Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

trámová podlaha starý byt - houpání, vibrace - jak opravit?

Autor: Václav Pražák
Datum: 24.02.2014 23:11
uživatel: 115891

Dobrý den,
prosím o radu - chci provést rekonstrukci bytu ve 2. patře starého cihlového domu, jsem ale trochu zoufalý z podlah. Nastudoval jsem, že jde zřejmě o "polospalný trámový strop" - nosné trámy, prkenný záklop, zásyp cca 20 cm, v zásypu vložené pomocné trámy a na pomocných trámech přibitá prkna. Vypadá to stejně jako zde: https://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=126241&idtext=2&poradi=1

Pokud se procházím v místnosti, lze cítit, jak podlaha není pevná, dosti vibruje a drnčí nábytek. Vybral jsem trochu zásypu a je to z půlky stavební suť (cihly, kusy betonu) a škvára. Nicméně změřil jsem křivost a podlaha je překvapivě rovná.

Jsou podobné vibrace "normální" vlastností trámového stropu? Nebo je chyba ve složení zásypu? Pomůžu si, pokud vyberu starý zásyp a nahradím např. Liaporem? (což mi přijde dost pracné, kvůli poloze bytu se musí vynosit ručně, ale pokud by mělo pomoci, tak to provedu). Nebo postačí na prkna přišroubovat vrstvu OSB desek a vibrace to utlumí?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Galandak17.01.2019 21:51
Radek Hrušek17.01.2019 10:39
Milan Galandak17.01.2019 09:17
Pavel Baránek15.02.2016 16:50
Radek Hrušek02.03.2014 00:41
Laďa Jaskva02.03.2014 00:00
Radek Hrušek01.03.2014 21:34
Jiří Kubíček24.02.2014 23:34

Datum: 02.03.2014 00:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Podle mě to je naopak velmi jednoduché. Nejdříve se musí posoudit celá konstrukce. Polospalný strop je naprosto standartní konstrukce a je to tak, jak popisujete. Důležitá věc je posouzení průřezu stropních trámů a jejich osová vzdálenost a to vše v závislosti na rozponu ( vzdálenost uložení. Empirický vzorec je zde :

Empirické vztahy pro návrh výšky trámu pro osovou vzdálenost:
0,65-0,75m h = 0,02.l +130
0,9-1,0 m h = 0,02.l +160 až 0,02.l +200
Doporučená šířka trámu: b = 2/3 x h až ¾ x h
Doporučená délka uložení trámu: 0,02 x l + 100
l (mm) .. teoretické rozpětí místnosti

Předpokládám, že kontrola výpočtu konstrukce dopadne OK. Pokud to nedopadne dobře, bude potřeba zvýšit buď výšku trámů třeba pomocí nějaké fošny přibité z boku, nebo zesílit trámy pomocí nějaké ocelové příložky. Pak je důležité posoudit v jakém stavu jsou trámy ( zda nejsou třeba napadeny hnilobou, nedej Bože dřevomorkou.

Je jasné, že tuhost dřevěných stropů z principu není stejná, jako třeba železobetonových, nebo skládaných do ocelových nosníků. Dřevěné vždy budou nějak pružné a taktéž budou při doskoku vibrovat. Tomu se účinně brání právě tím násypem, který plní několik funkcí. Jednak zvyšuje setrvačnou hmotnost stropu a tím vlastně omezuje kmitání ( chvění ), dále slouží jako protipožární izolace a v určité míře i tepelná izolace.

Osobně jsem dělal nové podlahy na stejném stropě. Nechal jsem tam ten násyp a polštáře ( trámy v násypu ) a prkna jsem vyhodil. Dorovnal jsem to Liaporem a položil plovoucí desku slepenou a prošroubovanou ze dvou vrstev OSB desek.
Funguje to spolehlivě a už jsem zde prezentoval i fotky.
S pozdravem Laďa

Autor: Radek Hrušek
Datum: 02.03.2014 00:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112208
reakce na ...
Dobrý den,

jen takový jeden postřeh z mého případu. Když jsem před lety konzultoval možnosti rekonstrukce podlahy, tak mi známý stavař říkal: "hlavně to celé nevyvážet a nechat stále zatížené původní vahou. Škváru třeba napytlovat ale opět rozložit po místnosti". No nakonec se to ukázalo nereálné a po zjištění, že nosné trámy mají rozměr 20x25cm na výšku a jsou 60cm od sebe jsme všechno vyvezli až na záklop a jediné co se stalo, že sousedce pode mnou lehce popraskaly po obvodu fabiony (na stropě samotném ani vlásenka).

Ale proč to píši je ten fakt, že právě ten původní strop zatížený několika tunami škváry a suti se rozkmital a rozechvěl chůzí rozhodně více, než když na trámech neleží nic. Naopak se ani nehne. Jiná věc je kročejový hluk, který se dá ale jistě omezit i lehčí variantou než je několik tun bordelu.

Bohužel, jak jsem psal v prvním příspěvku potřebuji dohnat 20cm výšky a to s sebou nese opět navézt nazpět materiál a ten opět něco váží, takže se trámy stejně zase zatíží, ale být po mém tak tam nedám ani kilogram navíc.

S pozdravem

R.H.

Autor: Milan Galandak
Datum: 17.01.2019 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129468
reakce na ...
Dobrý deň prajem. Mal by som na Vás otázku a zároveň prosbu. Škváru ste dorovnal liaporom ak správne chápem tak ste zasypal aj trámy a nato ste len položil 2x OSB s dilatáciou od steny ? Ak by sa dalo, poslal by ste mi fotky z realizácie ? Momentálne to riešim a rád by som sa inšpiroval. Vopred ďakujem.

Datum: 17.01.2019 10:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

napište mi váš email, pošlu Vám několik fotek, jak jsme to tenkrát řešili.

S pozdravem

Autor: Milan Galandak
Datum: 17.01.2019 21:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129468
reakce na ...
, vopred ďakujem :)

Datum: 01.03.2014 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

stejnou situaci jsem řešil minulý rok ve svém bytě. Řešení je několik a není to zase tak jednoduché jak by se zdálo. Na trhu je mnoho produktů od různých firem a různě dostupné pro jednotlivce jako jsem byl já.

Bohužel je to na delší vyprávění. Nicméně trámový rošt je stejně podložený a přitlučený k záklopu, takže jestli něco vyměníte mezi ním vyjde to asi nastejno. Řešení je plovoucí podlaha s tím, že ve Vašem (mém) případě se musíme dostat zpět o cca 20cm nahoru a je třeba na sebe vrstvit materiály. V mém případě jsme to nakonec udělali takto (záklop-geotextilie-liapor-sádrovláknité desky-polystyren-hobra-sádrovláknité desky-lepidlo-parkety). Já jsem používal produkty od Rigipsu.

Pokud by Vás to zajímalo více, napište mi váš email a můžu poslat nějaké foto.

S pozdravem

R. Hrušek

Autor: Pavel Baránek
Datum: 15.02.2016 16:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121944
reakce na ...
Dobrý den pane Hrušeku, mohl bych poprosit o radu, fotky jak jste řešil tu podlahu? Moc vám děkuji za jakoukoli informaci. Baránek, Brno

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.02.2014 23:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle mne vám vybrání podlahy nepomůže. Nevím, zda a o kolik můžete jít s podlahou nahoru, ale osobně bych udělal lehkou plovoucí podlahu s kročejovou izolací. Sundal bych ta prkna, podlahu jen vyrovnal např. tím liaporem do výšky trámů, takže asi troška suti by šla pryč, ale třeba je to vyrovnané a nebude to nutné. Na to bych dal 2-3 cm minerální kročejovky a na to dvě vrstvy prošroubovaných a křížem přes sebe daných OSB desek.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama