Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rosení omítky na betonovém věnci v podkroví - jak vyřešit?

Autor: Jarek Miálek
Datum: 20.01.2014 13:08
uživatel: 115444


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, nastěhovali jsme se na podzim do nového nízkoenergetického domu s podkrovím. Stavební materiál je Ytong Lambda, dům je zateplen 12cm polystyrenem a vytápěn podlahovým topením (+ radiátory v části podkroví). Věnec je zvenčí obložen štěpkocementovou deskou a fasádním polystyrenem). Při snížení venkovní teploty na cca -5C jsme si všimli rosení omítky v místě železobetonového věnce (viz. fotky), který zasahuje zčásti do podkrovních místností - z části je pod pochozí půdou. Podkroví je zatepleno minerální vatou a zaklopeno sádrokartonem. V místě věnce je krásně vidět, jak prostupuje skrze omítku kondenzace. Tam kde je přechod mezi Ytongem a věncem je Ytong na omak suchý, avšak beton nad tím je studený. Podkroví je vytápěno na 20C, přízemí pak na 21,5-22,5 (malé děti). Problém mi vadí nejen z pohledu funkčnosti, ale i proto, že bych v podkroví mohl vytápět ještě méně (je zatím využito pouze částečně). Máte někdo zkušenosti, jak takový problém vyřešit (čím a kde doteplit atp.)? Uvažoval jsem už i o částečné demontáži sádrokartonů a nahrazení izolace mezi věncem a trámem šedým polystyrenem, ale zatím jsem ve stádiu úvah. Podkroví je ještě v záruce, ale než tam pustím sádrokartonáře, aby tuto vadu opravili, tak bych si chtěl být jist, že oprava problému bude vést ke zdárnému konci...
Díky předem na vaše nápady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček20.01.2014 14:57
Jarek Miálek20.01.2014 14:48
Jiří Kubíček20.01.2014 14:37

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.01.2014 14:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, celé je to o tom, že betonový věnec asi nebude z venkovní nebo vrchní strany dostatečně tepelně zaizolovaný a je samozřejmě vělký rozdíl mezi zdí z ytongu lambda + 12 cm EPS a betonového věnce + neznámé množství EPS (nebo máte na věnco též 12 cm EPS ?). Též záleží na tom, jak je věnec zaizolavaný z horní strany a jak je zaizolovaná pozednice. Prostě je někde věnec nebo pozednice zaizolovaná špatně a proto je povrch věnce uvnitř studený a dochází na něm ke kondenzaci vlhkosti. Musíte zjistit, kudy přesně vám teplo přes věnec uniká a podle toho lze pak určit nějaké možnosti nápravy.

Autor: Jarek Miálek
Datum: 20.01.2014 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115444
reakce na ...
Dobrý den, věnec je zateplen z exteriéru 12cm EPS, není ale zřejmě dostatečně z horní strany - dle snímků z realizace je tam cca 4cm vaty. Obávám se, že toto by mohl být problém. Navíc se obávám, že více zateplovacího materiálu se mi na horní stranu věnce nevejde - je nad ním trám... Bylo by rozumné zateplit postižená místa zevnitř např. EPS a zednicky zapravit do přijatelného stavu?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.01.2014 14:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Ještě by bylo zajímavé vědět, jak je udělána pozednice, zda je vůbec zateplená z exteriérové strany a kolik zde případně bylo místa na zateplení. Z horní strany by měla být pozednice zetaplení tím, že je vložená vata mezi krokve až k pozednici, ale i zde mohlo být něco zanedbáno. Takže problém bude v zateplení pozednice, akorát už zjistit, kde přesně. Ty 4 cm pod pozednicí už je jen takový detail, který ale též stojí za kontrolu a případně opravu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama