Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Danfoss living connect - funguje TO nekomu???

Autor: Stanislav Šachl
Datum: 02.10.2013 17:47
uživatel: 110659


Dobry den...

...loni v topne sezone jsem koupil toto zarizeni a od te doby jsem akorat vytoceny, ze sem si za tech 40 tisic mohl odjet nekam do tepla na dovolenou.

Je tu nekdo komu to topi kdyz ma a komu to zavre ventil kdyz ma?
Treba chci moc kdyz chci udrzet teplotu v mistnosti na nastavene hodnote?

Vcera sem chtel rodince zatopit a NIC!!!

Existuje neco co ma podobne hezkou centralni jednotku s dotykacem a protom to i funguje??? Uz jsem tak bezradny, ze klidne budu i sekat draty do zdi...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 436   starší >>
Příspěvky
Autor: tomáš novak
Datum: 09.11.2019 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129092
reakce na ...
to je problem najomnych bytov, kde mate uz kotol instalovany, ja by som ho kludne vyhodil a nahradil inym ak by som vedel akym a za predpokladu, ze by som vedel ze to bude fungovat.

Aku teplotu mam skusit? mal som 60C, este nizsiu?

Co sa HDO tyka tak nejaki specialisti (firma) mi poradili, ze je potrebne nastavit v intervaloch ked nejde prud do kotla teplotu na napr 10C. Tj. aby sa kotol nesnazil topit a nezmiatlo to nejaku sofistikovanu fuzzy logiku zonoveho topeni.

Vdaka

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.11.2019 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Můžeme zkusmo vypočítat co tak asi jsou schopny ty radiátory dát za výkon při určité teplotě vody. Musíte ale je změřit jak jsou vysoké a jak dlouhé. Ty co mají mezi panely 2 vlnovce jsou typ 22 a ten co má jeden vlnovec je typ 21. Naprvní pohled jsou trubkové rozvody dělané poctivě a s průtokem by neměly mít problém. Jiné je to s ventily. Zkuste dát nějaké foto nebo označení ventilu (při sundané hlavici). Vaše soustava se dá oťuknout i tak, že hlavice vytočíte tak aby maximálně topily a přesně si zapíšete stav elektroměru za půl hodiny topení (při vypnutých spotřebičích). My už si s tím poradíme. Z toho se dá vyčíst délka chodu a následně výkon a hlavně co je byt v těchto podmínkách odebírat. Samozřejmě provozujte kotel na tom nejnižším výkonu tedy 6 kW.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 10.11.2019 14:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
1) neslyšel jsem o tom, že by bylo nutné něco nastavovat v regulaci ve spojení s HDO. Za dobu blokace Vám nejak výrazně poklesne teplota a vadí Vám to? Já myslím že ne. V opačném případě si nechte HDO odpojit od kotle. Tak velký rozdím mezi VT a NT nemáte.
2) jak jsme již psali jak já tak i pan Homola. Základem je omezit výkon kotle a vyvážit průtoky tak, aby topení fungovalo i bez regulace. Pak si můžete přidávat podobné srandičky jako zonovou regulaci. Sundejte všechny hlavice, teplotou na kotli pak budete regulovat souběžně teploty ve všech místnostech. Pokud bude někde docházet k přetápění, snížíte průtok regulačním šroubem, který obvykle bývá pod hlavicí. Tím si zhruba vyvážíte systém a pak si přidávejte tu regulaci. Kromě toho si vyzkoušíte, jaká je optimální teplota oběhové vody pro různé venkovní teploty.

Autor: tomáš novak
Datum: 10.11.2019 15:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129092
reakce na ...
1) to je len polemizovanie ako sa to bude / nebude chovat...

2) to bohuzial nechapem ... ako som pisal izba C ma najvacsie tepelne straty, 3m presklenne balkon dvere a je to rohova izba,.. tato izba nemoze byt pouzita ako referencna ... omezovat nejake prutoky to bude cista alchymia .. a zavislost na pocasi vonku / teplote v kotli a pod... preto chcem zonovu regulaciu, ktora bude chytra a toto nejak sama bude dynamicky regulovat... a kazda izba bude referencna.

Prosim ak mozete pokracovat vo Vlakne : https://forum.tzb-info.cz/146045-elektrokotel-a-zonova-regulace

vdaka

Autor: Michal Miki
Datum: 30.10.2019 08:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Ahoj všem,

mám systém nainstalovaný asi 1 měsíc, vše funguje +- jak má, ale moc jsem nepochopil proč v práci, kdž máme starý klasický plynový kotel, tak máme nastavenou první volbu (automatické zapnutí / vypnutí) viz. manuál:

Automatické zapnutí a vypnutí:
Kotel je zapnutý pouze tehdy, pokud je z referenční místnosti v systému vznesen požadavek na dodávku tepla.
Toto nastavení se doporučuje pro modulační a nekondenzační kotle.

TPI (Time Proportional Interval):
Vypočítá se pracovní cyklus, který se použije k řízení kotle.
• 6 cyklů/h je doporučené nastavení pro kondenzační, nemodu-lační plynové kotle.
• 3 cykly/h je doporučené nastavení pro kondenzační, nemodu-lační olejové kotle.

A vše funguje. Ve firmě to máme už druhou sezonu. První 1-3 měsíce bylo v některých místnostech zima. Nyní je to ok.

Doma mám kondenzační kotel BAXI + 11 hlavic, 6-7 RS termostatů. První týden se systém učil, takže se něktéré místnosti přetápěli atd.. nyní v normě. Jedná se o klasiké kovové deskové radiátory. Podlahovku nemám.

Ale co nechápu, tak že i když není požadavek na teplo nebo si to aspoň myslím, tak kotel topí do 2 radiátorů které jsou otevřeny na plno a nemají ventily. Ostatní radiátory jsou zavřené protože dosáhly požadované teploty = To je ta funkce řízení TPI ( mám nyní nastaveno 6 cyklů za hodinu) Co se stane, když nastavím 3 cykly nebo u kondenzačního kotle dám volbu, kterou máme v práci "Zapnuto /Vypnuto při požadavku na topení" Nedostanu se spotřebou někde k nesmyslu?

Děkuji všem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.10.2019 09:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Když dáte 3 cykly pro PI (TPI) regulaci, tak během hodiny ušetříte 6 profuků kondenzačního kotle do atmosféry a samozřejmě ušetříte značný počet startů za den. Tedy místo 144 x "jenom" 72 x. Pamatujte na to, že podle požadavku normy EU EN 298 (GSE 2012a) je životnost plynového kotle stavěna na 250 000 sepnutí.

Autor: Michal Miki
Datum: 30.10.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Kotel máme 8 let a z toho 8 let běžel na standardní Honeywell termostat, ale taky i když byl termostat vypnutý - bylo dosažené teploty v jedné místnosti, tak stejně kotel běžel nějakou dobu - asi doběh čerpadla + funkce kondenzace. Tedy termostat by vypnutý a třeba ještě 10-15 minut nevím přesně byl kotel sepnutý, ale jen běžel ventilátor na kondenzaci.

Jasně to s těmi vykly chápu jak jste mi to napsal. To dává smysl.
Jen nechápu, proč mi kotel topí, když je všude natopeno.. Nedělá to právě ta TPI regulace?

Další věc, kterou zatím nevím, tak jaká je optimální teplota vody do radiátorů aby byla co nejúčinnější kondenzace? Vím počítá se to podle teplotních ztrát atd.. ( ideální je eqitermní regulace)

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.10.2019 09:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
TPI regulace je pro setrvačné otopné soustavy a v podstatě nečeká na zpětné hlášení o teplotě potřebné k vypnutí. Vypíná podle kalkulace jak se odchyluje skutečná teplota od žádané v pásmu proporcionality. Zapína pravidelně v intervalo 10 nebo 20 minut v ten moment ví, že poběží 2 nebo až 8 minut (při spínacím intervalu 10 minut). Logicky plyne, že 2 minuty zvolí, když se teplota bude ochylovat např. 0,1°C a naopak 8 minut když to bude 1°C. Jakmile vypadne mimo pásmo proporcionality topí trvale až do dosažení tohoto pásma (útlum, výkadek elektřiny ajiné stavy, kdy pokles teploty v místosti je obvykle více jak 1,5°C). Pásmo proporcionalty se dá volit.

Poznámaka na otázku nejúčinější kondenzace.
"Je tehdy, když se spaliny vychladí na teplotu nasávaného vzduchu." Ovšem máme kotle jednokomorové, dvoukomorové a dokonce 3 komorové (počet stupňů k vychlazení spalin). Moderní jsou kotle jednokomorové.

Autor: Michal Miki
Datum: 30.10.2019 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení. A zeptám se jako laik. Co se reálně stane, když změním systém řízení z cyklu 6 TPI na:

Automatické zapnutí a vypnutí:
Kotel je zapnutý pouze tehdy, pokud je z referenční místnosti v systému vznesen požadavek na dodávku tepla.
Toto nastavení se doporučuje pro modulační a nekondenzační kotle?

Vy byste zvolil jaké nastavení kotlového relé (BR) pro plynový kondenzační kotel s 11 radiátory?

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.10.2019 09:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Na toto mám zcela jiný názor a nějaké kotlové relé musí především respektovat kolik minimálě tepla vyrábí kotel a co za "emittery" jej odebírá a jestli to dokáží.

Poznámka. Momentálně se s velkým ohlasem řeší v GB proč 3 ze 4 instalací kotlů cykluje a "flusají" do vzduchu 120x více THC (uhlovodíky) než kotle na zkušeně. Při provozu 23 milinónu plynových kotlů je to průšvih. Hledá se vinník.

Autor: Josef Vávrajedenáctý
Datum: 30.10.2019 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131115
reakce na ...
Pokud chcete pro životnost kotle něco udělat, snižte především jeho provozní výkon na skutečně potřebný. To zjistíte z denní spotřeby plynu. Když nastavíte tři sepnutí za hodinu, dosáhnete plánované životnosti 17 let. Tedy v pořádku.
Dalším krokem je snížení oběhové rychlosti vody a tím pádem i zvýšení teplotního spádu topné vody ideálně do stavu kolem 50°C topná voda / 30°C zpátečka.
Výpočet a veškerou teorii i zkušenosti popisuji na svých stránkách (hledat vavra kondenzace)
Pokud chcete řešit a zvýšit tak ekonomiku provozu, můžeme zde společně.

Autor: Michal Miki
Datum: 30.10.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Dobrý den,
přepnu tedy Danfoss systém z 6 na 3 cykly za hodinu.

Ohledně snížení oběhové rychlosti vody, to nemám jak udělat sám, jelikož na čerpadle není možno nastavit počet otáček :-( Řešil jsem to z důvodu, že když jsem měl uzavřené 2 radiátory na kterých nejsou termo ventily, a kotel topí, tak je systém docela hlučný. Ten zvuk dělají ventily na radiátorech. Takže jsem dva radiátory, které byly uzavřené otevřel a systém utichl.

Děkuji za veškerý popis, který máte uveden na stránkách. O víkendu pročtu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.10.2019 13:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Miki)

Jaký máte ten kotel BAXi, typ výkon a jakou spotřebu plynu za nějaký den nebo rok. To sou důležité věci. Že by kotel měl jediné otáčky pro oběhové čerpadlo pochybuji.

Autor: Michal Miki
Datum: 30.10.2019 13:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
p. Homolo,
kotel mám PRIME STORAGE HT 240: https://www.baxi.cz/archiv-kotlu-baxi/prime-storage-ht/ ) kotel má otáčky čerpadla asi variabilní? nebo řízenou přes elektroniku kotle.
Spotřeby z hlavy nevím. V penězích je to - bylo kolem 30-35.000,- ročně?. Musel bych zjistit.

Autor: Jozef Homola
Datum: 30.10.2019 15:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
To ukazuje na spotřebu plynu ročně asi 2000 m3. Nicméně váš minimální výklon je 7,4 kW a to žádném případě nemůžete delší dobu odebírat dvěma radiátory.
Na obrázku si povšimněte důležitých věcí, které nutně se musí vzít v úvahu podle projekčních pokynů výrobce.

7400 W / 4180 J/kg°C/10°C = 0,177 kg vody za sekundu
Za hodinu je to 637 kg

Když to teplotní spád bude 15°C (což ale nelze dosáhnout v meziobdobí)
Za hodinu to bude 425 kg/h

Autor: Michal Miki
Datum: 03.11.2019 09:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za výpočet a popis! 2,3 radiátory mám otevřené pořád, jelikož i když do nich nepotřebuji topit, tak když ventily prochází voda, tak když ty 2-3 radiátory ve sklepě uzavřu, tak se celý systém stane brutálně hlučný, tím že se ve ventilech zvýší tlak vody! Včera jsem měl odkrytovaný kotel a regulace rychlosti otáček oběhového čerpadla tam nikde není :-( Na starém kotli byl klasický krokový potenciometr s 3-4 polohami(rychlostmi)..

Po měsíci se mi spotřeba plynu zvýšila o 100m3, což je dost. Ve středu/čt jsem nastavil počet cyklů na 3 a kotel spíná o poznání méně! ( chápu DANFOSS se cca týden učil)

Ještě vzhledem ke snížení spotřeby. Možná ta zvýšená spotřeba je zapříčiněna tím, že máme dům s nejhorší energetickou třídou, takže když mám přes noc a den nastavenou teplotu
Tzn. komfotní teplota od 6-8h 23st
Útlum 8-16 na 21,5st.
Pak zase komfort 16:00-22:00. A tím že je na DANFOSSu nastaveno předpovídání teploty podle TPI regulace, tak reálně topit v noci začne kolěm 04:30 aby to vytopil na 23st na 6h ráno. A pak zase útlum. A to stejné že od 16:00 chci mít zpět komfotrní teplotu 23st. Tak kotel sepne třeba ve 12-13h aby bylo natopeno v požadovanou dobu.

Takže uvažuji, tím že když máme tak velmi vysoké ztráty budovy, tak co se stane, když nastavím komfortní teplotu na 23st 24/7 a kotel v případě poklesu teploty jen trochu přitopí danou místnost?

= předejdu tím, že když dům vychladne na 21,5st a pak zase musí jet kotel na plný výkon aby vyhřál na 23st?

Pokud ano, tak nebude lepší abych změnil typ regulace v hlavní jednotce na zapnout pouze při požadavku na teplo. Namísto TPI regulace?

Za další Je lepší mít 24/7 stejnou teplotu v hlavních místnostech a nebo bude ekonomičtější nastavit útlumovou teplotu ne na 21,5, ale třeba 22,5 - aby pak kotel nemusel valit na plný výkon aby srovnal rozdíl?.

Děkuji všem.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.11.2019 10:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Řeknu Vám svůj názor, který se mnoha lidem nemusí líbit.
TPI regulace je relikt minulosti. V moderním domě našeho pojetí a zvyklosti a se současnými možnostmi regulace nemá co pohledávat. To byla platná regulace když plynový kotel (a to bylo nedávno) vůbec nemodulovat a uměl jenom výkon plný a často se zapaloval ještě od věčného plamínku. Všeobecně platí, že útlum akomfort a šetření jsou často v protikladu. Provádění útlumu v těžké stavbě se diametrálně liší o dřevodomku (někde v Dánsku) a nebo od kamenné stavby v Anglii. Heslo můj dům, můj hrad v GB znamená, že dům není nikdy natopen na komfortní teplotu. Často se topí jenom 2 až 4 hodiny denně a to na plný cerez. Termoventily jsou tabu. Odblokovaly by natápění. Mohud át pár obrázků jak to tam někde za "Kanálem" vypadá. Evropskému ECODESIGNU se "rosí čelo".

Autor: Michal Miki
Datum: 03.11.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
To je zajímavé!

Dnes po prvé se mi +- ustálilo topení. Ráno natopeno. A přes den to lehce dotápí, když dojde k poklesu teploty, prostě klasika.

Jen co nechápu (vím psal jste to, že je to přežitek..) i když je to vlastnost, tak je ta TPI (PI) regulace 3 cykly za hodinu, tak že i když mám všechny místnosti vytopeny, tak i přes to kotel sepne na cca 5-10 minut a topí v mém případě do 2 otevřených radiátorů ve sklepě (pracovně) - všechny termo ventily jsou zavřeny - takže jednoduše řečeno, pokud bych neměl otevřené ty 2 radiátory, tak by mi vlastně kotel topil sám do sebe přes by-pass. Tady právě nechápu tu TPI regulaci. Podle DANFOSSu je právě 6 cyklů určeno právě pro KONDENZAČNÍ kotle píšou.
Myslím, tedy když bych si přepl systém řízení, na defaultní možnost kotel zapnutý POUZE při požadavku na teplo, tak kotel mi nebude topis sám do sebe že, pokud se nepletu?

Chtěl bych si ještě porovnat spotřebu plynu za týden u systém řízení kotle - jen při požadavku ON/OFF. A další kombinace že nebudu snižovat komfortní teplotu na noc u hlavních místností.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.11.2019 21:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
TPI regulace je dobrá regulace a přesná regulace i při setrvačných systémech.
Hodně dobrá ba vynikající a nepřekonatelná při topení elektrickým kotlem nebo plynový přes buffer. Přes kondenzační kotel je to horší tím, že má před každým startem a po povinné profukovací režimy trvající až 30 sekund a v tu dobu jde do atmosféry mnoho "Joulů" ale hlavně i nespáleného plynu. Je to sice malé množství ale když vám v krajině 50x za den nastartuje 23 milonů kotlů (GB) a každý by za ten den odevzdal atmosféře pohé 2 litry plynu denně, tak si to vynásobte kolik je to kubíků. Jinak řečeno není dobré topit 2 minuty a půl až 3/4 minuty profukovat. V GB se se dělaly pokusy na velkém vzorku rok ponechané na libovůli uživatele a rok pak s TPI, kterou jim namontovali a samozřejmě to bylo osazeno kalorimetry. TPI spotřebovala více plynu, resp. měla horrší sezónní účinnost.
To kdy zapracuje by-pass záleží na výkonnosti kotle, momentálních tepelných ztrátách a ještě dalších věcech. Nicméně by-pass je povinnost namontovat když jsou termostatické ventily. Pokud kotel topí při každém cyklu je to v pořádku, protože mezi tím dům něco tepla ztratil a musí se doplnit. Termostat odchylku vyhodnocuje v desetinách °C mezi žádanou hodnotou a skutečnou a podle toho volí budoucí cyklus. Jedině při poklesu více jak pásmo proporcionality začne topit trvale. Délku topení v cyklu můžete ovlvnit teplotou výstupní vody. To si můžete snadno vyzkoušet a uvidíte i to jak se doba aktívního chodu se zimou bude prodlužovat až kotel poběží trvale a aby vypínal musíte zvýšit teplotu vody. Nebo nechte na hodinu otevřené okno tam kde je termostat.
EDIT
"Mám pro vás úkol". Změřte na litr spotřebu plynu během cyklu a čas cyklu. Bude to zajímavé.

Autor: Michal Miki
Datum: 14.11.2019 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Zkoušel jsem jet od nedělního večera na typ regulace: zapni v případě potřeby" + jsem nastavil topení na komfort 00-24. Problém nastal, že do středečního večera mi běžel kotel 24h v kuse a i když bylo natopeno všude, tak kotlové BR relé nevyplo. Což nechápu, jelikož to máme v práci přesně tak nastaveno a vše funguje v pořádku.

Měl jsem za to že když přepnu typ regulace, tak se to bude znovu učit, ale proč mi běžel kotel 24h 3 dny to nechápu, když bylo nastaveno zapnu jen při požadavku na teplo.

Jo a funkci předpovídání jsem vypl (myšleno že je požadavek na komfortní teplotu např. od 6:00 - tak reálně kotel zapne třeba ve 4 ráno aby bylo natopeno na 6h ráno. - tak mi to nedává logiku proč to běželo 3 dny bez přestávky.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.11.2019 15:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To, že to běželo bez přestávky možná má svou logiku. Potřebovalo zjistit chování uživatele, zda má nějaké nároky na prudkou změnu topení nebo útlumu. Důležité je co to spotřebovalo. Tyto "chytré věci" jsou šité na míru zvyklostí ze zahraničí a pro oblasti s jiným klimatem. Když má člověk možnost topit podle programu, tak žádné útlumové programy nepotřebuje. Útlum si naprogramuje. Kotle v zahraničí obvykle začnou topit s obrovkým přebytkem výkonu aby navodili pocit tepla, protože operativní teplota je nízké hodnoty. Po odchodu do práce se všechno vypne.
Mohu dát statistiku jak se opí v UK. Dvakrát za den a určité procento uživatelé jenom 1x. Mohou si to dovolit, výpočtová teplota se počítá od -2°C.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.11.2019 15:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Neznám detailní chování této regulace. Pokud vím, tak v první řadě koriguje teplotu hlavicemi. Teprve pokud žádná hlavice nepožaduje topení a ani prostorové čidlo v centrální jednotce, tak teprve pak vypíná kotel. Pokud máte kotel s dostatečným modulačním rozsahem řízený ekvitermem, tak klidně může pracovat trvale.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.11.2019 17:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To je přesne ono. Pokud je kotel v modulačním rozsahu topí permanentně, protože i ztráty domu jsou permanentní. Pokud by však došlo k útlumu na všech zónách tak by asi měl přestat topit.
Zde se jaksi zapomíná, že mnohé zónové termostaty fungují v centralizovaném vytápění a tudíž nechtějí kvůli jednomu radiátoru topit kotlem o velkém výkonu ale pouze "pustí vodu".
V Dánsku už i na tyto "móresy" se chystá opatření a to vtom smyslu, že odběratel musí vychladit o nějaký předepsaný "chodek" vodu kterou si pustí z domovní stanice neb jinak na tom prodělává poskytovatel, jinak bude penalizován. Koluje mu voda, která ztrácí teplo rozvodem a nikdo nic nechce a pak v jistou dobu chtějí všichni.

Pro zpestření statistika jiná:

Soused Dánska tedy UK (23 mil plynových kotlů) má tyto zvyklosti:

- 73% (16 mil) topí podle nastaveného programu
- 25% nemá nastavený žáden program (přijde domů a zapne a podle pořeby vypne topení).
- 10% nemá žádný kontrolní systém pro topení (teermostat, teploměr)
- 23% má časovač ale jej nepoužívá k ovládání topení
- 70% zapíná kotel 2x denně (na pár hodin)
- 21% zapíná kotel 1x denně
- 14,5 hodin topí průměrně ti co topí 1x denně
- 7,5 hodiny se průměrně topí u těch co topí 2x denně (2 hodiny ráno a 5 hodin večer )
- 13 hodin o víkendu topí ti co topí 2x denně
- 14,3 mil vlastníků má jeden nebo více pokojů, kde netopí
- nejčastější spotřeba 10 až 20 tis. kWh (dosti velká spotřeba vzhledem k nadnulovým hodnotám venku a nízkým teplotám uvnitř)
- 2% uživatelů topí 365 dní v roce (není tam léto tak jak u nás)

Autor: Michal Miki
Datum: 20.11.2019 09:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Dobrý den,
mají divní zvyklosti v Dánsku a severských státech.
Nicméně nemůžu pochopit proč u nás v práci se stejným nastavením hlavní jednotky tzn. zapni kotel jen když je požadavek na teplo - tak mi doma jede kotel 3dny pořád bez přestání i když je natopeno. Prvně jsem měl měsíc logiku řízení TPI na 6 cyklů. špatně.. relé spínalo xx x za hodinu. Pak jsem dal 3 cykly a zlepšilo se to. Pak jsem jel 4 dny na Zapni/vypni v případě potřeby. Nyní jsem dal zpět na 3 cykly, ale i tak, kotel více méně topí stále jen s cca 5 minutovými přestávkami.

Změnil jsem teploty v hlavních místnostech na topení celý den na 23st. Ostatní místnosti ložnice atd.. jsou utlumeny na nižší teplotu. Ale v těch hlavních se topí stále. Jenže tím že mi kondenzační kotel jede i když je natopeno, tak mám brutální spotřebu plynu. Za každý týden je to zhruba 75 - 100m3 plynu !

Škoda že u mě nefunguje řízení kotle jak mám teď v defaultu ON/OFF jen když je třeba jako máme v práci.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2019 09:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
V čem je problém? TPI regulace spíná pravidelně a dotápí to co předpokládá, že uniklo. Dělá to v cyklech zatímco délka otopu při ON OFF je závislá na zvolené hysterezi. Pokud je hysterez velká, tak se spíná méně často a kotel běží déle.

Autor: Michal Miki
Datum: 20.11.2019 09:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Problém mám v tom, že kotel mi topí skoro pořád, i když je všude dostatečně natopeno. To právě nemůžu pochopit. Jasně že TPI předpokládá, ale za 14 dní nebo kolik by se to mělo srovnat a naučit se to. Poslední co zkusím je, že nastavím jednotku po staru, v 6:00 zapni -8:00 vypni a zase zapni až v 15:00 a vypni zase 22:00 - v nastavení jednotky nechám nastavení bez předpovědi (myšleno v 6:00 aby bylo natopeno kotel zapne např ve 3 ráno to jsem zkoušel kdysi) Teď to mám na všech radiátorech co chci bez předpovědi.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2019 10:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
TPI regulace se nic neučí a ani nemůže. Je určena pro setrvačné soustavy a proto cykluje a nečeká na dosažení teploty žádané ale pouze dotažení do proporcionálního pásma. V daším cyklu upravuje čas chodu kotle tak aby se v pásmu proporcionality přiblížila ideálnímu stavu. Ty státy kde se mohutně utlumuje (a vůbec tam nemrzne), tak po spuštění se jim teplota na termostatu nachází mimo proporcionální pásmo a tak se topí naplno (bez cyklů) a bez přerušování. Jen tak mimochodem, jaké máte nastavené proporcionální pásmo?

Autor: Michal Miki
Datum: 20.11.2019 10:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Proporcionální pásmo. Nejde u systému Danfoss nastavit.

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.11.2019 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pokud máte regulaci TPI nebo po našem PI, tak by tam mělo být nastaveno pásmo. Předstvte si, že vypadne elektřina a půl dne se netopí. Kdyby naběhl kotel standardně s cykly, tak to nedožene ani za den. Musí topit bez přerušení a až dosáhne pásma okamžitě vypíná a čeká jeden cyklus jak se to "vyvrbí", pak zvolí délku topného pulzu.

Autor: Michal Miki
Datum: 20.11.2019 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119966
reakce na ...
Ano mělo by být nastaveno, ale nikde v možnostech Danfoss jednotky to není prostě. Zcela určitě je u cyklů TPI (PI) nastavené nějaké hodnoty z výroby. Na toto u Danfossu pánově nějak opomněli aby si to mohl uživatel volit sám :-(

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 436   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama