Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Geometrická přesnost schodišť

Autor článku: Ing. Linda Veselá, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra technologie staveb, Útvar technologií a materiálů
Plné znění článku: Geometrická přesnost schodišť
Anotace článku: Schodiště jsou nedílnou součástí stavby a stejně jako u ostatních stavebních konstrukcí je potřeba i u schodiště řešit geometrickou přesnost. Jedná se především o geometrickou přesnost schodišťových stupňů, jejichž rozměry (výška a šířka) mohou výrazně ovlivnit pocitovou pohodu, plynulost a bezpečnost pohybu po schodišti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Výška stupněLinda Vesela13.04.2015 22:14
Výška stupněTomáš Pulkrábek06.04.2015 15:59

Příspěvky
Předmět: Výška stupně
Autor: Tomáš Pulkrábek
Datum: 06.04.2015 15:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119498
reakce na ...
Chtěl bych se zeptat na jednu věc, která nesouvisí úplně s geometrickou přesností schodiště, ale které dotýká kapitoly 2. Jak je v článku zmíněno, norma ČSN 73 4130 říká: "Všechny stupně v jednom schodišťovém rameni musí mít shodnou výšku h. Výška stupně h se měří jako svislá vzdálenost horního povrchu stupnic dvou po sobě následujících stupňů."
Na jedné stavbě jsme řešili schodiště před hlavním vstupem. Kolem schodiště probíhal chodník, který byl v podélném spádu tak, jak klesala ulice. Z toho plyne, že vždy první stupeň měl proměnlivou výšku a počet stupňů se postupně zvyšoval.
V normě výše uvedeného se chytla úřednice stavebního úřadu a prohlásila, že toto není splněno. Bohužel už nemám zpětnou vazbu, jak to celé skončilo. Jen by mne zajímalo, zda toto nějak norma řeší?

Předmět: Re: Výška stupně
Autor: Linda Vesela
Datum: 13.04.2015 22:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 119559
reakce na ...
Dle normy ČSN 73 4130 by měly být všechny stupně stejně vysoké a široké na "výstupní čáře" schodišťového ramene. Nicméně problematika schodišť končících na svažitém terénu v normě řešena není. Lze vzít v úvahu výše uvedené tvrzení tak, aby byla dodržena výška prvního stupně alespoň v místě výstupní čáry. Ovšem chápu, že v praxi je tento požadavek hůře proveditelný, protože skutečný profil terénu nemusí vždy odpovídat tomu, co je uvedeno v projektu. Já bych takový případ řešila individuálně dle situace na stavbě.
Zároveň mě váš příspěvek jenom utvrzuje v tom, že v normě ČSN 73 4130 je potřeba řešit nejen odchylky geometrické přesnosti, ale také postup jejich měření, tedy v jakém místě na schodišťovém rameni by se měly skutečné výšky a šířky stupňů měřit. Na výstupní čáře, v určitém odstupu od zábradlí??? V současné době si rozměry schodišťových stupňů měří každý dle svého uvážení a postupy se na každé stavbě liší, protože neexistuje jednotná metodika.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama