Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Výparník TČ vzduch/voda

Autor: Kamca Kamca
Datum: 12.12.2012 21:25
uživatel: 111230

Chci vyměnit výparník TČ vzduch voda za zemní přímý výpar do země.Je to reálné pokud ano,tak jakovým způsobem určit velikost zemního kolektoru??

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 48   starší >>
Datum: 05.11.2018 18:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128873
reakce na ...
Dobrý deň. Podobne sa chystám na výmenu výparníka TČ vzduch/voda na zem/voda. Chcem použiť doskový výmenník, ale podľa knihy p. Žeravíka musí mať výparník pri počte dosiek nad 30ks zabudovaný rozdeľovač chladiva. Chcem sa spýtať či by bol veľký problém ak by tam nebol. Pretože viem kúpiť doskový kondenzátor za cca polovičnú cenu oproti výparníku. Počet dosiek cca 50ks(2,5m2). výkon TČ cca 6kW.

Datum: 26.01.2013 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
díky všem,že se mnou založené vlákno takto rozjelo.Myslím si,že kdo nic neskusí nic nezkazí...nejsem taky žádný odborník,ale jdu do toho s rozumem a odvahou a myslím si,že natom nic není je to taková hračka pro dospělé. :-)Samozřejmě to něco stojí,ale za ten výsledek to opravdu stojí.Mám doma zprovozněné TČ z klimatizace a topím stím celou zimu a teď se právě chystám kvůli častému odmražování uřezat výparník a udělat přímý výpar do země a proto toto založené vlákno.Díky všem přispěvovatelům za konkrétní informace a ty nekonkrétni si vyřizujte v jiném vlákně.Díky za pochopení.

Autor: František Rezek
Datum: 26.01.2013 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Zajímaly by mne vaše zkušenosti po úpravách.Našel jste zdroj trubky pro ten výparník?

Datum: 26.01.2013 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkušenosti jsou víc jak pozitivní,jsem rád,že jsem šel touto cestou,protože teď bych dělal něco jiného a topil pořád tím drahým plynem.:-) Čerpadlo jsem původně stavěl na přitápění po zkušenosti s ním topím pořád jen je problém s odváděním tepla při odmražování.Vysaje mi to komplet teplo z rozvodu topení a pak to samozřejmě déle trvá než to zase dohřeje,proto ta úvaha jít z výparníkem do země. Tubka je použita klasická chlaďařská měď 10x1mm a délky 50m.Jako ochranu před korozi bude použita teplem smršťovací hadička.Co se týče výkonu,tak se počítá cca 1kW na jednu smyčku, jistě že pokud dám jednu smyčku navíc jako naddimenzování tak tím nic nezkazím.

Datum: 26.01.2013 18:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No a jaký počítáte výkon na 1m kolektoru?Ta trubka má výrazně menší povrchovou plochu než plastová.Na plastovou se počítá okolo 20W na bm.

Datum: 26.01.2013 18:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic jsem zatím nepočítal proto jsem založil toto vlákno.Uvedené hodnoty vychází z orig.TČ.kde asi fungují,když je vyrábí.

Datum: 26.01.2013 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak takto bych do toho nešel ani já a to jsem celkem střelec.
Podle mne by jste si měl minimálně zjistit sací výkon toho kompresoru a spočítat tlakovou ztrátu těch trubek a podle toho ten kolektor navrhnout.
Podle mne:
1)Pokud budou trubky tenké a dlouhé bude potřeba energie navíc na nasávání kompresoru.Kompresor nepřepraví dostatek chladiva a účinnost půjde do kopru.
2)Pokud budou mít trubky velký průměr nebude dostačná rychlost proudění chladiva a odpařený olej se nebude vracet do kompresoru, kompresor se zadře.
3)Pokud budete mít inventor a budou se měnit otáčky kompresoru bude se i měnit rychlost proudění chladiva.Co se bude dít s olejem v tomto případě?
Kompresor na snížené otáčky pojede většinu sezony.Je vůbec vhodné používat inventor na tento druh výparníku?

Podle mne jsou tam další záludnosti o kterých nic netušíte např:rozvod chladiva mezi jednotlivé smyčky.Pokud nebude průtok přibližně stejný nejvíce zatěžovaná smyčka omrzne a přenos tepla se zastaví.

Datum: 26.01.2013 22:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkoušel jsem si udělat orientační výpočet na Copeland ZH15 K4E sací výkon 6m3/h chladící výkon 4,1kw.Pokud se má zachovat rychlost proudění nad 6m/s,tak není vůbec jedno, jestli má trubka 10nebo12 mm a jestli tam jsou 3 nebo 4.
Zkuste si to.

Datum: 27.01.2013 08:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to p.Rezek: napište mi ten vzorec jak jste počítal trubky.Díky

Datum: 27.01.2013 08:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenom logicky.
Spočítejte vnitřní plochu trubky,přečerpavané množství za sekundu timto podělte a zjistíte rychlost v 1 trubce.Potom si to podělte počtem trubek případně změňte průřez.
Z tlakovýni ztrátami výměníků jsem zatím nepočítal ,ale nasávací tlak se obvykle pohybuje u Tč0,1-0,5MPa a výtlak 1-2,5Mpa, ale u vašeho chladiva R410 bývají tlaky vyšši o cca 1 Mpa

Datum: 24.01.2013 18:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam jsem psal před měsícem email a do dnes žádná odpověď.

Datum: 24.01.2013 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V principu je výměna možná. Nevím jestli, ale není problém s vracejícím se chladivem a druhem použitého expanzního ventilu(výparník bude dlouhý).Kolektor bych dimenzoval stejně velký jako z plastových trubek podle požadovaného výkonu a druhu zeminy.

Autor: petr kocina
Datum: 25.01.2013 19:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
nikde jste nenapsal TZ domu.
mam kolektor (slinky) 3x100m s vykonem TC 6,5kW.
bohate to pro dum postacuje.
ze zeme jde stale pres 3st tepla - ovsem rychle se v soucasnosti vychlazuje.
primy vyparnik lze,ale jak rika pan Saly musite dodrzte mazani - smysl by to melo u hodne malo vykonnych TC.nizky prikon.
nedodal jste naprosto zakladni informace o vasem soucasnem systemu.

jinak mam TC od fa eltex-km.cz
maximalni spokojenost - super hracka pro dospele - snad neznicitelna masina :-).delam s tim psi kusy :-)

Datum: 24.01.2013 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nikdo neví, tolik chytrých lidí a žádný názor??

Datum: 24.01.2013 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zavolejte sem jestli Vám poradí.
eltex-km.cz

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 24.01.2013 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Lze všechno, ale nutno dodržet pár zásad. Protože to není možno střelit od boku, je nutno spočítat. Proto se obraťte na nějakého zkušeného chlaďaře - podotýkám zkušeného, nebo projektanta.

Datum: 24.01.2013 21:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Šalý,
prosím Vás o odpověď.
Mám představu, že se musí spočítat průměr potrubí a rychlost proudění.
Jak je to s tím vracejícím se chladivem?Je tam nějaký problém?Ten expanzní ventil se nastaví podle výkonu nebo se v takovém případě používá nějaký speciální ventil?
Děkuji

Datum: 24.01.2013 22:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano musí se spočítat několik okruhů trubek právě proto, aby byla dostatečná plocha pro přenos tepla a nebyly velké tlakové ztráty a vracel se olej. TEV by mohl být teoreticky ten samý.

Datum: 25.01.2013 16:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za info.Znáte doporučenou hodnotu na rychlost proudění v tomto
výměníku?

Datum: 25.01.2013 17:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
samozřejmě - nesmí klesnout pod 6 m/sec, ale to je jen jedna z podmínek

Datum: 25.01.2013 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to je celkem fičák. Jaká je povolená tlaková ztráta na tom výměníku?Na internetu jsem nic rozumného nenašel.Nevíte o nějakém zdroji informací?
Děkuji

Datum: 25.01.2013 21:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Žádná literatura (mimo vysokoškolské) není.
Sám to nespočítáte.

Autor: petr kocina
Datum: 25.01.2013 21:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
toto vzdy rika Saly !!!!!!!!
staci si koupi knihu - vas problem je- ze JSTE JI NEVYDAL !!!!!!!!!!!

Datum: 25.01.2013 21:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Nevíte prosím Vás, jak to mají výrobci řešeno pokud používají více měděných smyček a jeden expanzní ventil?Jako v tomto případě?Mají rozvaděč chladiva nebo se používá do každé smyčky solo ventil?

http://www.rokov.cz/tepelna-cerpadla/zeme-voda-prime-odparovani.htm
nebo
http://www.esystem.cz/products/tepelne-cerpadlo-zeme-voda-directmaster-9z1-2011-mastertherm-/

Podle těchto dat vychází smyčka na 1,5kw délky 50až70 m.Použitý je průměr 12mm.

Děkuji

Datum: 25.01.2013 21:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
samozřejmě se použije rozdělovač a TUV nebo jenom kapiláry, jako na výparníku vzduchovém. Pro jaký kompresor počítáte?

Datum: 25.01.2013 22:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Abych řekl pravdu, tak se rozkoukávám, budu na jaře kopat bazén a když budu mít bordel na pozemku, tak přemýšlím,že bych při tom udělal kolektor.Byl jsem rozhodnutý pro plastové trubky.(Je otázka jestli u měděného kolektoru není příliš problémů?)TZ mám3,7 kw bez rekuperace.Pozemku dostatek.Takže něco malého.Pokud bych to realizoval tak určitě stavbu Tč svépomocí.Zatím mě řemeslné věci baví v práci sedím na židli,tak se musím nějak bavit.

Datum: 25.01.2013 22:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
bastlit TČ bez odborných znalostí? to si dost fandíte. jak jsem psal hned poprve - bez rady zkušeného chlaďaře....

Datum: 25.01.2013 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jo to máte pravdu.V Žeravíkové knize jsou základní výpočty pro bastlíře soudím dostatečné.O přímém odparu tam není ,ale nic.

Autor: Ondra Celerin
Datum: 27.01.2013 00:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108035
reakce na ...
V některé že starších diskusi, píše nějaký geolog, že přímý odpar nemá smysl, neboť trubka s chladivem přímo v zemi a zvlášť když je měděná, odebere teplo přiléhající zemině tak intenzivně, že se obalí ledem a ten zamezí dalšímu odebírání nízkopotenciálního tepla ze zeminy, vzdálenější od trubky. Slinky odebírají díky plastové stěně a solance uvnitř ,teplo rovnoměrněji.
Další věc je asi také riziko úniku chladiva a oleje do zeminy, při poškození cu trubky, vlivem pnutí mrznoucí země kolem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.01.2013 07:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
S některými výroky se nemohu ztotožnit. Led má tepelnou vodivost asi 4x větší než voda a jen o málo vyšší nebo srovnatelnou se zeminou. V zahraničí se běžně ukládá měděný výparník do země a používá se k tomu trubka světlosti 1/2" což je 12,7 mm. Při tomto průměru klesá potřebná rychlost odhadem mezi 3 až 4 m/s. Podle mne by trubky pro zvětšení přestupné plochy měly být "nakuplované" na pás měděného plechu cca 150 až 200 mm aby byla dostatečná plocha ve styku se zeminou. Na jeden kilowatt bych volil cca 30 bm Cu trubky jako jednu smyčku. Paralelně pak tolik smyček , kolik kW chci ze zeminy odebrat. Je to můj odhad na základě teď již chabých znalostí z kompresorů a chladících zařízení.

zobrazuji 1 - 30 z 48   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama