Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová kamna s výměníkem Haas Sohn

Autor: Marek Jansky
Datum: 10.02.2014 16:07
uživatel: 115729

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o názor. Máme chalupu jedná se o stavbu cca 100 let starou - 60 cm zdivo převážně kámen . Je to klasický hospodářský domek / dlouhý a úzky / vnitřní rozměr 20 x 4. Chalupa bude obydlená a využívaná celoročně. Leží v nadmořské výšce cca 200 m - nížina.Vybrali jsme systém / akumulační nádrž 600 lit. přes vytápění krbová kamna s výměníkem - 4x radiátor + podlahové topení v chodbě a koupelně / to samé v patře / Kamna budou umístněná v pokoji který má 100 m3 . Zbytek cca 200 m3 radiátor a podlahové topení. Líbí se nám Kamna od Českého výrobce Haas Sohn model Nivala s výměníkem / 15 kw z toho do vody cca 11 Kw / má někdo zkušenost s tímto výrobcem a typem kamen? Budu moc rád za informaci a radu.

Hezký den přeji Marek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 119   starší >>
Datum: 21.12.2018 14:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pokud zvážíte velikost obejktu, jeho stavební provedení, tedy značnou tepelnou ztrátu (jaká je vlastně?), tak byste si mohl z pěkné obývací místnosti de facto udělat kotelnu. Máte odhad, kolik dříví za rok budete muset v kamnech spálit, abyste tam něl teplo? Nemyslím tím ani tak jeho cenu, jako objem, který vám přes obývací místnost projde.
Nechci vás zrazovat od vašeho úmyslu, jen jde o to, zda již máte s vytápěním tak velkého prostoru dřevem zkušenosti, abyste věděl, s čím vším musíte počítat. Kdyby šlo o mne, tak bych raději zvolil kotel na dřevo a případná kamna co nejmenší, designová, jen pro potěšení, bez výměníku.

Autor: Martin Cháb
Datum: 21.12.2018 16:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120072
reakce na ...
Tak to jste přesně vystihl můj vývoj. Prvotní nadšení z instalace těchto kamen vystřídalo zklamání. Za zimu obývacím pokojem prošlo 16-skládaných metrů dřeva, ale stejně v patře byla zima. Došlo mi, že s touto spotřebou by byl výhodnější kotel na dřevo. Ale jak člověk stárne, má méně času nebo respektive více si ho vážím, tak nadělat ročně 20m dřeva pro mne přestalo být rentabilní a pokud bych ho měl kupovat za tržní cenu, tak mohu topit plynem, což teď také dělám a přitápíme si jotulkama.

A vůbec nelituji, že se tyhle drahý kamna podělaly a šly do šmelcu. Jak se říká - nejlepší je vlastní zkušenost, často však draze placená.

Tohle téma by mělo být v rezenzích na heuréce, aby lidi nebyli zklamaní, až je koupí.

Autor: Jan Hlaváček
Datum: 06.12.2018 16:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129163
reakce na ...
Hezky den, mam podobny problem, kamna Tanaga III. Hezky a rychle vytopi maly domek ale pri prikladani taky hrozne kouri. Je v nich take ta prepazka? Bylo by mozne nejake foto kde se nachazi abych nerozvrtal neco jineho? Jsem laik. Diky moc za odpovedi

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 07.12.2018 14:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Zda mají kamna Tanaga III tento plech netuším (ale předpokládám, že určitě ano). S jistotou to poznáte pokud odstraníte trubky odkouření a podíváte se zvrchu do kamen. Tam uvidíte buď přímo výměník (podle mě nepravděpodobné)nebo onen krycí plech.
S tím vrtáním bych byl opatrný a pokud už bych se pro něj rozhodl, začal bych s malými dírami dál od sebe a případně postupně zvětšoval počet nebo průměr. Mějte ale na paměti, že s každou novou či větší dírou klesá odpor který tento plech klade spalinám, tím rychleji odejdou do kouřovodu a předají méně tepla do vody ve výměníku.
Pokud jde o eleminaci kouření do místnosti jako vhodnější se mi jeví zmenšení vstupního otvoru do kamen clonkou.

Autor: Marek Ferenčík
Datum: 07.12.2018 20:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129124
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím

Tanagy nepoznám ale pokiaľ máte takýto výmenník tak pri odobratí komínovej rúry sa vám naskytne asi takýto pohľad...ako píše kolega neuvidíte výmenník len spomínaný krycí plech. Odporúčam začať clonkou a ak nepomôže tak začať vrtať, najprv už spomínanú 13tkou a ak by ani to nezabralo tak je možné otvor zväčšiť...ja som už nemal trpezlivosť skúšať tak som na to išieľ trochu radikálnejšie

Datum: 10.12.2018 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Diky vsem za rady, jeste se zeptam. Clonku mate pridelanou jak? Varenou? Sroubovanou?

Datum: 10.12.2018 23:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám to demontovatelné, bez zásahu do kamen. Zítra Vám to vyfotím. Jinak beru zpět, že se mi sklo kamen nešpiní. Tchýni se podařilo za jedno odpoledne než jsem přijel z práce zadehtovat sklo jak se mě to ještě nikdy nepovedlo ani po několikadenním topení !!! Místo toho aby topila v dávkách, cpala tam jedno prkýnko po druhém při zavřeném vzduchu jak je zvyklá u svých kamen bez výměníku. Navíc tímhle způsobem topení asi vychladl komín a kamna mají tendenci kouřit do místnosti.
Zítra mám co čistit :-/

Autor: Karel Ztracený
Datum: 11.12.2018 10:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129169
reakce na ...
Zdravím,

také by mě zajímaly podrobnosti o přídavné clonce. Zejména jakou máte / doporučujete výšku? Někde jsem tady na forum četl, že 7 cm ?

Datum: 11.12.2018 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Clonku mám připevněnou resp. zavěšenou za pomoci dvou samořezných šroubů do plechu a kovové tyčky viz. foto. Šroubky jsou na druhé straně lehce rozklepnuté aby se nepovolily. Tyčka pak přesahuje na každé straně zhruba o 3 cm otvor v kamnech. Celé je to pak natřené žáruvzdornou barvou. Nyní po asi 4 sezónách by to chtělo natřít znovu. Na poslední fotce příklad jak se dají dvířka zasvinit za jedno odpoledne.

Datum: 11.12.2018 14:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Krasne vyreseno. Jeste se zeptam jak je clonka velka (resp. O kolik cm presahuje puvodni)? Jinak takhle vypada moje sklo po par dnech pouzivani bezne :(

Datum: 11.12.2018 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je o cca. 6 cm delší než původní. Když si kliknete na další stránku (zobrazení 61-90) tak jsou tam i fotky kolik zůstane místa na přikládání.
Právě že já mám za běžných okolností sklo jen místy lehce začouzené, že by stačilo setřít papírovým kapesníkem. Očoudí se nebo zadehtuje jen v případě, že mi špalek spadne přímo na sklo.
Ale i tohle po tchýni šlo bez problémů odstanit pěnou na trouby (nechat působit než se uklidí v kamnech) a hrubou stranou houbičky s trochou popela. Setřít pak mokrým hadrem, vyčistit papírovým kapesníkem a sklo je jak nové :-)

Datum: 14.12.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zdravím,

tak u nás clona vůbec nepomohla. Udělal jsem ji dočasně na vyzkoušení z "CDčka" pro sádrokarton a přinýtoval. Kouř uniká do místnosti ve stejném množství. Takže budu muset hledat jiný způsob.

Datum: 14.12.2018 10:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Me kour unika kolem horni hrany, jakoby se vali ven z kamen. Kdyz tam, kde ma byt clonka prilozim prkynko, vpodstate to prestane. Nebudu si jisty dokud clonku nebudu mit ale myslim, ze by to mohlo pomoct. Jinak urcite si zkontrolujte cistotu vymeniku a kourovodu a taky az budete mit kourovod sundany, tak kouknete tou dirou po nem do kamen. Ja to mel silene zanesene, to vycisteni je to o dost lepsi.

Datum: 14.12.2018 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě právě taky tak ten kouř unikal, ale se clonkou to moc nepomohlo. Ale je pravda, že nemám pravděpodobně nejčistší kouřový cesty.

Tím pádem se ale dostávám k závěru, že nic nepomůže kromě pravidelného čištění otvorů ve výměníku, místa kolem deflektoru, kouřovodu a komínu.

Autor: Ondra Brichta
Datum: 14.12.2018 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
těch příčin špatného hoření může být mnoho...nejčastěji to "odnese" výrobce, že jsou blbý kamna. Stává se, že díky dnešním normám musí být taková konstrukce, aby to vyhovovalo, ale pak některý kamna pomalu vyžadují vysokou školu topičskou, aby jely jak mají.

Základem správného hoření dřeva je dostatečně vysoká teplota.

U teplovodního topeniště je horší situace, protože tam je vše ochlazované vodou a spaliny ženeme přes malé otvory výměníku, blbější podmínky pro oheň jsme si asi nemohli vymyslet.

Suché dřevo je základ, ale pro někoho je suché dřevo rok staré v kulatině, pro jiného jsou i tři roky pod střechou málo.... nejjistější je vlhkoměr, člověk se pak diví, co udělá taková podzimní mlha v jinak suchém dřevníku...

Dřevo musí hořet plynule, ani ne moc rychle, ani moc pomalu. Teplota zpátečky minimálně 60°C ...termostatický ventil je nutností.

Kamna musí najet na provozní teplotu co nejrychleji (drobné dřevo do začátku), protože jakmile se škrtí už od začátku, zasviní se výměník dehtem a už je to v háji.

Čistota spalinových cest a výměníku je nutnost, kterou ale při správném stylu topení není potřeba moc řešit, protože o vše se postará vysoká teplota v topeništi, která zabrání tvorbě dehtu a zanášení spalinových cest.

Vysoká teplota v topeništi vyřeší i čistotu skla, které se při správném topení krásně vyčistí a nemusíme řešit nejrůznější systémy oplachu skla, které jsou při blbém topení stejně k ničemu.

Zakuřování do místnosti je vždycky způsobené kombinací malého komínového tahu a většího tahu do místnosti přes otevřená dvířka.

Když jsou zanesené spalinové cesty(výměník, kouřovod), pak to bude kouřit dovnitř.

Pokud to kouří i když jsou čisté spalinové cesty a komín je zahřátý, pak máme moc malý komínový tah na danou velikost dvířek...jediné řešení jsou menší dvířka, takže buď jiná kamna s menším otvorem dvířek nebo dát clonku do horní části dvířek.

Po ladění hoření je dobré, když jsou kamna těsná a dobře reagují na regulaci vzduchu. Je vhodná i spalinová klapka na kouřovodu. Kombinací regulace vzduchu a tahu pomocí klapky se to u suchého dřeva dá dokázat..jen to chce trpělivost.

Datum: 14.12.2018 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Karel Ztracený napsal: "Tím pádem se ale dostávám k závěru, že nic nepomůže kromě pravidelného čištění otvorů ve výměníku, místa kolem deflektoru, kouřovodu a komínu."
No a to je právě ono. Jak se dostat do prostoru nad výměník? Samozřejmě kdo odřízl tu clonu tak se tam dostane, ale pokud tam ta clona je, tak se tam nedá jak dostat.
Poté, co jsem několikrát demontoval a odnášel z obýváku trubky odkouření vyčistit na zahradu a pak to zase všechno tahal zpátky vyrobil jsem si takové půlkulaté řekněme hrablo na delší lati a kouřovod čistím při ohřátém komínu tím hrablem a tah odsává oškrábané saze do komína. Rychlé a čisté. Tím vyčistím kouřovod, ale do kamen se stejně nedostanu. Jak by se to dalo vyčistit? (když pominu kompresor a vyrobit si v obýváku imitaci pekla :-))) )

Autor: Marek Ferenčík
Datum: 18.12.2018 21:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129124
reakce na ...
Fotogalerie:
ak máte na mysli priestor medzi výmenníkom a krycím plechom....ja vrchnú časť výmenníka oškrabávam niečím takým

Datum: 10.12.2018 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://www.izolace-topeni.cz/Kotleakamnaostatn/doplnky-a-prislusenstvi/spalinovy-ventilator-150-primy-odtahovy-ventilator

Jeste jsem nasel toto, jaky je vas nazor?

Autor: rotker rotker
Datum: 11.12.2018 07:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124242
reakce na ...
Není to má zkušenost, ale tohle už někdo v nějaké diskuzi řešil, že si to pořídil a musel upravit lopatky, že to vůbec nefungovalo a pak stejně vyřízl ten krycí plech.

Datum: 11.12.2018 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Diky, to jsem potreboval slyset abych nevyhodil sest a pul tisice z okna. Zacnu clonkou a pak se uvidi co s prepazkou.

Datum: 11.12.2018 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mě by asi vadilo to omezení na max.250 st. Celsia. To lze těžko uhlídat aby nešlo do komína skrz ten ventilátor víc ... A při případné reklamaci by se na tom prodejce asi pěkně točil, že nebyla dodržena tato podmínka . Pokud by to nebylo skutečně nutné ventilátoru bych se vyhl.

Datum: 13.12.2018 21:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mimochodem, nesmite mit prase jako ja. Rozebral jsem kourovod a byl tak zaneseny, ze bych tam pest neprotahnul. To samy na tom plechu v kamnech takze mezera na kour odchazejici do komina byla minimalni. Proste jsem zapomnel v lete vycistit, mel jsem za to ze jsem je vycistil. Po vycisteni se to k hodne zlepsilo. Neni to uplne super ale klidne muzu bez koureni prihodit do plamenu. Clonka to nejspis vyresi uplne, kdyz mi tk zaclo kourit tak jsem na misto, kde bude clonka prilozil prkynko a koureni hned prestalo. Jinak na clonce se uz pracuje.

Autor: Karel Prokeš
Datum: 14.12.2018 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120201
reakce na ...
Hezký den, to by mě zajímalo jakým způsobem topíte, protže já po roce mám v kouřovodu tak 2mm sazí, průduchy ve výměníku čistím asi tak 2x za zimu a oškrábu tak milimetr sazí. Karel

Datum: 14.12.2018 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Me by taky zajimalo co delam spatne, kamna nova, komin nove vyvlozkovany, oboje ted druhou sezonu. Pouze suche drevo, nikdy do kamen neprislo nic jineho.

Datum: 14.12.2018 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zřejmě dobře dimenzované topení, teplá voda na zpátečce?. Ze zkušenosti - výměník bych mohl čisit každé 2 týdny.

Když to čtu, tak jsem rád, že prorezly a jsou pryč. Tohle jsou fakt nepovedený kamna s vysokou spotřebou.

Datum: 28.04.2017 11:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Za sebe - přijde mi to malý výkon, podlahovka bude mít dost odběr.

Jinak pokud byste chtěl, Tanagy tu máme navíc.

Datum: 02.01.2017 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vlastním také Grand Max II 11 s vyměníkem zapojené s ESBE, čerpadlo na I. rychlost, externí vzduch. komín 200 mm Schiedel a jsem z nich také rozpačitý. Při přikládání kouří do místnosti, kouřovod se po 2 týdnech provozu docela slušně zanáší. Už jsem objednal spalinový teploměr, tak jsem zvědav na teplotu. Každopádně vůbec netuším, jak kamna regulovat. Pokud hýbu se sekundárem, tak se neděje vůbec nic, pokud primár zavřu, sekundár na 100% oheň vždy úplně zhasne, tzn. primár musím mít vždy otevřen alespoň na 1/2. Pak ale samozřejmě musím cca každých 30-40 minut přikládat. Takže po naložení kamen přikládat až za 4 hodiny je pro mě scifi. Takto už cca po 2 hodinách, sotva rozhýbu zbytky žhavých uhlíků.
Pokud jsem některé zdejší přspěvky pochopil správně, tak primár má být úplně uzavřen a regulovat jen sekundárem, ale takto mně bohužel kamna úplně vyhasnou. Dále mám čerpadlo spínané termostatem na cca 70 °C, ale i tak se mi vypíná, tzn. že na výstupu mi kolísá teplota pod těch 70°C. Marně hledám, v čem by mohl být problém?

Autor: Michal Švihel
Datum: 02.01.2017 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112939
reakce na ...
Fotogalerie:
Pokud úplně otevřu sekundární vzduch tak do cca 10 minut je vidět jak sekundární vzduch vytvoří výr v kamenech a vzduch klesá podél skla, přez topeniště a zadní stěnou stoupá nahoru...
Většinou když přiložím otevřu primár i sekundární aby se rozehřály uhlíky a rozhořela nová polena, když se oheň rozhoří uberu primár cca na 1/4 a sekundární vzduch asi na 1/2... Když se oheň ustálí upravuju dne potřeby...

Pokud roztapím studených krb tak naplním kamna z cca 2/3 a zapaluju zhora třískama a papírem vzduch - oba naplno...

Funguje vám klapka sekundáru? Když otevřete dveře a podíváte se je vidět regulace...
Zkusím vložit foto:

Datum: 02.01.2017 16:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, sekundární "dírky" se přivírají/otvírají. Oplach podél skla vidím také, ale pokud úplně zavřu primár, tak dřevo prostě vůbec nehoří. Zmizí plameny a jen to doutná a kouří. Zkrátka primár musím mít vždy alespoň částečně otevřen, ale tím pádem mi příjde, že spusta tepla letí zbytečně do komína. Dále nevím, proč se mi vyměník cca po týdnu topení vždy dost silně zanese sazemi, v kouřovodu cca do 2 týdnů vznikne cca 2cm nános sazí. Na to jsem z předešlých krbovek nebyl zvyklý, stačilo je vždy vyčistit na jaře a i tak nebyly nikterak silně zanesené a pořizovací cena byla třetinová...

Autor: Ondra Brichta
Datum: 02.01.2017 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
velké zanášení výměníku = topení vlhkým dřevem a nebo příliš nízká teplota zpátečky

zobrazuji 1 - 30 z 119   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.