Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

el.topení - bordel v síti?

Autor: Greg Gray
Datum: 25.11.2013 16:46
uživatel: 114793

Dobrý den,

mám el. podlahovku (folie), asi 6kW celkem.
Topim pouze s ni (TZ 4kW).
Všiml jsem si ale, že některé přístroje lehce vibrují - např. nerezová lednice, mikrovlnka. nerezová lampa, víko notebooku (kovové) - prostě všechno co je v síti tak mi vibruje - pocit asi jako když si líznete baterky. Je to cítit jen při very lehkém dotyku, jakmile vezmu např. lampu pořádně do ruky, tak to přestane. Když to vypnu z napájení, tak to taky přestane dělat.
Nevíte čím to může být?
Skladba podlahy - beton, kročejovka 5mm, topná folie, krycí folie, lamino.
El. revize nezjistila nic abnormálního v síti...

Díky moc

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Šeda23.12.2013 08:33
Petr Zíka20.12.2013 19:56
Jiří Šeda19.12.2013 20:56
Petr Zíka18.12.2013 21:47
Jozef Homola27.11.2013 23:25
Jiří Šeda27.11.2013 22:24
Jozef Homola27.11.2013 21:27
Jiří Šeda27.11.2013 21:13
Greg Gray26.11.2013 16:39
pan Tumus26.11.2013 02:28
Greg Gray25.11.2013 23:21
Tomáš Hluštík25.11.2013 22:33
Jozef Homola25.11.2013 20:55
Jiří Šeda25.11.2013 20:42
Jiří Šeda25.11.2013 20:37
pan Tumus25.11.2013 18:29
Jozef Homola25.11.2013 16:53

Datum: 18.12.2013 21:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Občas cítím lehké brnění, když sedím v křesle, na klíně mám notebook, a zlehka se dotknu kovové lampy. Multimetr mi naměřil napětí mezi mnou a lampou 30V (odpor měřáku je 10 MOhm, tedy měřák "sežere" 3 mikroampéry), proud do zkratu 5 mikroampér.
Pozn. 1: Tento proud (při napětí 230V) protéká kondenzátorem, který má desky o rozměrech 1 x 1 metr vzdálené 12 cm.
Pozn. 2: Dle normy je bezpečný proud 2000x větší (10 mA).

Autor: Jiří Šeda
Datum: 19.12.2013 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108657
reakce na ...
Zajímavé, čím si to vysvětlujete?
Nerozumím poznámce 1) Kde máte tak velký kondenzátor?
ad 2) myslíte si, že protékající volty nejsou problém pro zdraví?

Díky

Autor: Petr Zíka
Datum: 20.12.2013 19:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
U mne je to kapacitní proud. Prochází přes parazitní kapacity zdroje a přes kondenzátor, jehož jednu desku tvoří laptop a druhou moje tělo. Jen mne překvapilo, že ruka dokáže vnímat tak malý proud. Domnívám se, že je to u Vás podobné. Neznám el. podlahovky a nehodlám je studovat. Představuji si topný drát, na jednom konci má plné napětí, na druhém je nula. Pokud není odstíněn, je podlaha jedna elektroda, Vy jste druhá elektroda, tvoříte kondenzátor a protéká Vámi proud, který Vám vadí.
Zjistěte si, zda Vaše podlahovka má být stíněná či nikoliv. Pokud ano, prověřte, zda je stínění zapojeno. Můžete se s těmito otázkami rovnou obrátit na dodavatele, můžete sehnat někoho, kdo umí měřit intenzitu elektrického pole.

Datum: 23.12.2013 08:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení. Výrobce (FENIX) je poměrně velký výrobce a dodává po celé Evropě. Za celou svojí dobu existence eviduje pouze 3 podobné případy co popisuji já a vždy byl problém v hliníkové folii, která násobila svodové proudy v topné folii v hodnotě 0,92 mA/m².
Ale já nemám Al folii...

Datum: 27.11.2013 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem přišel na zásadní věci, můžete mi prosím z toho vyvodit nějaký závěr?

- dělá to vždy, když je puštěná podlahovka v dané místnosti, nikdy se to nepřenáší do vedlejší místnosti
- nejsilnější brnění cítím při zapnuté podlahovce, se zařízením v síti a stojím na zemi
- když si stoupnu na izolant (koberec, postel, židle), zařízení brní výrazně méně, téměř neznatelně. Jakmile se dotknu nohama země, začne brnět.
- když vezmu notebook (jede na baterku, není v síti) a položím ho na zapnutou podlahovku, brní velice výrazně – stejně, jako když ho položím na izolant a zapnu do zásuvky
- brní i zeď (sádrokarton), velice málo, při zapnuté podlahovce nepatrně více.
- brní i hliníkový rám u skříně – ale pouze pokud se dotýkám podlahy s puštěnou podlahovkou.
- zatím nechápu, jaktože najednou nebrní nerezová lampa, když dřív to dělala…

Díky moc za váš čas a názory

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.11.2013 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Je to moc zajímavé. Mohu posloužit případem z mládí, kdy brněl celý kravín JZD a dojiči nemohli dojit a my čekali na výdej mléka. Krávy bučely, protože mají čtyři nohy a větší krok a napáječky taky brněly. Zdi na dotyk také a i orosené vrata. Za dvě hodin se viník našel, probíjela mašina na sečku a až se odpojila od sítě všechno přestalo. Předpokládám, že u vás není tak vlhko aby tento případ přicházel v úvahu. Nicméně, pokud by jste měl nějaký přístroj na měření napětí, tak stačí svinout několik závitů drátu a změřit co se naindukuje. Nebo i na smotané prodlužovačce.
Edit:
Udělejte ještě jeden pokus a na podlahu položte kus železného plechu a na to notebook, co bude dělat.

Datum: 27.11.2013 22:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z toho tedy dedukuji, že u mě to dělá podlahovka.
Myslíte, že je blbě zapojena ve rozvodné skříni?

Ještě detail - občas mi probleskne žárovka úsporka, tak jednou za pár minut. (v celém domě) Normální žárovka to nedělá.

Datum: 27.11.2013 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mne taky po výměně v koupelně problikávala jedna úsporka. Jiná na jejím místě ne. Problém jsem vyřešil. Vyhodil jsem doutnavku z vypínače. Ona "pouští" malý proud a zřejmě se v elektronice patice nabíjela nějaká kapacita a po chvíli to blikne. Nicméně je potřeba zavolat revizního technika od elektro a máte jistotu, že to to není probíjením nějaké fáze někam.

Autor: pan Tumus
Datum: 25.11.2013 18:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Aby to nebyl nějaký nebezpečný problém v elektroinstalaci!
Je na kovových předmětech nějaké měřitelné napětí proti zemi?
Přestane probíjení po vypnutí topných folií?

Datum: 25.11.2013 20:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
nechci tomu říkat probíjení, protože nevím jestli je to probíjení.
Ale ano, přestane to, když vypnu topne folie nebo když vytáhnu zařízení ze zásuvky.

G.

Edit: Nemám zkoušečku, zatím nemohu ověřit, jestli na povrchu něco "teče"

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 25.11.2013 22:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Dobrý den.
Opravdu to přestane, když odpojíte topné folie?
U všech uváděných přístrojů si totiž dokážu představit, že lehce vibrují při provozu samy o sobě. Nechci Vás podceňovat, vliv běžícího kompresoru u lednice či chladícího ventilátoru v notebooku jste jistě vyloučil, ale určitě ve všem bude nějaké trafo či spínaný zdroj a to již vibrace způsobovat může.

Datum: 25.11.2013 23:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejdriv jsem si toho vsiml u NB, ale to jsem si myslel,ze to dela disk. U lednicky me to trochu prekvapilo, te to dela ikdyz nechladi a u vypnute mikrovlnky a stojaci lampy uz me to trosku desi. Fakt to prestane kdyz odpojim zarizeni ze site nebo vypnu topeni. Napadlo me jeste, zda nemuze vibrovat ta folie, resp. Ten prestup tepla, ale to by pak neprestalo pri odpojeni ze site.

Autor: pan Tumus
Datum: 26.11.2013 02:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112583
reakce na ...
Tak si honem rychle běžte koupit zkoušečku "fázovku" do nejbližšího hobbymarketu nebo elektroobchodu, dle mě jde opravdu o zdraví a dochází k probíjení fázového napětí do kovových přístrojů.

Také okamžitě kontaktujte nejbližšího elektrikáře / revizního technika, je nutné celou elektroinstalaci důkladně proměřit a zjistit příčinu problému.

Datum: 26.11.2013 16:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Volal jsem svému elektrikáři, prý to není nic zásadního. údajně se nějaké napětí může objevit (pár voltů), ale proud v max. v řádech mikroampér - proto to chránička nezachytí.
Podlaha je napojená na chráničku.

Je zajímavé, že přímotop tyto problémy nedělá (je napojen do zásuvky)

Datum: 25.11.2013 16:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaké je označení topné fólie. Jinak prodejci se chlubí, že je to prosté jakéhokoliv "elktrosmogu". Dosti zajímavý úkaz. Zkuste s něčím (jako notebook) vycouvat z místnosti, zda to zeslábne nebo přestane. Další pokus, vibruje to i když je ten spotřebič odpojen ze zásuvky?
Edit.
Až teď jsem uviděl, že to přestane když se vytáhne ze zásuvky.

Datum: 25.11.2013 20:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to ECOFILM FENIX, 80w/m

Kdyby to byl elsmog, tak to přeci nepřestane když notebook vytáhnu ze zásuvky?
V domě mám proudový chránič, ten by měl něco divného vyhodit (jako to udělal u nezapojeného kabelu, který byl stočen do klubíčka, 2 dny jsem nemohl přijít na to, proč mi to chránič vyhazuje)

Datum: 25.11.2013 20:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdysi dávno jsem si "užil" elektromagnetického pole, které nám na stočeném kabelu (cca 30 m) dávalo na konci 40 V. Veškerá logika vyvíjených manipulátorů na nízké napětí přestávala správně fungovat. Čítače impulzů na všem načítávaly falešné impulzy. Dokonce když se budova odpojila od sloupu elektrického rozvodu a vytáhly se pojistky, tak ještě rozvody v ní utáhly 2 zářivky (svítily) a přes noc shořely cívky některých stykačů (pro topení se mírně přitáhly ale úplně neuzavřely obvody) v rozvodu. To všechno bylo způsobeno vysokým vedením poblíž budovy a zde to uvádím jako ilustraci co se může přihodit.
Pozvěte si někoho znalého s přístroji a zjistí co a jak.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama