Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Automatická regulace boileru

Autor: Jiří Oplocký
Datum: 13.11.2012 08:36
uživatel: 111240

Rok jsem vymýšlel a testoval automatický PWM regulátor který drží maximální výkon , pro kombinovaný ohřev vody v boileru z Dražic OKFE AC/DC 160 - 2kW , Již mám plně funkční regulátor s 99% účinností nezávislý na zatížení , počet panelů 235W 2 - 10 do 400V DC. Není problém měnit napětí , jen je potřeba dbát bezpečnosti. Osvědčilo se počítat nejlepší účinnost 4 ohm na panel 235W , pro 8p. 32ohm a minimální napětí na článku 22V. Pro ověření zařízení připojte doutnavku 230V na těleso , ta již při 1W bude svítit.

30.9 2015
Doplňuji: O bezpečnost a spínání se stará originální zapojení boileru OKFE AC/DC 160 - 2kW

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 235   starší >>
Datum: 30.09.2015 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120684
reakce na ...
Dobrý den,
řešení pana Oplockého se mi velice líbí. Bohužel nejsem elektrikář a nejsem schopen si zařízení postavit. Najde se někdo, kdo by mi nabídl toto řešení na klíč?
Je to tohle? http://i2.eva.cz/eva/files/6/1/9/ed534bcbd9652aa002e7e81616b84dcd.pdf

Datum: 30.09.2015 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aktualizoval jsem úvodní text, výrobce kterému jsem předal podklady to vyrábí ve vlastní režii, cc ostrovni-elektrarny.cz
Případně mne kontaktujte přímo

Autor: petr stejskal
Datum: 26.11.2014 16:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118058
reakce na ...
Dobrý den, Vaši diskusi jsem našel při hledání stejného problému - mohl by jste mi poslat prosím schema jak na AC verzi tak na původní DC verzi? e-mail: Předem děkuji

Autor: Josef Roďan
Datum: 17.09.2014 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117338
reakce na ...
Dovoluji si vás požádat o schéma vašeho regulátoru pokud je to možné e-mail .Děkuji.

Zdroj: https://forum.tzb-info.cz/123674-automaticka-regulace-boileru/vsechny-prispevky#text2

Autor: inžinier palynko
Datum: 27.11.2013 19:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112830
reakce na ...
Fotogalerie:
Nejak je tu ticho tak jeden obrazok......

Autor: Karel Mekta
Datum: 18.02.2013 15:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100707
reakce na ...
Toto jsem vyřešil jednoduše spínacíma hodinkama aby se nahříval jen přes den.

Autor: Karel Cichra
Datum: 18.03.2013 14:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112247
reakce na ...
Dobrý den,
řešení spínačkama naní dostatečné. V případě, kdy není dostatečný výkon FVE, tak dochází k nákupu el. en. ze sítě.
lápe je řešit zařízením, které pomocí PWM propustí do bojleru jen tilik, kolik je přebytek FVE. PWM drží celkovou soustavu mírně v přebytku. Použitelné to je bez ohledu na to, zda je levný nebo drahý tarif. Použil jsem wattrouter. od solarcontrols.cz. Funguje super. Dá se i najít více podobných zařízení.

Autor: Pavel Pabista
Datum: 16.02.2013 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109548
reakce na ...
Sleduju jak se vám tu neustále mění schema - napřed tam byl jeden MOSFET, pak se místo něj objevil IGBT, a teď se tam vrátil zase zpátky ten původní MOSFET, ovšem pro jistotu hned dva paralelně...? Válčíte se ztrátami nebo co je důvodem pokusů se spínacím prvkem? Všiml jsem si totiž na fotkách celkem brutálních chladičů, těžko odpovídajících na vámi počítanou (očekávanou) ztrátu kterou tam při cca 50Hz můžete mít, tedy lépe řečeno mohl byste mít - jenže, budič MOSFETU (dnes už dvou MOSFETU) by musel vypadat naprosto jinak. Hřeje se to nebo ne? Já soudím že ano a to stylem, že stále řešíte ztráty vodivé (na Rdson) a přidáváte prvky, jenže ty jsou naprosto nepatrné (a pak jsou i nesmysl ty dva MOSFETY paralelně), zato ztráty spínací vám teď už určitě dominují - i při 45Hz nebo kde vám to běží. Proboha proč tedy nezměníte řízení tranzistoru, jen tam sázíte další. Malá nápověda - odpor 1kOhm tam je proboha k čemu???!!! Máte tu čest s celkem velkým prvkem, tohle není tranzistor na 100mA a jeho parametry tomu odpovídají. Millerova kapacita ... - vždyť do jeho gate potřebujete ve špičce procpat nejméně 1A Ne-li radši 3A) má-li to mít nějaký tvar, jinak to spínání bude trvat celou věčnost a jestliže na tom visí těleso 24ohm které si tranzistor pěkně pomaličku protáhne přes celých 200V, samosebou se hřeje. A rozepnutí též. Dále jsem si všiml přidané tlumivky v sérii s tělesem, ta je tam k čemu? Její smzsl mi totiž unikl. Nestačí parazitní indukčnost tělesa samotného že přidáváte?

Promiňte že to kritizuju, ale už jsem se ozvat fakt musel. Vydal jste se totiž úplně nešťastnou cestou a snížení ztrát na prvku byste měl zrealizovat naprosto jinak než že je budete paralelizovat. Tenhle tranzistor to zvládne i jeden, druhým jen dále přizatěžujete již nyní nešťastný budič :-)

Datum: 16.02.2013 12:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
IGBT měl velkou ztrátu 13W při 8A proto ten chladič , pokud není aktivní chlazení musí být větší chladič , MOSFET je vhodnější a dva jen pro případ zkratu , když někdo měří napětí ampérmetrem aby odešla pojistka pokud není rychlá a ne tranzistor , zapojení zůstává stále stejné , jen doplňuji požadavky uživatelů , vše je měřeno osciloskopem , pokud jste někdy pracoval s MOSFET tak k úplnému otevření gate potřebujete min 10V a několik mikroampér , to vše obvod dodržuje. Zaručuji vám že pokud není MOSFET plně otevřený tak se prorazí , a obvod nebude fungovat , tlumivka jen pro omezení zkratového proudu.

PS: uvědomte si že obvod pracuje s 2000W , podobné zařízení např měniče potřebují 10x větší chladič , není problém to udělat tak složité , že to již amatér nezvládne , já ale šel opačným směrem , jeden tranzistor MOSFET samozřejmě stačí , a teplota na něm nepřesáhne 40° , jenže je potřeba i ochránit obvod proti zkratu na výstupu, t

Datum: 16.02.2013 13:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mno - já už radši snad mlčím... Až budete ve svých dalších zařízeních spínat stejné či radši ještě větší MOSFETY (tento je s Ciss 7.5nF jeden - a to jsou zde dva paralelně) krmené z operáku s meyním výstupním proudem 20mA nebo kolik ještě přes kilový odpor přes půl desky a budete spokojen s konstatováním, že máte dimenzováno náležitě neb do hradla přeci žádný proud neteče, zkuste si prostudovat malinko teorie. Například zde: http://www.ti.com/lit/ml/slup169/slup169.pdf

Třeba vás tam něco trkne a třeba vám z toho vyjde nějaká vhodná úprava v zapojení. Já se snažil cosi napovědět, ale evidentně se to minulo účinkem. Tlumivku cestou už komentovat nebudu - asi vám fakt něco řeší... :-)

Datum: 16.02.2013 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S 1K to funguje bezproblému do 16kHz , - to nikomu nebrání tam dát klidně 5 Ohm , v zapojení to nebude mít vliv , odběr obvodu je stále stejný , max 1.5ma - odzkoušeno.

http://stepa.wz.cz/index.php?page=PWM
http://www.mtbbus.cz/basic/pwm-reg1.htm
http://www.stavebnice.postreh.com/select.php?link=PT016

Autor: Petr sykora
Datum: 16.02.2013 17:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110426
reakce na ...
Tady to bude kvůli tomu, aby T1 nezkratoval výstup z LMka, to je rozdíl.

Datum: 16.02.2013 17:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Však v tom prvním odkazu to máte napsaný, že s 1k ten mosfet pracuje zbytečně ve spojitým režimu.

Datum: 17.02.2013 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No však jo samozřejmě že je to spínaný blbě - se podívejte kde se p. Oplocký inspiroval, všecko chápu jako k sobě nesouměřitelný věci a nepodobný řešení. Jsou přiloženy 3 schémata, kde to jedno je regulace motorku od modelu vláčku navíc darlingtonem z PNP bipolárů (jo tam je ta kilovka zcela správně a je určitě i spočítaná) a zbylý dvě jsou nějaký řešení pro IRF510, kde na hranatosti tvaru výstupu prd sejde, navíc taky jen 12-24V. Takže ano, jsou aplikace kde spínání do gatu přes kilo vyhovuje a netřeba víc řešit. Ale proč je to v příkladech k tomuhle? Asi holt prvek jako prvek. Já už jsem se zařek že to víc komentovat nebudu. Prohlíd jsem si i videa, asi to chodí jak má.

Datum: 16.02.2013 17:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tím odporem 1k je to pravda, stačí tam pár desítek ohmu, kdysi jsem tohle řešil u střídače, tam to bylo sice na 30khz, a odpory do gate 15 ohm a jenom samotná výměna tranzistoru za silnější znamenala výrazný přehřivání, při změně na 6r8 bylo po problému. Samozřejmě to musí utáhnout budíč.

Autor: Marek Svoboda
Datum: 09.01.2013 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104269
reakce na ...
Pověsím to na zakladatele, můj dotaz s tím trochu souvisí.
Předpoklad:
8×240Wp panel, 1,5kW topná spirála, 125ltr bojler.
Panely budou řazeny sériově, napětí na nich bude cca. 240VDC.

Existuje možnost, sérioparalelního přepínače pro FV? Pokud bude bojler nahřátý, rád bych využil elektriku z panelů jinde. Ale pro solární reglátor potřebuji spíš paralelní řazení panelů.

Řešil jste to někdo?

Díky.

Datum: 10.01.2013 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Regulátor který jsem navrhl dává pulzy , při správném nastavení by mohl budit transformátor požadovaného výkonu např 230/24 500w, efektivnost by nebyla nejvyšší , ale jde přece jenom už o přebytek , v tom případě bych doporučil posílit závěrné diody , sérioparaelní přepínání by zhotovit šlo ALE prakticky dost neproveditelné , každý panel by se musel připojit zvlášť k přepínači , což by značně snížilo spolehlivost , nehledě o zpracování výkonu .. 60A 28V ? co dál .
Je daleko rozumnější investovat do druhého boileru který se zapojí před ten hlavní , má to hodně výhod jak v zimě tak v létě.
ps . Osobě mám 9 panelů na ohřev a 1 na regulátor s acumulátorem 80A

Datum: 10.01.2013 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci, už jsem pochopil že měniť zapojení panelů je prasečina.
Docela by se mi šikla zkušenost, zda ze 2kWp instalovaných panelů použitých na ohřev TUV vůbec nějaké přebytky běhěm roku jsou.
Pokud ne, přemýšlím nad hovadinama.
Pokud ano, musím nalézt řešení.

Datum: 10.01.2013 14:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ohledně přebytků - záleží tu na využití bojleru, jeho velikosti a kvalitě výkonového přizpůsobení ke zdroji (k panelům). Využití: nejen jak je velký, ale i kolikrát denně a v jaké časy ho budete vypouštět a v jakém stavu budete s ohřevem ráno začínat. Čekám že máte řešen i záložní zdroj - ale pokud to bude noční proud, začínáte ráno nahřátým. To pak přebytky máte, už v poledne je uvařen tudíž odstaven :-))) Ohledně přizpůsobení - nezdá se mi, že máte správně zvoleny parametry panelů na příkon topného tělesa. To znamená že budete vyrábět neefektivně (případně těleso zničíte - taky možné). Zajímejte se hlavně o jeho odpor a z toho si z grafů panelů přepočtěte proud, který by vám panely měly nominálně dávat a který reálně budou dávat. Až tyto proudy budou k sobě blízko, pak teprve budete jejich výkon mít správně sladěn s velikostí tělesa a můžete čekat že dokáží vyrobit něco blízko k jejich inzerovaným výkonům. Jindy to platit nebude. Jenže pak zbývá ještě přizpůsobit pacovní bod panelů k zátěži v podmínkách měnícího se osvětlení i teploty - toto ponecháno bez řešení (jak mají třeba dražice pro OKFE ve svých propagacích) znamená šílené ztráty v nevyrobené energii nepřizpůsobením (zejména ve chvílích nižšího osvětlení). Pan Oplocký to tu nějak řešil, možností jak se toho dobrat je mnohem víc. Nic komerčního rovnou použitelného a akceptovatelné ceny se pořádně zatím nevyrábí a dražice to neřeší vůbec - neštěstí...

Množství energie potřebné pro ohřátí bojleru (ve wattsekundách - joulech): 4180 x objem vody uvnitř x změna teploty před/po. Z toho pak vydělením 3600 000 dostanete kilowatthodiny (3600s a 1000W). Pro vás cca 4.3kWh pro 30C na 125l. Pak už jen solární kalkulačku a počítat možný solární zisk za den. A máte jasno jsou-li vůbec možné přebytky :-)) Ale jak jsem řekl, počítat musíte z reálného proudu který do toho bojleru vůbec natlačíte s danou konfigurací, nikoli z prostého posčítaného výkonu panelů to by bylo moc optimistické. Když pošlete parametry panelů zkusím vám na vašich číslech popsat co tím myslím :-))

pane Oplocký: vaše kouzelné zařízení by žádný transformátor napájet nemohlo (alespoň ne provozovatelně). Nesymetrické spínání jedním prvkem způsobí obdélníkový tvar výstupního napětí s nenulovou ss složkou - divím se že to nevíte. Pro trafo smrt. IGBT to asi i uspíná takže snad nepůjde taky, ale průběh napětí na vinutí což je zde přesycovaná indukčnost bych tedy chtěl vidět :-)) A kmitočet máte taky totálně jinde. Radši to tazateli ani nenabízejte, akorát by byl zklamán že to během první vteřiny celé vyhořelo.

Datum: 10.01.2013 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci.
Prvotní záměr byl (je) dát na střechu 8× toto: http://www.solarnistavebnice.cz/zbozi.jsp?f=d&n=CNPV-245P&gid=109&caid=7&scid=-1
Pospojovat do série.
Ještě nejsem rozhodnut, ale asi k tomu nacpu ten SW_Controll_Box, který by se dle mého názoru měl právě postarat o impedanční přizpůsobení.
Když budu uvažovat 1,5kW topné těleso, tak by mělo brát při 230VAC cca. 6,5A, tedy jeho odpor bude 35ohm.
Když budu uvažovat 2,2kW těleso, tak by mělo brát při 230VAC cca. 9,5A, tedy jeho odpor bude 25 ohm.
Nedokážu ale odhadnout, jak se to bude chovat s DC z panelů.

Datum: 10.01.2013 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejsou ty panely trochu drahé? Co třeba: http://i4wifi.cz/solarni-panel-gwl-sunny-poly-230-wp-60-cells-mppt-30v-_d3283.html

Jinak ohledně těch těles. To mluvíte o dražicích nebo o nějakém náhodném bojleru kde si těleso vyměníte za jedno z těch dvou a držíte jej už v ruce? Dražice totiž nikdy neřekli že jejich 1.5 a 2kW tělesa jsou koncipována právě na 230V nominálních. V dokumentaci neříkají. Takže těžko soudit jaký mají vůbec odpor. Jinak panely co jste popsal mají naprázdno 37.5V, osmice v sérii tedy vyleze bez odběru na 300V. Při +25C. Při -20C to poleze vysoko nad. Riskujete průraz něčeho co si k tomu pověsíte ve chvíli kdy bude bojler odstaven svým termostatem, bacha! Já bych na to osmici nedával. Navíc to máte nepřizpůsobené nebo přetížené. Její pracovní bod je napěťově v 8x 31V (viz deklarace na stránkách - datasheet nevidím), tedy na 248V, to je až dost vysoko, těleso to nebude mít rádo. Já vím, musí k tomu svítit jak čert, ale to bude :-))) V tomto napětí by vám tak v poledne daly alespoň 7.9A (opět deklarace na webu), optimální zátěž tak vychází na 31ohm (vnitřní odpor zdroje = odpor zátěže). Výkon by vyšel pak nad 1960W a skoro tohle se budou zkoušet procpat i do 35ohm (tedy 1.5kW) tělesa bojleru toho menšího z možností - připusťme že odhadovaný odpor tělesa je tento byť to zatím nevíme jen si to myslíme. Ale ať. Pak jej ovšem přetížíte !!! Takže vidíte že 8x 7.9A panel není správný pro 1.5kW patronu. Musíte mít tu druhou. Jenže: pro 2kW zas máte špatně přizpůsobení, odpor zdroje a zátěže jsou navzájem výrazně jinde a vyrábíte málo. Dopadne to zhruba takto: proud rozhodně nepřeleze o moc ten co výrobce slibuje, budeme tedy brát ať nežeru že do 2kW patrony v plném světle protlačíte 7.95A. Pro 25ohm jste říkal? Napětí bude? Jste na 198V z panelů, napětí padlo pod optimum protože odpor zátěže je malý. Vyrábíte tak méně než můžete, jen 1580W. Méně než do menšího tělesa, vidíte? Zbytek jste ztratil nepřizpůsobením (nevyrobil se do takové zátěže). Zde je pak ta osmice celkem i neadekvátní byť je možná. Těleso vám to nezničí (proudově nepřetíží), ale využitá je nepříliš optimálně, budete zklamán. Při návrhu panelů na bojler si hlídejte hlavně proud, to je pro FV panel ta víc "nominální" veličina. Napětí je vždy podružnější takže napětí si dopočítejte počtem panelů v sérii ať pasuje. je to to "měkčí", proud je ta veličina která panel více charakterizuje tou začínejte. Takže si spočtěte chtěný proud patronou (k tomu je nutný její odpor což je zatím neznámá hodnota neb skutečně nevíme zdali dražice hodlají DC těleso provozovat na 230V nebo to navinuli jinak) a podle proudu při požadovaném výkonu hledejte panely. Nezapomínejte aby vám to naprázdno nelezlo moc nad nominální napětí spotřebiče riskujete průraz. Je možné že budete mít i dvojici řad panelů paralelně, i to je řešení. 4.5A panely by na to vyloženě slušely - dělají se. Anebo taky můžete těleso provozovat při nižším napětí (tedy pak v kvadrátu nižším výkonu), ale zas utratit méně za panely. Např pro 2kW by lépe vyhovovala šestice. Pro ty vaše tedy 6x31V je 186V, 25ohm si zde bere příjemných 7.44A a jsme podstatně blíže optimálním hodnotám a bodu maxima. Výkon je ovšem celkově o to nižší, je jich pouze 6. Ale zatížili se lépe. Bohužel poměry na soustavě se ustaví jinak než zde píšeme, výpočty je třeba dělat iteračně nebo newjlépe odečíst z grafu, ale pro přiblížení to zhruba stačí. Tj. měli bychom (s chybou) výkon 186x7.44 = 1.383W, ale z pouhé šestice. To ten předchozí případ s osmicí dal jen o 196W víc, ale zainvestoval jste další dvě 240W tj. dalších 480W v cenách panelů a místu na střeše - nepoměr co... Výkonové přizpůsobení je zde už sakra cítit, hlídejte si jej :-))) Další kapitola je řízení zátěže podle osvětlení a teploty - ovšem to zcela přesahuje možnosti příspěvku :-))

Je to jen můj soukromý názor, je na vás jestli tyto informace využijete...

Datum: 23.03.2013 16:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pozdravujem, ohladom pocitania vykonov psiraly a jej prisposobenia suhlasim, no par veci v prispevku su trocha zbytocne prehnane az nepravdive...
Najprv k tomu straseniu ohladom prierazu spiraly alebo niecoho... kable, spiraly a pod su dimenzovane na omnoho vyssie napetia ako je ich prevadzkove... prevadzkove napetie je podla normy 230V +-10 percent, co mi vychadza, ze bezne napetie doma v zasuvke moze byt 253V podla normy, je to maximalna efektivnna hodnota, maximalna hodnota tohoto napetia je cca 356V, a nic doma mi sa nepreraza, cize v kazdej zasuvke nieje o nic viac ako mozem doatat z 8 fotovolt. panelov... , taktiez na spirale nikdy z 8Ks FV panelov nedosiehnem napetie nad cca 8x30V lebo v momente pripojenia ide napetie dole.... kable su dimenzovane na prieraz na min 4kV, cize 350V je pre nich howbes a nie napetie... http://www.ema-elektro.sk/kable-a-vodice/pevne-kable/kabel-cyky-2dx1-5-cyky-o , kazdy doma vkuse pracuje s napetiami podobnymi tymto a nic sa nepreraza, v pulznych zdrjoch ako je PC zdroj, notebookovy zdroj, nabijacka k telefonu mame usmernene sietove napetie, co je cca 320-350V a ? a este k tej spirale, vyborne ste vypocitali ze idealne je spiralu nadimenzovat ako je vnutorny odpor zdroja, co je cca Um/Im panela x pocet panelov, cize ako pisete vecsinou je to cca 30/8 * 8 panelov a to je 30 ohm +- podla panelov.... cize si treba kupit taku spiralu odpor cca 30-33 ohm najlepsie su bezne.... a nic ju neprerazi ako som pisal vyssie, prierazna pevnost spiraly bude vysoko nad 4000V a vo vode ta spirala bez problemov vyziari vykon vypocitame prud na druhu krat odpor 8*8*30 cca 2000W, voda to uchladi, nic sa nepretazi, nic nezhori...., kuknite aku malu spiralku mate v rychlovarnej konvici s vykonom 2200W a nezhori lebo je chladena vodou.... ale aby som nebol taky kriticky, Vas prispevok je vpohode len trocha strasidelny a nepresny.... Ja zacinam stavat FV ohrev s 8x230Wp panelmi.... pokracovanie mozno nabuduce...

Datum: 23.03.2013 17:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Průměr vzchází 4 ohmy na 1 p. 230W. Pro DC se používá keramická vložka , těleso instalované přímo do vody boileru při poškození může vytvářet vodík, musí se instalovat hlídač izolace.

Datum: 23.03.2013 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teoreticky moze ale prekticky si to neviem ani predstavit, potrebujeme velke plochy elektrod a male vzialenosti.... , podla mna to s beznym pouzivanim boilera a s beznou spiralou ani nieje mozne... moja je cca takato http://i.cokoliv.info:8000/3/0/5/3/2/2/1/101226.jpg

Datum: 23.03.2013 18:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu jen konstatovat , že uživatelé kteří použily tyto a podobné typy ,na DC tak jim shořely, samozřejmě to mohla být náhoda , ale mně se to také stalo, když jsem začínal , tehdy jsem měl instalovaný výkon 1300W a těleso 1500W nevydrželo.

Datum: 23.03.2013 18:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
DC spirala neexistuje, spirale je to jedno, ci AC alebo DC... cim si vysvetlujete ze to nevydrzalo, zaujimalo by ma to.... podla mna musela byt spirala vadna, nic ine ma nenapada......

Datum: 23.03.2013 19:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Může to být typem , kvalitou , výrobcem ,jenže je to DC a zde platí jiná pravidla, pokud výrobce neudá že lze použít i na DC tak to nevyreklamujete. Inspirujte se vždy ověřenou praxí , náš výrobce DC boileru vždy používá keramické vložky. Je potřeba zkontaktovat někoho kdo to již řešil, ušetříte si hodně námahy a Eur, já osobně použil originál AC/DC boiler Dražice , můj starý měl 15 roků ,a po shoření druhé spirály bylo rozhodnuto. to bylo před 2. lety

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 23.03.2013 19:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Tento problém mě eminentně zajímal, neboť DZD Dražice vyrábí bojler, který má jednu spirálu na síťové napětí 230 V a druhou topnou spirálu na stejnosměrné napětí přímo z FV panelů. Když propátráte technické listy, tak nakonec zjistíte, že je pouze jedno suché těleso ( je to soustava odporových spirál v šamotových válcích a celý tento systém je v suché šachtě ). Současně je u toho od DZD napsáno, že je to vhodné pro AC i DC napájení. Čili 8 FV panelů po 30 V dá 240 V a to je přeně to, co to snese, na co je to určeno. Pokud se ale zapojí nějaké jiné panely, které dají v sérii vyšší napětí, tak to nutně odejde do věčných lovišť. Pátral jsem po tom, jelikož vynálezce těchto DC,AC bojlerů píše, že musí být spec. těleso. Nicméně, podle mě je to fuk a mám to potvrzeno od DZD Dražice, které mu ten jeho bojler vyrábí. Odkaz :
http://www.ohrevvody.sk/8/index.php?ac=159
Dneska jsem také objevil celkem laciné FV panely a tak mě eminentně zajímá ohřev teplé vody. Nicméně, není mě jasné, proč by mě to měl posvětit E.On, když to nebude mít žádnou souvislost se rozvodem EE. Pořád si říkám, že jsem to nějak špatně pochopil. Nevíte, jak to je ? Díky.
S pozdravem Laďa

Datum: 23.03.2013 20:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, pokud použijete keramické topné těleso z Dražic dle instalovaného výkonu , tak pasuje na AC i DC , ohledně toho EONU - něco jsem také zaslechl , co dodat , kde není žalobce není soudce , je potřeba najít ten zákon , dle mého je to hlavně k prodeji el. energie. Mám hodně dotazů poslední týden , cena panelů velice klesla , a prodávat se to již moc nevyplácí , případně to ani nechtějí vykupovat , a následná administrativa - to je palba. Začíná se vypláce přímí ohřev , jenže bez přizpůsobení v zamračeném období to dává velmi málo, proto ta regulace,

Autor: Milan milhavti
Datum: 23.03.2013 20:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111912
reakce na ...
Reakce na Laďa Jaskva
Datum: 23.03.2013 19:32

Dobrý den, tělesa jsou dvě nezávislá ,každé v samostatné šachtě.
Řekl bych že není tak důležité kolik jakých panelů, ale musí se dodržet hlavně max výkon např 1,5kWp na OKFC 100(má menší spirálu na 180V DC).Něco takového jsem četl snad v návodu od Dražic.
Udělal jsem chybu a zvolil jen 100l ohřívač a např dnes ve 12:30 voda nahřátá na max... (dnes bych pořídil min 125l na 1,5Wp)
Mám před ohřívačem OKFC 100 ještě zapojený starší ořívač Tatramat 80l (nemá suchou spirálu) a v případě nahřátí vody na max přepínám na tento ohřívač a vše funguje zatím bez problémů.
Nahřívat vodu přímo panely mohu jen doporučit.
Prosím kde jste čerpal informaci o vyjádření distributora el.?
Děkuji Milan

zobrazuji 1 - 30 z 235   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.