Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

STŘÍKANÁ IZOLAČNÍ PĚNA - REFERENCE

Autor: Jiří Novotný
Datum: 05.12.2013 19:59
uživatel: 114951

Zdravím,

rozhoduji se jakým způsobem zateplit podkroví RD - rozloha cca 130 m2

Celkem se mě líbila varianta stříkanou pěnou z důvodu, že všude zaleze (riziková místa za pozednicí a vedle štítových krokví). Nyní, co jsem poptal cca 5 firem a dostal cenové nabídky, tak nevím pro co se mám rozhodnout. Jedna firma pomlouvá druhou, každá firma tvrdí něco jiného a některé věc,i které udávají mě nesedí....

Kdo má reálné zkušenosti s tímto druhem zateplení a jak je spokojený? Opravdu je to konkurenční boj a tak trochu bordel - jako laik se v tom pořádně neorientuji....

Dost nakonec uvažuji jít cestou klasicého zateplení vatou.

Co je lepší dokáže někdo reálně odpovědět?

Vaty bych mohl dát 18+8 cm a cena s montáží cca 40 000,-
pěna cca 20 cm - vychází v rozmezí od 70 000 - 95000 (podle firmy)

Firmy co zateplují pěnou nejčastěji uvádějí, že stačí tloušťka izolace 18 -20 cm a že to nahrazuje až 35 cm vaty .... Tohle mě neleze do hlavy, když vata a pěna mají stejnou lambdu ---- jednoduchou uvahou mě vychází že 26 cm vaty se s prostupem tepla dostanu pod doporučenou hodnotu (norma 0,16W/m2K) 0,15W/m2K. Když dám 18 cm pěny, tak se dostanu pod požadovanou hodnotu (norma 0,24W/m2K) 0,21 W/m2K... Jak je to možné kde je chyba ?

Firmy oponují, že pěna nenasákne jako vata a že je všude všechno utěsněno...

rozhodoval jsem se mezi penami Acynene , Lapolla a Demitec ... Někdo říká že pěny jsou stejné někdo že je mezi nimy velký rozdíl ... mám od všech vzorek a na pohled i ohmat jsou podobné - jsou tam rozdíli ve struktuře .. Zkoušel jsem je položit na hladinu vody a je mezi nimi rozdíl kolik si jaká pěna natáhne vody... Neměřil jsem váhu takže přesně nevím ale od oka byl videt rozdíl... Jak velký rozdíl hraje nasakavost v konstrukci ? neberu že bydo střechy zateklo ...

Dokáže někdo nezávisle posoudit pěny od těchto firem ?
pokud by mě někdo dokázal poradit a pomoct při výběru izolace byl bych velmi vděčný---- můžete i na mail

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 56 z 56
Datum: 14.06.2016 00:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122653
reakce na ...
Takže když má něco menší hustotu, tak to lépe izoluje ? No to by člověk řekl spíš obráceně :)
Srozumitelná definice zní: součinitel tepelné vodivosti je výkon (tzn. teplo za jednotku času), který projde každým čtverečním metrem desky tlusté metr, jejíž jedna strana má teplotu o 1 kelvin vyšší než druhá.
Součinitele lambda známe (asi dle nějakých laboratorních testů) a hovoří jasně. Tudíž prostě nemůže jeden materiál, se stejnou lambdou jako druhý, izolovat v menší tlouštce lépe, ať už má jakoukoliv hustotu.
Určité výhody pěny spočívají ve vyplnitelnosti prostoru a to kdoví jak se pěna chová při sesychání a tvarové nestálosti dřeva (Normální montážní PU pěna se např. odloupne a časem vydrolí). Nicméně výhoda to je asi nejpodstatnější. Poté udávaná tvrostálost/životnost. Dále rychlost aplikace a méně pracný rastr pro int. obložení (viz. dále).
Zmínila jste krovy jako tepelné mosty. Ale pěna krovy nepřekryje ! Krovy se po celé délce jen nastaví na požadovanou výšku - alespoň tak to požadoval obchoďák, je to vidět i videích na youtube. Nejspíš právě díky doporučované menší tloušťce = podle mne účelový obchodní trik. U vaty se dělá vyvýšený/podvěšený rastr (pracnější) a ta druhou vrstvou krovy překryje, čímž tyto mosty logicky eliminuje lépe.
Že se do pěny nepustí myši, kuny, hmyz apod. tvrdí zase jen aplikační firmy, na netu to nikdo nepotvrdil... takže to může být pravda :)
Další veličinou je Faktor difúzního odporu, čím nižší, tím lépe mat. dýchá. Vata = 1,5 až 3, pěna = 3,3. Ale to jen pro zajímavost.

Osobně bych pěnu bral. Minimálně však 30 cm (nevěřím že 23cm pěny nahradí 36cm vaty). K tomu rastr tak, aby pěna překryla i krovy. A budu na ceně, za kterou bych měl nadkrokevku, ta by se mi líbila ještě víc :)

Takto jsem uvažoval, třeba se ale pletu...

Autor: Anna Fafejtová
Datum: 14.06.2016 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122802
reakce na ...
Tak mi to nedalo a zavolala jsem technikovi od Teplé pěny. Ten mi zdělil že rozdíl v síle izolace se vypočítává
x - tloušťka izolace vaty / y - lambda vaty = výsledek R - tepelný odpor R * y - lambda pěny = výsledek tloušťka izolace

Takže modelový příklad:
36 cm vaty = 26,6 cm měkké pěny
36 / 0,05 = 720 (R)
720 * 0,037 = 26,6

a přepočet na tvrdou pěnu
36 / 0,05 = 720 (R)
720 * 0,0217 = 15.6 cm tvrdé pěny

Takže opravdu i takto malé rozdíly v lambdě udělají takový rozdíl v tloušťce izolace.

A vznesla jsem dotaz i k vysychání dřeva, načež mi bylo sděleno, že dřevo by mělo být pro použití na střechu vyzrálé, tudíž má poté už vlastnosti stálé. V případě, že by byla pěna nastříkána na dřevo mokré, v průběhu jeho vysychání by se pěna mohla odtrhnout.

Ale to jsou právě věci, co vám nějaký obchoďák neřekne a rozhodně nevyhodnotí, protože o nich nic neví a chce hlavně prodat a shrábnout provizi. Proto jsme mi volily firmu, která má zkušenosti ve stavebnictví.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.06.2016 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Síla izolace se dosazuje v jednotkách (m). Pak je ten odpor 100 x menší.

Autor: Tom Krist
Datum: 14.06.2016 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
lambda vaty = 0,039 (ta horší), ne 0,05. Je to teoretická hodnota. Pokud berete 0,05 protože podmínky, chování, počasí, nálada apod. ...tak by pěna musela taky ustoupit ze své teoretické hodnoty. Takže teoretický výsledek podle nějakého pofiderního vzorečku pěnařů by byl: 36cm vaty = 34 cm pěny. To je prd rozdíl.
Možná na tyom něco bude ale jsem nevěřící Tomáš :)
Vyzrálé dřevo na vazbu ? Kdo to má ? Přinejlepším se vezme zimní těžba , pořeže a jde to na střechu. U mě se pohyb dřeva může ještě nasčítat, jelikož je dům celý dřevěný a syrový (srub). Už teda rok vysychá.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 14.06.2016 11:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Je potřeba si uvědomit význam toho výpočtu. A ten je jasný - potřebuji vychválit tu pěnu a obhájit její menší vrstvu (a tím vlastně větší zisk na m3). Takže potom je výsledek jen otázkou zadaných údajů.
Řešil jsem to vloni, po prostudování různých podkladů jsem došel k obdobnému závěru jako Vy - takový zázrak ta pěna není. Takže jsem jako izolaci zvolil drcený EPS ve vrstvě 45cm. Cena byla poloviční oproti vatě, celý strop RD jsem měl hotový za jeden den (cca 110m2).
Dřevo krovu je samozřejmě vyschlé a stabilní když se staví delší dobu, ne jako je to teď že se dá třeba do roka bydlet.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 14.06.2016 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Význam výpočtu je naprosto zásadní záležitost. Problém je ale v tom, že se zadají takové lambdy, aby to vyšlo příznivě pro pěnu. Mě by zajímalo, na základě čeho změnili lambdu minerální vlny z 0,04 na 0,05. Navíc, dneska se vyrábí vlny s podstatně lepšími parametry, takže ten jejich výpočet je normální oblbovačka pro neznalé investory.

Datum: 14.06.2016 12:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak to vidím a jsem rád, že nejsem jediný s vlastním úsudkem :) Děkuji, pánové i dámo.

Datum: 15.06.2016 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také jsem se ptala na změněnou hodnotu lambdy a oni vycházejí z nějaké publikace o tepelných mostech, kde je uvedena tato lambda. Mají to na stránkách ve srovnání izolantů.

My jsme s tou pěnou spokojeni, a jako materiál mě to prostě nadchlo. Tak se o to zajímám dál. Je ale samozřejmě možné, že jsem se stala obětí marketingové masáže. Uvidíme za pár let, jak se materiál osvědčí :-D

Datum: 16.06.2016 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"nějaká publikace" - tady přesně vidíte, jak Vás balamutí. Kdyby aspoň přesně řekl která. A proč zrovna publikace? Na to snad mají mít vlastní výzkum, vědecky podložené výsledky. Lambda je neměnný součinitel, přesně daný pro jeden materiál. Pokud tedy počítají prostup jako komplet plochu se všemi mosty, musí to zohlednit pro všechny porovnávané materiály. Takže by museli zvýšit lambdu i u pěny. Potom samozřejmě už nelze hovořit o tentýž součiniteli (lambda) ale zcela nové veličině, kterou si v podstatě vycucali z prstu. Navrhuji říkat jí purda :) Toto vše mě vadí a proto si můžou tu svou předraženou pěnu narvat do purdele. Tak dobře no, asi to nebude špatný matroš ale měl by stát srovnatelně, řekněme o jednotky procent více a den montáže a ne o 200 - 300%. Alespoň to vše mi říká selský rozum.

Datum: 16.06.2016 16:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 16.06.2016 20:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hurá, publikace je na světě. No, kupovat ji nebudu. Nicméne na těch obrázcích jsou porovnány materiály a jediná vata má v závorce "(ve střešní konstrukci)". To je snad pro úplně blbý! Přece, když chci něco porovnat, tak se stejnými podmínkami. Ale to se vracím na začátek diskuze a o tom, co je vlastně lambda. I pěna musí mít přes krovy (které ani nekryje) tep.mosty.
Formulace " dle nové normy platné od roku 2014"... taky dobrý. V čem je problém napsat to číslo normy ? Já to teda hledat nebudu. Ale i když norma nejspíš existuje, pěnaři si dosadí ty svoje hodící se numera. Jsou to fakt účelově napsané kecy pro "věřícího" zákazníka.
Ještě mě napadá ta velká přednost, jak to nechutná zvířátkům. To je sice hezký, jim nechutná spousta věcí a přesto je hryžou, žejo.

Autor: Michal Průša
Datum: 05.10.2016 12:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122929
reakce na ...
Vážená paní Fafejtová,

deklarovaná lambda systémů teplé pěny je 0,037-0,038.
Pokud Vám aplikovali 200 mm pěny, pak to odpovídá cca 220 mm vaty. Pravdou je, že v případě nástřiku stříkané pěny nejsou v konstrukci žádné tepelné mosty. Problém vidím v tom, že jeden z produktů které nabízejí je zařazen do třídy reakce na oheň F! Což by se v konstrukci nemělo dle nových norem vůbec objevit.

Autor: Pavel Daniel
Datum: 23.04.2018 19:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127711
reakce na ...
Běžte si dělat reklamu někde jinde,protože tady na vás není nikdo zvědavej...!!!!

Autor: Pavel Šubrt
Datum: 08.12.2013 19:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109356
reakce na ...
včera jsme zrovna aplikovali pěnu s uzavřenou strukturou na můj RD - 120 m2. S výsledkem jsem velmi spokojen i co se týče přístupu techniků. Vždy po nastříkání místnosti jsem si to musel projít, označit problematická místa, která ještě doopravili.
Já jsem sledoval diskuze, články, nabídky o pěně cca rok. Nakonec jsem si zvolil tu druhou firmu....měl jsem možnost vidět 2 vzorky a poté jsem porovnával podle certifikátů různé hodnoty.
Až budu mít čas, hodím sem link na video, co jsem si natáčel.
Jinak na šikminy jsme stříkali cca 9-11 cm (podklad 20 cm PUR panelu), na stropy 3-5 cm (podklad 35 cm PUR) a na půdu 3-5 cm (podklad 20 cm PUR). I přes ujišťování, že je paropropustná, budu instalovat parozábranu - investice cca 6 tisíc navíc, ale jistota je jistota.

Datum: 09.12.2013 22:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tu je video http://youtu.be/dwo92aEZ_bk

Autor: jiri jiri
Datum: 20.03.2019 14:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129190
reakce na ...
dobry den,

jak jste spokojen s izolaci po letech?

Datum: 20.03.2019 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
+ tepelná pohoda
+ podkroví nijak nepracuje - žádné lupání, praskání apod
+ nízké náklady na topení
+ žádné tepelné mosty (když se podívám na okolní střechy, tak se mně drží noční námraza po celé střeše a nejdéle) Ostatní mají určitá místa hned pryč (krovy, zdi, kolem komínu)= známka dobrého zateplení

- určité zvuky zvenčí jsou více slyšet (např. některá dopr. letadla) - je to asi dáno uzavřenou strukturou uzavřené pěny, ale to jen můj dohad. Pokud by byla otevřená struktura utlumilo by to zvuky lépe.

Autor: jiri jiri
Datum: 20.03.2019 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129190
reakce na ...
- jakou firmu jste nakonec vyuzil a odkud jste?
- jaky byl pristup pracovniku? nesnazili se neco "odrbat" atd?
- jaka byla nakonec cena za m2?
- pouzil jste tzv, tvrdou penu s uzavrenou strukturou a kolik cm?
- musel jste mezi strehou a izolaci nechavat nejakou odvetravaci mezeru?
- jakou mate krytinu?
- zateploval jste zevnitr mezi krokve?
- instaloval jste PRED nastrikem nejakou folli pod penu?
- instaloval jste PO nastriku jeste POD zaklop nejakou zabrannou folii?

nerosi si se nikde nic? nezvysila se vlhkost? rad bych na chatu, ale nevim, zda se to vsechno vyplati

dekuji vam moc a omlouvam se, ze jsem to tak vysypal

Datum: 20.03.2019 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- Termoaplikacni tusim, ze jsou od Pardubic
-vyborne jednani, dalo se s nimi spoustu věcí domluvit
- cenu už si nepamatuji, tusim, že to bylo cca 50-60.000 Kc komplet
- pěna Honter uzavřená struktura, viz. odkaz v diskuzi na video - šikmé stěny střechy cca 15 cm, rovné cca 5-7 cm
-krytina palena taska, mezi krovy 20 cm pur desky, pak zastříkané 15 cm uzavřenou pěnou a pod tím parotěsná folie, SDK a hotovo. na rovinách mám 35 cm pur panelu a 5-7 cm stříkané pěny.
- ano
-ne, stříkalo se na ty pur panely a krovy
- ano, viz víše
- žádné rosení. Ve špičce střechy nad izolalací jsem odkryl po 5 letech střešní folii a trámy suché, bez jakýchkoliv fleků. Vlhkost nezvýšila, mám rekuperaci tak nemohu posoudit, jak by bylo bez.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.12.2013 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, nějak ty firmy tu vysokou cenu zdůvodnit musí, tak z toho pak plynou ta nesmyslnná vyjíádření, že stačí menší vrstva izolace než u klasické vaty, což je samozřejmě blbost při stejné nebo podobné lambdě. Takže záleží jen na vaší peněžence a zručnosti a pohodlnosti, jak zateplení provedete. Navíc např. icynene má hodně malý difúzní odpor (jen nepatrně větší než vata), takže i pod takovouto izolaci musíte dát parozábranu a když pominu nějaká zatečení vody, žádná "nasákavost" vás nemusí trápit. Není též zas tak moc složité i obyčejnou vatu nainstalovat tak, abyste nikde neměl žádné tepelné mosty.

Autor: Jozef Homola
Datum: 05.12.2013 20:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
O jedné z těch pěn jsem dával příspěvek zde:
https://forum.tzb-info.cz/121808-chytra-izolace-icynene#text2

Autor: Jiří Novotný
Datum: 05.12.2013 20:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114951
reakce na ...
Ok, nažhavím google transtator a jdu se tím trochu pohrabat...

Uvítal bych komentář od někoho s přímou zkušeností s pěnou

Autor: Radek Radek
Datum: 22.05.2016 19:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122080
reakce na ...
Absolutně mě nezajímá rozdíl mezi pěnami,
jdu jen po ceně, nějakej Pražák mě nabídl 3000 k za m3 , to je furt moc.

Autor: Jaroslav Kořínek
Datum: 25.05.2016 01:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103397
reakce na ...
Radku, našel byste kontakt na tu cenu 3000 k za m3?
Děkuji
Jark

Autor: Radek Radek
Datum: 26.05.2016 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122080
reakce na ...
Tak jsem tam zkoušel volat a čislo je Off

Autor: Michal Průša
Datum: 08.07.2016 10:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122929
reakce na ...
Dobrý den,
cena za pěnu je 2300 Kč /m3. Kontaktujte mě v případě zájmu 606 053 595.

<< novější   zobrazuji 31 - 56 z 56
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama