

Datum: 09.10.2012 00:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsou "neznačková" TČ vzduch/voda. Abych řekl pavdu, neznám žádné neznačkové země/voda, nejlevnější je snad Hotjet, ale je potřeba si dát pozor, co je vše v ceně započítané a Hotjet bych asi zrovna nebral.

Autor: petr kocina
Datum: 09.10.2012 10:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
mam TC zeme/voda (vykon cca 6,6kW) jiz treti sezonu v provozu - maximalni spokojenost.
cena byla 95 000kc i s naplni do slinek.slinky cca 6000kc (3x100m),vykop cca 4 000kc.nejake sroubeni a dve obehova cerpadla cca 10 000kc.TC v zime ohriva i TUV.
solarka mam rovnez HEAT PIPE s pritapenim.
TC bezi cca 4-5mesicu v roce.
celkova cena vseho cca 250 000kc.mam podlahiove topeni v celem dome.
rocni spotreba pro topeni a TUV mene jak 1 500kWh.
vytapeno na cca 23st 133m2.

Datum: 09.10.2012 14:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
můžete prosím napsat, jaké tepelné čerpadlo jste si pořídil?
Děkuji

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 09.10.2012 22:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. kocina si všechno dělá sám. dobrá každá kačka, kterou nemusí dát za dobré výrobky. I to TČ si postavil ze stavebnice. A podle něho je určitě nejlepší , protože takový COP nemá ani Valeria i s Kaťušou dokopy. Jestli si to chcete také postavit, tak hledejte ing. Žeravík, stavba tepelného čerpadla. Předpokládám, že když to zvládl kocina, tak to zvládnete i Vy levou zadní, protože na tonto portále je úplně každý, tedy i nováček, lepší odborník, jak měřič kocina.
S pozdravem Laďa

Datum: 09.10.2012 23:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vas problem je ten,ze vubec nevite co ta stavebnice obnasi.
pokud postavite barak,neni uz problem pripojit dva obehova cerpadla (primar a sekundar).
evidentne nevite co ta stavebnice obnasi - je to jen slovickareni.TC je samozrejme kompletni - naprosto blbuvzdorne i pro laika.
jen Jaskva to jeste bohuzel nepochopil - nevi totiz o co jde.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 24.10.2012 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podle posledního zasedání Mezinárodní organizace pro mchladicí techniku nebude již tak jednoduché zacházení s chladivy
Nařízení o F-plynech
V současné době je již znám finální návrh nařízení, který bude předložen do Evropského parlamentu v průběhu prosince 2012.
by mělo být evidováno a hlášeno použití chladiva u konečného uživatele( výroba, servis chlazení a klimatizace, servis autoklimatizací, servis mobilního chlazení)
- zákaz dovozu a instalace přednaplněných zařízení (klimatizací a chillerů)
- zákaz prodeje chladiv necertifikovaným osobám a firmám.
- změna certifikací mechaniků a firem. Navrhována je opakovaná certifikace v intervalu 3-5 let.

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 25.10.2012 18:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
To bude mít Jícha radost :-)

Datum: 09.10.2012 23:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
eltex-km.cz/cs/ceny
lepsi pomer vykon/cena na trhu zatim neni.

nevim z jake oblasti jste,ale doporucuji vam dat slinky ci hada do 2m hloubky.mam je v hloubce 4m - byla moznost a zatim spokojenost.slinky jsem pokladal zaroven s vystavbou domu,ackoli jsem nevedel jestli TC poridim ci - naskytly se dotace a diky Japoncum jsem si TC nakonec poridil.

1,5m je malo.

Autor: Luděk Malý
Datum: 19.03.2013 23:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112798
reakce na ...
Dobrý den Vážený pane Kocino,
chci Vás požádat o praktické zhodnocení provozu vašeho tepelného čerpadla země-voda v provozu bez akumulační nádrže. Máte, nebo měl jste někdy spuštěné tepelné čerpadlo v tomto režimu. Dokážete zhodnotit parametry návrhu systému z vašich praktických zkušeností (tep. ztráta objektu, výkon plošného kolektoru, výkon tepelného čerpadla, tepelný výkon otopné soustavy, akumulační vrstvy v objektu) ve vztahu k frekvence spínání kompresoru a odpovídajícímu nárůstu teploty v tomto intervalu? Vážně zvažuji nákup TČ, odpovězte prosím.

Mnohokrát díky, Luděk Malý.

Datum: 20.03.2013 08:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte, nebo měl jste někdy spuštěné tepelné čerpadlo v tomto režimu. - v mem pripade nelze.da se k tomu ale hodne priblizit.
mohu nastavit hysterezi jakou potrebuji - treba jen 1st (v soucasnosti vyuzivam 4st) a AN nadrz slouzi pouze jako vyrovanavaci.drive jsem natapel AN na vyssi teplotu a termostaticky ventil drzel teplotu v podlaze - tuto topnou sezonu jsem toto jiz nepouzival.neni to ekonomicky vyhodne - zhorsuje se tim COP.

tep. ztráta objektu - 1,8kW

výkon plošného kolektoru - zatim dostatecny.na strane primaru jsem se nedostal pod 0st.ze zeme porad cerpam teplotu 2st.dnes bych udelal 3x150m (slinky).myslim,ze i pri teto delce by se nezvysili nijak markantne diferencni tlakove ztraty,aby byl duvod k porizeni obehoveho cerpadla s vyssim vykonem.s hloubkou 4m ulozeni kolektoru jsem spokojen i kdyz mi spousta lidi rikala,ze je to nesmysl a kolektor se nestaci z regenerovat :-)

výkon tepelného čerpadla - vykon je zbytecne vysoky - bral jsem to ale za dotace a jina moznost nebyla.optimum bych videl nekde na 4kW s dostatecnou rezervou.bezelo by delsi dobu a dele by i nahrivalo bojler.takhle mam bojler nahraty za necelou hodinu (30-50minut).udivilo me,jak se dokaze teplotne rychle puda zregenerovat.zacatkem brezna jsem mel TC odstavene na 3 dny.provoz zajistovaly pouze solary - minuly tyden rovnez.

tepelný výkon otopné soustavy - maximalni spokojenost-maximalni teplotu jakou jsem poustel do podlahy byla 33st - teplotu vratky si mohu nastavovat podle hystereze.setrvacnost podlahy cca 24 - 36 hodin - nez se zacne menit teplota v dome.
hystereze potom udava i ciklovani TC.hledal jsem optimum na 4-5 za 24 hodin (automaticky se mi pak i dohriva voda v bojleru - obvykle 2x za 24 hodin - bojler ma prioritu).bez AN by pocet cyklu byl nekde okolo 8 (pocet startu).delka cyklu je 1-3hodiny v zavislosti na nabijeni bojleru.

akumulační vrstvy v objektu - podlaha cca 7 cm,vnitrni nosne zdivo beton 2x11m pri sile 30cm (dnes bych sel do 20cm).obvodove zdivo YTONG 20cm P4-500 a pricky 10cm YTONG.

frekvenci spinani jsem popsal.

klektory nemaji zadny vliv na vegetaci - umisteni kolektoru je JV od domu.plocha cca 12x15m.ulozeni v jilu - mozna i spodni voda.vedle kolektoru je biotop.
kolektor muzete ale zkrapet a vyhrivat drenaznimi trubkami ulozenymi nad kolektorem a svodem ze strechy.po lete se kolektor poradne prohreje.mam to takto provedeny a vyzkouseny.momentalne mam jiz svod sveden do biotopu.
teplota pudy ve 4m pred zahajenim topne sezony 15-17st

Autor: Lumír Novák
Datum: 20.03.2013 08:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109128
reakce na ...
U mne ve studni je ve čtyřech metrech 8 stupňů,mít tak 17 to by byla balada

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 20.03.2013 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Kocina má barák na výsypce. Bůh ví, co tam tehdy vyváželi a co se pod zemí děje. Tohle přece není normální teplota.

Datum: 20.03.2013 08:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi si pořídím sluneční kolektory a budu celé léto ukládat teplo do vrtů a studny,jak již tady zaznělo od různých snílků

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.03.2013 09:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Normální teplota v naší české kotlině je v hloubce 3-4 m mezi 10 až 12°C. Dříve se tam zakopávaly studené konce termočlánků. Jinak se to měří tak, že se do země zasune trubka malého průměru, naplní vodou a zasunou se s určitým "krokem" termistory a monitoruje se půdní teplotní profil.

Autor: Petr Čížek
Datum: 20.03.2013 09:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100074
reakce na ...
Pane Homolo, zcela výjimečně Vás musím opravit. V Praze a na jižní Moravě máte asi pravdu. Obecně ale platí, že má hornina teplotu plus mínus jeden stupeň od dlouhodobé průměrné roční teploty vzduchu. Ta je v Praze asi 9,5 stupně, zatímco v Podkrkonoší kolem 5,5 stupně (ale v Trutnově asi 7,5 stupně). Prosakující voda jí udržuje na téhle teplotě až k bázi odvodnění, kterou je buď nějaký významnější potok, anebo řeka. Pod její úrovní začíná podzemní voda stagnovat a teplota začíná stoupat podle geotermického stupně. V závislosti na zemském tepelném toku a charakteru horniny to u nás bývá 25 až 35 m na zvýšení o 1 stupeň celsia. V běžných podmínkách by plošné kolektory uložené hlouběji než ve dvou metrech asi brzy přestaly fungovat, protože by se k nim nedostalo žádné sluneční záření, které je živí.

Datum: 20.03.2013 09:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete mi říct,co si představujete pod pojmem "přestaly fungovat"?

Autor: metball iGIN
Datum: 20.03.2013 11:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Asi totéž,
jako když s DieselAutem budete v zimě jezdit co hodinu 2 km ;-)

A nepoužijete nabíječku na Akec ...
O tom,
že za dvě až tři zimy uhnije originál výfuk,
ve velkých mrazech klidně i praskne ...
o tom se ani nezmiňuji.
Inu, aplikace Teorie (zde i modelování) v každodenní Praxi ;-)
SFO

PS :
4 PT Raeders Vulgaris!
Tesat do kamene,
co zde PT PČ uvedl.

Jen cynicky dodám:
75 mW na metr čtvereční moc primární výměník TČ NENAKRMÍ, žeáno.

Jo,
pokud vám pod barákem ve 4 metrech hučí Punkva, to je "vo něčem jiným".
Jen pak stojí za to přiznat, že jste zbudoval TČ W/W.

PPS
4 PT LN:
Postudujte, jak vznikla idea akumulačních zemních TČ (USA, ropná krize, klimatizace).
Je to celkem poučná storka, i pro kontext jiných typů TČ a klimošek.
Snílek se Vám ihned ukáže v jiném světle.
Prostě jen člověk, který ví něco málo víc než Vy.
Zde konkrétně o akumulaci a zákonu zachování ;-)

iGoNY

Datum: 21.03.2013 13:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo,
pokud vám pod barákem ve 4 metrech hučí Punkva, to je "vo něčem jiným".
Jen pak stojí za to přiznat, že jste zbudoval TČ W/W. - nevidim do zeme.pokud by jste mel pravdu nemel bych problem s vodou v jezirku - porad se ztraci - kazdym rokem ale mene a mene.zrejme tesnici jil dela svoje.

mohu dodat foto jak vypadalo jezirko po prvnim roce zivota v lete :-) - bylo na suchu.

ulozeni slinek je v jilu - tedy v prevazne vetsine.v te hlubce asi byla klika,ze nebyla spraš.
treba se nekdo ozve se zkusenostmi z obycejne hliny (urodna hlina maximalne 40-50cm - v hloubce 1-1,5m nebude nikde v CR) a obvykle pudy v lokalite CR.je to hodne zavisle na lokalite - proto se udava zisk na m2 od 10 do 60W z m2.docela siroky rozptyl.
muj odhad je,ze se v soucasnosti pohybuji nekde nad 40W/m2.
prispivalo k tomu rovnez svedeni strechy nad slinky - teplota deste v lete ma obvykle 20-25st.to pudu znacne na zimu promokri a prohreje.

Datum: 21.03.2013 13:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
prispivalo k tomu rovnez svedeni strechy nad slinky - teplota deste v lete ma obvykle 20-25st.to pudu znacne na zimu promokri a prohreje. - i na toto debil kocina pri vystavbe myslel :-)
samozrejme projektovou dokumentaci na toto mam - abych v budoucnu nemusel vodarnam platit za drahou vodu,kterou odvedu v nivec do kanalizace.proto se mě placeni vody ze strechy (spad vody podle lokality) nikdy nebude tykat.

byl to docela boj se stavebnim uradem - vsechny domy v lokalite musi mit srazkovou vodu svedenou do kanalizace.

Datum: 21.03.2013 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
rovnez by me to zajimalo - co jsem vyzistil - tak puda ma velkou teplotni obnovovaci schopnost i v zime.
tedy pokud nejsou kolektory ulozene m pod povrchem - jak doporucuji vsichni v reklamnich brozurach ( idealni ulozeni 1-1,2m).

idelani bych povazoval 2 - 2,5m.tedy pokud by TC nebylo vyuzivano celorocne s TZ domu nad 7kW (delka topne sezony).

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.03.2013 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://www.solarenvi.cz/tepelna-cerpadla/typy-tepelnych-cerpadel/zeme-voda-zemni-kolektory/
Je rozdíl mezi aplikací plošných kolektorů (větší záběr půdy) a provedení "slinky" (malý záběr půdy ale větší vychlazení). A protože je jiná tepelná bilance, tak je i jiná hloubka uložení. Se změnou nadmořské výšky klesá průměrná hodnota o 0,6°C na 100 m výšky. Toto ale nemusí platit, pokud nastanou holomrazy na rovině bez sněhu a naopak vyšší polohy jsou zasněžené. Kolektory v malé hloubce mají v určitém krátkém období větší pokles teploty ale během teplých dní a vlivem slunce zvláště v oblastech s vysokým počtem slunečných hodin dochází k rychlé regeneraci a akumulaci a tím i k lepší celoroční bilanci tepelných čerpadel.

Datum: 21.03.2013 14:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak, je dost velký rozdíl v uložení plošeného kolektoru a spirálového kolektoru, je zajímavé, že firmy s dlouhodobější tradicí slinky prakticky téměř nepoužívají.

zobrazuji 1 - 30 z 51   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama