Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

hořák na olej-LTO-vjetý motorový olej

Autor: Pavel Slezák
Datum: 16.11.2013 22:06
uživatel: 114707

Zdravím pátrající po levném topení.
V průběhu léta jsem zakoupil dva hořák na LTO a zahájil experiment. Jeden kus Riello s výkonem od cca 80kW a druhý
bezejmený trpaslík s udávaným výkonem cca 22kW.
Při okolní teplotě cca 15stupňů C trpaslík překvapil. ...
Bez úprav jsem zasrtčil hořák do litinového dakonu spodní klapkou primárního vzduchu a zíral. Předesílám že kamna nebyla dva měsíce čištěna,topeno uhlím z Polska-tzn. humus. Po cca pěti minutách provozu zmizel dým z komína ,teplota doslova vyletěla na 90stupňů a k mému úžasu po otevření z většiny jen bílý popílek, který lze očistit košťátkem. Spotřeba na 1/5 h provozu 0,45l. Následně jsem nasadil směs LTO- přefiltrovaný olej cca v poměru 1LTO: 3 vyjetý - chytal mnohem méně ochotně- ale chytal. Po prvním zážehu- ovládán termostatem žádný problém, jen nesmí být pauza mezi spínáním větší 20minut. Pak vše vychladne a opět se mu nechce!Stačí hadr od oleje a nafty pohodit před hořák,chytí na ťuk a běží. Riello přetryskováno , přidáno topítko na trysku za 180Kč , chytá a cykluje.
Mohu li radu- nedejte na ,,ekologické" hořáky viz trubka,ventilátor,miska s dokonalým řešením vývrtů. Všichni to dýcháme a ve finále i jíme!!!!!! Teplota hoření u profi hořáku, byť využívaného na spalování vyleťáku je cca 1400 stupňů a tady je šance slušného spálení kdejakých sajrajtů. Všechny ty nočníky ,kde se olej odpařuje jsou katasrofa!!!Pavel

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Mekanik13.12.2017 10:27
Petr Svoboda12.09.2016 17:46
Jindrich Tauchman27.05.2015 08:08
Pavel Slezák26.05.2015 18:38
Martin Krejčí23.05.2015 09:43
Jindrich Tauchman30.12.2014 14:02
Karel Kopfrkingl19.11.2013 15:36
Pavel Slezák18.11.2013 13:41
Karel Kopfrkingl18.11.2013 08:36

Datum: 13.12.2017 10:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126679
reakce na ...
Zdravím
Nevim jestli toto vlákno je ještě aktivní ale mněl bych dotaz jaké topítko jste použil na ten předehřev?

Autor: Petr Svoboda
Datum: 12.09.2016 17:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123314
reakce na ...
Dobry den

Mel bych dotaz jakou tryskou jste pretryskoval ten horak Riello
Dekuji

Autor: Martin Krejčí
Datum: 23.05.2015 09:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111098
reakce na ...
Dobrý den mohl by stě poradit kde zakoupit takového trpaslíka ... A ještě jedna věc zajímalo by me jestli se horák na lto vyjetym olejem při hoření nějak nezanasi .... Děkuji jonas

Datum: 26.05.2015 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přeji dobrý den. K dotazu na trpaslíka.....on to vlastně nemusí být takový trpaslík. Každý výrobce hořáků koncipuje své výrobky dle několika parametrů. Zásadní je množství vzduchu potřebného k požadovanému výkonu. Platí, že jde příkon vzduchu z turbínky omezit klapkou na minimum a osadit tryskou o menším průměru- né naopak!

K zanášení hořáku- pokud je hořák seřízen na správnou směs, má dostatečnou filtraci a relativně optimalizovaný ohřev, pak z vlastní zkušečnosti vím, že stačí seřídit počátkem sezony a po odstavu znovu vyčistit. Komín je po sezoně čistý,není třeba čistit-pouze monitorovat kouřovod mezi kamny a komínem. Přeci jen teplota hoření je brutální. Budeš ji jonas něco doplnit. Napiš . Pavel

Autor: Jindrich Tauchman
Datum: 27.05.2015 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118430
reakce na ...
Zdravím
Já bohužel nemám tak dobrou zkušenost. Jednu na olej filtrovaný takže těžký a stále se mi nedaří naladit optimálně cca 1x za 10-14dní se mi úplně ucpe. Navíc olej byť by měl být bez vody tak není... stál 13kč/l a stojí za prd. Nevím jak správně nastavit poměr problém je že spaliny nevidím a podle okénka to nepoznám. Je nějaká univerzální rada:))?

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 19.11.2013 15:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114092
reakce na ...
Dobrý den.
Děkuji za ochotu pomoci, ale nemám v čem olejem topit. Ptal jsem se spíš z důvodu, že můj známý kdysi topení olejem zrušil a přešel na uhlí právě z důvodu finanční náročnosti. Snažil se sehnat olej z autoservisů a pod., ale většinou ho odbyly s tím, že olej musí "ekologicky" likvidovat a úřadům to dokládat ... nevím. Možná již měli "svého" odběratele .... těžko říct.
V každém případě on topný olej kupoval a vyšlo to docela draho. I když ..... na druhou stranu - jak píšete - nic nemusel skládat, nemusel přikládat, vynášet popel .... což teď musí.

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 18.11.2013 08:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114092
reakce na ...
Jen dotaz: Kde se dá sehnat zásoba vyjetého oleje na celou sezónu?
Díky.

Datum: 18.11.2013 13:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přeji dobrý den. Prozatím jsem neměl problém sehnat vyjetý olej,respektive směs motorových ,převodových,kompresorových
atd. olejů ,buď zdarma či do 3,50Kč za litr. Nenechte se zmást cenami na internetových serverech. Překupníci dnes opravdu obchodují se vším a nestydí se vám cenu napočítat!!
Velké servisy mají obvykle smlouvy s dodavately olejů,malé pro ně nejsou partnery a proto jsou rádi že se olejů zbaví. Většinou mají potenciální zájemci o topení touto surovinou obavu,že vyjeté oleje budou obsahovat vodu a spoustu karbonu. Poměrně nenáročným způsobem, jak technicky, tak finančně- je možné zbavit surovinu nežádoucích přísad. Nemohu vám obecně zdělit kde je olej za odvoz, ale budete -li bezradný napište mi do e mailu a já vám pomuhu s nějakým dodavatelem. Na doplnění:
cena topného oleje se pohybuje od cca 15Kč za litr u extol 18,50,
opět pozor na vykuky s drahou reklamou o nejlevnějším topení. Klidně vám topný olej nabídnou za 30Kč a více! Snadno lze spočítat u kvlitního hořáku 1l/10-12,6kW. Pro dům 4+1 stačí na sezonu cca 2000l. Nechodíte zatápět, neřešíte kam popel. Sedíte doma v teple. Pavel.S

Autor: Jindrich Tauchman
Datum: 30.12.2014 14:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118430
reakce na ...
Zdravím nevím jestli se ještě tato diskuze oživí, ale zajímalo by mě odkud se dá pořídit ten olej za 15kč/l nevím zda se tolik změnila cena ale nabídky mám bohužel uplně jiné.
Budu rád za jakýkoli nápad či kontakt.
Děkuji s pozdravem Tauchman.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.