Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zápach z komína v místnosti ,když se netopí

Autor: stanislav beran
Datum: 20.11.2012 20:27
uživatel: 111341

Zdravím všechny,

mám nový komín, nová kamna s výměníkem (olymberyl),tah krásný, ale vše je v místnosti, která je difůzní(izolace ovčí vlnou) a vzhledem k tomu, že (předpokládám) vzduch z místnosti spíše mírně uniká (teplý u stropu jde zřejmě střechou pomalu ven :-),energeticky minimální ztráta) je v místnosti mírný zápach pokud se netopí, protože jde vzduch komínem a kamny mírně dovnitř, také asi pomáhá odvětrání koupelny, kuchyně a záchoda, které pomáhají vytvářet mírný tah komínem zpět.Hoření v kamnech s výměníkem je celkem dokonalé, ale tah je spíše až moc silný, takže kamna dost škrtím, takže nějaké omezení nebo spíše regulace tahu, která by ale zároveň zabránila pronikání vzduchu v době kdy se netopí by se hodila.Nemám žádnou klapku ani u kamen ani v komínu, nevím jestli by to bylo ideální řešení...

předem děkuji za informace a rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Datum: 07.12.2014 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118202
reakce na ...
Řešil jsem to a posílám nějaké poznatky, mam kamna prity sk10 s výměníkem, zápach dehdu v místnosti.
POmohlo zavřít komínovou klapku, zavřít přívod vzduchu, otevřít mikroklima u okna.

Autor: Michael Bernát
Datum: 13.01.2014 15:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105152
reakce na ...
No, ja jsem na tom se zapachem podobne (je silne citit), a stejne tak i s bezradnosti. Kamna mam Verner 13/10.2 s CPV. Dum je dobre nepruvzdusny, jedine otvory do domu (krome oken a dveri) jsou privod a odvod vzduchu k rekuperaci. VZT pracuje s mirnym pretlakem vzduchu. Presto je v dome citit kourovy zapach, zejmena kdyz je VZT vypnuta a v kamnech se netopi. Kdyz se topi, vetrame, a pak je mirny zapach vysvetlitelny, protoze cas od casu prikladame. Jedine rozumne vysvetleni mam, ze vzduch se pres komin nasava a pres VZT jde ven, ale tomu se mi proste nechce verit. Vzduch uvnitr je teplejsi a vlhci, mel by se tlacit vsemi otvory ven. Presto je citit. Nemate nekdo jakekoli smysluplne vysvetleni?

Autor: Martin Fedor
Datum: 25.02.2014 18:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115899
reakce na ...
...a přívod externího vzduchu ke kamnům máte?

viz návod k Verner 13/10.2:

"Zapojení externího přívodu vzduchu doporučujeme pouze v objektech s řízeným
větráním s rekuperací. Napojení lze provést pomocí pružné hadice o průměru 100mm.
Vzduchový kanál musí být navržen tak, aby jeho tlaková ztráta při průtoku 30 m3/hod
nepřesáhla 3Pa. Průřez kanálu nesmí být menší než 75cm2 a jeho délka by neměla
přesáhnout 5m."

Datum: 25.02.2014 20:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, externi privod mam. Funguje. V tom problem neni. Uz se nerad zacinam smirovat s tim, ze kdyz se topi, tak je to citit. I kdyz pustim VZT na pretlak (vypnu odtahovy ventilator), tak tak kamna jsou trochu citit. A to je skoro vyloucene, aby cokoli slo jinam nez do komina. Pri normalnim provozu je externi privod vzduchu funkcni, protoze je studeny od venkovniho vzduchu. Jeho tlakova ztrata je take OK, je to KG 160, asi 5 metru. Kdyz na noc vypnu VZT, tak je rano v prizemi smrad jako v udirne. Pri bezici VZT to neni o moc lepsi.

Autor: Libor Kejík
Datum: 25.02.2014 22:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111758
reakce na ...
Teď mě ještě napadá. Po nějaké době bydlení v novostavbě na celkem větrném horizontu, můžu říct, že také záleží na síle a směru proudění větru. Pokud bude foukat ze strany kde máte ext. přívod vzduchu, bude vše OK. Pokud z druhé strany, může do hry jako přívod vzduchu vstoupit onen komín.

Autor: metball iGIN
Datum: 25.02.2014 20:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Žeby CPV?

To přisávání při vypnutém strojním větrání má vysvětlení.
Dokonce i to "přicucnutí" při zapnutém a " mírně přetlakovém" větrání.

Ale není to nic pro "Selský Zdravý Rozum",
takže vysvětlovat na (des)infu nemá smysl ...
...
tu se prodává, cení se jednoduché rady ...;-)
Tož asi tak.

Schola Brutus by SFO

PS
PT MB byl s CPV rychlejší (a nebyl Sarkastický ...).

PPS
Patro má přetlak, přízemí podtlak - vytvořte někde jinde hladinu nulové diference k exteriéru - a Bacha na dynamiku.
Zkontrolovat celou spalinovou cestu;
udírna = dehet (ev. i "další lehčí" uhlovodíky a voda),
vhodné zamyslet se nad čistotou spalování/hoření ve fázi roztápění;
topit pro malý výkon PŘERUŠOVANĚ, nebo rychlým spálením malé přikládací dávky. Jedině čisté dřevěné uhlí smí být v topeništi, když spadne váha!

iGoNY

Datum: 25.02.2014 20:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypada to, ze vite. o cem mluvite....

Kamna (prizemi) jsou v zone pretlaku, kdyz otevru popelnik, vzduch jde dovnitr. Kdykoli. Pokud je ve spalovaci komore pretlak oproti mistnosti, cekal bych, ze odejde do komina, ale zjevne ne veskery. Trapi mne to hlavne pres noc, kdy je VZT vypnuta. Rano je v prizemi smrad. Spalovani je OK.

Mohu Vas poprosit o mene sarkasmu a treba i radu/tip?

Autor: metball iGIN
Datum: 26.02.2014 09:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Uffff,
sice Dík za Poklonu, ale Nechcete za to zrovna Málo ( takhle od Zeleného Stolu) ;-)...

Schola Ludus by SFO

PS
Osobně bych osadil šoupák na externí přívod vzduchu.
Zkusit ho přiškrtit
a následně vysledovat tlakové poměry
při různých etapách hoření.
Zapsat si poznatky.

Pak sehnat hodně dobrého kominíka s měřáky průtoku a tlakových diferencí
(ev. soudního znalce) a v kritických režimech proměřit diference k exteriéru.

PPS
Ten tip na obracení proudění vlivem větru také prověřte.
https://forum.tzb-info.cz/123751-zapach-z-komina-v-mistnosti-kdyz-se-netopi?idtext=31#text30

Se zavřeným šoupětem na EPV by to ale nemělo být až tak výrazné.
Pastóška se natlakuje a Finíto ...
... pokud ovšem máte servoklapky na ventilaci, žeáno?
Ale zase, je třeba si uvědomit,
že jde o dynamické děje,
takže klidně vznikne "infrazvukové kmitání",
které bude do interiéru periodicky "vycucávat spalovací komoru",
ze které vedou "parohy" EPV & komín ...

PPPS
Ještě se zkuste zamyslet nad režimy PŘIROZENÉ VENTILACE,
kterou v současnosti používáte. Zapsat poznatky.
Pak konfrontovat, pokud osadíte šoupě do ExtPV.

PPPPS
Nenechte se odradit "rychlou radou" že máte blbě nadimenzovaný a/nebo postavený komín. Může to sice být AŽ 80% Pravda ...
ale Jádro Pudla nejspíš vězí v GeoMetrii těch, jak předpokládám,
ČTYŘ DĚR DO RELATIVNĚ TĚSNÉ PASTÓŠKY.

5PS?
?zkrat regulátorem tahu mezi EPV a komínem? ...
...
leč dál to nemá smysl rozebírat.

A doufám, že nevěříte na "Dýchaní Stěnami".
Byť klidně dodám, že člověk, popálený na 80% ploch těla nepřežije ...
... ale bez plic je to přeci jen trošku jiná Storka pro Smrtě.
To jen, abych dostál své pověsti Kynika ...

Dokud nebudou tvrdá InSitu Data + dobrozdání od slušného profíka,
který na vlastní oči prohlédne situaci, jsou to holé spekulace.

Víc toho od GrýnTáflu NeDám ;-)
ale třebas někoho napadnou další souvislosti (nebo Vy nám je Doplníte sám).
Držím Pěsti!

iGoGY

Datum: 26.02.2014 15:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, dekuji moc, ma to hlavu a patu. Na dychani sten neverim. Kdyz pricucnu pusu ke stene, tak at saju jak saju, za necelou minutu se musim odtrhnout a nadechnout. Jinak to nejde.

Ja jsem asi trochu nestandardni s tou VZT, protoze ji mam delanou "home made" - vymenik od Atrey, ale ventilatory samostatne a merim prutok v OBOU kanalech. Regulator mi pak ridi odtahovy ventilator. Otacky odtahoveho regulatoru se upravuji kazdou sekundu. Takze dynamicke kmitani v celem dome je velmi omezene. I kdyz otevru dvere, a cast pretlaku mi odejde dvermi, tak se zvysi prutok do domu (netlaci tolik proti pretlaku), ale take se zvysi odtah, protoze se zvedl pritok cerstveho vzduchu.

Napad s klapkou na externi privod vzduchu je zajimava myslenka, bohuzel ji nemam kam dat.... Kamna maji termostat merici teplotu spalin, a podle toho reguluji privod externiho (primarniho) vzduchu. S tim jsem jiz experimentoval bez zadneho realneho vysledku.

Budu pokracovat v experimentech, dokud je alespon trochu zima (pri venkovni teplote nad 5 stupnu topit nemohu, upekli bychom se).

DEKUJI

Autor: Martin Veselý
Datum: 20.01.2013 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112024
reakce na ...
Dobrý den
Možná by to vyřešila kamna s centrálním přívodem vzduchu. Asi jste nakupovali u špatných prodejců. Já se snažím zapojovat všechno s CPV abych se vyhnul problémům (staré ,krátké , úzké, široké komíny nebo dům u lesa , u vyšší budovy pod kopcem na kopci ) . Všechno má nějaký vliv. CPV řeší podtlak budovy.

Datum: 20.01.2013 13:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to máte pravdu,ale jak jsem koukal na ceny kamen s CPV tak jsme hodně moc ušetřili :-)

Autor: Martin Veselý
Datum: 20.01.2013 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112024
reakce na ...
to máte jako s autem. Jezdíte ve Fábiji nebo v Oktávce. A v autě jste za den tak 2hodiny ale doma 12hodin. Na tom by se nemělo šetřit příliš.

Autor: Miloslav Číhal
Datum: 28.11.2012 17:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111408
reakce na ...
Dobrý den.
Nevím, zda se obracím správně s prosbou o odpověď na zápach komína v místnosti, asi přes komín a kamna.
Před třemi týdny jsme instalovali kamna sedan 15, přes kouřovod 18 mm a komín 200mm, vysoký 8m. Pokud den netopíme, tak asi za 18 hod. je v místnosti, kde jsou kamna, cítit již nyní celkem silný zápach z komína či kamen po sazích, jako po karbonu. Komín je vyvložkován, firmou revidován, vymeten, čistý. Po příjezdu z víkendu je zápach v domě zřetelný a málem nesnesitelný. Kde, prosím, hledat závadu, jak ji odstranit. Může to být špatnými kamny, reklamovat je.

Pokud můžete, poraďte, pomožte. Nebo na koho se obrátit.

Datum: 28.11.2012 20:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No obracíte se asi ve správném vlákně(diskuzního fóra) ,ale mám stejný problém a řešení zatím ne :-)
Podle mě jde o mírný průstup vzduchu komínem zpět skrze kamna do domu,něco jako toto http://www.obchod-kominex.cz/kominova-hlavice-turbowent-samostatna-150-mm-3002_detail/ by to mělo ošetřit-tedy hlavice,kterou by točil vítr by spůsobila správný tah komína i v momentě ,kdy se netopí,a zápach z kamen i komína by šel ven a né jako doposud dovnitř... trošku problém je,že to je do 150 stupňů ,což je na komín pro kamna na dřevo asi málo....tahle to unese kominovahlavice.cz
Podle mě nejde o špatný komín nebo kamna ,spíš je problém v celkové dipozici domu,že působí celkově tak ,že si "tahá" z komína vzduch....

Autor: Radek Sušienka
Datum: 09.01.2013 13:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111014
reakce na ...
Zdravím,
řeším podobný problém - zápach přes stěnu komína, ale rozdíl mám v tom, že mi to páchne když topím. Historie je taková:
někde v diskuzi pod mím jménem je postup jak jsem řešil kotel a kouřovod včetně fotek. Doporučuji dohledat, zanedlouho přidám nové fotky nevého stavu, ale:
v ložnici mi jde rohem místnosti komín a za starého stavu jsem měl kouřovd (od kotle) skrz cihlovou zeď (historicky to tak prostě bylo). kouřovod špatný tah, špatné hoření... prostě to páchlo a zkrsz zeď se to dostávalo do místnosti (podlahou) a i přes zeď komínem. Takže jsem překopal kouřovod, zlepšil se tah, dokonaleji to hoří a tolik nekouří, takže to výrazně pomohlo a stěnu komínu jsem asi 10x natřel sokratem, aby se zatáhly prasklinky (doporučuji natírat za tepla). Ještě je trochu cítit, ale myslím, že se to spraví až obložím komín obkladem. Je to možná něco trochu jiného než Váš problém, ale třeba Vám to pomůže.
S pozdravem Radek Sušienka

Datum: 09.01.2013 14:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také Vás zdravím,
no je to opravdu něco úplně jiného :-) ,tenhle problém jsme měli také u původního komína,kterým jde dnes plyn-takže je vyvložkován,komín smrděl jak byl špatným topením prodehtován,po asi 10 nátěrech sokratem a ještě něčím podobným je pokoj :-)
Nový komín má nerez vložku,tvárnice s vatou atp,ten nesmrdí ,jen si jím barák podtlakem bere vzduch a smrdí kamny dovnitř ,když se netopí,zatím topím,na jaře až bude teplo nainstaluju odvětrávací hlavici a uvidíme...

Autor: Radek Sušienka
Datum: 09.01.2013 14:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111014
reakce na ...
dobrej,
jestli myslíte "POLNAR" - hlavice na vrch komína, tak jsem taky o tom přemyšlel, ale u mě je problém v tom, že topím uhlím, tak potřebuji stálý tah a ty hlavice pokud nefouká tak se netočí a výrazně snižují tah komína - tak bacha na to.

Datum: 20.01.2013 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
hledal jsem hlavici POLNAR a nic nenašel...jestli myslíte tu co se točí ve větru,tak pochybuji,že sníží tah komína,pokud zatopím,kouř stoupá a hlavici roztočí,ta by měla tah udržovat rovnoměrný,ale myslím,že ho zároveň spíš navýší.
aha už sem se chytl myslíte POLMAR ! no na stránkách mají přímo,že zvyšuje komínový tah,přijde mi to logické....

Autor: eva márová
Datum: 08.12.2012 11:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110268
reakce na ...
Dobrý den, pokud je topení bez problému nebude problém zápachu mimo topení v kamnech. Vzduch jde nejvolnější cestou. Pokud máte těsná okna a dveře a současně digestoř, či odtah, nasáváte vzduch přes komín. Jestliže kamna při topení škrtíte, máte na stěnách dehet. Pochybuju, že je cítit uhlík (karbon), ale spíš máte dojem karbolu. Jestliže je zápach největší po víkendu, kdy se v budově netopilo, vznikl podtlak ochlazením vzduchu (viz zavařená láhev)

Určitě je vhodné dát klapku za kamna, ale ta problém vyřeší jen částečně - uzavírá pouze část kouřovodu. Spíš je nutné přivést čersvý vzduch do místnosti, nebo zabránit podtlaku. Zkuste den nepoužívat jakýkoliv odtah.

Při topení je nutné přivádět dostateh hlavně sekundárního vzduchu a udržovat větší žár, osobně bych bez klapky topit neuměla - většinou je příliš vysoký tah a vše okamžitě letí do komína. EM

Datum: 08.12.2012 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
no děkuji za radu,ale vůbec nic neřeší :-) v podstatě jen popisuje danou situaci,s topením nemám nejmenší problém,komín je čistý,dehtu minimálně,kamna reguluji a účinnost je podle mě vysoká,prostě s topením nemám nejmenší problém....jen když netopím...jak jsem popisoval,kamna jsou v místnosti bez parozábrany-difůzní (izolace ovčí vlnou) a ta přirozeně vytváří podtlak a komín tudíž vede vzduch dovnitř,klapka by to podle mě neměla šanci utěsnit(stejně jako zcela uzavřená netopící kamna,to minimum vzduchu si cestu vždy najde) ,vodit dovnitř ke kamnům studený vzduch z venku by jistě šlo,jen v tom nevidím mnoho smyslu...asi zkusím nainstalovat tu komínovou hlavici ,aby odvětrávala komín ven,když se nebude topit.Každopádně děkuji!

Datum: 11.12.2012 08:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pochybuji, že by přes zeď šlo tolik vzduchu - to by Vám vítr trvale větral. Napadá mě si zkusit zjistit proudění vzduch v místnosti. Existují na to speciální trubičky (nevím jestli by nebyly v laboratorních potřebách, možná je vyráběl Kavalier v závodě Votice, nejsem si jistá), dostupnější je cigeretový dým, prípadně suchý led do vody, o vánocích snad i františek, nebo plamen svíčky. Možná, že nejjednodušší bude po místnosti rozmístit hodně svíček, nehýbat se a zkusit sledovat plameny. Nevím co z toho bude pro Vás nejjednodušší.
Zkuste zjistit kam jde vzduch (kouř) okolo kamen, pod dveřmi, okolo oken.., jestli máte v jiné místnosti odtah..

Nevím za jak dlouho se zápach projeví, jak máte utěsněná okna, ale zdi bych považovala za nepravděpodobné (určitě jsou stěny něčím obložené..). Pokud je zápach jen krátce po ukončení topení a místnost je utěsněná mohlo by jít o vyrovnání tlaku - při topení odvádíte hodně vzduch.

Naopak bych rozhodně nevylučovala komín - za komínem, před hřebenem střechy se může tvořit vír a vzdu se Vám tlačí zpět. Jen Vy se můžete pokusit sledovat závislost na venkovní teplotě, větru..

Datum: 11.12.2012 09:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já už nevím jak to napsat,vypisuji to sem po třetí,místnost je difuzní ,speciálně strop/střecha je zateplen cca 40cm vlny ,teplý vzduch pod stropem pomalu uniká stropem ven,nejde o vadu ,je to vlastnost minimálně ovlivňující tepelnou pohodu v místnosti,ale ten vzduch tudy proniká+v domě jsou digestoř a odtah koupelen,okna dvojitá né zbytečně utěsněná,ale zřejmě to nepokryjí,takže si dům a příslušná místnost tahají vzduch cestou nejmenšího odporu,což je komín...zápach je slabý ,ale po cca 24 hodinách jasně patrný.Komín nemá problém,ani nevěřím,že by pomohla klapka ,protože komín neuzavře hermeticky,takže pokud si saje dům/místnost logicky to nemůže pomoci.
Řešení vidím v možnosti komínové hlavice ,které odvětrává komín nebo přívodu vzduchu zvenku někam ke kamnům(nepraktické a stavebně složité,myslím,že i tepelně nevhodné)

Datum: 11.12.2012 15:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, omlouvám se že Vám narušuji Vaši pravdu, jen nevím proč jste se ptal, když příčinu víte. Přiznám se jen, že nechápu proč by přes stěnu utíkal vzduch a uvnitř se tvořil podtlak. I u difuzně nejotevřenějšího systému bude vnitřní i vnější tlak vyrovnaný pokud nebudeme na systém působit. (Vozík na rovině bude stát, aby jel musíme ho tlačit, sám pojede jen z kopce, ve stanu bude stejný tlak jako v okolí, pokud do něj neumístíme zdroj vzduchu, nebo naopak vzduch nebudeme ventilátorem odvádět. ) Vy odsáváte vzduch digestoří, odtahy a nově kamny, ale neuvádíte jak tento vzduch nahrazujete, ale předpokládáte, že další vzduch utíká stěnami. Pokud by stěny byly tak otevřené jak uvádíte, vzduch by přes ně vstupoval dovnitř, protože podtlak vzniká při provozu. Předpokládám, že instalací kamen jste jen otevřeli přívod – v době mimo provoz.
Podle mě je jediným řešením přívod vzduchu, nejen ke kamnům, ale do domu tak, aby nahradil vzduch odvedeným digestoří a ventilátoty, ke kamnům jen vzduch potřebný pro topení. Utěsněním komína možná odstraníte zápach, ale ne problém podtlaku v budově. Zákon zachování hmoty platí stále.
Pokud chápu dobře jak komín máte postavený, tak je pravděpodobné, že vítr naráží na vyšší střechu, otočí se a vír se vrací ke komínu. Ale to si myslím, že je podružné a komínovou hlavici bych instalovala až když by se zápach přetrvával.

Datum: 11.12.2012 19:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebouráte ,jen jste konečně pochopila situaci :-)Hurá!Odhalila jste to!Domníval jsem se ,že jsem to srozumitelně popsal v zakládajícím příspěvku,ano je to tak jak píšte+vzduch "nahrazuji" tím,že mám místnost s kamny difuzní(takže když kamna hoří je vzduchu dosti+mám stará,ale dobře zateplená okna(dvojsko + obyč sklo) ,která nejsou "ucpaná" těsněním takže v pohodě kompenzují odtah digestoře atp.
Píšu sem ,protože hledám řešení,radu příčinu jsem snad popsal v zakládajícím příspěvku.....
Komín je umístěný tak,že za ním (z pohledu převládajícího směru větru ) je konec baráku-díra,s tím není žádný problém,táhne skvěle za jakéhokoli počasí.

Datum: 11.12.2012 20:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem přesvědčená, že netěsnosti nebudou dostatečné a po vychladnutí kamen jde vzduch dovnitř přes kamna. Proto jsem doporučovala pokus s prouděním vzduchu. Já bych pustila všechny odtaha a zkusila proudění. Ideální by bylo zkusit přetlak mezi místnostmi tlakoměrem, ale nevím, kde byste si ho mohl půjčit. Ono se to nezdá, ale ventilátor odvede vzduchu hodně, a kamna mají taky veklou spotřebu.

Pokud chcete vyloučit vliv podtlaku můžete zkusit po vyhasnutí kamen vyvětrat, a nechat pootevřené okno tak, aby vzduch mohl do místnosti proudit. Pokud by ráno byly kamna ctit může být příčina možná v komínu.

napsal jste "kamna jsou v místnosti bez parozábrany-difůzní (izolace ovčí vlnou) a ta přirozeně vytváří podtlak", proto jsem chápala, že předpokládáte, že vzduch ODCHÁZÍ z místnosti stěnou, a vytváří se podtlak.

Jestli máte dojem, že máte přílišný tah komína, je vhodné klapku dát. Osobně bez klapky topit neumím.

Datum: 11.12.2012 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ale já vím,že to tak je,nepotřebuju to zkoušet,potřebuju to vyřešit :-) a díra do zdi u kamen mi nepříde jako vhodné řešení ;-)
ta difůzní místnost podle mě mírný podtlak vytváří(za daných podmínek...),ale protože je difůzní tak je vždy jen max mírný....

Autor: Ivan Drapela
Datum: 09.12.2012 10:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111571
reakce na ...
Předpokládejme, že máte ústí komína minimálně 65cm nad hřebenem. Pokud ano, pak instalujte do vymetacích dvířek v komíně klapku seřizovatelného REGULÁTORU TAHU. Tato v případě velkého nebo nárazového podtlaku v komíně Vám umožní odsávat vzduch z půdy díky přirozenému podtlaku v komíně. dejte vědět na

Datum: 09.12.2012 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemám půdu :-) komín je v rohu místnosti v nejnižším místě střechy ,takže je cca 2 metry nad střechou(komín má 6 metrů a jen spodní dvířka),ale rozhodně pod hřebenem (hřeben je zhruba 10 metrů daleko a o cca 2 metry výš než komín,převládající proudění větru je ale směrem od komína k hřebeni,nemyslím,že by v tom byl problém).
Myslím si,že to co především způsobuje ten mírný tah komínem dovnitř v době kdy se netopí je charakter místnosti kde jsou kamna umístěná,je zateplená ovčí vlnou,takže je difůzní a jak vzduch mírně a le přece utíká z místnosti ven vzniká slaboučký podtlak,který nasává vzduch z komína,pokud tomu rozumím dobře,klapka (za kamny)nemůže uzavřít komín úplně,takže si myslím,že by ten mírný tah sotva ovlivnila.

Autor: Libor Kejík
Datum: 30.12.2012 21:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111758
reakce na ...
Zní to logicky nejspíše máte pravdu, ale nenapadá mě jak z toho ven? Něchtěl by jste tu difuznost domu trošku zredukovat?.... Napadá mě kolik protopíte?

Datum: 31.12.2012 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemám to přesně spočítané,ale loňskou rekordně teplou zimu jsme si dělali doma kamny i 25 stupňů (manželka je strašně zimomřivá),máme novou místnost 6x6 metrů s výškou stropu cca 4.5 metru a náklady na vytápění jsou o maličko nižší než byly rok předtím s plynem,takže si myslím ,že je zateplení i výkon kamen na naprosto vyhovující úrovni.
Difuzi místnosti určitě nebudu nijak omezovat ,to není problém,to jen vytváří problém s kamny.
Myslím,že jsou dvě možnosti,přívod vzduchu ke kamnům z venku nebo odvětrávací hlavice na komín a doufat,že bude dostatečně "pofukovat" aby to vytáhlo vzduch z komína.Vzhledem k tomu,že ten přívod vzduchu by byl složitý stavebně a celkem je mi to nesympatické(proč si do baráku tahat studený vzduch?asi by to šlo řešit nějakou "rekuperací" -ohřívat ten vstupující vzduch vzduchem,který jde ven...) nasadím tu hlavici a uvidím.
Popravdě řečeno teď se topí pořád,takže mě to netrápí,ale s oteplením rychle seženu hlavici a uvidím,určitě to sem napíšu jak to dopadlo.

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.