Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Chyby v instalacích solárních soustav: kdo a co dodává?

Autor článku: doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.
Plné znění článku: Chyby v instalacích solárních soustav: kdo a co dodává?
Anotace článku: První část seriálu se zamýšlí nad obecnou kvalitou dodavatelských firem a především pak nad smyslem instalace solární soustavy. U instalací bez předchozího projektu a výpočtu energetických přínosů je nesnadné identifikovat, co bylo předmětem dodávky, zda pouze materiál nebo funkční solární soustava.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Souhlas, ale....Kamil Votýpka18.01.2016 12:42
Re (2): Proč to tak je?Karel Srdečný07.04.2015 16:12
Re: Proč to tak je?Josef Novák03.04.2015 21:50
První Zel úsporámPetr Novák01.04.2015 19:12
Re: Proč to tak je?Radim Koutňák01.04.2015 00:48
Proč to tak je?Stanislav Kohout31.03.2015 07:05

Autor: Kamil Votýpka
Datum: 18.01.2016 12:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121634
reakce na ...
V zásadě souhlasím s autorem, jen mi přijde neseriozní tvrzrní, že dvacetiletá historie je zárukou jakési kvality, čímž tak nějak automaticky diskvalifikuje firmy mladší. Spíše bych řešil podíl na trhu, reference a pod. Obzvlášť pikantní se kritika jeví od znalce, který se solárními ohřevy zabývá teprve pět let. Pak se celá kritika jeví jako objednávka na tendenční článek právé od těch "pravých" minimálně dvacetiletých firem.

Předmět: První Zel úsporám
Autor: Petr Novák
Datum: 01.04.2015 19:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100073
reakce na ...

Článek mi připomíná první zelená úsporám. Nehodlal jsem platit drahé zateplovací firmy a tak jsem absolvoval školení na rošt, školení od výrobce minerální vaty. školení dodavatele vrchního materiálu. Klidně jsem v žádosti uvedl nechť mne po dokončerní zateplení svého rodinného domku se" seznamu odborných dodavatelů" vyškrtnou, že se touto činností nebudu nikdy zabývat. Ouředníci mne klidně zaregistrovali, ale ostatní ouředníci na SFŽP stačili s penězi zatočit, takže žádost byla stejně zbyečná.
No a poslední polovinu práce jsem nechal provést firmou, byla zapsána v nesmyslu zvaném SOD. Ta disponovala třemi Ukrajinci...
Novák

Předmět: Proč to tak je?
Autor: Stanislav Kohout
Datum: 31.03.2015 07:05 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104771
reakce na ...
Tato situace je samozřejmě nechtěná a špatná. Špatné, nefunkční soustavy bez projektové dokumentace či potřebných výpočtů často generuje nesmyslný tlak na cenu ze strany zákazníka, z pohledu realizátora se tak projektová dokumentace a ostatní předinstalační příprava s výjimkou kusovníku jeví jako zbytečná. Častým důsledkem předchozího je, že kvalitní montážní firmy se zkušenostmi a dobrým servisem se musí stáhnout z trhu, neb jim minimální marže nepokrývá náklady, natož zisk. Je to škoda. Pochopitelně, že registr oprávněných firem tuto skutečnost nijak nezvrátí, jen vytáhne peníze z kapes realizátorů.

Předmět: Re: Proč to tak je?
Autor: Radim Koutňák
Datum: 01.04.2015 00:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102015
reakce na ...
Proč to tak je? No to je mi velkou záhadou. Z mého pohledu (projektanta) je naprosto nepochopitelné uvažování velké části investorů, kteří si myslí, že nevypracováním projektu něco ušetří. Marně se jim snažím vysvětlit, pokud vůbec na takovouto diskuzi dojde, že bez projektu realizační firma zařízení (soláry, radiátory, podlahovku, kotle, TČ, ...) naddimenzuje, protože chce mít jistotu, že zákazník/investor nebude reklamovat nedostatek tepla v domě a díky tomu zaplatí za investici více než za projekt+realizaci dle projektu. Je to většinou marné. Jsou ochotni jet přes celé město aby ušetřili za mléko v akční ceně, ale zbytečně vynaložené desítky tisíc na naddimenzovanou investici jim jako vyhozené peníze nepřipadají. A že by počítali i s vyššími provozními, tedy dlouhá léta nezměnitelnými, náklady? Kdeže.

Předmět: Re: Proč to tak je?
Autor: Josef Novák
Datum: 03.04.2015 21:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 115279
reakce na ...
Co takhle začít uvažovat trochu jinak. Já bych solární systém na střeše chtěl, ale rozhodně se o něj nechci starat a nic zařizovat. Takže čekám, až nějaká firma za mnou přijde s nabídkou, jaké dělají v USA třeba SolarCity nebo Sun Edison. Neboli, že mi na na střeše nainstalují a budou to provozovat oni a já budu odebírat jak vzteklý.
To bude úžasné motivace udělat celý ten systém optimálně.

Předmět: Re (2): Proč to tak je?
Autor: Karel Srdečný
Datum: 07.04.2015 16:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Zdá se, že ČEZ už něco takového chystá, pravda, s fotovoltaikou.

Teplo ze solárního termického systému vychází dráž než z plynu nebo ze zásuvky v nízkém tarifu, takže kdyby vám to někdo dal na střechu, budete odebírat jak vzteklý - odkudkoli, jen ne ze soláru. Dotace to samozřejmě zatím otáčejí ve prospěch sluníčka.

Děsím se představy, že by třeba ze Zelené úsporám mohla dostat dotaci rovnou realizační firma, která vám pak "něco" namontuje na barák. To by byly věru kvalitní instalace!

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama