Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Bezjaderné Rakousko

Autor článku: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Plné znění článku: Bezjaderné Rakousko
Anotace článku: Od 1. ledna 2015 není v Rakousku využívána elektřina z jaderných elektráren. Zákon sice vyžaduje pouze certifikaci původu, odběratelé však o elektřinu z jaderných elektráren nemají zájem a obchodníci s elektřinou ji proto „dobrovolně“ nenakupují.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 59   starší >>
Příspěvky
Předmět: OZE energie
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 28.03.2015 16:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Dobře zpracovaný článek na téma přímo z Německého institutu:
http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-markusem-steigenbergerem-o-vetrne-energetice-pzd-/eko_euro.aspx?
Doporučuji přečíst také následující diskusi.
Krátké shrnutí:
Prosazování OZE nás bude stát mnoho peněz, elektřina zdraží, budou nutné další podpory (např. na záložní zdroje pro zimní provoz), další zásahy do krajiny, v zájmu OZE budeme produkovat více zplodin, včetně CO2, než při využívání jádra, technologický pokrok a výroba se ještě více přesune do Číny a Indie (výroba FV panelů, nová generace JR - thoriový cyklus, množivé reaktory), naše továrny budou pracovat (nebo ne) v závislosti na počasí.
Vše po vzoru takových zemí, jako Rakousko a Německo.
p.s. Nejlevnější OZE energie (dle odkazu) je větrná za cca 2,2 kč/kWh (s dalšími náklady na akumulaci, nebo záložní zdroje) oproti ceně na burze cca 1 kč/kWh.
To i ta elektřina z nových bloků Temelína by byla i bez podpory levnější (cca 2 kč/kWh).

Předmět: Re: OZE energie
Autor: Josef Novák
Datum: 28.03.2015 22:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Ad záložní zdroje: Jaderní Francouzi mají spoustu GW záložních zdrojů na zimu.
Ad zásahy do krajiny: Vzpomeňme prosím na trvale zničené obce kvůli těžbě uhlí a jaderné energetice.
Ad nová generace JE) To se zkoušelo i v Evropě, má to jeden háček, bylo to víc pokažené než v provozu. A ten idiot, co přišel s primárním okruhem plným roztaveného sodíku hned vedle sekundáru s vodou, ten opravdu stál za to.
Ad FV panely) Velká výroba je rovněž v USA, na Islandu, v Malajsii, v Singapuru a další fabriky se staví i v Jižní Americe a Indii.
Ad nejlevnější energie) Onshore vítr měli Němci za 60 EUR/MWh (prvních 5 let) a 40 EUR/MWh (dalších 10 let), suma sumárum je to o třetinu levnější než nejoptimističtější cenové odhady pro nové bloky JETE (70 EUR/MWh na 20 let). Cena je z loňského září, ale klesala každý měsíc, výstavba překračuje plány a trhá rekordy.

Předmět: Re (2): OZE energie
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 29.03.2015 18:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Citát z německých zdrojů:
"Náklady na elektřinu z větru se pohybují mezi 6 až 10 centy za kilowatthodinu."
Takže pokud tvrdíte, že méně, určitě můžete uvést důvěryhodnější pramen.
Nicméně pokud chcete srovnávat s JE se stálým výkonem, přičtěte prosím ještě náklady na akumulaci, nebo záložní zdroj pro srovnatelnou charakteristiku dodávek.
Hlavně, že výhodou zavádění OZE mělo být hodně pracovních míst v Evropě a úspory v rozvodných sítích. Zatím je hodně míst v rozvojových zemích a vysoké náklady na budování nových sítí (tranzit sever-jih v Německu apod.)
p.s. Co jsou GW zdroje neví ani mr. Google.
pps. Nové bloky JETE by ovšem po 20 letech případné podpory vyráběly pak ještě dalších 40 let za cca 0,7 kč/kWh.
Ale když se tak dívám na plány Německa vyrábět elektřinu s náklady nad 2 kč/kWh, tak by ty nové bloky žádnou podporu nepotřebovaly. U jádra se nikdy nepočítalo s takovou podporou, jako u OZE, ale pouze s případným doplatkem.

Předmět: Re (3): OZE energie
Autor: Josef Novák
Datum: 29.03.2015 22:58 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Je to jednoduché, uvedl jsem výkupní ceny podle německé legislativy. V USA už na Středozápadě běžně investoři staví větrné elektrárny, které v rámci PPA mají bez jakýchkoli dotací nasmlouvanou cenu pod 40 USD/MWh. (Zdrojem je zde ročenka AWEA)
Ad pracovní místa: Ano, FV panely se vyrábějí hlavně v Číně. je ovšem třeba k tomu dodat, že to je ta nejméně výnosná část procesu a dělají to na německých mašinách podle německých patentů (za které platí) a všechny ty chlapy, co je nakonec instalují v Číně neoutsourcujete.
Největší firmy na produkci větrných elektráren jsou Siemens (DE), Enercon (DE/DK), Vestas (DK), Gamesa (ŠP), GE (USA) a Goldwind (Čína).

ad p.s.) GW je gigawatt. Frantíci mají bratru nějakých 60 GW v jádru (tj. 50-55 GW k dispozici k provozu), ale špičkovou spotřebu mají 100 GW. To je důsledek politiky podpory topení elektrickými přímotopy (máme přece levné jádro). Takže, jak začne být ve Francii kosa, tak si na nich Němci krásně mastí kapsy.

ad p.p.s.) Nové větrné elektrárny vyrábějí po splacení investice za 0,2-0,3 Kč/kWh, životnost mají tak velkou, jak dlouho je majitel ochoten udržovat a FV je z hlediska provozních nákladů ještě levnější. Nemají žádnou korodující reaktorovou nádobu ani drolící se kontejnment, které se nedají vyměnit.

Předmět: Re (4): OZE energie
Autor: Jozef Homola
Datum: 29.03.2015 23:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
U nás rozhodně korodující reaktorové nádoby nemáme, protože vnitřek tvorí 20 mm navařená nerezová vrstva. Ostatní části primárního okruhu jsou z nerezové oceli celé nebo s výstelkou.

Předmět: Re (5): OZE energie
Autor: Josef Novák
Datum: 30.03.2015 12:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
A pomáhá to i na vodíkovou korozi?

Předmět: Re (4): OZE energie
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 30.03.2015 07:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Zde ovšem nejsme na středozápadě USA, že. Jsme v ČR.
Opět: abychom mohli porovnávat s jádrem je potřeba počítat cenu elektřiny z kompletu VtE + akumulace (nebo záložní zdroj).
Nyní se už nepodporují přímotopy, ale TČ poháněná elektřinou.
Sice mají nižší spotřebu, ale za velkých mrazů se to blíží přímotopům (většinově jde o vzduch-voda). Odběrová křivka je tak nakonec ještě nerovnoměrnější, než u přímotopů.
p.s. A nyní si představte, že by "Frantíci" po vzoru Německa vyměnili všechny stabilní jaderné zdroje za nestabilní OZE typu VtE a FV. To by bylo ještě daleko horší.
Protože to alez hlediska stability sítě nejde, museli by místo jádra postavit nějaké "špinavé" zdroje. Pravděpodobně uhelné.
Kdyby to byly zdroje OZE se stabilním výkonem (biomasa, bioplyn) byly by "jen" cca 3krát dražší. Při 50% podílu na mixu tedy elektřina dražší cca 1,5 násobně.
pps Je otázka, zda v zimě si na nich mohou "mastit kapsy" zrovna Němci, kteří v té době mají také nedostatek. Zda to třeba není tak, že do Německa dodáváme my, Německo do Francie. Druhá věc je, co elektřinu v zimě vyrábí v Německu. VtE sice vyrábějí, ale ne více, než v ostatní části roku, FV prakticky nevyrábí, uhelné jedou naplno.

Předmět: Re (5): OZE energie
Autor: Josef Novák
Datum: 30.03.2015 12:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Vámi už citovaná Agora už provedla cenové srovnání kombinací jádro + vykrývání špiček plynem a VtE+FVE+výkrývání mezer plynem. To druhé je už dnes levnější a cena nových VtE i FVE dále klesá.
ad p.s.) Frantíci odstaví asi třetinu výkonu (starých) JE a budou je nahrazovat větrnou energií. A budou podporovat střešní fotovoltaiku. To je jejich energetická koncepce na příští roky.
ad p.p.s) Němci mají asi o 20 GW více konvenčních spalovacích elektráren než reálně potřebují (včetně rezerv).
Bilance německého přenosu elektřiny je +35.5 TWh neboli vyvezou o 35.5 TWh více než dovezou, což je 2x tolik než ČR celkově vyveze (hodně do Rakouska a přes Slovensko do Maďarska).
VtE vyrábějí v zimě významně více než v létě. A uhelných mají desítky GW navíc.

Předmět: Re (6): OZE energie
Autor: Jozef Homola
Datum: 30.03.2015 13:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Citace:
Francouzský parlament v tomto roce totiž odsouhlasil novou energetickou koncepci, která předpokládá snížení podílu jaderné produkce elektřiny na 50 % v roce 2025 z dnešních 75 %. Součástí je i to, že každý nový blok uvedený do provozu musí být kompenzován blokem odstaveným, aby celkový výkon jaderných bloků ve Francii zůstal zhruba stejný. Snížení podílu jádra může v principu přispět k efektivnějšímu využívání bloků, které pak budou méně využívány k regulaci. Francie má poměrně značný potenciál pro zařazování jiných zdrojů do mixu.

Předmět: Re (6): OZE energie
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 30.03.2015 14:36 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Pokud se FV a VtE i ostatní OZE připojená za podporované ceny počítají s nulovými cenami (protože jsou placeny jinak), tak to pochopitelně vyjde.
Jinak prosím o odkaz, jak to spočítali.
P.s. Dostavba Temelína vyjde podstatně levněji, než nějaká JE "na zelené louce" a tedy i elektřina z nových bloků bude levnější. Nehledě na to, že tam bude souběh levné výroby z původních a dražší z nových bloků, celkově méně.
Kromě toho k JE se spíše používá akumulace v PVE.

Předmět: Rakousko a jaderná energetika
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.03.2015 00:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Náš nejméně oblíbený soused Rakousko , nám svým postojem k jádru politicky velmi usnadňuje rozvoj jaderné energetiky. Z technického hlediska všechno co projde z našich drátů z Jižních Čech do Rakouska není nic jiného než el. energie z Temelína ono to fyzicky jinak ani nelze. To, že obchodně si tu el. energii koupí třeba od uhelné el. je jen fikce a ještě k tomu lživá - bez JETE, z které teče proud na jich bychom nebyli vývozci el. energie. Během příštích zhruba 5 let velmi silně poklesne výkon našich uhelných el. a s tím se vytratí velká část našeho vývozu el. energie. Polsko náš výpadek nenahradí a Německo vypíná jaderné el. Rakousko bude nuceno prostě dovážet více uhlí, plynu budovat nové zdroje ==== poroste cena el. energie.

Předmět: Bezjaderné Rakousko
Autor: Petr Slezák
Datum: 27.03.2015 18:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
S bezjaderným Rakouskem je to jen taková virtuální hra, která má uspokojit tamější zeleně naladěné obyvatelstvo. Což
o to, pokud je to uspokojuje, je jim přáno. Nelze ovšem tvrdit, a ani to nelze dokázat, že spotřebovávají jen a jen "čistou" elektřinu. Certifikáty, kterými se zde hojně operuje, zajistí pouze to, že spotřebitel zaplatí za elektřinu pouze tomu obchodníkovi, který nakupuje "čistou" elektřinu od "čistého výrobce" (pokud tedy nepodvádí). Je to jen takové gesto, které je nyní holt v kurzu. Co do jeho zásuvky v naší prodrátované Evropě skutečně doputuje, se řídí základními zákony elektrotechniky ať se to někomu líbí nebo ne.

Předmět: Re: Bezjaderné Rakousko
Autor: Jozef Homola
Datum: 27.03.2015 18:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Mne ani tak nevadí, jak se Rakousko rozhodne a jakou energii preferuje ale nemůžeme se objektivně srovnávat, když podmínky jsou zcela odlišné. To je to co mne vadí a zamlčuje se.
Viz obrázek.

Předmět: Re (2): Bezjaderné Rakousko
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 22:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Je mnohem více věcí, které v článku uvedeny nejsou. Přesto nelze prohlásit, že jsou zamlčovány. Jednoduše tam nejsou.

Předmět: Re (2): Bezjaderné Rakousko
Autor: Petr Slezák
Datum: 28.03.2015 07:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104808
reakce na ...
Ano, souhlasím, třeba se dočkáme i takového článku. Zajímavé by také bylo, jak by se Rakousko vypořádalo s radikálním omezením dovozu biomasy z okolních států, které si ji jednou budou chtít ponechat k vlastní potřebě.

Předmět: Re: Bezjaderné Rakousko
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 22:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Ono vlastně veškerý obchod s elektřinou je taková virtuální hra s něčím, co nikdy neuvidíte a na co si nikdy nemůžete sáhnout. Přesto, nebo právě proto, lze s vcelku klidným svědomím prohlásit, že spotřebováváte to, co jste zaplatil.

Předmět: Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.03.2015 08:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Nějak ná zmizel odkaz na celý jeden článek a následno diskusi:
https://forum.tzb-info.cz/12458-diskuse-ke-clanku-jak-se-pozna-elektrina-z-obnovitelnych-zdroju

Ostatně autor sám přiznává, že elektřina se volně "pohybuje" i přes hranice (podle toho, kde je jí atuálně "více, nebo méně"). Není ani čistě jaderná, ani bezjaderná, je "šedá" (směs všech připojených zdrojů).
Každý jednotlivý odběratel odebírá takovou "šedou" elektřinu.
Když bude odebírat v Rakousku blízko přípojky z Dukovan v době toku energie do Rakouska, bude to elektřina "jaderná". Bez ohledu na to kde a od koho nakoupil.
Je potřeba si uvědomit, že el. energie se "přelévá" v rámci regulace propojené sítě. Např ráno může dodávat česká JEDU do Rakouska a v poledne Rakouské FV do česka.
Obchodně se pak vyúčtuje jen rozdíl za nějaké období. I v případě, že Rakouská bilance by byla kladná (jako že vývozci energie jsme my a ne Rakousko k nám), tak by to neznamenalo, že naše "jaderná" elektřina není dodávaná a spotřebovávaná v Rakousku.
Ostatně je jasné, že pokud si nakoupí třeba s měsíčním přestihem někdo elektřinu od FV zdroje a v době dodávky zrovna bude nízká oblačnost, nebude výrobce schopen dodat kontrahované množství energie.
To samé platí i pro obchodníka, který sice bude mít nakoupeno od více zdrojů, ale FV u něho bude činit vysoký podíl.

Předmět: Re: Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 09:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
S takovýmto překrucováním máte šanci jen u lidí, kteří se na ten odkaz nepodívají.
Tvrdím, totiž pravý opak: každý odebírá a spotřebovává takovou elektřinu, jakou nakoupil. Nemohu spotřebovat něco, co jsem nezaplatil. Kdyby to bylo jako v začátcích elektrifikace, kdy měl každý dodavatel svoje dráty, bylo by to evidentní.
Váš popis obchodování s energií "v rámci regulace" je chybný.
Předposlední věta je pravdivá, tvrzení v poslední větě z ní však nelze vyvodit.

Předmět: Re (2): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.03.2015 10:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Pořád si pletete pojmy:
Zákazník zaplatil za (nějaké) množství elektřiny a koupil ji (někde).
Ale obdržel jen stejné množství (smíchané) elektřiny ze společné sítě. Ne nějakou konkrétní elektřinu.
Navíc to ani nemusí být přesně ve stejnou dobu, kdy je vyrobena. V rámci jednoho obchodovaného produktu to může klidně být vyrobeno ráno a spotřebováno večer. I když to ve skutečnosti takhle nejde.
Ani žádný certifikát na tom nic nezmění. Ten opět jen dokazuje, že nějaké množství elektřiny z nějakého zdroje bylo dodáno do společné sítě. Ale už ne, že se tato konkrétní elektřina dostane zrovna nějakému konkrétnímu zákazníkovi.

Toto je tvrzení autora článku:
"Hypoteticky tedy může i v Rakousku vzniknout podobný obchodník s elektřinou, jako německý dodavatel elektřiny Maxenergy, který tvrdí, že ve svém produktu Maxatomstrom nabízí elektřinu výhradně z jaderných elektráren (ve skutečnosti však nakupuje „šedý“ energetický mix na burze a k němu certifikáty o původu elektřiny od jiného výrobce) [2]."
Analogicky pak platí také že:
Obchodník, který tvrdí, že nakupuje "nejadernou" elektřinu nakupuje ve skutečnosti "šedý" energetický mix. a k němu certifikáty od jiného výrobce (ne od mixu, který nakoupil a prodává dál).

Je to prostě celé podvod na ohlupování mediální masáží ovlivněných mas od zelených propagandistů.

Předmět: Re (3): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 11:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Pokud by rakouští obchodníci s elektřinou nakupovali certifikáty odděleně od produktu, měl byste pravdu.
Pokud však nakupují elektřinu od konkrétních výrobců zároveň s certifikáty, pak se tady o ohlupování ostatních pokoušíte Vy.
Dobře to víte, protože jste sám vložil odkaz na diskusi pod příslušným článkem, kde jsem toto řešil.

Mýlíte se, elektřinu nelze odebrat jindy, než byla vyrobena (s výjimkou akumulace), každý obchodník musí mít v každém okamžiku soulad mezi výrobou a spotřebou, jinak buď platí hodně za odchylku, pokud je stejná jako systémová, nebo dostane menší bonus, pokud je opačná.

Pokud by, jako v počátcích elektrifikace, byly dráty oddělené, bylo by jasné, kdo jakou elektřinu spotřeboval. Po sloučení drátů se na straně výroby ani na straně spotřeby nic podstatného nemuselo změnit, nadále mohly zůstat zachovány vztahy mezi výrobci a spotřebiteli.

Pokud dnes odběratel v Rakousku koupí elektřinu od konkrétního výrobce a zaplatí za přenos a distribuci, musí dostat produkt, který si zaplatil. Pokud mu provozovatel přenosové a distribuční soustavy dodá jiný produkt, podvádí on, nikoli rakouský odběratel.

Předmět: Re (4): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.03.2015 13:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Obchodník s elektřinou pracuje jen s virtuálními elektronickými daty.
Elektřina proudí nezávisle na ochodníkovi sítí od výrobce do sítě (kde se smíchá) a tato smíchaná pak zase ze sítě zákazníkovi. Bez ohledu na certifikát. Obchodník může sídlit třeba na opačné polokouli, stačí se zaregistrovat v ČR obchodním místě..
Certifikáty mají pouze ten význam, že když jich bude hodně (velké množství energie) a zákazníci takovou elektřinu budou chtít, tak jí do společné sítě bude dodáno také hodně.
Fakt je, že OZE elektřina je dražší (u nás cca čtyřnásobně), než ta ostatní.
To by ještě nebyl takový problém, kdyby si tu ceny (náklady) zákazníci, kteří si ji chtějí koupit zaplatili. A večer (v zimě), kdy "jejich" zdroj (zdroje) nedodávají (nebo málo) neodebírali (úměrně svůj odběr snížili).
Jenže jsme (a ještě tak 15 let budeme) v situaci, kdy většina OZE elektřiny je dodávána zákazníkovi pod výrobní cenou a výrobce takové drahé elektřiny pak inkasuje nadstatndardní platby z příspěvků na OZE, které platíme všichni povinně.
Takže "ekologický" odběratel si např nasmlouvá elektřinu z FV, síť vyrovná odchylky mezi dodávkou a odběrem v rámci kontraktu (teprve nad rámec toho co je v kontraktu je pokuta za odchylku) a zaplatí za ni klidně 1 kč/kWh (silové).
Ta koruna zůstane obchodníkovi (pokryje jeho riziko), ale výrobci připojenému v 2011 je proplaceno cca 10 kč/kWh.
Kdyby se totiž OZE elektřina prodávala za stejných podmínek, jako ta ostatní (tržní cena bez podpory a přednostního odkupu), byla by až na vyjímky neprodejná.
P.s. Dlužíte mi popis obchodu s OZE elektřinou bez podpory a jak ji prodá s náklady 2,44 kč/kWh (2015 FVE), když tržní cena je 1 kč/kWh.
A co se stane, když neprodá, ale má právo přednostního odkupu?
Dojde každodenně k nesesouhlasení objednávek a tím ke zrušení všech obchodů? A tedy každodenímu paralyzování takového trhu?

Předmět: Re (5): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 13:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Na energetické burze lze obchodovat s fyzickou dodávkou, nebo s finančními produkty. Mimo burzu pravděpodobně jen s fyzickou dodávkou.

Elektřina z nedotovaných FV panelů může stát méně než 1 Kč/kWh už dnes, proto se taky vyplatí ohřev vody fotovoltaikou. A to je taky důvod, proč s ní vůbec není třeba obchodovat (případně prodat přebytky za pakatel). A rovněž důvod, proč jsou Vaše úvahy zcestné. Jsou prostě věci, které si nedokážete (nebo nechcete) představit. A není to jen cena elektřiny z fotovoltaiky

Předmět: Re (6): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.03.2015 14:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Zase uhýbáte.
Elektřina vyrobená a spotřebovaná přímo u spotřebitele přece není debatovaná v tomto příspěvku. S debatovanou problematikou souvisí jen okrajově.
Zde debatujeme o přenosu sítí a o obchodech zprostředkovaných pomocí sítě. A o tom, zda touto propojenou sítí proudí "jaderná" energie i do Rakouska, zda se tam spotřebuje a zda lze přes síť nakoupit jen určitý"druh" energie, nebo ve skutečnosti kupujeme (včetně Rakušanů)síťovou (smíchanou) energii.
Takže uvažujte prosím obchody v síti a v případě OZE odděleně ty s dotovanými a nedotovanými zdroji.
Z hlediska stability sítě pak ve skupinách podle vlivu na stabilitu. Odděleně FV a VtE a oděleně bioplynky, průtokové vodní, JE (včetně těch, které by výkon mohly měnit, ale nemění, protože mají zajištěn ze zákona odkup kdykoliv).
P.s. Náklady na FV tu byly vyčísleny v některém odkazu pro 2015 na 2,44 kč/kWh. Za podporované OZE je průměr více, než 4 kč/kWh. Tržní cena elektřiny na obchodních místech je cca 1 kč/kWh. Vše za silovou.

Předmět: Re (7): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 15:03 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
V titulku Vašeho příspěvku je otázka, odpověď na ni je v článku, na nějž jste sám odkázal (respektive na diskusi k němu). Takže to sem nepatří, stejně jako vše ostatní, čím zbytečně zamořujete všechny diskuse, protože je to stále dokola totéž, bez ohledu na téma článku.

Nikdo, kdo si dnes pořizuje FVE bez dotací, ji nemá na to, aby veškerou elektřinu prodával jako silovou, ale aby nemusel kupovat silovku + přenos + distribuci, = platí jen paušál za příkon, ale to je tak 10 % ceny elektřiny. Takže ve výsledku namísto aby koupil Vámi adorovanou elektřinu z JE s dalšímí náklady za celkem 5 Kč, ji má ze své střechy za 2 Kč a k tomu zaplatí 0,50 Kč za rezervovaný příkon.

Nebo má jednodušší systém bez střídače a elektřinou za korunu (= levněji než Váš NT) ohřívá teplou vodu.

Předmět: Re (8): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.03.2015 00:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
při návratnosti 10 let je cena pro ohřev TUV pomocí FV panelů asi 2,4kč KWh. To je asi o 20% více než nabízí dodavatelé el. energie platí při 100% spotřebě , takže s tím toho v průměru moc neohřejete a na úsporu nějakých paušálů můžete zapomenout.

Předmět: Re (9): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 29.03.2015 00:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Jenže od jedenáctého roku až do konce životnosti panelů je potom elektřina zdarma.

Předmět: Re (10): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 29.03.2015 18:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Jenže v RD nebudete mít nikdy 100% spotřebu. Při maximalizaci výroby ve FV by se spotřebovalo pouze cca 20% výroby, pro zbytek by nebylo využití. Cena za 1 kWh FV elektřiny by pak vyšla pětinásobná.
Pokud bychom chtěli naopak jít cestou 100% spotřeby, volili bychom takový výkon FV, abychom při nejpříznivějším dni v roce všechnu ve FV vyrobenou elektřinu spotřebovali.
To by ale znamenalo, že ve všech dalších 364 dnech za rok bychom méně, či více elektřiny pro ohřev vody nakupovali. V zimě prakticky všechnu. To by se zase moc neušetřilo.

Předmět: Re (7): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Radim Polášek
Datum: 27.03.2015 15:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Pane Vintře, podle mně vedete ztracený boj. Pan Bechník je argumentačně úplně mimo.
Jediné, co tady máte či máme společné, je to, že jsme všichni absolvovali stejné české či československé školství. Snad stejné.

Předmět: Re (8): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 27.03.2015 22:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
To jste napsal skvěle, nelze s tím polemizovat.

Předmět: Re (2): Jak může být Rakousko bez "jaderné" elektřiny v propojené evrpské soustavě?
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.03.2015 20:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, mám takový dotaz. Nyní nakupuji elektřinu od dodavatele silové elektřiny, který nakupuje elektřinu od různých výrobců, takže fyzicky mi jde do domu dráty nějaký elektřina namíchaná z různých zdrojů. Nyní se však rozhodnu, že budu nakupovat pouze od dodavatele silové elektřiny, který nenakupuje od výrobců jaderné energie, a garantuje, třeba i nějakými certifikáty výrobců, že neobchoduje s JE. Chápu, že virtuálně tedy odebírám jen "nejadernou", ale můžete mi vysvětlit, jak se fyzicky do mého domu dostane stále stejnými dráty pouze "nejaderná" energie ? Snad každý chápe, že mu do domu bude proudit stále stejně namíchaná energie z různých zdrojů, tedy i jaderných. Tudíž podle mne v navzájem propojené a regulované evropské energetické soustavě není možné, aby bylo někomu garantováno, že fyzicky mu bude proudit do domu pouze nejaderná energie.

zobrazuji 1 - 30 z 59   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.