Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rozvody rekuperace

Autor: Jaroslav Žežulka
Datum: 24.01.2013 19:40
uživatel: 102332

Dobrý den

Chtěl bych poprosit o pomoc s rozvody rekuperace?Např. pana Jaskvu či pana Homolu?

Děkuji předem moc za případnou ochotu

S pozdravem Žěžulka

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 94   starší >>
Datum: 09.02.2013 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100072
reakce na ...
Dobrý den
Chci použít RJ Sentinel Kinetic která má hrdla 125mm. Má význam zvětšit u náustků RJ průměry hrdel na 160mm ?. Tz. RJ redukce 125/160 - páteřní rozvod a spátky redukce na 125 pro výusty a nasávání do jednotlivých místností
Ďekuji za názory

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 09.02.2013 17:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Podle mě ta redukce ze 125 na 160 význam má, protože se v potrubí sníží rychlost proudění vzduchu a tím se zmenší aerodynamický odpor a současně se zmenší hladina akustických projevů. A pokud budete mít páteřní rozvod s odbočkami, tím spíše je to potřebné. Nicméně všechno tahat až po výústky 160 je blbost. Redukce směrem dolů se udělá hned na odbočce. Odbočky realizujte výhradně kalhotovými kusy, kde to rozbočíte rovnou ze 160 třeba na 2 x 100 mm. Jako konečný průměr je dobré dát D 100, i když D 125 také nebude špatné. Ale vše záleží na celkovém návrhu rozvodů.
Ideální je stav, kdy požadované průtoky, včetně rychlosti proudění dosáhnete pouhou kombinací průměrů rozvodů a dimenzací rozboček.
S pozdravem Laďa

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.02.2013 18:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Tak jak tvrdí předřečník, tak význam má, tedy zvětšení potrubí a ukáži to na příkladu maximálního možného průtoku.
270 m3/hod
- tlaková ztráta na délce 5 m potrubí 125 mm (pozink) činí 23 Pa a rychlost 6,11 m/s
- u potrubí 160 mm a délce 5 m je tlaková ztráta 6,6 Pa, rychlost 3,73 m/s

Doporučuje se aby rychlost v páteřním rozvodu nepřekročila 4,5 m/s a v koncových úsecích 2,5 m/s z důvodu hluku a enormních ztrát třením a turbulencí.

Autor: Luboš Kazatel
Datum: 09.02.2013 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak že to provedu následovně. RJ - okamžitě redukce 125/160. Až po první kalhoty 160 a pak rozstřel 160/125/125. Mám to udělat s přívodem čerstvého vzduchu i odvodem použitého?
Dotaz č.2
Mám ZR o průměru 160 který ústí vedle RJ. Chci dát T kus s klapkou a pokračovat až nad střechu. Klapka bude přepínat nasávání buď ze střechy nebo ze ZR.
Nebo mám druhou možnost - na střechu vyústit výfuk a nasávat na fasádě. Co bude lepší

Autor: Mir Pol
Datum: 09.02.2013 19:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100591
reakce na ...
...jednoznacne je lepsi nasavat z fasady - pokud budete mit vyfuk na strechu, tak pozor na kondenzat, aby mel jak z potrubi odtekat. Kdybyste totiz vyfuk mel tez na fasade, tak kondenzat bude odtekat z nej - samozrejme musi byt naspadovane smerem ven.

Datum: 09.02.2013 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Jednoznačně páteřní potrubí ve 160. Je fuk, jestli je sací, nebo výfukové. Ve výfukovém vždy bude něco málo kondenzovat. Tím páden to potrubí musí být vyspádováno, nejlépe směrem dovnitř a tam osadit lapač kondezátu a kondenzát odvést společně s kondenzátem z rekuperace do kanalizace. Ještě, co se týká průměru výfukového potrubí, tak čím bude větší, tím je menší hluk, zejména při nejvyšším výkonu. Osobně mám 160 a venku to hučí celkem dost. Nyní to mám ale provizorně, protože původní odtah přez nevyužitý komín jsem musel zrušit. Čili řeším, zda udělat ve střeše díru ( což je jednodušší varianta ), nebo zvětšit větrací díru v komíně na průměr 200 ( což je varianta složitější ). Nicméně, v každém případě to ve finále bude 200 mm. Nasávání ze severní fasády je stavovská povinnost, neboť všechny ostatní varianty dávají ve finále horší potřebné teplotní podmínky.
S pozdravem Laďa

Autor: petr kocina
Datum: 15.02.2013 09:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100182
reakce na ...
protože původní odtah přez nevyužitý komín jsem musel zrušit. - kdo vam poradil takovou blbost dat to do komina?predpokladam,ze ten komin musel byt pekne mokry uz po par mesicich provozu RJ.

Datum: 15.02.2013 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud rekuperace funguje, tak dochází ke kondenzaci přímo v ní, pokud ne, tak je k ničemu.

Autor: Petr Pavelka
Datum: 06.09.2020 20:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101479
reakce na ...
Dobrý den, plánuji rekuperaci Nilan VPL 15 top, všechna napojení jsou ve 160mm, a ve stejném průměru udělám i hlavní větve, ale bojím se hluku u nasávání čerstvého vzduchu z venku a vyústění vzduchu na fasádě v přízemí. Mám dotaz, je moje obava opodstatněná a je tedy lepší přejít cca 1 metr před vyústěním a 1 metr před nasáváním na průměr trubky 200mm??? Děkuji za reakci a případné příspěvky.

Datum: 09.02.2013 20:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stejná zákonitost platí jak pro sání tak pro výfuk. T- kus je něco se značnou tlakovou ztrátou a nedefinovatelným prouděním. Tomu se vyhnout.

Datum: 09.02.2013 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak tedy rozumně přepínat ZR a sání z fasády. ZR je přiveden ze základové desky a sání bude zhora. Budu to muset nějak vyobloukovat. Kalhoty na vstup RJ a na jednotlivé větva dát klapky
Fýfuk by jsem tedy dal na střechu. Kus na zachytávání kondenzátu se dá koupit.

Datum: 09.02.2013 21:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neco takového - http://www.univent.cz/web/cs/product/vypust-kondezatu-150-6

Datum: 24.01.2013 22:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Co byste potřeboval vědět ? Chybí otázka.
S pozdravem Laďa

Autor: Jaroslav Žežulka
Datum: 24.01.2013 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102332
reakce na ...
Potřeboval bych poradit více věcí ohledně montáže rozvodů.Šlo by to i přes email, nebo jen tady?
Proto jsem se ještě na nic neptal...

Děkuji

Datum: 24.01.2013 22:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 24.01.2013 23:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud by to šlo dávejte otázky veřejně.

Autor: Vladislav Ondráček
Datum: 28.01.2013 17:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108076
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím p. Homola a p. Jaskva,
již nějaký čas pročítám zdejší diskuze nejen o rekuperacích, ale hlavně o stavbě jako takové... a vím, že patříte mezi velké odborníky - hlavně co se týká VZT atd :)

Snažíme si svépomocí postavit nízkoenergetický RD ( aspoň v to doufám a stále věřím) a jak se všude uvádí,tak k takovému domu patří i VZT.

Momentálně řeším jak a kým si nechat takový systém naprojektovat, protože ve fázi projektu jsme ani o nějaké VZT vůbec nevěděli a na projektanta ( resp. projektantku ) jsme moc štěstí neměli :(

Máme nabídky od pár firem - cena se pohybuje okolo 110k za rekuperací DUPLEX 390/0 ECV4.D.CF a ovládáním CP19RD.

Akorát co mne zaráží,tak žádná firma doposud nechtěla vědět třeba počet osob ( zatím jsme 2 ) nebo výšku stropů ( z půdorysu to nelze poznat :) )

Výšku budeme mít 2,5m - čistá podlahová plocha je kolem 170m2 tzn. objem bude 425m3.

Umístění rekuperační jednotky bych si představoval v technické místnosti - pokud není nějak hlučná - bod 1.14

Vím, že vše se dá řešit zadáním firmě a již se vůbec nestarat, ale rád si vše připravuji sám ( nebo s někým o kom vím, že odvede svou práci na 100% ).

V RD momentálně řešíme vytápění - TZ domu dle nového výpočtu jsou 3,7kW ( což si myslím že není zase tak špatné ).

Bylo by možné mi nějak poradit nebo nějak nasměrovat klidně i na nějakou firmu.

Pokud by třeba šlo,tak do projektu zakresil kde nejoptimálněji řešit nasávání odpadního vzduchu a kde naopak výfuk - ( plánujeme cirkulační digestoř + budeme mít krbová kamna s teplovodním výměníkem - umístěny vedle franzouzského okna ). Nejvíce fouká z východní strany tzn. na stranu kde jsou umístěny vchodové dveře a nejvíce v zákrytu je výkus za garáží.

Vedení trubek bych umístil nad SDK strop, kde bude cca 45cm foukané izolace.

Díky moc za rady nebo nějaké nasměrování.

Vláďa

Datum: 28.01.2013 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Přikládám ještě CN...

Datum: 28.01.2013 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Podíval jsem se na seznam komponent a tak nějak se mne dělá "špatně". Je to všechno udělané tak aby to bylo výhodné pro firmu (cena, snadná montáž atd,) a maximálně špatně pro zákazníka. Už jenom ten rozvod flexi hadicemi o vnitřním průměru 75 mm a ještě zvlněné, systém rozbočování, jakési pochybné dělící boxy a jejichž tlakové ztrátě nemá nikdo ani potuchy. Ale bohužel tak to u nás chodí, reklama vás navnadí, že jste u odborníků. Ono nějak to fungovat bude (motory s dostatečnou watáží ty odpory překonají) nebo taky nebude. Zaslal mne jeden pán rozvody od firmy a obrázky by mohly vejít do učebnic, jak se to nemá. Takže z mého pohledu špatně. Na ukázku těch slavných hadic Green Pipe Atrea.

Datum: 28.01.2013 17:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji p. Homola za rychlou reakci, ze všech diskuzí mi právě bylo jasné, že navrhovaný systém těmi green pipe hadicema není zrovna šťastné řešení :(

Právě proto se obracím opět na toto fórum i když vím, že ohledně VZT je převážně airforum...

Dle mnoha diskuzí již dokážu usoudit kdo je a není vzdělaný člověk a Vás mezi ně určitě řadím.

Koukal jsem již na Váš návrh,kterým jste poukazoval na řešení VZT a určitě bych se chtěl nějak nechat inspirovat.
Myslím si, že samotná montáž po nakoupení materiálu není až tak složitá - pokud má člověk dle něčeho stavět a ví co a kam použít ( to bohužel zatím nevím ... )

3lo by nějak jednoduše do projektu zakreslit možné vedení potrubí ( sání a výfuk + kde by bylo sání a výfuk vyvedeno z RD )

Projekt mám i v PDF verzi, ale ta sem nejde vložit.

Budu jedině rád za nějakou radu a názor popřípadě vodítko.

Díky moc
Vláďa

Datum: 28.01.2013 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dcera ma nilan VP 18 s centralnim rozvodem do hvezdice.
kazda bedna ma urcity prisun a odvod vzduchu z domu - pocet hadic.neda se to spocitat a prumery hadic jsou cca 75mm (nemeril jsem je).
presto ma v celem dome cisty vzduch - manzelka rika je to jak na vetrny hurce :-) a to ma jednotku na minimum cca 100m3/hod.

100m3/hod ve svem dome pouzivam pouze po ranu ci navecer - jinak jede trvale prevazne na 50m3/hod - ideal bych povazoval 70m3/hod.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 28.01.2013 18:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
jak můžeš používat100m3, když nejvíc dá ta bedna na nutrie 70 !!!!

Datum: 28.01.2013 19:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dava 150m3 pri maximu - mereni jsem uz zverejnoval vcetne profi merici techniky - alespon jste ji konecne poprve videl v realu :-)

Datum: 28.01.2013 19:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pan se pta na rekuperaci - jakym objemem vzduchu vetrate svuj dum?!
muzete dodat mereni,ze vase tvrzeni je opravnene??predpokladam,ze to bylo mereni profi technikou.

pokud chcete uvect mereni cim jsem to meril ja - nemam s tim problem.
cim jste meril tu svoji - je mi dodnes zahadou.rovnez tak v pripade pana Jaskvy.
nikdo zde na TZB nikdy nezverejnil cim to firmy meri a jake byly protokoly - vzdy se vsichni spokoji s tim,ze nejak to funguje.
mozna jsem ale neco prehlednul za ty roky - tedy 10 let na TZB.pokud jste tu dele,tak jiste jste ve znalostech na tom lepe.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 28.01.2013 20:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100056
reakce na ...
Troubo, když mám zařízení měřené na zkušebně, nemusím měřit sám, ato že ty simyslíš, kdyžs použil profi měřicí přístroj, tak že máš profesionální měření, tak jsi jako vždy mimo mísu. Protože neumíš výsledky tvého T.zv. "měření" interpretovat.

Datum: 28.01.2013 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
mate temer stejnou dispozici domu jako mam ja.
striktne oddelte zadveri od obytneho prostoru domu.

rekuperace je komfort,ale ptejte se na praxi.
treba pan Jaskva by vam mohl sdelit jestli rekuperaci vyuziva trvale ci nikoli a pri jakem objemovem prutoku vzduchu.rekuperace znacne vysusuje vzduch v dome.
jestli je nejaky energeticky prisun zatim nevim - budu to vedet az pristi rok.

Datum: 28.01.2013 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
i když to na projektu není znázorněno, tak již máme zádvěří u vstupní haly vyřešeno a řádně odděleno od zbytku vstupní haly.

I když vím, že Nilan je dobrá značka, tak zase na druhou stranu se mi nechce dávat pouze cca 120k za jednotku bez dalšího vybavení - rozvody atd...

To raději budu preferovat třeba Arteu a do této částky se vejdu se vším všudy.
Ale jinak díky za připomínku a odkaz.

p. Jaskva určitě této problematice rozumí, co jsem pochopil z diskuzí a také ohledně jeho domácího řešení VZT.
díky
Vláďa

Datum: 28.01.2013 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nic vám nemohu slíbit ale zkusím to trochu rozvrtat (časem). Musím si to překreslit abych se v tom vyznal. První problém, který nutno řešit tak to je ten nešťastný krb. Druhý problém je, že dům je podlahově velký a objemný a u takového samovolná výměna vzduchu je značná a ještě roste s mírou netěsností. Uvedu příklad z hlavy. Takovýto dům může při zkoušce na přetlak dosáhnout až 3 ACH, to je 3x výměna vzduchu při přetlaku 50 Pa. V praxi se odvozuje podle toho, že samovolná výměna vzduchu bez vašeho přičinění bude minimálně 1/20 ale může být i 1/10. Takže ten lepší případ 3x 400 m3 = 1200/20 = 60 m3 za hodinu. Na toto se musí nějak reagovat nebo stanovit nějakou hodnotu. Toto samovolné větrání sice vzduch vylepší ale s pomocí jednotky převětrává a rapidně vysušuje vzduch a snižuje účinnost rekuperace.

Datum: 28.01.2013 18:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji mnohokrát p. Homola, určitě jak uvádíte, tak podlahová plocha je docela velká ( nezahrnuji přisazenou garáž ) a netěsnost jako takovou se samozřejmě snažíme řešit dle nejlepšího svědomí a načtení :) - i když jsem stavebník amatér

Co se týká krbu,tak určitě do domu s malou TZ není šťastnou volbou, ale pořád doufám, že jeho poměrně malý výkon do vzduchu ( tzn. 3,5kW nebude pro místnost o cca podlahové ploše cca 75m2 tak kritický o když celá ztráta domu je spočítána na 3,7kW ( no uvidíme v praxi ).

Pokud je i nějaká možnost jak tento krb využít třeba s rekuperací, tak bych byl jedině rád...
Ještě jednou děkuji za Váš čas a ochotu, ale jak jsem již uváděl, tak není asi mnoho firem, které u tohoto oboru myslí na zákazníka.
Vláďa

Datum: 28.01.2013 19:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
praxe je takova ze mam TZ obyvak a kuchyn 700W :-) - necelych 50m2.
staci na to 5 zapalenych svicek v mrazech + zapnuta TV a dve osoby.
krb si nedokazi predstavit.

pan Smrcka by vam jiste mohl poradit praxi - bohuzel jsem se ji nikdy nedozvedel a to ma TZ 2x mensi nez ja.

pokud krb tak zasadne bez vymeniku - jsou s tim jen a jen problemy.topenari to proste neumi.
poridte si radeji TC a budete mit svaty klid a pokoj.manzelka vas bude nosit na rukou pro vase spravne rozhodnuti.

zobrazuji 1 - 30 z 94   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama