Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních

Autor článku: Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Ing. Michal Broum, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Plné znění článku: Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Anotace článku: Článek je věnovaný modelování a experimentálnímu ověření modelu tepelného čerpadla s chladičem par a dochlazovačem. V první části je popsán model jednotlivých komponent a celkového oběhu včetně okrajových podmínek. Dále je popsán vyrobený prototyp a měřicí okruhy pro jeho zkoušení včetně umístění jednotlivých čidel. Model tepelného čerpadla byl ověřován experimentálními zkouškami na prototypu. Matematický model dosahuje vysoké shody s měřením pro většinu provozních stavů. Průměrná odchylka naměřených a vypočtených hodnot výkonů je 4 % pro standardní zapojení (pouze výparník a kondenzátor), pro více-výměníkové zapojení je odchylka modelu od měření do 10 %. Ověřený model lze dále použít pro optimalizaci a simulace v dalších výpočetních programech.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (4): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovníchMiroslav Minárik30.05.2015 00:25
Re (3): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovníchJosef Zapletal28.05.2015 00:26
Re (2): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovníchMiroslav Minárik23.05.2015 00:23
Re: Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovníchJosef Zapletal22.05.2015 23:07
reakceJosef Zapletal19.05.2015 23:48
Zakázané technologieStefan Energy11.05.2015 13:10
Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovníchMiroslav Minárik11.05.2015 13:00

Příspěvky
Předmět: reakce
Autor: Josef Zapletal
Datum: 19.05.2015 23:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Autoři velmi přesně popisují možnosti zvýšení topného faktoru TČ . Měl bych následující poznámku :

Máme tedy chladič pak a dochlazovač. Dobře a teď si vezmeme , že topná voda se mění od 24 do 45°C což je běžné. Při nízkých teplotách bude přehřátí před kondenzátorem vyšší než 50°C ? U běžných čerpadel s klasickým TEV nebude. Takže je tedy otázka jak to uregulovat nejlépe výměník s oběhovým čerpadlem a spínání při teplotě nad 55°C, za rozumné peníze to nejde udělat. Pokud bude chladič i kondenzátor ohřívat TUV v jedné nádrži bude doba běhu kompresoru fakticky stejná a neušetří se nic možná pokud by výstup chladiče byl výše než výstup tup kondenzátoru mohla by být teplota TUV nastavena o něco níže a měřena ve středu nádrže nicméně ekonomicky to není žádné terno.

dochlazovač , dobře mohu udělat výměník a předehřívat TUV při běhu stroje tam je skutečně energie zadarmo , ale co přes dochlazovač zapojit sání do kompresoru . tím tu energii využiji také , protože zvýším množství tepla v chladivu a i když se trochu roztáhne pak topný faktor vzroste, je to mnohem levnější než další nádrž na TUV.

Co nějaké lepší řešení pro zlevnění ohřevu TUV ?
Jak autoři správně podotkly podíl tepla pro ohřev TUV je u zateplených domů vyšší , proč ho tedy nesnížit ?
Jak ? Zavédst do topeného okruhu domu výměník topná voda /TUV - typicky předehřívací had do akumulační nádrže nebo malou akumulační nádobu s výměníkem. Má to 2 efekty podíl tepla, které vydá TČ pro ohřev TUV v zimě klesne cca o polovinu a druhý efekt v létě vstupuje TUV do TČ s teplotou okolo 20°C takže se neohřívá ze 14 - na 50°C , ale z 20 na 50°C a provoz oběhového čerpadla řízeného termostatem je zanedbatelný , navíc se trochu chladí dům. I když se to zdá málo i v létě je úspora cca 15% nákladů a topné faktory jsou u TČ přes léto vysoké. Pokud si kupujeme akumulační nádrž , pak takový výměník je otázkou pár tisíc korun na víc - do 10 tis. I když úspora není kdo ví jaká návratnost bude reálná i o více obsazeného rod. domku. Samozřejmě o bytových domů je návratnost mnohem rychlejší , protože výměník s tlustější trubky stojí jen o pár tisíc kč. více a předehřeje násobně více vody.

Předmět: Zakázané technologie
Autor: Stefan Energy
Datum: 11.05.2015 13:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109453
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7
Akademici by mali už prestať žobrať z EU fiat-dotácie na zbytočné predikčné hokusy pokusy.A mali by sa venovať tomu čo má obrovsky potencial,bohužiaľ je vysoko pravdepodobné že sa raz táto vaša takzvaná veda a výskum ocitne v slepej koľaji a mimo realitu.....

https://youtu.be/vAUaIv0WjoQ

Předmět: Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Autor: Miroslav Minárik
Datum: 11.05.2015 13:00 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103672
reakce na ...
Dobrý den, zajímalo by mne, jaké jsou v provozu tlaky před kondenzátorem a dochlazovačem. Ze schematu to nelze vyčíst.
Pokud jsou shodné(neuvažujeme li tlakové ztráty výměníků), není jasné, proč ke kondenzaci nedochází až ve výměníku s nižší teplotou.
Děkuji, Minárik.

Předmět: Re: Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Autor: Josef Zapletal
Datum: 22.05.2015 23:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Pro kondenzaci musíte splnit podmínky tlaku a teploty , jinými slovy za kompresorem má chladivo například 65°C ale kondenzuje až při 40°C , takže pokud ten plyn ochladíte na 50°C nic nekondenzuje a získáte vyšší teplotu samozřejmě většina tepla == kondenzační teplo , ale i z plynu lze nějaké teplo o vyšší teplotě získat proto tento princip. Přínos není vysoký. V praxi se využívá spíše dochlazování , protože teplo v chladivu za kondenzátorem je ztrátové teplo, lze toto teplo využít k předehřevu chladiva , na sání kompresoru opět ohříváte už odpařený plyn , takže tlak na sání zůstává stejný , ale teplota chladiva vzroste čímž vzroste teplo v něm a proto i výkon tč a topný faktor na jednu stranu to vypadá dobře na druhou stranu chladivo díky teplotě zvýší svůj objem , to vede k tomu , že z výpadníku je odebíráno méně chladiva a tedy i méně tepla , proto ve skutečnosti přínos tohoto opatření není veliký ,ale je kladný. Nejlepší je toto teplo použít pro předehřev TUV , ale kvůli problematické ekonomické návratnosti není toto teplo většinou využíváno.

Předmět: Re (2): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Autor: Miroslav Minárik
Datum: 23.05.2015 00:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103672
reakce na ...
Díky za odpověď, ale nezmíni jste tlaky v kondenzačním a dochlazovacím výměníku.
Pokud jsou stejné, nemá chladivo důvod kondenzovat v kondenzačním, ale bude kondenzovat v tom dochlazovacím výměníku, protože ten má nižší teplotu.

Předmět: Re (3): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.05.2015 00:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Co se týče konkrétních tlaků ty jsou svázány s použitým chladivem. Každé kondenzační teplotě odpovídá tlak například R407c má při normálním tlaku odpařovací teplotu cca -44°C ,ale R410A -51,5°C proto také jsou zařízení s tímto chladivem použitelné do nižších teplot. Už jen z těchto údajů je jasné,že R410 A bude mít podstatně vyšší tlaky než 407c ,ale i vyšší teplotní rozsah. Tomu samozřejmě musí být přizpůsobený chladící okruh. Například při vypařovací tlak pro R407c je při nule asi 4,61 barů a kondenzační při 35°C je 15,5 barů.

Předmět: Re (4): Model tepelného čerpadla s odvodem tepla na třech úrovních
Autor: Miroslav Minárik
Datum: 30.05.2015 00:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103672
reakce na ...
Pane Zapletale, nevím, proč zde opisujete z tabulek parametry některých chladiv. Mojí námitce jste ani na druhý pokus neporozuměl, tak raději už neodpovídejte.
Vítal bych odpověď od tvůrců zařízení.
Ještě jedna námitka. Všechny výměníky s produkcí tepla ohřívají médium ze stejného zdroje +10°C, ale tím se pracovní režim vůbec nepodobá provozu tepelného čerpadla běžně používaného v obytných prostorách.
Takže, mají naměřené výsledky praktické využití?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama