Vytvoření nového sopouchu do komínu "schiedel" 200mm, krok za krokem.

Rubriky:

Reklama
DD DES des @des.des před 10 roky06.01.2014 22:21:00
Vytvoření nového sopouchu do komínu "schiedel" 200mm, krok za krokem.

Rád bych se tady podělil se svými zkušenostmi, jak udělat nový sopouch do komína.

V projektu mého domu byly dva komíny vedle sebe, tak jsem je podle plánů udělal a to tenkrát v licenci schiedel průměr 200mm.
Keramické vložky jsou obtočeny skelným provazem, který zajišťuje jejich diletaci.

Vyměřil jsme si otvor tak, aby vyšla doprostřed vložky a pak jsem otvor vysekal až ke vložce s dostaečnou rezervou po stranách abych tam mohl zastrčit jinou vložku jako sopouch. Na každé straně jsme nechal rezervu asi 3cm. Vložka má vnitřní průměr 200mm a stěny 25mm, tedy venkovní průměr je 250mm.

Vystřihnul jsem si kolečko z tvrdého papíru s průměrem 250mm jako šablonu

Před další prací bezpečnostní upozornění, vždy používejte ochrané rukavice a HLAVNĚ minimum jsou ochrané brýle, nejlépe však ochraný štít !!!

Hodí se také halogenové světlo s nepřímým svitem, třeba ho namiřte na strop, nebo protější stěnu.

Vložku kterou jsme chtěl použít jako nový sopouch jsem pomocí šablony postupně ořezal do tvaru viz obrázek. Nejdříve jsem na to
použil flexu 125 s diamantovým kotoučem, ale dle motta: "Na co se zbytečně namáhat, když si můžu vzít větší kladivo" jsem použil flexu 230mm opět s diamantovým kotoučem. Pak už jsem jí jen dopracovával s tou 125mm.

Opracovanou vložku (sopouch) jsem vložil do otvoru v komíně a dále obrušováním dopasoval. Pak jsem si fixou při nasazeném sopouchu ho obkreslil a vyšel mi obrys otvoru, který musím vyřezat do komína.

Vzal jsem flexu 125mm, sundal jsem z ní přední držadlo a posunul ochraný kryt aby mi nepřekážel a opatrněl prořezal veprostřed otvor
do komína. Opět upozorňuji, že bez ochraných pomůcek to ani nezkoušejte, vše vám bude létat do obličeje a očí !!!

Po prvním vyřezáném otvoru jsem ho pak opatrně postupně rozšiřoval a to tak, že jsem jakoby strany nařezával, viz obrázek a to vždy tak po maxiálně 5mm a pak jsem to dobrušoval. Jde to pak mnohem rychleji.

Ke konci jsem si znovu zkontroloval zdali vše sedí a otvor i sopuch jsem dočistil.
Pak jsem si vzal smirkový papír a budoucí spoje jsem lehce přebrousil a očistil od prachu. Otvor jsem vystal skelným provazcem
a pak jsem si připravil stahovač, kde jsem použil dva kolíky a drát.

Na slepení jsem použil kamnářský tmel Den Braven, kdy jsem nejdřívě obě plochy lehce "popatlal" a pořádně rozetřel aby se s podkladem pěkně spojil a až pak jsem jak na otvor tak sopouch nanesl pořádnou vrstvu.
http://www.denbraven.cz/specialni-tmely/…

Sopouch jsem vložil do otvoru, zafixoval pár kamínky a zevnitř ještě pomocí aplikátoru nacpal tmel do všech štěrbin.
Pak jsem do komína strčil jednu stranu připraveného stahováku, protáhl drát ven a tam dal na konec druhý kolik, zadrátoval a otáčenín venkovního koliku kolem osy jsem opatrně dotáhnul soupouch ke komínu.

Namočil jsem si ruce do vody a vylezlý tmel v sopouchu jsem docpal a vytvaroval.

Nakonec jsem do vekovních mezer nacpal skelnou vatu a protože jsem to samozřejmě dělal na poslední chvíli (v neděli a v úterý
meli přijít zapojit nový kotel) tak jsem sopouch ještě zafixoval pěnou.

Existuje SW, kde si zadáte průměry spojů (trubek) a on vám vypočíta a nakreslí šablony.
Digital pipe fiter
http://digitalpipefitter.com/
Ve free verzi vám to jen nakreslí ale nedovolí vytisknout, dá se to obejít tak, že si uděláte printscreen a v nějakém
grafickém editoru si to pak upravíte a vytisknete. Jak víte, obvod je průměr krát Pi. Tedy v mém případě je to 250mm x 3.14
. Tak dlouhé to pak musí být.

A to je vše. Dají se koupit už i vyřízlé sopouchy, ale ceny jsou přímo příšerné !!!.

Přidal jsem pár obrázků.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

8 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.