Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Řízení otáček oběhového čerpadla

Autor: Svatopluk Dědic
Datum: 14.12.2012 10:10
uživatel: 108001

Dobrý den,

Máme kotel Geminox THRi 2-17C, vytápění podlahové v celém domě.
Na podzim mi servisní technik (aniž by mně o tom nějak informoval) odpojil PWM řízení oběhového čerpadla v kotli - prý ať má podlahovka (při své velikosti) dostatečný průtok.

Po zásahu se ještě nějakou dobu moc netopilo, a když se začalo, kotel signalizoval rodíl teplot mezi teplotou topné vody a vratkou s bídou 3 stupně.

Teď konečně pár dní mrzne, tak snad už i v zatepleném domě (stěny: 20cm EPS, podlaha: 18cm, šikminy & půda: 28-30cm) by měl pracovat aspoň trochu v oblasti modulace.

Jak se zde na fóru píše, kotel v podlahovce ideálně běží "trochu" pořád - ale ten náš se vypíná, běží i v současných teplotách (prům -5st) cca 2x denně, dohromady možná 6 hodin.

Po poradě s technikem jsem podle instrukcí zasunul vykoplý kablík PWM zpět do čerpadla. A protože jsem zvědavý, tak jsem si proběhl nastavení kotle i LMU64.

Zaujalo mně toto:
1/ parametr KonfigRg7, bit0, který podle manuálu určuje zda je čerpadlo "multispeed", nebo "modulating" je nastaven na 0 = multispeed. Čerpadlo je typ Grundfos UPM 15-70 PWM ... podle všeho s PWM modulací.

2/ dTkTrNenn "projektovaný spád" je podle projektu 10st (45/35), ale v kotli je nastaveno 20. TiAussenNorm je na -15, projekt říká -12. TkSnorm je nastaveno na 58st, což mi přijde na podlahovku divné.

3/ NqminMin si nemůžu ani přečíst, můžu k tomu nějakým dalším magickým kódem získat přístup ? Totéž pro dTkTrMax - nemůžu se k němu dostat.

Otázka zní, zda tyto parametry skutečně v praxi ovlivňují chod kotle a zda se "bežně" nastavují - a zda jsou výše uvedené hodnoty správné.

Pokud víte o SKUTEČNÉM technikovi znalého konfigurace Geminox kotlů - můžete doporučit ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lukáš Svoboda13.01.2019 17:15
Svatopluk Dědic14.12.2012 18:17
Jozef Homola14.12.2012 12:43
Svatopluk Dědic14.12.2012 11:45
Jozef Homola14.12.2012 11:06
Svatopluk Dědic14.12.2012 10:47
Jozef Homola14.12.2012 10:42
Svatopluk Dědic14.12.2012 10:38
Jozef Homola14.12.2012 10:25

Datum: 13.01.2019 17:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122219
reakce na ...
Tak jak to vlastne dopadlo ?
Podle me to je klasickej problem kdy termostat qaa73 ma nastaveniu standardne spinaci diferenci prostoru 0.5 K. A po natopeni prostoru odpoji cely kotel. Proto ja jsem tu diferenci zrusil - nastavil jsem mene nez 0.5 a objevily se tam jen pomlcky a kotel nevypina.

Ovsem zajimal by me taky vyznam toho parametru dTkTrNenn radek 521 resp 172 v PC tool. To je ta diference spatecky. Ja mam radiatory vypocitany na spad 10 st C. Puvodne v kotli bylo nastaveno 20 st C zkousel jsem to ruzne menit ale nikdy to neovlivnilo ani otacky cerpadla ani vlastni teplotu zpatecky.
Vedel by nekdo k cemu teda ten parametr je dobrej kdyz v urovni installer je menitelnej ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.12.2012 10:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jaké máte TZ domu, otázka základní, otázka podružná, kolik plynu spotřebujete za 24 h.

Datum: 14.12.2012 10:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TZ vypocitane v projektu - pred zapoctenim vetrani s rekuperaci (instalovano v pozdejsi fazi az zbyly penize, Atrea Duplex 250ECV) - jsou 6,9kW pri -12st.

Plynu odebirame v soucasne dobe cca 7,5m3/den; prosim odpocitat 'konstantni' spotrebu 1.2m3 - TUV a vareni (brano jako stredni hodnota odberu plynu v lete, kdy se jenom varilo a koupalo). Jestli je tech 1.2m3 hodne je dost mozna tema na dalsi diskusi ;)

Datum: 14.12.2012 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To odpovídá průměrným tepelným ztrátám domu 2,48 kW ( v případě, jste neodhadl spotřebu vaření a TUV dobře i méně) a tak kotel občas může mít potíže se spodním výkonem, tedy jej udržet.

Datum: 14.12.2012 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toho jsem si castecne vedom. Otazka zni, co s tim muzu delat driv, nez pujdu s prosikem do Geminoxu a koupim od nich 1-10kW horak.

A 'co s tim muzu delat' taky zahrnuje overeni nastaveni kotle pro namerene hodnoty/chovani domu. Proto jsem se take ptal, zda vyse uvedene parametry LMU maji vubec nejaky realny vliv; zapomnel jsem napsat, ze rizeni kotle je ekvitermni s vlivem prostoru termostatem QAA73.

Datum: 14.12.2012 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na uvedený termostat je zde hodně dotazů a podle těch lze soudit, že jsou potíže s vyhodnocováním teploty prostoru. Nicméně za pokus by stálo k tomu ekvitermu dát "do cesty" termostat pokojový ( na čas půjčený), který má citlivost stavitelnou a umístit jej poblíž podlahy. On by třeba nepracoval na teplotách místnosti ale na trochu "posunutých", přesto velmi citlivě by poznal kdy dochází k přetápění a odstavil by celý kotel na nějakou hodinu až dvě a tím se redukuje průměrně odevzdaný výkon, protože on by pak pracoval dočasně s vyšším a ten už by byl nad prahem minima. Jsou zde příspěvky od někoho, kdo s malou hysterezí řídí prostorovým termostatem kotel pro podlahové topení.

Datum: 14.12.2012 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za radu, nicméně neřeší se otázky položené v počátku diskuse.

K přetápění - pokud vím - nedochází nad nastavenou hysterezi na termostatu. Kontrolní pokojový teploměr (2 ks) ukazuje totožnou teplotu vzduchu a také ve zbytku domu se pohybuje teplota na nastavené hodnotě +- 0,5st.

Kotel již nyní netopí po celý den, jak bylo řečeno, nýbrž odhadem 6-8h denně, zbytek času nehoří. K čemu má pomoci prodloužení nucené odstávky ?

Datum: 14.12.2012 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Prodloužení nucené přestávky" má za význam to, že beton v okolí trubek více zchladne a tím pádem kotel na přiměřeně dlouhou dobu může jít nad minimální výkon aniž by to bylo znát na komfortu. To že nepřichází k přetápění když je je to v mezích hystereze prostorového termostatu ještě neznamená, že kotel pracuje optimálně a ekonomicky. On může mít mnoho startů aniž si toho uživatel všimne následkem nějaké blokace aby dodržel a nepřekročil výstupní teplotu.

Datum: 14.12.2012 18:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
OK, takže delší přestávky, aby se přebytek výkonu využil na dohřátí. Fajn.

Není mi jasné co indikuje mnoho startů kotle. Měl jsem za to, že spotřeba plynu, resp. zjištěná TZ je cca adekvátní (odpovídá předpokládané TZ s přihlédnutím k výpočtové teplotě) a mnoho startů kotle by znamenalo citelné zvýšení spotřeby plynu ?

Nechci Vaši hypotézu shodit ze stolu, ale uživatel si chování kotle všímá (hluk) a vzhledem k (byť elektronicky) vynucené prodlevě mezi zapnutími kotle cca 60 minut bych si opakovaného zapínání zřejmě všiml. Místo toho pozoruji rovnoměrné chladnutí topné vody v průbehu dne, a zapnutí po cca 6-8 hodinách.

Až kolega dobastlí odchytávač OpenTherm komunikace a napíšu obslužný SW, budu moci hypotézu cyklování kotle vyvrátit jednoznačně. Prozatím je vzhledem k pozorování jen vysoce nepravděpodobná.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.