Dakon FB2 Automat

Autor: Vlastimil Švejda
Datum: 01.09.2013 16:28
uživatel: 111586

Od jara procházím různé příspěvky o automatických kotlech. Vždy, tedy přes 40 let, jsme měli plechový kotel Dakon. Ten nynější a to je v pořadí za ty roky teprve druhý! už dosluhuje. Přemýšlím čím ho nahradit a jelikož už taky nejsem žádný mladík, tak uvažuji místo každoročního řezání dřeva, přejít na uhlí a koupit automatický kotel.
Líbí se mi novinka právě od Dakonu - Dakon FB2 Automat. Byla by u něj výhoda, že by se nemuselo předělávat připojení kotle které se nezměnilo a fakt, že jsem byl s tímto výrobcem celý život spokojen.
Ale rád bych si přečetl i názory jiných.
Jak jsem psal, zkušenosti s ním kvůli teprve započaté výrobě mít asi nikdo nebude, ale třeba se ozve nějaký topenář který ho už měl možnost vidět a mohl podle svých zkušeností posoudit zda má dobrou budoucnost.
Děkuji za případné příspěvky
Vlasta

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 2054   starší >>
Datum: 19.02.2018 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114887
reakce na ...
Vážení, řeším aktuálně problém s ventilátorem. Kotel mám v provozu již 3 rokem a ventilátor mi začíná pískat a pozoruji i jisté kolísání otáček.
Chtěl jsem se zeptat na možnost čištění, ev. přeložiskování, zda to někdo z Vás neprováděl.
Nový ventilátor stojí 3600,- Kč což se mi dávat nechce.
Děkuji

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 19.02.2018 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Ventilátor jsem každý rok demontoval a profoukl tlakovým vzduchem.
Ale pro jistotu jsem si během 4. topné sezony koupil náhradní za dobrou cenu zde (pro jiný kotel):

https://kotly.com.pl/kategoria-wentylatory-4.html?l=cz

a pro Vás zde:

https://www.domer.pl/dmuchawa-do-kotla-wentylator-rvc-13-ar-czujnik-halla.html za 176ZL

Autor: Zdeněk Smělík
Datum: 19.02.2018 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127147
reakce na ...
Minulý týden se mi zastavil po třech sezónách ventilátor u kotle Dakon FB2 automat.Ventilátor stačilo odmontovat od tělesa dopravníku, vytřepat z něj nějaké svinstvo co tak asi při přikládání do zásobníku náhodou spadlo a zase šlapal. Výrobce nad něj měl dát kus plechu jako stříšku, nevadí kus plechu tam dám dodatečně.
Protože se kotel už nějakou dobu nadměrně čoudil, servisní technik mi po telefonu poradil, že je třeba vyčistit i celý přívod vzduchu do topeniště. Zespodu se klepnutím dřevěným topůrkem oddělí věnec roštu (to je ta litonová obruba ohniště s dírkama) od tělesa spirálového podavače uhlí. Hřebíken a špachtlí se obnoví průchodnost vzduchových cest, vyškrabe se starý těsnící kamnářský tmel, napatlá se tam nový a věnec se položí zpět na podavač. Hotovo a kotel zase kotlí. Příště to raději udělám preventivně ještě než se kotel začne dusit.

Autor: Zdeněk Smělík
Datum: 19.02.2018 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127147
reakce na ...
Minulý týden se mi zastavil po třech sezónách ventilátor u kotle Dakon FB2 automat.Ventilátor stačilo odmontovat od tělesa dopravníku, vytřepat z něj nějaké svinstvo co tak asi při přikládání do zásobníku náhodou spadlo a zase šlapal. Výrobce nad něj měl dát kus plechu jako stříšku, nevadí kus plechu tam dám dodatečně.
Protože se kotel už nějakou dobu nadměrně čoudil, servisní technik mi po telefonu poradil, že je třeba vyčistit i celý přívod vzduchu do topeniště. Zespodu se klepnutím dřevěným topůrkem oddělí věnec roštu (to je ta litonová obruba ohniště s dírkama) od tělesa spirálového podavače uhlí. Hřebíken a špachtlí se obnoví průchodnost vzduchových cest, vyškrabe se starý těsnící kamnářský tmel, napatlá se tam nový a věnec se položí zpět na podavač. Hotovo a kotel zase kotlí. Příště to raději udělám preventivně ještě než se kotel začne dusit.

Autor: Tomáš Bečka
Datum: 29.01.2018 12:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126438
reakce na ...
Dobrý den. Nestkal se někdo se situaci, že když se mu dostal kamen do podavače, tak místo toho,aby se mu nestřihnul šroub, tak se otáčení zastaví a motor logicky začne topit.
Šrouby používám stejne jako doporučil výrobce (5x50 8.8 DIN 912) jen s rozdílem nekupuji za 45,- jako náhradní dil, ale za 1.5,-Kč.
Diky

Datum: 29.01.2018 12:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Některé podavače jiných výrobců to tak mají, až na to že elmotor má teplotní ochranu, která (asi) proud do elmotoru přeruší. Já jsem u UNI hořáku - dovoz Kovarson, používal místo šroubu M6 jen obyčejný hřebík pr. 4,5mm.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 29.01.2018 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Rovněž je rozdíl, zda má šroub dřík o plném průměru (6mm) nebo u stjném průměru jako polotovar před vyválcováním závitu, což může bít o 0,5 až 1mm méně.

Datum: 29.01.2018 13:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já myslel ze to reší norma. Aby právě k tomuto nedošlo. Motor byl vařící natolik, ze si asi tepelnou ochranu nema 😠

Datum: 29.01.2018 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, omlouvám se.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 29.01.2018 14:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Dobrý den. Chtělo by to nějaký fnra-teploměr. "Motor byl vařící" nic neříká. Motor má tepelnou ochranu pravděpodobně mnohem výše, než máte cit pro teplé. Např. teplota (voda) 50 - 60 °C už bude pocitově nesnesitelná, ale pracovní teplota motoru bude někde okolo 80 °C.

Datum: 29.01.2018 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to možné. Jen je mi divné,ze uz mi 2 strinul a teď ne. Ne že bych se pokoušel topit kameny. Jen kotelna neni takova jakou bych chtěl.
Co se tyka teploty. Puchýř na dlani a zapach z motoru,by mohl svědčit o o horkém motoru. Také mě napadlo tu tepelnou pojistku dodělat svépomocí.
Děkuji všem za Váš čas.

Datum: 29.01.2018 15:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzpomněl jsem si že jsem kdesi četl že u některých polských podavačů elmotor "slábne" a toto slábnutí způsobuje kondenzátor na elmotoru který vysychá ...
Takže bylo doporučeno tento kondenzátor po 3 letech vyměnit - samozřejmě pokud možno za kvalitnější.
No a že má fb2 levný polský vaničkový hořák/podavač víme ;-)

Datum: 29.01.2018 15:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To by mohlo byt ono. Když jsem mu trochu pomohl šroub okamžitě prasknul.
Vím,že to sem nepatří, ale naletl jsem na udajnou kvalitu Dakon.

Autor: Jan Rotter
Datum: 27.01.2018 19:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121538
reakce na ...
Ahoj všem, rád bych vyřešil jeden problém, který se mi stále nedaří odstranit. Mám problém s tím, že se mi během půl dne rozladí servo ARA661 kolem 20% proti st-431n. Servo je například 25% otevřené a st-431n ukazuje 5%. Po kalibraci je to OK, ale pak se zase začíná rozcházet. Čas otevření/zavření jsem měřil víckrát, je to 127sec. To samé je nastavené na st-431.
Nevíte někdo jak to vyřešit?
Díky moc předem.

Autor: Jiří Urban
Datum: 27.01.2018 23:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118973
reakce na ...
Dobrý večer zkontrolujte na servu ARA-661 jakou má na štítku dobu otevření ventilu,bud tam je např. 60,90,120,150sec. to samé by se mělo nastavit na ST-431n v položce doba otevření ventilu.Jiří Urban

Datum: 28.01.2018 06:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to jsem dělal hned jako první a dokonce to tam bylo už přednastavené.

Datum: 28.01.2018 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Musíte sparovat obě hodnoty jak ARA-661 příklad 120sekund s ST-431 n doba otevření ventilu 120 sekund.

Datum: 28.01.2018 12:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem určitě ještě nedělal, ale vůbec nevím jak se dá nastavit ara661 na nějaký čas otevření. Poradíte mi?

Datum: 28.01.2018 12:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pošlete mi své telefonní číslo na

Datum: 06.02.2018 06:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatím se mi nedaří žádným způsobem sladit st-431n a servo čtyřcestného ventilu. Nemáte ještě někdo radu co můžu zkusit?
Otestováno:
- různá nastavení času otevření i jednotkového kroku ventilu
- jednotka st-431n jako hlavni i jako podřízená
- kontrola správné pozice serva po instalaci

Nic z toho nepomohlo a po cca pul dni od kalibrace je servo o 20-25% otevřeno než ukazuje st-431n. Po kalibraci vždy všechno vypadá v pořádku.

Díky

Autor: Václav Sýkora
Datum: 06.02.2018 07:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119687
reakce na ...
Asi Vám nepomohu, jen chci dodat:
dobu chodu musíte opsat ze štítku serva, žádné zkoumání.
Já mám k st-431n připojené servo z roku 1985 a šlape bez problému. Otestujte servo sundané z ventilu.

Datum: 06.02.2018 08:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte v řídící jednotce možnost volby přívodu proudu v koncové poloze, tak by jste ji měl mít zapnutu tak, aby proud po nasčítání impulzů nebyl přerušen. tím dojde k dojíždění do krajních poloh a novému načítání impulzů. nevím. jak pracuje vaše řídící jednotka, ale moje to takto ovládá perfektně. Jinak je potřeba nastavit dobu akčního rádiusu podle doby chodu serva. Napsáno na boku.

Autor: josef Vaníček
Datum: 17.01.2018 05:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126985
reakce na ...
Dobrý den, mám tento kotel již třetí sezónu, ale pořád mě zlobí, nemáte někdo kontakt na někoho, kdo tomu rozumí a dojel by mi poradit? Hrozně moc děkuji, Vaníček Josef
Teď mi neskutečně sazí, včera jsem ho vyčistil a dnes dehtuje, zkusím protáhnout komín, ale už nevím
jsem z okolí Říčan, děkuji

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 17.01.2018 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Dobrý den.
Podle popsaných projevů máte pravděpodobný "studený kotel". Při nízké teplotě kotle či ochlazování spalovacího prosotru budete mít saze či dehet.
Důvodem může být nízká teplota kotlové vody (mějte cca 70 °C, při mrazech i více) nebo její přílišné ochlazování (např. chybně řešená ochrana zpátečky, vodou z TUV, současné otevření vícero programovatelných termostatických hlavic).
Důvodem ochlazování spalovací komory může být příliš mnoho % ventilátoru, studená kotelna s chladným vzduchem.
Pokud to není teplotou, mohl by to být ještě tah komínu.
A jak ste psal - při problémech nejprve celý kotel, ale i kouřovod a komín vyčistěte.
Chyba určitě není ve všem uvedeném současně a pokud máte kotel 3 roky, určitě možné příčiny omezíte na minimální počet. Hodně zdaru!

P.S.: Uvědomuji si, že odpovídám radami, přestože Vaš příspěvek žádá jinou formu pomoci. Omlouvám se, ale třeba Vám to dá jiný úhel pohledu na problémy.

Autor: josef Vaníček
Datum: 17.01.2018 09:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126985
reakce na ...
Děkuji za odpověď, celý kotel znovu vyčistím a protáhnu i komín, snad se zadaří, pěkný den, Vaníček

Datum: 17.01.2018 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tvorbu sazí - nadměrnou může způsobit:
- studený kotel - viz pan Jelínek
- podchlazená zpátečka
- málo vzduchu ventilátoru
- málo kyslíku v kotelně
- studený vzduch nasávaný do ventilátoru
- malý proplach kotle - zvyšte výkon kotlového čerpadla
- jiné chybné nastavení
Bohužel jste vlastně nenapsal vůbec nic aby se i na dálku dalo poradit ...

Autor: Pepa Martinec
Datum: 17.01.2018 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120811
reakce na ...
Nezapomeňte při číštění na kouřovod a sběrač spalin.

Datum: 09.01.2018 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím,

tak jsem zapojil ke kotli regulator směšovacího ventilu CS-431n v podřízeném režimu, spároval úspěšně s jednotkou kotle a k jednotce kotle navíc připojil termostat CS-298 s RS komunikací. Ten jsem následně povolil v jednotce kotle.
Kotel běží dobře, CS-431n taky hlídá vše co má a termostat taky komunikuje s kotlem. Jen se mi nezdá jedna věc a nevím jak to pořešit.
Na termostatu nastavím stálou teplotu, na kterou si přeji místnost natopit a ať nastavím cokoliv, stále je teplota v pokoji o 0,5 stupně nižší než požadovaná. Na přiložené fotce je příklad na termostatu.
Potýkal jste se někdo s podobným problémem nebo máte pro mě nějakou radu co změnit v nastavení jednotky kotle, v CS-431n nebo v termostatu?

Díky moc předem

Datum: 09.01.2018 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud termostat nemá možnost kalibrace, tak nastavujte o 0,5°C víc.
Nebo myslíte, že jde o život?

Datum: 09.01.2018 15:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozumím Vám a děkuji za námět, ale radši bych to vyřešil, pokud někdo ví jak na to.
On termostat furt ukazuje, že chce od kotle dotopit (sněhová vločka na displeji), ale z nějakého důvodu k tomu nedojde. Když nastavím hodnotu nižší než v místnosti, tak kotel správně přepne do útlumu a snížené teploty. Proto hledám, co může být špatně, že nedotopí. Zatím nebyl mráz, tak se jen bojím, aby se to pak třeba ještě nezhoršilo. to je vše.

zobrazuji 1 - 30 z 2054   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czJak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houbyO fotovoltaiku je v ČR zájem, bariérou jsou vstupní nákladyTmavé dekory dveří v kontrastu nebo v tónu?Další plavební komora na Vltavě? Povodí chce oživit debatu o stavbě