Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Střídač, řízení spotřeby a další - všechny otázky v jednom

Autor: Jan Kali
Datum: 17.03.2013 21:26
uživatel: 112775

Zdravím všechny.

Aktuálně plánuji FVE na střeše - jih, 17 panelů (4,2kWp). Pán z montážní firmy co dělá FVE od doby největšího boomu mi dokonce řekl, že se aktuálně FVE nevyplatí a ať ji nedělám. Dokonce, že oni ji realizovat nebudou, což nechápu. Udělám si ji tedy svépomocí. Ušetřím tak cca 80tis. Kč. Z tohoto důvodu budu působit asi jako trouba, nicméně jsem vystudovaný inženýr elektro. Nutno říci, že jsem FVE nikdy nestavěl.

Otázky:
1) Jaký zvolit střídač? S VF transformátorem, nebo bez transformátorový? Nyní neřešme prosím cenu, ale technologickou stránku. Hledal jsem jaký je moezi nimi rozdíl a nic kloudného jsem nenašel. Bude někde tak hodný a poradí mi?

2) Dále chci instalovat nějaké řízení, aby byla maximalizovaná spotřeba. Našel jsem zařízení jako WattRouter a GreeBonO. Uniká mi ale jedna věc - je od řídící jednotky ke spotřebiči potřeba tahat speciální signálový kabel?
Ovladač budu využívat ke spínání topných spirál v akumulačních nádržích, takže spotřeba bude solidní. Potřebuji vědět, jestli mám (jedná se o novostavbu RD) natahat od regulátoru ke spirálám jen elektro kabel, nebo i nějaký řídící signálové.
Který z daných dvou regálátorů byste doporučili? Nebo jiný? Důvody?

3) Jaké všechny součásti musí FVE mít? Myslím tím z pohledu legislativy - samozřejmostí jsou panely, střídač, ale vím že jsou potřeba někde nějaké odpojovače od sítě /při podpětí nebo naopak přepetí v síti/, někde by měl být taky elektromer pro měření na zelený bonus a další... Jaké všechny části tedy má instalace mít (po elektrické stránce), abych němusel něco předělávat.

Děkuji všem za odpovědi!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
Datum: 20.05.2013 20:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101936
reakce na ...
Dobrý den.Prosím zde někoho kdo používá bezproblémově wattrouter zda by uvedl jakou mu udává střídač impedanci .
Mám stále problémy s odpojováním střídačů po nainstalování wattroutru ,když začně na výstupu na triaku regulovat wýkon okolo 1kw do bojleru.Už jsem ze zoufalství odpojil celou domovní elektroinstalaci,nachal zapojené jen střídače +wattrouter a na něm jen na triakové regulaci bojler a výpadky střídačů pořád pokračují .Po odpojení bojleru na triakovém výstupu vše ok.Zkoušen jiný tepelný spotřebič místo bojleru zapojený přímo na svorky wattroutru a opět problémy.

Datum: 20.05.2013 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Wattrouter zatím nepoužívám (čekám až mi ho e.on pošle), ale tohle je fakt divné. Máte ho přímo u střídače, nebo až v hlavním domovním rozvaděči? Jak dlouhé jsou trasy od střídače k wattrouteru a od něj k boileru? Vodiče jakých průřezů máte po trasách natahnuté?

Osobně bych hledal problém v tomto.

Autor: Daniel Surý
Datum: 20.05.2013 21:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
wattrouter mám v hlavním domovním rozvaděči a dva střídače 1.6KW a 2kW na každé fázi zvlášť od tohoto rozvaděče asi 25m vzdálené .Vodičem každý střídač zvlášť -2,5mm měď.Bojler od domovního rozvaděče asi 10m.Na display střídače impedance 1,7ohm.Proto by mě hlavně zajímala impedace uvedená na střídači u ostatních instalací kde wattrouter spolehlivě reguluje bojler na triakových výstupech.

Autor: Radko Káninský
Datum: 21.05.2013 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109991
reakce na ...
Teď jsem kouknul na střídač a impedance sítě je nula,okamžitá výroba 4500W.mám green bono na 1fázi ,bojler naprímo na SSR ,další spotrebiče spíná dle výkonu Fve.strídač Solutronic.

Autor: Daniel Surý
Datum: 21.05.2013 19:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dnes jsem problém zdá se ,že zdárně vyřešíl ,problém byl v impedanci vedení a na střídačích ,které byly nastaveny na požadavek na impedanci Rakouské sítě.Po konzultací se servisem Fronius a nastavením je to ok.

Autor: Roman FVE
Datum: 10.09.2018 10:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111298
reakce na ...
Dobrý den pane Surý, s tím to problémem se potýkám již delší dobu po instalaci Wattrouteru. Prosím o bližší info k nastavení střídače Fronius IG 40, nebo nějakou kontaktní osobu, protože nynější odborníci u Froniusu tvrdí, že mám problém v dom. instalaci. Střídač se chová přesně tak jak popisujete a hlásí kod STATE 415. Moc děkuji za kontakt či radu. Papáček R.

Autor: Radko Káninský
Datum: 03.04.2013 18:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109991
reakce na ...
Dobrý den
Používám Green Bono a jsem spokojen.Ke každému spotřebiči který budete řídit natáhněte pouze příslušný CYKY kabel,nic víc,regulátor podle Momentálního výkonu sepne příslušný spotřebič sám.K počítači pak kroucenou dvoulinku pro napojení GB.

Autor: Petr sykora
Datum: 18.03.2013 22:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110426
reakce na ...
Ochrany jsou snad součástí střídače, mám KOSTAL a ten má i DC odpojovač, jediný, co jsem přidával je svodíč přepětí na DC straně, jinak vůbec nic.

Autor: Robert Vrána
Datum: 19.03.2013 07:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100453
reakce na ...
To se takto asi nedá paušalizovat, on totiž každý střídač integruje různé funkce.

Jinak to vidím podobně, taktéž budu přidávat 2xpřepětovku na DC stranu(byt solarmax má na vstupu taky varistory, ale je lépe když odejdou v přepětovce za 1500 než ve střídači za 24000kč). Jelikož je Solarmax jednofáz budu za něj dávat i obvod hlídání fází.

Autor: pan Tumus
Datum: 18.03.2013 14:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Přemýšlel jste i nad variantou s hybridním/poloostrovním měničem? Protože vídím, že elektru rozumíte a neženete se za každou cenu do nejlevnějšího řešení. Výhoda je možnost ukládání elektřiny vyrobené přes den do akumulátorů a její spotřeba přes noc, a také jednoduché řešení zálohování proti výpadku DS. FVE se pak chová jako jedna velká UPS s prioritním nabíjením ze slunce.

Co se týká ochran, je zapotřebí také frekvenční http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID842&catg=0

Datum: 18.03.2013 14:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl jsem chvíli takovou úvahu, ale po letmém pohledu po internetu na ceny jsem to opustil. Nějak jsem získal pochybnosti o efektivní návratnosti.

Máte snad na mysli (nebo spíše znáte) nějaké konkrétní řešení, které může mít nějakou rozumnou návratnost investice? Třeba bych ještě zauvažoval.

Autor: pan Tumus
Datum: 18.03.2013 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Čistě z finančního hlediska se opravdu zatím vyplatí jen síťová FVE, jestli by jsme se bavili jen v rovině výdaje-příjmy-výnos-ztráta.

Ale když by jsme do úvahy přibrali věci jako zajištění na důchod, záloha RD, energetická soběstačnost, nezávislost na státu/čezu, ochrana před infalcí/hyperinflací, zhroucení dolaru/eura apod., tak by se finanční hledisko dostalo lehce do pozadí. Je to samozřejmě na delší diskuzi.

Co se týká konkrétního řešení, tak v tom vám moc neporadím, specializuji se spíše na čistě ostrovní/polostrovní instalace bez dodávky do sítě, kde DS je jen jako záloha při zimním nedostatku.

Rámcově můžu jen odhadnout pro váš případ - panely (17*2500), konstrukce (17*800), kabeláž, rozvaděč (10 - 15 000), regulátor (15 - 20 000), baterie (40 - 200 000), 5kW hybrid měnič (cca 60 - 100 000), bižuterie (5 - 10 000)
S tím, že když se nedodává do DS, není kolem toho nutno dělat žádné papírování a vyřizování, nestáváte se OSVČ, je možné začít jen s několika panely na osahání a postupně rozšiřovat, až cena komponentů dále klesne.

Datum: 18.03.2013 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myšlenka s hybr. střídačem namísto on-grid je hezká. Ale jestli tomu správně rozumím, tak je u hybr. střídače potíž s počítáním ZB, protože se směruje tok při nabíjení aku mimo bonusový elměr, takže by se majitel "okrádal" o ZB, který je pro návratnost hodně podstatný.

V tomto by bylo efektivní řešení použít nabíječku aku za normálním on-grid, která by nabíjela aku s proměnným výkonem podle dostupných přebytků. Tuším, že by cestou mohlo být použití svářecího invertoru a elměru s výstupem S0.

Datum: 18.03.2013 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je přesně ono - nyní zvdálnu 4,25kWp za cca 120-150 tis a kdybych měl udělat krát 2, tak je to nesmysl. Nad zajištěním na důchod zatím s tomto směru neuvažuji - je mi 26 let a opravdu tak dlouho FVE nevydrží - ale spíše to nechám, až klesne cena technologie i v oblasti ukládání do baterií, tak asi technologii doplním, ale zatím za tuhle cenu opravdu ne. Nemá to cenu.

Mimochodem počítáte 2500 Kč za panely - za které? Tak levné jsem nikde opravdu nenašel. Zatím počítám Resonela 250 Wp polykrystal za 4400 s DPH + recyklační poplatek, který zatím nikdo neví, jaký bude. Za 2500 bych snad dal na střechu panelů i více :-)

Datum: 18.03.2013 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Recyklační poplatek pro vás je 0kč, ale je možné že dumpingové clo bude pro vás až 2200kč(za panel z ceny 4400kč) na panel.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 17.03.2013 21:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já asi do FV také půjdu. Na odkaze je zajímavá stavebnice. Nevím, jak by Vám pasovala cena, nicméně podle mě svépomocí získáte celkem dobrou FV elektrárnu. http://www.votum.cz/pdf/Nabidka%20TaleSun%204,9%20kWp%203f%20SolarEdge%20Optimalizace%20STAVEBNICE.pdf votum.cz
V úterý začíná na VVB Brno výstava AMPER. Tam takových řešení bvude určitě velmi mnoho.
PS Provoz v režimu zelený bonus, doba návratnosti 7 - 10 roků, podle umístění, čili dobrý sklon na jih = 7 - 8, každý odklon to prodlužuje.
S pozdravem Laďa

Datum: 17.03.2013 21:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počítám 17x5000 Kč za panely, 26 000 Kč za strídač, 15 000 Kč za kontrukci na střeše + něco na kabeláž. Chybí mi vyklakulovat ochrany atd., ale nevím co přesně tam musí přijít.
Co se týče návrhu, co jste poslal, tak je cca o 80 tis. dražší, než se dokáže FVE udělat. Např. střídač, chci jedině FRONIUS nebo SMA a např. cena Froniusu je v prodeji za 48-52 tis, ale já ho bezproblémů seženu za 26tis. A takto by se dalo na dílech pokračovat.
Potřebuji optimálně člověka, který vyřeší ochrany, zapojí atd. Jsem ochoten za to dobře zaplatit - jižní čechy!

Datum: 18.03.2013 08:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Panely seženete levněji(i o více než 10t kč). Konstrukce zhruba sedí. Střídač Fronius 5kw je možno nyní sehnat na netu nový se zárukou za 24t kč. NA rozvaděč, ochrany, bižuterii mezi střídačem a DS počítejte kolem 10t kč.

Ale hlavně bych začal vyřízením povolení připojení. U ČEZu by mělo trvat připojení o jeden měsíc déle než u Eonu, údajně vyžaduje k žádosti o paralelní připojení už vyřízenou licenci od ERU.

Pozor na byrokracii. ERU i distributor se zuby nechty brání připojovat svépomocnou instalaci. Pokud máte elektrovzdělání udělejte si živnost(stojí to 500kč) a udělejte FVE jako "odborná firma".

Bižuterii v rozvaděči si zapojíte i sám, není z toho třeba dělat vědu. Koukněte se po internetu po schématech jak to má vypadat.

Proč jedině FRONIUS nebo SMA?

Datum: 18.03.2013 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, děkuji za upozornění. Připojovatele mam e.On a pořítám s tím, že do konce března podám žádost o připojení a pak postupne dále. Do června bych měl snad zvládnout.

CO se týče "jen" Fronius nebo SMA. Jsem člověk, co raději připlatí pár tisíc za kvalitu, obzvláště, když to není spotřební věc. Střídač je věc na 20-30 let a u Froniusu věřím, že to vydrží. Znám jejich výrobky, dokonce otec má jejich svářečku někdy z 80tých let a běží bez zaváhání nebo servisu pořád dále (narozdíl od nových přístrojů jiných značek, které jsou za 5 let v háji). Je to jako s aute, radeji si koupím nějaké německé (nebo škodu), kde vím že je dbáno na kvalitu a výstupní kontrolu, než abych si koupil čínské auto značky Tata. Sice stojí 5x méně, ale taky to tomu odpovídá.

Datum: 18.03.2013 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechci vám brát iluze o Číně. Možná že Fronius nemá věci made in China, ale myslím si, že stejně střeva jsou z Číny a v EU se pouze jednotlivé celky seskládají dohromady.
Předpokládejte spíše(taková je realita), že střídač cca po 10-ti letech odejde. Výrobky z 80-let se nedají kvalitativně se současnými srovnávat.
Vyjímkou snad by mohly být střídače Aurora, údajně nepoužívají el.kondenzátory.

Obdobně se vyrábějí i panely "made in Germany" - štítky se na ně ale lepí už v Číně.

Materiálově by se dala FV 4,2kWp udělat i pod 100t kč.

Datum: 18.03.2013 13:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky Roberte, já vím, jak se dneska vyrábí věci a jak je to s "made in...". A právě proto chci střídač od důvěryhodné firmy s dobrou výstupní kontrolou, to je základ. Když odejde panel, tak se vymění snadněji a levněji, než střídač...

Co se týče panelů, tak máš-li nějaké doporučení, uvítám.

Autor: Tomáš Hubálek
Datum: 18.03.2013 13:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100957
reakce na ...
http://www.photon.info/upload/Inverter_TestInfo_EN_971.pdf

Datum: 21.03.2013 10:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Začíná se mi ten Fronius líbit:
- logování dat na flash za provozu
- akt.firmware z flash
- bezpotenciální kontakt pro hlášení potíží střídače

Dále se zdá, že i podpora od výrobce bude nadstandardní.

Podle testu z Photon laboratory se IG TL5 pohybuje zhruba na 30.pozici hodnocení z 90 výrobků.

Při jeho použití bych měl ovšem problém s připojením 20panelů 230Wp. Pokud panely zapojím:
- 2x10(2 stringy) napětí při optimálním zatížení panelu je Vmppt-30V, tedy při 10-panelech nedosáhne na minimální napětí střídače k aplikace MPPT algoritmu.(350-700V)
-1x20(1 string) bude při už -11st překročeno max. vstupní napětí 850V(panely dají naprázdno přes 850V "0,477%/K, 31st diference, Voc-37,1V") - otázkou je zda tato situace může reálně nastat

Datum: 21.03.2013 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím,
mám SMA. Mohu doporučit. Komunikuje přes BT to je zadarmo nebo přes WebBox. http://www.sma-czech.com/cs/produkty/stridace-pro-zapojeni-do-rozvodne-site/sunny-boy/sunny-boy-3000tl-3600tl-4000tl-5000tl-s-funkci-reactive-power-control.html

Datum: 21.03.2013 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když jsme u těch stringů, mam jen dotaz (FVE jsem nikdy nestavěl).

Mám v plánu FroniusIG TL 4.0 - ten má MPP rozsah napětí 350-700V, Umax 850V.
Chci k tomu dát 17 panelů, které mají Umpp 30,1 a U naprázdno 37,4V.

Když je dám do jednoho stringu (všechny za sebe do série), vyjde mi 17x30,1V = 511,7V a to je mezi 350-700V a U naprazdno 635,8V, to by taky mělo být ok.

Je zapojení všech 17ti do série ok a napětí je takto, nebo jsem to pochopil špatně a měl bych to zapojit jinak???

Datum: 21.03.2013 11:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rada: nainstalujte si SW na plánování FVE, když chcete Fronius http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/SID-F66ACBB2-12797C5E/fronius_ceska_republika/hs.xsl/30_6529.htm

Nebo SMA Sunny Design http://www.sma-czech.com/cs/produkty/software/sunny-design.html

Prostě to tam zadejte a nemusíte nic řešit! dělá to tak KAŽDÁ instalační firma.

Datum: 21.03.2013 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rada nad zlato, dííííky!

Datum: 21.03.2013 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za odkaz, pěkná hračka.
Sice počítá jen od -10(měl jsem loni 2.2.2012 u Brna krásný den, ale bylo až -14).

NA mých 20panelů to spočítalo při -10st 820V naprázdno, takže ještě OK.

Další věc je jak dimenzovat přepětovky na DC.

Oproti Solarmaxu jsem našel zatím jedinnou nevýhodu a to, že začíná omezovat výkon na výstupu při okolní teplotě 40st(ale bude v garáži, kde snad tato teplota nehrozí). U Solarmaxu udávali až při 45st. Jinak samé výhody :-)

Datum: 21.03.2013 13:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přepětovky načíst zavolat :-)

Inspirace: http://www.fccpublic.cz/konference/EE_04_Vesely.pdf

Datum: 22.03.2013 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Komunikoval jsem s Fronius v Praze. Doporučil mi kupodivu i na mých 4600kwp v panelech střídač IG TL 4kw. Dokonce to takhle "vidí" i ten konfigurátor, leč mě se to moc nezdá, obávám se, že dojde k "ořezávání" výkonu na výstupu střídače.

Odsouhlasil i zapojení těch 20-ti panelů v jednom stringu(při -15 naprázdno 835V). Bohužel(mínus oproti Solarmaxu) nemá v sobě web, ten se da realizovat zakoupením přídavného modulu nyní v akci za 140E. Dále dávají v akci k pěti rokům záruky dalších 5let záruky na materiál,náhr.díly

Co mě potěšilo, tak nemají potíž sdělit servisní přístup ke střídači.

zobrazuji 1 - 30 z 100   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.