Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Plíseň na zdi?

Autor: Marta Gabrišová
Datum: 15.09.2013 17:18
uživatel: 114116


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
koupili jsme starší podsklepený dům. Při odstranění malby jsme v kuchyni na štuku objevili černé zabarvení. Přes původní malbu žádná plíseň neprostupovala, v domě není cítit, rohy krom jednoho jsou suché. Černá barva je sytější, pokud je zeď vlhká, při zaschnutí odstín bledne, nejvíce je jí dole, čím výše ke stropu, tím černá slábne. Nemáme jistotu v tom, zda jde opravdu o plíseň, poznáte to někdo z fotografií?

Dům je podsklepený, hydroizolace dělaná postaru tér papírem, jedna vrstva na úrovni země, druhá pod místnostmi. Černá barva je nejen na obvodových zdech, ale také na zdech, které sousedí s vytápěnými místnostmi. Ve druhé místnosti je ta samá zeď normálně bílá. Pokud by to nebyla plíseň, nevíte o co by se mohlo jednat?

Kuchyň je v části domu, který není zateplený, je situována na jihozápad, sousední jihovýchodní pokoj takový problém nemá. Můžete někdo poradit, zda se opravdu jedná o plíseň, případně doporučit místo kam se dá vzorek odnést a kde to bezpečně zjistí? V domě jsme na jiném místě plíseň objevili, pod mikroskopem byla patrná její struktura, ale tohle vypadá úplně jinak. Tak si nejsme jistí, co to může být.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Adam Makadam26.11.2015 08:01
Martin Putna16.07.2015 14:02
Marta Gabrišová17.09.2013 21:45
Laďa Jaskva15.09.2013 22:37
Marta Gabrišová15.09.2013 21:23
Laďa Jaskva15.09.2013 17:39

Příspěvky
Autor: Adam Makadam
Datum: 26.11.2015 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121063
reakce na ...
Pliesne v miestnosti zistíte ľahko tak, že tam budete deň bývať, a začnete kašlať, smrkať a budú vám zatekať sople.

Autor: Martin Putna
Datum: 16.07.2015 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113982
reakce na ...
S "mírným" zpožděním doplňuji, že to nakonec plíseň nebyla :-). Odebrali jsme ze zdi vzorky a poslali je na rozbor do mykologické poradny, jak radil Laďa. Zde je část zprávy od Ing. arch. Zuzany Lukešové:

Byla provedena kultivace odebraných kontrolních vzorků štuku na živné agarové půdě, vyhodnoceny makroskopické znaky a provedena mikroskopická vyšetření preparátů. Ve vzorcích byly zjištěny plísně. Přítomnost dřevokazných hub nebyla prokázána.

Vzorek č.1
Vzorek štuku - určeno:
- plíseň rodu Penicillium
Celkem.........3,0 x 101 KTJ/g* ..... běžný nález

Vzorek č.2
Vzorek štuku - určeno:
- plíseň rodu, Penicillium
Celkem.........2,0 x 101 KTJ/g* .....běžný nález

KTJ/g – kolonie tvořící jednotky, tj. počet mikroorganizmů na 1g materiálu

Vzhledem k tomu, že ve vzorcích byly zjištěny hodnoty plísní běžné pro interiéry, byla kultivace provedena opakovaně, opět s minimálním nárůstem plísní, respektive se shodnými výsledky. Pokud se týká tmavé barvy, jedná se pravděpodobně o nějaké barvivo či přísadu do štuku, jejíž význam již asi nezjistíme.
Plísně patří k saprofytickým mikroskopickým vláknitým houbám, jsou přirozenou součástí životního prostředí. Vegetují a rozmnožují se výhradně na vlhkém substrátu. Po vyschnutí přestávají růst, ale s přísunem vlhkosti se znovu šíří. Při zvýšené koncentraci se stávají pro životní prostředí a zejména pro pobytové místnosti problémem.

Ve Vašem případě jde dle výsledků kultivace o běžný stav pro interiéry. Štuk tedy není nutné z důvodů výskytu plísní likvidovat, v podstatě ani provádět sanaci. Pokud se rozhodnete v prostoru kuchyně provést sanační a preventivní ošetření štuku zhruba do výšky parapetů oken, respektive v rámci černé barvy, kde by relativně mohla nějaká zvýšená vlhkost ve zdivu být, nic nezkazíte. Je ovšem otázkou, zda by se tento běžný výskyt plísní neobjevit i při kultivaci vzorků z jiných míst, mimo tmavou barvu.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 15.09.2013 17:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Zaneste vzorek do mykologické poradny. Nejdříve si ověřte telefonem, jestli zrovna ta Vaše pobočka dělá takové rozbory. Odkaz : http://www.myko.cz/odbocky/
PS Já si myslím, že je to plíseň. Nicméně, pokud je stěna suchá, tak chudinka chcípla a byla přemalovaná.
S pozdravem Laďa

Autor: Marta Gabrišová
Datum: 15.09.2013 21:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114116
reakce na ...
Dobrý den, děkujeme za odpověď. S tou mykologickou poradnou to je dobrý nápad. Už jsme sem nahráli i fotografie, tak se můžete podívat, jak chudinka vypadá :-).

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 15.09.2013 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Při pohledu na ty fotografie mě to připomíná stav malby, který vznikne, když se opilému maníkovi na pánvi vznítí opékané buřty a olej a má to štěstí, že barák nelehne popelem. Ráno až se probudí, tak zavolá kamoša a on mu to přetře..... Už jsem to několikrát viděl.
S pozdravem Laďa

Autor: Marta Gabrišová
Datum: 17.09.2013 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114116
reakce na ...
Požár nás taky napadl, ale na plíseň zase ukazuje to, že černota je nejvíce dole a v rozích místnosti, čím výše tím to bledne. Nějaká plíseň tam určitě bude, ale nemáme jistotu v tom, že je to plíseň všechno, v mykologické poradně našli jen zbyteček plísně. Vzhledem k tomu jak zeď vypadá předpokládám, že by tam musely být vidět kolonie. Ale doporučili nám poradnu, která se na rozbory specializuje, u nás na to jen mrkli.
Ještě nás napadlo, zda nemůže být stěna něčím natřená, nebo něco přidané do omítky. Dům je 50-60 starý, stavěl si to zedník, tak třeba něco použil. Napadlo nás hydraulické vápno přidané do štuku, ale nevím zda by to šlo a co by tím sledoval.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.