Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová kamna s výměníkem Haas Sohn

Autor: Marek Jansky
Datum: 10.02.2014 16:07
uživatel: 115729

Dobrý den,

chtěl bych poprosit o názor. Máme chalupu jedná se o stavbu cca 100 let starou - 60 cm zdivo převážně kámen . Je to klasický hospodářský domek / dlouhý a úzky / vnitřní rozměr 20 x 4. Chalupa bude obydlená a využívaná celoročně. Leží v nadmořské výšce cca 200 m - nížina.Vybrali jsme systém / akumulační nádrž 600 lit. přes vytápění krbová kamna s výměníkem - 4x radiátor + podlahové topení v chodbě a koupelně / to samé v patře / Kamna budou umístněná v pokoji který má 100 m3 . Zbytek cca 200 m3 radiátor a podlahové topení. Líbí se nám Kamna od Českého výrobce Haas Sohn model Nivala s výměníkem / 15 kw z toho do vody cca 11 Kw / má někdo zkušenost s tímto výrobcem a typem kamen? Budu moc rád za informaci a radu.

Hezký den přeji Marek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 119   starší >>
Datum: 29.01.2017 07:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103324
reakce na ...
Pozor určitou dobu byla chytrákama z Haasu montována přepážka pro lepší využití spalin těsně pod výstup spalin.Tato přepážka je tam úplně k ničemu a brání odvodu spalin skrze výměník.Toto bylo publikováno i v novinách.Viz. Arktic 12.Empoli adt.Přepážku odstranit a je vystaráno.Tato přepážka tam byla dodána zřejmě z důvodu příkazu EU aby se kamna mohla dále prodávat.Z vlastní zkušenosti vím, že se při sníženém tahu komína nerozdělá ani PEPO.Kecy o nízké teplotě zpátečky jsou pouze výmluvou když nemůžete ani rozdělat. Při nastaveném termostatu na 60 vám krb začně dříve poskakovat po místnosti než se z něj vyžene horká voda!Nenechte se oblbnout, servisanti v případě reklamací na kamna tyto přepážky sami odstraňují.Howk.

Autor: rotker rotker
Datum: 28.04.2017 11:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124242
reakce na ...
Nějak jsem přehlédl tuto odpověď. Tou přepážkou myslíte plech, který je před vyústěním kouřovodu,resp. mezi vyústěním a vyměníkem? Odstraněním myslíte vyříznutí? To zakuřování mě totiž už opravdu štve, obzvlášť, když jsem byl včera u kamaráda, který má H+S Vesuvio vložku a v pohodě si otevře dvířka při hořícím ohni a přiloží bez sebemenšího zakouření do místnosti :-/ U Grand Maxů to znamená poté větrat celý barák...

Autor: Luděk Novák
Datum: 14.10.2018 20:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128673
reakce na ...
Dobrý den, mám krbová kamna KALMAR s teplovodním výměníkem.
Od jejich instalace se potýkám se špatným hořením - vyzkoušel jsem brikety, brikety duté, měkké i tvrdé dřevo - vše stejné. Do kamen v podstatě nelze přiložit, aniž by se do místnosti nenahrnul kouř.
Kamna musím nejpozději po třech zatopeních kompletně vyčistit včetně průduchů do komína. O čistém skle ani nemluvím - to je po cca 4 hod provozu neprůhledné.
Ve stejné místnosti jsem 15 let provozoval levná krbová kamna z Obi - bez jediného problému. Komín byl celých 15 let čistý, nyní 2 x ročně kominík.
Novák

Datum: 15.10.2018 08:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kalmar jsou to samé co Grand Max, jen jiný obal a bohužel stejné zkušenosti, jako Vy a všichni ostatní. Mně dost pomohlo do výše zmiňované přepážky navrtat cca 10 děr o průměru 13 mm. Vyndavat v obýváku celý vyměník, abych mohl onu přepážku vyříznout se mi opravdu nechce... Kouření do místnosti se o dost zlepšilo, není to bohužel 100%, každopádně to už není taková katastrofa, ale tak jako mi ukazoval kamarád u levných polských krbovek, kdy si v pohodě otevře dvířka dokořán na libovolně dlouhou dobu bez náznaku zakouření do místnosti, to nemá ani zdaleka. Když ještě připočítám dost časté loupání a praskání v kamnech, tak je to za mě typický ček šmejd a od H+S už nikdy nic... :-( Dokonce se i teším, až "odejdou" a koupím už jen nějaké polské za 1/3 ceny...

Autor: Marek Ferenčík
Datum: 02.12.2018 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129124
reakce na ...
Zdravím. S rovnakým problémom menom Grand Max 11 plus sa trápim už 9 rokov. Myšlienka vyrezať dieru do toho prekliateho plechu ma máta už dlho, no nenašiel som doteraz nikoho kto by sa mohol podeliť o výsledok takého činu. Neuvažovali ste nad možnosťou navŕtať tak väčšie diery? Nepomohlo by to viac? Plus k tomu predĺžiť tú clonku o takých cca 5 cm?

Autor: Michal Švihel
Datum: 15.10.2018 08:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112939
reakce na ...
Stejná zkušenost... Tyto kamna se mi daří provozovat bez zakouření do místnosti pouze při plném výkonu kdy je opravdu velký tok spalin komínem a potom po otevření nezakouří... Při požadavku na nízký výkon otevírám dveře použe při dohoření a o čistém skle už si nechávám zdát. :-) Člověk se s tím naučí žít ale je pravdou že znovu bych je už nekoupil...

Autor: Karel Kopfrkingl
Datum: 15.10.2018 10:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119678
reakce na ...
Ano je pravda, že kouření do místnosti je slabina těchto kamen nicméně má zkušenost je, že to není zas až taková tragédie. Pomohlo mi zmenšení vstupu do kamen takovou plechovou clonkou a přikládat až když je v kamnech jen žhavé. Ale musím říct, že sklo nemusím téměř vůbec čistit snad jen v případě, že mi spadne špalek přímo na sklo a samotné číštění kamen je sice trochu náročné, ale dá se to. Zkrátka tato kamna jsou opravdu asi náročná na tah komína a musím říct, že až odejdou budu se hodně rozmýšlet, zda koupit znovu HaS.

@Luděk Novák: Nelze srovnávat provoz kamen bez a s výměníkem z hlediska čistoty komínu. Výměník výrazně ochlazuje teplotu spalin a usazování sazí v komíně je proto výrazně vyšší než u krbovek bez výměníku.

Datum: 15.10.2018 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Do týdne po zakoupení jsem kamna u HaS reklamoval a jejich technici u mě naměřili tah komína (studeného) 14Pa...jinak reklamace o ničem pouze, že si mám dát do ESBE místo patrony 55°C 60°C. To bylo samozřejmě bez efektu.
Ještě mám dotaz, topíte na otevřený primár po celou dobu, nebo ho po rozhoření úplně zavíráte?

Autor: Martin Cháb
Datum: 15.10.2018 10:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120072
reakce na ...
Po zkušenostech už bych do těchto kamen nešel - spotřeba dřeva jak blázen, věčně čoudily a to čištění, to je zde snad zmíněno x-krát. Ve finále začaly téct zezadu u výměníku, tak šly pryč. Teď máme klasiku - jotulky, spotřeba třetinová, vytopí celý spodek domu a vršek přitápím plynem. A vychází to na cenu energií cca nastejno, jen je s tím méně práce. Smutné, ale je to realita.

Datum: 15.10.2018 11:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
@rotker rotker: Primár mám otevřený jen při zátopu, během topení je pak úplně zavřený a reguluji jen sekundárem. Resp. na trubku cetrálního přívodu vzduchu jsem si udělal ještě takovou uzavírací klapku, protože když v zimě hodně fouká, tak i při zavřeném primáru a komínové klapce byl tah komínu moc silný a kamna se špatně regulovala.

@Martin Cháb: Jak dlouho Vám kamna vydržela?

Datum: 15.10.2018 12:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
myslím, že 3 topné sezony.

Datum: 15.10.2018 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
primárně to není tím, že víc foukalo, ale ještě před klapkou primáru (zezadu kamen) jsou po stranách 2 průchody a to je přívod k terciálnímu vzduchu, takže ať zavřete cokoli, do kamen jde pořád hodně vzduchu. Já to tedy vyřešil komínovou klapkou. Jenom nechápu, jak tím pádem může fungovat ten jejich "patent" proti přetopení, kdy se má zavřít přívod vzduchu při přetopení, když přívod terciálu je úplně mimo tuto klapku...
zjistil jsem to právě tak, že jsem onu klapkou, která je ovládaná kapilárou růčo zavřel a kamna pořád z vesela hořela, pak jsem tyto průduchy zalepil páskou a znovu klapku zavřel a kamna hned málem zhasla...
Ad. p. Cháb: to jste mě nepotěšil, 3. topná sezóna je u nás právě ta letošní a ano, spotřeba dřeva se mi taky nezdá nejmenší (obytná plocha 110 m2, zdi porotherm 50cm), topíme po příchodu z práce v cca 17h do cca 22h a loni spáleno cca 11-12 kubíků jasanu...

Datum: 15.10.2018 13:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
asi moje chyba, topenář říkal, že tam mohu mít napuštěnu vodu a po třech zimách to začalo téct na záslepce výměníku, když jsem chtěl čtvrtou sezonu topit.

My jsme topili převážně pouze těmito kamny, barák má cca 150m2 obytné plochy, ale špatně zateplené podkroví (fasáda je polystyren 5cm, zdi cihla), spotřeba byla cca 16-18 metrů dub, buk, bříza. Proto mne přestalo bavit s tím topit. Aby šlo něco do radiátorů a ne jen do komína, tak se musely pořádně naložit (5-6 polen), vydrželo to 2h a znovu. Teď to do jotulek házím 1-2 polínka.

Datum: 16.10.2018 08:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj to je nevýhoda kamen s výměníkem. Musí hořet plamenem aby šlo teplo i do radiátorů. Jak se to škrtí je teplo jen v obýváku ale radiátory studené. Já jsem i přes nějaké ty slabiny těchto kamen spokojený. Zvlášť když příjde vyúčtování za plyn :-) Když srovnám první zimu jen na plyn a kolik platíme nyní je to paráda.
Pochopil jsem to správně, že jste měl v kamnech vodu, ale netopil s nimi?

Datum: 16.10.2018 09:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, v kamnech byla voda.

Problém spíš je, že 11kw je sice udávaných (max), ale kamna v tomto režimu nejedou snandardně, jedou možná tak tak na půlku, takže celý systém totoho způsobu topení je poddimenzovaný. Moje chyba, respektive mi to žádný z topenářů, co tu byl, neřekl. Byly na nich 4 radiátory a cca podlahové topení v půlce domu, cca 70m2 (do kterého šla voda cca 30st, což hlídal termostatický ventil na vstupu do rozdělovače podlahového topení).

Takže možná kamnům křivdím - kdyby byl okruh menší a rozdíl teplot na zpátečce by byl v řádu 10st, možná by fungovaly lépe (i když to kouření do místnosti je asi vlastnost). Zase ale zmíním - vodu an výstupu jsem se snažil držet na 75-80st, zpět to hlídal termostat (spád 75-60 st C.).

Musel jsem uznat, že bych potřeboval silnější kamna. Což by asi znamenalo opět vyšší spotřebu dřeva, tak mi to přišlo neefektivní. To už by pak byl lepší kotel na dřevo, který bohužel v domě není kam dát.

K předchozímu odstavci - proč silnější kamna - vycházím z toho, že plynový kotel má myslím výkon 15kw, topím na cca 60st na výstupu a problém s vytopením horní části domu s radiátory nemá.

Jen na konec zmíním - kamarád má velký byt v podkroví ve starém 3patrovém domě z konce 19st, izolace stropu nic moc, stropy vysoké, plochu má tipuji cca 120m3 a vytopí to malými polskými krbovkami s výměníkem a přikládá sem tam polínko, radiátorů tam má myslím 8 a koupelnový žebřík. Prakticky je má téměř bezúdržbové, jen vynáší popel. Ale výměník nemá 30l, má ho sotva poloviční.

Autor: jenda dibes
Datum: 16.10.2018 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Pane Cháb . Nespletl jste se u kamarádových metru ? (120m3) . To při vysokých stropech bude okolo 50m2 . Tam by vám na vytápění stačily prtavé jotuly f 602. Ono vždy takové reference kolik kdo protopí jsou dost zavádějící . Ruzné domy mají ruznou tepelnou ztrátu . Sousedi třeba topí pod vámi , vedle atd. Takzvaně nejlepší reference je když vyměníte jedny krbovky za druhé . To se pak divíte jak k těm číslum v laboratoři docházejí . Učinnost mají stejnou , ale spotřebu dřeva naprosto rozdílnou.

Datum: 16.10.2018 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ano, samozřejmě jsem se přepsat, jedná se o metry čtvereční.

Datum: 16.10.2018 11:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
jak lze dosáhnout na výstupu z kamen 80°C? jsem rád, když to dotáhnu na 70...vytápím 1 koupelnový žebřík, 3 malé radiátory a 2 velké s termohlavicí nastavené na 3st. Otáčky na čerpadle na I. stupeň

Datum: 16.10.2018 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
topili jsme tvrdým dřevem, toto byl údaj z teploměru. Nebylo to stále, ale snažili jsme se držet kamna natopená, aby voda vystupala do patra do radiátorů. Pokud to bylo na 70st, tak v patře byly radiátory studené.

Datum: 16.10.2018 12:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy jste to měl samotíží?

Datum: 16.10.2018 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne, bylo čerpadlo v malém okruhu kamen a další čerpadlo je v rozvaděči podlahového topení. Když to moc nefungovalo, tak jeden topenář chtěl ještě zkusit dát čerpadlo na zpátečku, ale abych tam honil 3 čerpadla, to mi přišlo už moc...

Datum: 18.10.2018 09:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
ještě mi vrtá hlavou jedna otázka která tu nezaznělo a to je, existuje vůbec nějaká adekvátní a funčkní náhrada těchto kamen? Myšleno z kategorie krbovky s vyměníkem.

Datum: 18.10.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S takovým výkonem ne.

Datum: 22.10.2018 07:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jen pro doplnění, musím pomalu měnit názor na kamna, poté co jsem si je doupravil a teď v nich začal po úpravách naplno topit. Kouření do místnosti při přikládání téměř 100% vyřešily vyvrtané dírky to výše uvedeného plechu. Vyvrtal jsem jich 10 o průměru 13mm. Kamna přestala kouřit, můžu si teď dovolit přiložit v jakékoli fázi hoření a zlepšilo se hoření kamen a zapalování kamen. Takže všem co kamna kouří do místnosti doporučuji tuto přepážku vyříznout, pokud si nechcete dělat bordel v obýváku, tak navrtat. Každopádně to nemění nic na tom, že jsem vyhodil 30tkč za něco co si musím různým laborováním doma dodělat sám, aby to řádně fungovalo, protože mimo laboratorní podmínky jsou kamna zřejmě nepoužitelná :-/

Autor: Jirka Jirka
Datum: 29.11.2018 09:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125716
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobry den,

mohu se zeptat, kde se prepazka nachazi? Mam taky krbovky H&S akorat typ Opala a rad bych proveril, jestli mne tam prepazka taky nedela nejakou neplechu.

Poprosil bych o detailnejsi foto nejprve zdalky a potom z blizky s vyznecenim. Byl bych vam moc vdecny.

Jirka

Datum: 29.11.2018 10:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
úplně dole v diskuzi
https://www.energoportal.cz/forum/pevna-paliva/krbova-kamna-haas-sohn-grand-5281-493/?kotva=krbova-kamna-haas-sohn-grand-27764

Autor: Jirka Jirka
Datum: 29.11.2018 10:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125716
reakce na ...
asi jsem pomalejsi, ale tady uz je to urezane, na tzb jsem cetl, ze jste to jen provrtaval.

no tak to je na me trosku moc ty kamna takto rozkuchat, takovy kutil zase nejsem, ja s nima problemy nemam, hori mne pekne a kourivost do mistnosti neni tak tragicka jak to popisujou nekeri lidi v diskuzi, jen jsem si rikal proc to jeste nevylepsit trosku...

Datum: 29.11.2018 12:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
však to výše píšu, že odmítám v obýváku řezat, proto jsem vrtal...

Autor: Luděk Novák
Datum: 19.10.2018 16:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128673
reakce na ...
Dobrý den, mám pocit, že ani jedna klapka nemá velký efekt. Vyzkoušel jsem všechny varianty. Pokud je špatné počasí nejde kamna vůbec zapálit. O dohoření dřeva na žhavé uhlíky si mohu nechat jen zdát. Máte někdo typ na funkční kamna s výměníkem? Děkuji

Datum: 19.10.2018 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaký máte komín? Nemůžu se zbavit pocitu, že chyba bude v něm. Na klasická kamna stačil, na kamna s výměníkem je asi slabý.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 119   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.