Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Německo a import (jaderné) elektřiny z Francie

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Německo a import (jaderné) elektřiny z Francie
Anotace článku: Podle grafu, který zveřejňuje Fraunhofer ISE, by se mohlo zdát, že Německo importuje jadernou elektřinu z Francie. Takový závěr je však chybný nejméně ze dvou důvodů.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 124   starší >>
Příspěvky
Předmět: Diskutovat s autorem je pravděpodobně úplně zbytečné.
Autor: Radim Polášek
Datum: 25.03.2015 13:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Potřebné technické vzdělání nutné k pochopení argumentů uvedených v této diskuzi nemá a nemá ani ponětí, že by ke zdárnému vedení takové diskuze měl toto technické vzdělání získat. Případně ani nechce vědět, že by takové vzdělání chtěl získat. Jak to je ve skutečnosti, ví asi jen pan autor.
Napsal jsem to zaobaleně už ve svém předchozím příspěvku do diskuze: "Můj návrh k článku." , ovšem pan autor ho nepochopil. Proto to píšu přímo. Je mně jasné, že takový příspěvek může být redakcí portálu brán jako porušení zásad diskuze na portálu TZB Info a s příslušnými následky, Nicméně když se taková diskuze objeví na původně solidním portálu, určeném pro presentování exaktních technických záležitostí a ne pro presentaci ideologických obnovitelných a zelených pojmů a dojmů , bohužel jsem se nedokázal udržet.

Svoje myšlenky v tomto směru pak autor dále rozvíjí ve svém článku https://elektro.tzb-info.cz/12458-jak-se-pozna-elektrina-z-obnovitelnych-zdroju
. Zajímavá je poslední část článku pod názvem " Pohyb elektronů v elektrizační soustavě " . Z té by se s určitou dávkou fantazie, protože uvedené argumenty jsou neurčité, dalo odvodit, že pokud se nejedná o blízkou přítomnost zdroje a místa spotřeby - zásuvky, nedá se určit, kým a čím je spotřebovávaná elektřina vyráběna, jestli jaderným nebo jiným zdrojem.
Ovšem tam ze zřejmého důvodu není povolena diskuze. Vyšla by nejspíš stejně jako tady a nebyla by ukončena žádnou shodou, nýbrž psychickým vyčerpáním slabšího účastníka diskuze. Proto jsem se rozhodl zmínku o tomto článku uvést v diskuzi tady.

Předmět: Re: Diskutovat s autorem je pravděpodobně úplně zbytečné.
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 26.03.2015 10:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Děkuji za upozornění, diskuse u nového článku je již od včerejška možná.

Jinak máte pravdu, Váš předchozí příspěvek mohl být smazán. Považoval jsem však za vhodnější věcně reagovat pouze na věcné připomínky.

Co jste však dokázal vyvodit z poslední kapitoly citovaného nového článku, je opravdu fenomenální.

Co se týče zbytku Vašeho příspěvku. Zkuste si všimnout, že opakovaně upozorňuji, že to nejsem já, kdo tady tvrdí, že jaderná elektřina do Rakouska nemůže proudit. Já pouze tvrdím, že se tam nespotřebovává. Důsledně přitom rozlišuji mezi fyzickou a obchodní rovinou. Spotřebovat totiž mohu pouze to, co jsem koupil.

V počátcích elektrifikace bylo všechno jasné, každý dodavatel měl svoje dráty (viz http://www.thisistrue.com/images/pratt-kansas-1911.jpg ). Pak využili skutečnosti, že elektřinu nelze rozlišit, a dráty spojili. Výrazně tím ušetřili. K žádné významné změně na straně výroby a spotřeby tím však nedošlo.

Předmět: Můj návrh k článku.
Autor: Radim Polášek
Datum: 23.03.2015 10:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Můj návrh je celý článek a pod ní následující diskuzi nahradit těmito třemi postuláty.

1: Podle ustanovení Německého Spolkového Sněmu proudí v jednotné energetické síti Evropské Unie elektřina ke spotřebiteli vždy od toho výrobce, se kterým má spotřebitel uzavřenou smlouvu, bez ohledu na nadstavení a reálné elektrické parametry sítě.
2: Z tohoto rozhodnutí jsou vyjmuty francouzské jaderné elektrány, jimiž vyrobená elektrická energie se vždy spotřebovává jinde než na území Německa německými spotřebiteli, bez ohledu na to, jestli by jejich kdy jejich elektřinu zakoupil a s nimi uzavřel smlouvu některý německý spotřebitel spotřebovávající elektřinu na území Německa.
3: V případě, kdy německý spotřebitel spotřebovává elektřinu z jednotné energetické sítě EU jinde než na území Německa, se potom toky elektřiny od výrobce ke tomuto spotřebiteli šíří dle nyní platných fyzikálních zákonů a konkrétního nadstavení příslušných prvků jednotné energetické sítě EU, neboť tento případ dosud není Německým Spolkovým Sněmem prohlasován.

Podle mně tyto tři postuláty řeší problém nastolený v tomto článku mnohem dokonaleji než vlastní článek. Tradičně technicky nevzdělaným zeleným příznivcům OZE a kvůli jejich ovlivnění zelenou ideologií i technicky nevzdělatelným tyto postuláty stačí k jejich spokojenosti, protože "zlá neněmecká jaderná elektřina" se tak na území Německa nedostává a technicky vzdělaní článek s těmito postuláty prostě přeskočí a nebudou se jimi zabývat. Nebyla by ani diskuze pod tímto článkem, která kvůli propastným rozdílům v technickém vzdělání jednotlivých účastníků nedosahuje svého cíle - vyjasnění argumentů a získání nějakého jednotného náhledu na problém.
Článek by tak byl taky mnohem ekologičtější, protože podle výzkumů intenzívní diskuze pod internetovými články spotřebovává vedle času jednotlivých účastníků i taky množství přírodních zdrojů nutných pro servisování takovéhle internetové diskuze jednotlivými uzly a servery sítě.

Předmět: Re: Můj návrh k článku.
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 23.03.2015 11:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Co se týče ekologie, zajímavé řešení: http://www.estav.cz/cz/1325.datove-uloziste-muze-pomoci-s-vytapenim-domu
Ale to do této diskuse nepatří.

K ostatnímu:
Žádný z uvedených postulátů není explicitně ani implicitně v článku uveden.

Jediné, co v článku opravdu je, je citace z oficiálních materiálů francouzského provozovatele přenosové soustavy RTE. Podle tohoto zdroje je většina elektřiny, která proudí přes hranice z Francie do Německa, pouze transportována do třetích zemí.

Podle mého názoru by bylo odvážné zařadit RTE do kterékoli kategorie, do nichž se ve svém příspěvku navážíte.

Předmět: ČEPS
Autor: Václav Kopal
Datum: 17.03.2015 08:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Fotogalerie:
Pro zjednodušení přikládám schéma přenosové soustavy ČEPS a prosím autora článku nechť popíše na základě jakých elektrotechnických zákonů (Kirchhofovy zákony, Maxwelovy rovnice) je možné že do Rakouska neproudí jaderná elektřina z Dukovan.

Předmět: Re: ČEPS
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 17.03.2015 09:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Dokázat, že do Rakouska neproudí elektřina z Dukovan nelze.
Lze však dokázat, že se tam nespotřebovává.
To je úplně jednoduché, ale je k tomu nutno počítat celou propojenou UCTE, nikoli pouze ČEPS.
Potom stačí rozložit problém na vrstvy.
V jedné vrstvě budou odběratelé v Rakousku a zdroje, z nichž rakouští obchodníci nakupují elektřinu, ale pouze ta část, kterou nakoupili. V této vrstvě Dukovany nejsou, takže do Rakouska dodávat nemohou. Elektřina sice poteče ze Slavětic do Dürnrohru, jenže to nebude elektřina z Dukovan.
Ve druhé vrstvě budou ostatní zdroje a ostatní odběratelé. V této vrstvě nejsou odběratelé v Rakousku, takže elektřina z Dukovan k nim opět nemůže proudit. I v této vrstvě poteče elektřina ze Slavětic do Dürnrohru, dokonce v ní bude i elektřina z Dukovan, jenže tato elektřina nebude v Rakousku spotřebována, ale poteče dále.
Skutečná soustava je superpozicí výše uvedených vrstev, co platí v jednotlivých vrstvách, platí i v celé soustavě. Elektřina sice může proudit z Dukovan do Rakouska, jenže tam není spotřebována.
Na jednotlivých elektronech nepoznáte, která elektrárna jimi hýbe. Výše uvedený postup je však fyzikálně podložený způsob, jak elektřinu z jednotlivých zdrojů rozlišit.

Předmět: Re (2): ČEPS
Autor: Václav Kopal
Datum: 17.03.2015 10:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Tak ještě jeden pokus, elektřina proudí na základě jasných a nezpochybnitelných fyzikálních zákonů a nikoliv na základě obchodních smluv a pravidel EU....
To co tady předvádíte je něco jako kdysi byla Marxistická dialektika.
Vraťte se do školy a zopakujte si Ohmův zákon, Kirchofovy zákony, Maxwelovy rovnice a nebo si takovou školu dálkově vystudujte.

Předmět: Re (3): ČEPS
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 17.03.2015 10:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Mýlíte se, to, co předvádím, je prostá fyzika. Je Váš problém, že se pouštíte do témat, kterým nerozumíte.
Maxwellovy rovnice v tomto případě vůbec nepotřebujeme.
Kromě Kirchhoffových zákonů se však hodí znát princip superpozice, ten se totiž vedle Kirchhoffových zákonů a dalších vět používá k řešení elektrických obvodů.

Předmět: Cena za elektřinu
Autor: Josef Novák
Datum: 13.03.2015 12:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Z tou cenou za větrnou elektřinu se držíte dost zpátky. Aktuální FiT je v Německu okolo 50 EUR/MWh a rychle klesá (rychleji než o 1% měsíčně), protože instalace trhají rekordy.
Cena za větrnou elektřinu stanovená ERÚ je 72 EUR/MWh a vrtule se staví, sice ne moc rychle, ale bude líp.
Na středozápadě USA stojí větrná elektřina bez jakýchkoli dotací nebo státních podpor pod 40 USD/MWh.
Ba i ti Frantíci chtějí ve prospěch větrné elektřiny upozaďovat jádro.

Předmět: Německo
Autor: Václav Kopal
Datum: 13.03.2015 08:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Německo bylo vždy leadrem a autorem "vynikajících" technických, politických a lidskoprávních řešení:

1. světová válka,
2. světová válka,
holokaust,
evropská unie,
energiewende,

tak jen doufejme, že evropská unie a energiewende neskončí jako Berlín a Drážďany 1945.

Předmět: Re: Německo
Autor: Josef Novák
Datum: 13.03.2015 12:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Taky:
- sociální a důchodové zabezpečení
- Salvarsan a inzulin
- krásná hudba
- chemická syntéza dusičnanů
- práce Roberta Kocha a jeho institutu
- ...

A co vymyslel Kopal? Snad napoví, že jezdí v Renaultu.

Předmět: Re (2): Německo
Autor: Václav Kopal
Datum: 16.03.2015 06:41 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Okružní horkovod z Temelína do Prahy (jako záloha horkovodu Mělník), za peníze podobné dotacím do OZE (končící v daňových rájích) a velká část jižních a středních Čech emise nula a úspora 4 mil t HU a 4 mld m3 ZP.
Nejezdím ani Renaultem ani VW.

K němcům bych ještě doplnil:

teoretické a praktické zásluhy s vývojem atomové bomby.

Předmět: Re (3): Německo
Autor: Josef Novák
Datum: 16.03.2015 10:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
A hlavně zásluhy, že ji nedostal Hitler.

P.S.: To by bylo hodně drahé teplo, údržba těch rozvodů, to by byl zabiják.

Předmět: Re (4): Německo
Autor: Václav Kopal
Datum: 16.03.2015 12:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Předizolované potrubí nepotřebuje údržbu, náklady tak 120mld Kč, cena tepla 200Kč/GJ

Předmět: Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.03.2015 07:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Od autora článku:
Citát z odstavce k obr.2:
"Protože však v rámci jednoho státu jsou celkové součty obchodních výměn a součty fyzických výměn totožné [8], platí stejný graf i pro fyzické přeshraniční výměny elektřiny."

A další citát:
"Existuje přinejmenším ještě jeden důvod, proč je domněnka o importu francouzské jaderné elektřiny do Německa chybná. Fyzické výměny elektřiny totiž zdaleka neodpovídají výměnám obchodním."

Autor staví svá tvrzení na argumentech, které sám v jiné části článku vyvrací.

Jinak v článku zaznělo (s čímž souhlasím), že hlavní faktor množství prodeje nějaké elektřiny (jak přes hranice, tak obecně) je její cena.
To, že Německo prodává snadno a hodně elektřiny z OZE, jmenovitě FV a VtE v době, kdy mají přebytek výkonu je snadno vysvětlitelné.
Dotace výkupních cen se platí v zemi výroby (tedy v Německu) a elektřina je na trh pak dodána prakticky zadarmo. Pak má snadný odbyt.
To je ovšem dlouhodobě neudržitelný stav a i bohatším Němcům už to dělá problémy.
Pokud bude OZE elektřina prodávána bez podpory za tržní ceny, rázem se stane téměř neprodejná.
Např. už investičně splacené naše JE vyrábějí za cca 0,7 kč/kWh a stálým výkonem. Nové bloky by vyráběly za cca 2 kč/kWh. Obojí bez emisí CO2.
OZE se s náklady na výrobu bez dotací nedostanou ani pod těch 2 kč/kWh (většinou 2,5-3). Navíc k nim musí být ještě záložní zdroje a to také něco stojí. Není rozhodující, jestli ty potřebné Němcům budou v Německu, nebo jinde.
Bohužel v Německu se jako záložní (které jedou naplno především v zimě) používají hlavně uhelné. Se všemi negativy (těžba uhlí, jeho doprava, CO2, popílek, atd).

Předmět: Re: Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.03.2015 09:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Nejdříve mě napadlo upravit formulace tak, aby byly srozumitelné i Vám.
Jenže ono by stačilo, kdybyste ve druhém případě dočetl odstavec.
A v prvním případě stačilo postřehnout slova "celkový součet".

Jinými slovy - opět kritizujete výroky, které jste nepochopil.

K dalšímu: můžete vysvětlit, proč je elektřina dodaná z Německa do ČR dražší, než elektřina prodaná opačným směrem?
https://energetika.tzb-info.cz/116340-rakousko-100-bez-jaderne-elektriny

A na závěr: můžete už, prosím, konečně srovnávat ceny OZE a JE v době, kdy se (snad) podaří v ČR zprovoznit nějaký nový blok?
Bude to odhaduji nejdříve v roce 2030, v té době bude elekřina z VTE levnější než 2 Kč/kWh, z FVE za ještě méně.
Zálohy? Uvidíme, třeba se do té doby velcí spotřebitelé naučí využívat cenové výkyvy na burze. To se podaří rychleji a lépe, pokud nebudou dotace na kapacitní platby.

Předmět: Re (2): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.03.2015 11:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Takže znovu:
Platí ten graf, z něhož vyvozujete závěry, když jinde píšte (já si ten odstavec přečetl celý hned napoprvé), že se z toho závěry dělat nedají, protože ta elektřina stejně končí někde jinde?
Každý nechť si to co jste napsal znovu důkladně přečte a zhodnotí si to sám.
Kde máte nějaké podklady pro tvrzení o nějakém radikálním budoucím zlevňování nákladů na OZE elektřinu? Zvláště, když se přidají náklady na akumulaci, která bude se stoupajícím podílem především FV nutná.
http://www.agora-energiewende.org/fileadmin/downloads/publikationen/Studien/PV_Cost_2050/AgoraEnergiewende_Current_and_Future_Cost_of_PV_Feb2015_web.pdf
Např. pro FV je to po popřepočtu 2015 2,44 kč/kWh, na 2025 2/3 z 2015 = 1,6 kč/kWh. Ovšem, abyste FV elektřinu mohl srovnávat s jadernou, musíte mít k ní ještě akumulaci na vyrovnání proměnlivého výkonu. A to je drahé a vlastně technicky nedořešené (převedení z léta na zimu). Takže jádro 2025 cca 2 kč/kWh, o FV+akumulace můžeme kvůli akumulaci jen spekulovat. Bude to 2,6 nebo 3,6 nebo ještě více za kWh?
A cena elektřiny je otázka poptávky a nabídky a u OZE, kde je téměř celá výroba dodaná do sítě dotována je to otázka irelevantní. Pokud mají náklady na výrobu kryty podporou (vyšší, než je tržní cena), mohou nabízet cenu dodávek jakoukoliv. Třeba zadarmo.
Ostatně nevím jaký význam má k tomu umístěný odkaz, když tam o cenách nic není.
Pokud se cena elektřiny na burze zvedne v důsledku zastavení dotací na OZE a současně zdražením emisí, tak jak postupně přestanou dodávat velmi levně dotované OZE (bude jim končit podpora), budou JE velmi konkurnceschopné a to i bez podpory. Ostatně na rozdíl od OZE u jádra nikdy nebyla uvažována "bianco" podpora. Vždy se uvažovalo jen dorovnání na nějakou částku.
Přízeň lidu je vrtkavá a dá se snadno "koupit", jak známo už z Říma. Máme 2 technologie, obě bez CO2. Cena energie a spolehlivost dodávek bude silný argument. Zvláště v zimě v souvislosti se stále větším rozšiřováním tepelných čerpadel poháněných elektřinou pro topení a ohřev vody.

Předmět: Re (3): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.03.2015 11:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Když vymyslíte nesmysl (akumulace FV elektřiny z léta na zimu), vyjde Vám samozřejmě nesmysl.
Ale děkuji, že jste potvrdil, že v roce 2035 bude elektřina z FVE podstatně levnější, než z JE.
Zálohy - viz poslední věty v mém předchozím příspěvku.

Předmět: Re (4): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.03.2015 11:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Na co mi bude přebytek elektřiny z FV v létě, který ji nebude možno smysluplně spotřebovat?
Při nadvýrobě budou muset být FV odpojeny. Pokud nebudou vyrábět polovinu možného mn. energie (to je v době intenzivního svitu podstatně méně, než 1/2 roku), stoupnou náklady dvojnásobně. Tedy na 1,6*2=3,2 kč/kWh.
Naopak z čeho, za kolik, s jakými emisemi budeme tu chybějící elektřinu vyrábět v zimě, když nesvítí a přitom je největší potřeba.
U FV je potřeba do nákladů počítat vše. Buď akumulaci, nebo záložní zdroje včetně jejich stavby a udržování v pohotovosti.

Předmět: Re (5): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.03.2015 13:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Pořád zapomínáte:
FVE: 2 Kč na mé střeše = 2 Kč přímo do zásuvky
JE: 2 Kč + přenos + distribuce = 5 Kč do zásuvky
Jenže když si hodně lidí pořídí FVE, tak el. z JE bude za 3 nebo dokonce 4 Kč.

Předmět: Re (6): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.03.2015 14:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Když bude v létě z JE za 2 a z FV za 2 a přitom nadbytek elektřiny, je pak otázka, koho vypnout z dodávek do sítě.
Z hlediska efektivity, ekonomiky i ekologie je vhodnější vypnout FV. Tam totiž nevzniknou žádné další náklady, mimo to, že nebude vyrábět.
Jenže střešní FV instalace budou vyrábět dráže a tam je to ještě jasnější.
Ovšem odpovězte na základní otázku (opakuji už po několikáté):
Co, za kolik (se započítáním nákladů na udržování i v době, kdy bude vyrábět FV a ne tento zdroj), z čeho a s jakými emisemi bude vyrábět elektřinu jako náhrada FV v době, kdy je největší spotřeba a FV vyrábí tak málo, že to můžeme zanedbat (prosinec-leden).
To znamená, že tato záloha musí mít cca stejný výkon, jako je instalovaný výkon ve FV.

U domácí výroby elektřiny ve FV to počítáte špatně. V létě byste neměl elktřinu z FV za 2 kč, protože byste stejně musel platit stálé platby za jistič (rezervovaný příkon) ap. ve stejné výši, jako kdybyste odebíral ze sítě i v případě, že nic neodeberete.
Jinak Váš příklad by nastal, pokud by musely být kvůli nadvýrobě FV (i bez dodávek do sítě) odstavovány JE. To znamená, že tím byste sice něco ušetřil v létě (já třeba 0,5 kč/kWh v NT), ale o to více byste platil pak s ostatními v zimě (ty 3, nebo 4 kč za silovou+ ostatní poplatky.
Celkově bychom na tom byli hůře všichni.
Síť a zálohy je nutno udržovat na parametry "nejhoršího dne" po celý rok a tomu odpovídají i náklady.
Nejmenší náklady jsou, když jsou nejmenší rozdíly v průběhu roku (co nejvíc se shoduje průbeh spotřeby a výroby). FV tento parametr zhoršuje nejvíce ze všech zdrojů a proto zvyšuje celkové náklady. Ty se nakonec vždy nějakým způsobem projeví zvýšením i na účtech, které platíme za energii.

Předmět: Re (7): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.03.2015 17:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Zapomínáte, že v těch 5 Kč/kWh je polovina za distribuci; pro většinu odběratelů je platba za jistič v celkové ceně zanedbatelná.

Další věc je, že bez ohledu na to, co potřebuje elektrizační soustava, pokud existuje levnější zdroj elektřiny, budou si jej odběratelé pořizovat. Dnes nadšenci, za 10 let už možná každý, kdo sežene 40 tis. Kč.

Je to pořád stejné, s vodou, s elektřinou, s teplem, s čímkoli, kde se dá ušetřit.
Pokud někdo začne šetřit, sníží si náklady. Jestli je to na úkor ostatních, to asi nikoho nebude zajímat.

Stejně jako Vás evidentně nezajímá, že jste zcela mimo téma článku.

Německo prostě neodebírá jadernou elektřinu z Francie.
To je fakt, který nedokážete vyvrátit.

Předmět: Re (4): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.03.2015 11:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Jinak je potřeba si ten dokument také přečíst, něž něco napíšete.
Ta cena 1,6 pro 2025 a FV je nejoptimističtější varianta.
Pesimistická počítá s cenou cca 2 kč/kWh, ovšem obojí bez vyrovnání výkonů, takže nesrovnatelné s jádrem.
Doporučuji prohlédnout třeba figure2 a figure E7.
Např 7cent/kWh = 1,96 kč/kWh.
A to je ještě potřeba se podívat, kdo to napsal. Takže skutečnost bude spíše horší.
Edit k zálohám:
Paráda, takže si v létě, pozdním jaře a brzkém podzimu (dle orientace FV panelů) přitopíme TČ a to nejlépe přes poledne. Zato v zimě, když bude mrznout, tak si zatopíme tak asi po dobu 8 hodin za měsíc jen nějakým malým výkonem, a to ještě v době, kdy budeme mít solární zisky přes okna.
Pokud totiž oddělíme od spotřeby elektřiny topení (a svicení), tak ostatní spotřeba je v průběhu roku prakticky rovnoměrná. Pak vyhovují nejlépe jako základní zdroje elektřiny ty se stálým výkonem. Mezi nimi JE. Doplněné menším výkonem zdrojů proměnlivých, které umí pracovat naplno kdykoliv bude požadavek. To může být i spojení JE + PVE, zcela bez emisí CO2.

Předmět: Re (5): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 13.03.2015 13:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Ale to stále potvrzuje, že FV elektřina bude levnější, než JE.
Bez ohledu na to, že tady uvažujete 2025 namísto 2035.

Nechápu, proč stále tvrdohlavě prosazujete vytápění fotovoltaikou.
Je to naprostý nesmysl.
To, co z toho následně vyvodíte, těžko může dávat smysl.

Předmět: Re (6): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 14.03.2015 17:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
To že se stále více prosazují tepelná čerpadla k topení a ohřevu vody se Vá může nelíbit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.
Ostaně TČ jsou jako ekologická podporována dotacemi.
Správci sítí a výrobci elektřiny se tomu musí přizpůsobit.
S tím, že do tohoto schématu se FV vůbec nehodí také nic neuděláte.
FV + zdroje na vyrovnání výkonu budou levnější, než jádro? To určitě ne.

Předmět: Re (7): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 14.03.2015 17:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
A stejně tak se budou muset přizpůsobit mikrozdrojům. Včetně fotovoltaiky.
V důsledku to však znamená, že některé jaderky budou v létě odstaveny, což zhorší jejich ekonomiku.

A nám ostatním zbývá buď si takový mikrozdroj, TČ nebo FVE pořídit, nebo dotovat ty, kteří je mají.

To ovšem nemá žádný vliv na závěry článku: Německo z Francie jadernou elektřinu nedováží.

Předmět: Re (8): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 14.03.2015 21:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Zase zapomínáte, že dokonce i ti, co budou mít FV panely a v létě tedy případně budou mít el. energii o něco levnější (ale za této situace bude levná i v síti), tak také oni pak zaplatí tu vysokou zimní cenu. Tu kterou by způsobili odstavováním jiných zdrojů (ne jenom JE). Protože jejich FV vyrábět nebudou a to za situace,
kdy i oni sami budou mít vyšší spotřebu.
K tomu budou i v létě platit za rezervovaný příkon. Takže celkově to bude pro střešní instalace asi těžko méně. Také málo kdo bude moci mít ideální podmínky (nestíněné, ideálně natočené panely). To také prodražuje výrobu.
Ještě stále jste mi neodpověděl na jednoduchou zásadní otázku:
Co, za kolik a z čeho nahradí v zimních měsících výpadek výroby elektřiny z FV?

Předmět: Re (9): Tak jak to je?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 15.03.2015 13:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Platba za rezervovaný výkon dělá tak 10 % z ceny elektřiny.
Takže na jedné straně máme 5 Kč/kWh ze sítě, v čemž je 0,5 Kč/kWh za rezervovaný výkon, a na druhé straně máme 2 Kč/kWh ze střechy a k tomu 0,5 Kč/kWh za rezervovaný příkon.

FVE nemá v zimě výpadek výroby, FVE v zimě prostě nevyrábí. Výpadek je neplánovaná událost, například když je neplánovaně odstaven Temelín. Že FVE v zimě nevyrábí, to ví každý, takže to nemůže být neplánovaná událost. Pokud upravíte terminologii, možná Vám na Vaši otázku odpovím, ale určitě ne u tohoto článku.

Zajímalo by mě totiž, jakou mají podle Vás tyto otázky souvislost s tím, že Německo z Francie jadernou elektřinu nedováží.

Předmět: Re (10): Tak jak to je?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 16.03.2015 07:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Abych se tedy vrátil k původnímu tématu:
Jak můžete s jistotou tvrdit, že Německo nedováží jadernou elektřinu z Francie, když v jiné části článku sám píšete, že se to nedá jednoznačně určit.
Stačí přece elektřinu exportovat např. přes Belgii a původ už je nedohledatelný.
Ostatně i kdyby (teoreticky) šlo oddělit el. energii podle původu, tak můžeme tvrdit, že jaderná energie z Francie byla ze 100% spotřebována např. v té Belgii a Belgické nejaderné elektrárny pak dodaly "svou" energii do Německa. Výsledek je ale pak stejný, jako kdyby JE dodaly přímo do Německa.
Podobné je to i s těmi "slavnými" certifikáty. Když např. my dodáme do Německa (a to i velkou) dodávku el. energie, bude snadné získat na ni "nejaderný" certifikát. Protože můžeme lehce doložit, že v době dodávky jsme měli dostatečnou kapacitu nejaderných zdrojů. Ve skutečnosti však samozřejmě bude dodána značná část energie z jádra.
p.s. Vidím, že na svou otázku odpověď nedostanu. Ona totiž prkticky neexistuje. Rozhodně ne taková, aby to neznamenalo drastické zvýšení ceny elektrické energie.

Předmět: Re (11): Tak jak to je?
Autor: Václav Kopal
Datum: 16.03.2015 07:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117229
reakce na ...
Docela se divím že ještě nikoho nenapadlo vedle FVE postavit ventilátor a foukat na VTE a vydělávat 2x na dotacích.
Někdy kolem 2005 to počítali na ČEZ kdyby před Temelín postavili ventilátor a foukali na VTE tak to bylo vizibilní mělo to kladný cash flow a NPV a IRR bylo vysoce nad diskontem - tak to je princip energiewende.

zobrazuji 1 - 30 z 124   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.