Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rozdíl mezi bazénovým a klasickým tepelným čerpadlem vzduch-voda a klimou

Autor: Jakub Milata
Datum: 22.11.2013 17:43
uživatel: 108910

Dobrý den,

marně se snažím zjistit jaký je rozdíl mezi "klasickým" tepelným čerpadlem vzduch-voda a bazénovým.
Mám nízkoenergetický dům s tepelnou ztrátou kolem 3,7kW, podlahové topení a jeden volný výměník v akumulační nádrži.
Přes tento výměník chci ohřívat vodu v akumulační nádrži.

Bazénové čerpadlo s výkonem kolem 5kW seženu do 20tis. Klasické čerpadlo stojí cca 80 a více tisíc.. to už při mé spotřebě nemá vůbec smysl.

Klasická klimatizace, která jde použít i opačně pro topení by taky vyšla do 20tis, jenže spíše bych chtěl ohřívat vodu v akumulačce než přímo vzduch v místnosti přes hlučnou jednotku.

Proč jsou tedy klasická čerpadla vzduch/voda několikanásobně dražší než bazénová čerpadla, nebo obyčejné klimy se stejným výkonem?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 338   starší >>
Datum: 20.11.2015 10:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118737
reakce na ...
Pokud chcete ohrivat vodu, mozna by vam stacilo TC "ELÍZ EURO 150 TCA++". Za cca 33000 Kc s DPH to mate i s 2 letou zarukou. Topi do -10°C, ma to 150l aku/bojler s topnym telesem, vymenikem napriklad pro podlahovku a regulaci.

Ta venkovni jednotka asi bude nic moc (oproti Sinclairu Nordic pana Svarce), ale zase se mi libi, ze to ma poradnou regulaci a bivalenci...

Autor: Marek Bednar
Datum: 20.11.2015 16:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Predpokladam, ze jste videl technicky list venkovni jednotky nebo se pletu a jenom verite cislum, ktere si nekdo nekam napsal? Luftbojler take dokaze topit i do -10 stupnu se super COPem, jenze detail je ten, ze ten COP je uvadenej pro cca +20 stupnu....

Slusny vyrobce, ktery mi zaslal technicky list, kde je uvadeny prikon/vykon pri urcitych plusovych a minusovych teplotach byla firma Daikin.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 20.11.2015 17:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Proč si myslíte,že jsem tady dával ten odkaz?
I kdyby to ušetřilo polovinu,tak návratnost 10let a jdu pro nový.

Datum: 20.11.2015 17:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To prave nevim.
Bud chybne hledem a nebo na tech strankach neni lautr zadna dolozena informace.

Spis otazka, zda potom neni vyhodnejsi TC s bojlerem Sinclair nebo Junkers za sice vyssi cenu, ale clovek vi do ceho jde (vyrobce) a hlavne to ma 270-300 litrovy bojler. 150 litru mi pripada pro 4 clennou rodinu malo, pac se tam bude neustale spinat el. topna spirala a to ani nezminuji, ze se daji dalsi penize usetrit napojenim pracky vcetne mycky na rozvod teple vody z levnejsiho zdroje, coz muze byt prave luftbojler nebo FVE atp.

Datum: 20.11.2015 17:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte 150l málo,tak to jde mimo mě.

Datum: 20.11.2015 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
150 litru ohrivat TC na 60 stupnu? Take nechapu...
Vzdy bude ekonomictejsi mit mensi teplotu vody s vyssim objemem bojleru.
Jak sem psal - mozna ten Junkers ve finale usetri vice penez, kdyz na to bude zapojena i pracka+mycka a take je dane zarizeni pripravene na budouci sit Smart Grid, ktera po pilotnim testu usetrila cca 10% energie.

Datum: 20.11.2015 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Domnívám se,že si to už moc berete.
Zkuste si spočíst,kolik ušetříte a zároveň promrháte v rozvodech.

Datum: 20.11.2015 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pracka s bojlerem v technicke mistnosti cca 1 metr od sebe. Mycka bude cca 7 metru, tam bude minimalni uspora.
Spis jde o to, ze radeji zainvestuji do znameho vyrobce BOSCH pod ktereho Junkers spada a kde nebude ani problem s nahradnimi dily a ne Cinskeho vyrobce, ktereho sem prestane pristi rok distributor dovazet, pac zjisti, ze se muze jednat o ausus a ani k tomu nebude mit nahradni dily. Jak rikam - ve finale ten Junkers usetri vice penez a investice se srovnaji a jeste k tomu clovek kupuje kvalitniho (jisteho) vyrobce.

Autor: Josef Zapletal
Datum: 15.11.2015 14:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Bazénové TČ má omezení venkovní teploty do 7°C , a dále pak teploty výstupní - což by u Vás nevadilo. V každém případě pro Vaše domy existují slabá tepelná čerpadla bez invertoru - monoblok , fungují podobně jako bazénová ale umí topit do -15 někdy i níže. Stojí od 35 tisíc a více , hodí se na chatu , malých nebo dobře zateplených domů při troše šikovnosti s tím můžete ohřívat i TUV. Samozřejmě tyto TČ nemají tak kvalitní komponenty jako drahé stroje a mají kratší záruky, nižší účinnost a životnost , ale vrátí se to na druhou stranu zisk nebude veliký protože životnost zařízení je asi 15 let. Znám jednu firmu eltex-km.cz , nabízejí polotovary země/voda. Od nízkého výkonu určitě by se s nimi nechalo něco domluvit. na takové TČ Vám stačí asi 120 metrů výkopu. (80cm rýha cca 2 metry hluboká). Pak bych koupil aku nádrž 500 litrů s předehřevem TUV za 16 tisíc. (akumulacni-nadrz.cz) Takže celková cena by mohla být s Vaší prací okolo 100 tisíc. Návratnost nijak oslnivá také nebude, ale vzhledem k životnosti stroje je tu potenciál velkého zisku a v podstatě nezávislost na cenách el. energie a hlavně skvělá spolehlivost nesrovnatelná se systémem vzduch/voda.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 15.11.2015 14:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Jaká je životnost vzduch-voda oproti země voda dle Vás.

Datum: 15.11.2015 22:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak u systému země/voda vyměníte za nějakých 20-30 let kompresor při nákladech do 40 tis - u největších tč pro rod. domy. Vzduch voda vyhodíte celou vnější jednotku za nějakých 15-20 let a protože vnitřní jednotky jsou většinou speciální nejsou použitelné pro nové TČ ani oni - fakticky koupíte celé nové TČ.
Životnost země /voda je vyšší protože systém nepracuje v takovém rozsahu parametrů a země/voda nepotřebuje z principu frekvenční měnič pro zlepšení účinnosti , protože výměník voda /chladivo lze levně dimenzovat vysokou účinnost i při nízkých nákladech , kdežto vzduchový výměník takto dimenzovat nelze, protože vzduch má proti vodě mizivou tepelnou kapacitu.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 15.11.2015 23:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Tak já mám třeba u splitu v baráku jen deskový výměník. Ten samozřejmě jde použít i nadále.
A pak to nějak mícháte. Frekvenční měniče se nedělají kvůli dimenzování ale kvůli řízení výkonu což u země/voda také potřebujete nějak řešit.

Datum: 15.11.2015 14:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravim, me by zajimala ta monoblokova cerpadla od 35 tis. Ne eshop, kde je nemaji skladem s cenou, ktera je spis vymyslena.

Datum: 15.11.2015 23:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tady máte nějaké příklady

http://www.levnetepelnecerpadlo.cz/wp-content/uploads/2013/11/ceník-3_2015.pdf

topí to do -7°C, za 36 tis , nechá se s tím ohřívat TUV 5kW při 7°C což pro ten 3,7 kW dům přesně vyjde a je to návratné. 8KW do -25°C už stojí 64 tis.
Cop je horší , ale do podlahového topení úplně v pohodě.
Tím nikoho neodrazuji od koupě pěkných firemních strojů.
Ale já jsem si koupil 15 kW země/voda za 100 tis - bez regulace. Tehdy běžně stály 250 000. Mám tam stejný kompresor a nerez výměníky jako mají ty drahé stroje. Topí to mi to za babku už 12 let.
Neodpustím si poznámku :
Když vidím jaké funkce jsou dnes montovány do systémů země/voda, ale i vytápění obecně pak si někdy klepu na čelo, když mně odejde elektronika vyměním regulaci za 6 tisíc a jedu dál oni mají regulaci v ceně 30 tisíc s výpočetním výkonem malého počítače, aby si mohly řídit TČ pomocí chytrého mobilu a pozorovat třeba z práce jakou mají teplotu v obýváku. To, že je to stojí několik tisíc korun ročně na amortizaci těch nesmyslů, zničí tím spolehlivost a lehkou opravitelnost systému jim nedojde , a taky ty mraky promrhaného času hraní s mobilem v dospělém věku... Asi jsem konzervativní, ale preferuji aby věci sloužily mně a ne já jim. takové TČ mi připadá jak Tamagotchi. A vyrábí se tak proto , aby komunikovalo s uživatelem i když náklady převáží přínosy a zejména spolehlivost se vytrácí.
Samozřejmě chápu jednou za rok když odjedou na hory je strašně důležité aby jim TČ natopilo dům na povel z mobilu, protože oni přece nevědí kdy jim končí pobyt v hotelu a nemůžou si to naprogramovat za 3 minuty na obyč. regulaci... a také chápu že to někdo skutečně může potřebovat , protože třeba neví kdy se vrátí a je to často to je tak 1% těch co tato TČ mají... Ve výsledku jsou někteří lidé schopni při potenciální úspoře 15 tisíc ročně investovat klidně i půl milionu, který před tím šetřili 10 let

Datum: 16.11.2015 06:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vsadím boty,že při + 2 st. je z toho sněhová koule.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 16.11.2015 06:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Pane Zapletale matete. Proč bych měl vyměnit celé TČ, když sám píšete že u země-voda vyměníte jenom kompresor. Udělám to samé. výparník nikdo nesní. Je však nutno odlišit "kvalitu " čerpadla. A že má dnes TČ kdovíjaké řízení? To je důsledek požadavku zákazníků. Jak tam nemáte budík, ne kterém si namačkají i co nepotřebují, tak to není to správné. A rozdíl v ceně je do 5 tis.
Uvědomte si, že jsou od zákazníků na zařízení různé požadavky .
Většinou nízká cena (Trabant), pak nějaký střed (i s tím požadavkem na hraní si s ovladačem) a pak "drahá" značková zařízení pro ty co mají peníze a pohrdají i "škodovkami".
Na výstavách se setkávám s celým portfoliem.
Pokud nejste prodejce TČ, ale jen uživatel, či dokonce chlaďař můžete se mi ozvat? Děkuji

Datum: 17.11.2015 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ještě k Vaší poznámce. Frekvenční měnič má samozřejmě více funkcí, ale upozorním na jeho 2 nectnosti na první je životnost, každý kdo zná el. systémy, ví že jejich životnost se odvíjí zejména od návrhu a komerční masově vyráběná elektronika je navržena na hranu výkonových parametrů součástek od frekvenční měnič bude velmi pravděpodobně to , co Vám na TČ nejdříve odejde. Dále je tu účinnost měniče mají účinnost 92-95% , vyšší hodnota je u vyšších frekvencích a naopak. Samotný asynchronní motor má také svojí účinnost a ta je opět závislá na frekvenci a proti 50 hz je asi o 2 až 5% nižší účinnosti se samozřejmě násobí, takže máte pokles účinnosti o 7 až 13% proti systému s bez měniče. Pokud tedy TČ vzduch/voda s měničem jede na plno má horší topný faktor než to samé bez měniče.
například při topném faktoru 3 zařízení bez měniče dosáhne topného faktoru 3,4. Ale v praxi je situace zcela opačná. TČ jede na plný výkon jen zřídka. Snížení výkonu díky měniči způsobí, že venkovní výparník se stane účinnější a přijme více tepla ze vzduchu protože jeho plocha proti odebíranému výkonu vzroste a to právě převáží nad zvýšenými ztrátami, navíc venkovní výměník pomaleji namrzá a není nutno tak často odmrazovat což ušetří další energii. díky použití měniče navíc díky menší AKU nádrži je celková instalace i levnější. Tímto zároveň osvětluji proč se nepoužívá měnič u TČ země/voda nebo sporadicky (IVT) - ten důvod je ryze praktický tam žádný vzduchový výměník není a vodní výměníky lze levně dostatečně dimenzovat tak ,aby i při plném výkonu TČ předali teplo při minimálním teplotním spádu, není třeba odmrazovat. Snížením výkonu TČ při použití měniče nedojde proto k růstu účinnosti systému, ale k jejímu poklesu.

Datum: 17.11.2015 22:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No podívejte se na to takto, pokud Vám odejde kompresor u vzduch/voda a náhodou Vám přežije elektronika můžete samozřejmě vyměnit ten kompresor,
jenže dávat nový kompresor a očekávat , že elektronika odejde třeba za rok, máte tam 4 cestný ventil pro odvzdušnění elektronicky řízený tef... výrobce po 15 letech už nebude toto TČ vyrábět, takže si začnete velmi rychle pokládat otázku, mám měnit kompresor a chladivo nebo mám koupit celou moderní účinnější venkovní jednotku se zárukou třeba 7 let. U země /voda tam jsou pouze 2 nerez výměníky 2x prezostat nějaký filtrdehydrátor a střadač chladiva, měděné trubky, klasický TEF s triskou dle výkonu kompresoru. Když Vám odejde kompresor a vy ho vyměníte a tomu filtrdehydrátor cena pod 1000 tak zařízení fakticky restartujete jeho životnost. To u systému vzduch/voda prostě není. A to je to o čem mluvím kratší doba návratnosti zařízení ještě nic nevypovídá o ziskovosti investice. Pokud za 25 let investuji to tč země /voda 30-40 tisíc za kompresor. Pak stačí dát na nové TČ do kasičky 2000 ročně a máte celý život čím topit i když je Vám třeba 20 a dožijete se 100 let , prostě ten kompresor oběhová čerpadla a regulaci za ty 2000 ročně vyměníte. V každém případě po zaplacení investice je systém země/voda velmi ziskový kdežto systém vzduch voda má servisní náklady podstatně vyšší a ty Vám právě odeberou citelnou část zisku i když reálně je na tom člověk mnohem lepší než při topením plynem nedostane se, ale dostanete se tak na cenu topení uhlím a automatickým kotlem. Kdežto systém země /voda je díky vysokým topným faktorům nízkému příkonu a výhodné sazbě el. energie schopen vytápět dům za cenu, za kterou ani nedokážete servisovat , revidovat, opravovat a repasovat automatický kotel na uhlí. Pokud vezmu dům s roční spotřebou 12MWh pro topení a 3,4MWh pro TUV. Pak země voda topí za 7,7 tisíce úspora za sazbu jsou zhruba 4000kč takže topíte za 3700kč+ 2000kč na amortizaci TČ takže 5700kč ročně . To je cca cena automatu na uhlí s životností 15 let (15x5,7 =85 tis.) na revize a drobný servis , el. energii pro provoz kotle už nezbývá).

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 17.11.2015 22:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. A jak je na tom TČ voda - voda ? Například Spirála ? Díky.
S pozdravem Laďa

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 17.11.2015 22:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Zapomněl jste do ceny země/voda započítat cenu vrtů nebo kolektorů.
... co jste myslel tím "máte tam 4 cestný ventil pro odvzdušnění" a "elektronicky řízený TEF". Používáte asi nějaké zbrusu nové názvy nějakých nových komponent :-)

Autor: Miroslav Minárik
Datum: 17.11.2015 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103672
reakce na ...
Vy nevíte, co je TEF s triskou?
Termostatický expanzní fentil s třískou!

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 17.11.2015 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
Pozor, tady se ale jedná o elektronicky řízený termostatický expanzní fentil s triskou.
Nejspíš to bude nějaká převratná novinka v chlaďařině a pán to viděl v Příbrami :-)

Autor: Honza Ringo
Datum: 18.11.2015 14:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100670
reakce na ...
A hlavně zapoměl na to že se i ten primár u země/voda může porouchat (např. rozpad kohoutů u rozdělovače co nedávno řešil např. soused). Pokud se vám "porouchá" primár u vzduch/voda tak asi budete mít jiné starosti než řešit topení :-)

Autor: jiri hrbek
Datum: 18.11.2015 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120840
reakce na ...
Nevím nejsem odborník, ale pár instalací jsem si prošel a rozdíl mezi vzducháčem a zemí je z hlediska vnitřního uspořádání a elektroniky zhruba stejný. Jak u toho nebo u druhého jste odkázán a elektroniku a počítat s tím že za dvacet roků pouze vyměním kompresor je mimo mísu a totálně. Nehledě na morální opotřebení. Můj názor něco takového co se zhruba za 6 let zaplatí- 200 tisíc asi nikdy. Jdu cestou kotle na dřevo neboť ho mám zdarma, ale o TČ jsem se dost zajímal a uvažoval jsem nad vzduchovým.

Datum: 18.11.2015 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak ono pan Josef byl včera asi pod vlivem.
Mám vrty za 120k a dopojení tč země-voda by mě stálo další stovku.Volil jsem vzduch,neboť technologie během té doby značně pokročila.
Přesně,jak píšete.Telefon,auto někdo i manželku mění každé tři roky a uvažovat,že tč mi vydrží dvacet let je poněkud mimo.

Datum: 19.11.2015 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Švarci to, co píšete, mne přivedlo k 2 otázkám.
Jak dlouho podle Vás vydrží invertorový kompresor ve vašem tepelném čerpadle?
Kolik stojí výměna?
Jde vyměnit samotný kompresor a samotný driver? ( co stojí samotná diagnostika?). Mám dojem, že oprava bude nerentabilní.
Mám ve svém 12 kW fix speed scroll, u kteréko se předpokládá životnost 20 let. Nový koupím za cca 13000. Nebojím se, že by za 15 let nebyla náhrada. Ekvivalent dělá kde kdo a Copeland nejspíš přes 20 let.

Autor: František Rezek
Datum: 19.11.2015 15:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Spíš je otázka co bude za 20let a jestli to nebude celé zralé do šrotu.Když se podívám zpět ,tak za 20let přišlo ve vytápění k nám a na co si vzpomínám:
elektrokotle,kondenzační kotle,automaty na uhlí,solární kolektory,fotovoltaické kolektory,rekuperace,tepelná čerpadla,kogenerační jednotky a určitě další

Datum: 19.11.2015 15:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když už jste se pokusil odpovědět, odpověděl jste poze další otázkou.
Tak jinak. Kdyby k poruše došlo zítra. Máte odpověď?

Autor: František Rezek
Datum: 19.11.2015 15:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Rotační kompresor cca 4000Kč bez práce.

Datum: 19.11.2015 15:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trochu jsem zmaten,to je jako by jste chtěl vědět,kolik se dožiju roků.
Dám takový dotaz - je tady někdo,kdo již měnil invertorový kompresor?
Chtěl jsem naznačit,že po patnácti letech i kdyby mašina ještě jela a já tady byl,tak budu dělat vše proto,abych si koupil nový stroj.

zobrazuji 1 - 30 z 338   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.