Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

FLAMEN SIGMA LS

Autor: Marián Šimlovič
Datum: 13.03.2014 09:39
uživatel: 116054

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Zdravím Vás,
pred pol rokom som si kúpil a bolo mi odporučené do novostavby krbová vložka CZ výrobcu FAMEN SIGMA LS.
Akú máte prosím skúsenosť? Ja už si neviem rady....
Problém č.1- zarazilo ma, že do vložky môžem dať max. 2,5 kg paliva, stalo sa mi totiž, že výsuv smerom hore prestal plynule chodiť, vŕzgal a musel som dať vymeniť všetky ložiská ako aj premazať kladky. Tu mi bolo povedané, že vložka bola "přetopená" Aj to by som bral ale nie v prípade, že máte ku krbu namontovanú reguláciu TIMPEX.. toto sme vyriešili s technikom a do vložky prikladám len jedno dve polienka čo je veľmi malý výkon na 10 KW vložku.

Problém č. 2 a to je to čo ma štve najviac.... Vložka má oplach skla a ten je akoby vôbec neúčinný, po kúrení sa tak zadechtuje sklo v oboch rohoch vložky, že nie je ani vidieť do telesa vložky. Skúšali sme, vybrať deflektory, klapku prívodu externého vzduchu dať na maximum počas celého horenia pri vypnutje regulácii, vymenili sme kompltene všetky tesnenia skla, a aj dvierok, no vložka ako by spaliny tlačila priamo k oknu a dym unikal cez štrbinu kade má prúďiť vzduch na oplach skla... Prikladám foto, skúste prosim poradiť čo robiť, lebo ja už vážne neviem... Je to novostavba a komín je krásne čistý...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Peter Ďurec28.11.2017 21:41
František Rezek19.03.2014 20:41
metball iGIN19.03.2014 19:22
František Rezek19.03.2014 16:44
Marián Šimlovič19.03.2014 16:13
František Rezek19.03.2014 14:57
František Rezek17.03.2014 23:34
František Rezek17.03.2014 23:08
metball iGIN17.03.2014 22:44
František Rezek17.03.2014 21:31
metball iGIN17.03.2014 16:52
František Rezek17.03.2014 16:22
Eva Hrubá17.03.2014 14:40
jenda dibes13.03.2014 10:53

Datum: 28.11.2017 21:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126618
reakce na ...
Dobry den pan Simlovic. Ako ste nakoniec doriesil tu reklamaciu s f. FLAMEN? Ja mam presne ten isty problem...

Autor: Eva Hrubá
Datum: 17.03.2014 14:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116083
reakce na ...
Přeji hezký den,

jelikož se toto téma týká výrobku naší společnosti, dovolím si vložit náš celkový pohled na tuto záležitost.

Krbovou vložku SIGMA jsme dodali odborné instalační firmě koncem října roku 2013. V průběhu ledna jsme obdrželi jak od pana Šimloviče, tak od instalační firmy informaci o problémech s nainstalovanou vložkou. Problémy se týkaly váznoucího pojezdu.

Místo instalace navštívil dne 28.1.2014 náš pracovník obchodu (společně se zástupcem instalační firmy) a na místě zjistil, že daná vložka byla masivně přetopena (udaná spotřeba výrobcem je 2,6 kg dřeva/hodinu), přičemž vložka byla vystavena min. násobku tohoto množství, nefunguje elektronická regulace TIMPEX a vložku používají i řemeslníci k vytápění nedokončené stavby, a to neodborně. Přetopení mělo za následek popraskání ložisek v rolnách pojezdů a tedy váznoucí pojezd. O výsledku této náštěvy byl sepsán protokol a reklamace nemohla být uznána.

Servisní technik společnosti FLAMEN poté provedl dne 3.2.2014 opravu vložky s tím, že jsme panu Šimloviči v rámci kulance účtovali jen náklady na materiál, nikoli práci, cestovné atd. Pan Šimlovič byl seznámen s údržbou a obsluhou vložky. Zprostředkovali jsme opravu regulace TIMPEX. I o tomto servisním zásahu je sepsán příslušný protokol.

S odstupem několika dnů jsme od pana Šimloviče obdrželi novou informaci, že se mu na vložce objevilo nově (do té doby se tedy tato závada neobjevovala) zakuřování skla způsobené zřejmě mezerou mezi sklem a rámem dvířek krbové vložky. Bezplatně jsme opětovně provedli servis této vložky a tuto závadu odstranili. Oproti dohodě nebylo našemu technikovi umožněno, aby ve vložce zatopil a prověřil funkčnost vložky.

Od této doby s námi pan Šimlovič nekomunikuje.

K obsahu příspěvku:

- 2,6 kg tvrdého suchého dřeva je dostatečná hodinová dávka topiva na nominální výkon 9,5 kW při páčce ovladače na polovině resp. plně otevřené při použití automatické regulace. Regulovatelný výkon je 8 – 13 kW při použití úměrně vyšší či nižší dávky paliva. Rychlost hoření závisí samozřejmě i na poloze ovladače.
- I s nainstalovanou regulací lze vložku tzv. přetopit, regulace nemusí být funkční, lze ji vypnout, nelze ani při použití regulace přikládat najednou výrazně více paliva než dle návodu (stalo se v tomto případě).
- Potíže s oplachem skla se objevily až později, po jejím masivním přetopení, nevznikly u vložky vzápětí po její instalaci. Tuto závadu jsme se snažili odstranit, a to bezplatně. Náš servisní technik na místě provedl opravu, avšak nemohl z rozhodnutí pana Šimloviče prověřit její výsledek.
- I přes tu skutečnost, že vložka byla neodborně používána v rozporu s návodem, jsme se snažili panu Šimlovičovi vždy pomoci a minimalitzovat jeho náklady na servis našeho výrobku.

Za společnost FLAMEN

Erik Celý, obchodní ředitel

Autor: jenda dibes
Datum: 13.03.2014 10:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Stručně řečeno je to nekvalitní produkt. Proti přetopení zkuste teploměr na magnetku
http://www.topkrbyeshop.cz/prislusenstvi-kanada/magneticky-teplomer-pro-kamna/
Dejte ho na roh dvířek a měl by jste se pohybovat cca 200-350°c . Pak vevnitř je teplota okolo 600°c kdy hoří dřevoplyn .
Očouzená skla znamenají , že topeniště je studené a na skle se sráží nespálený dřevoplyn .Špatně funguje i oplach skla .
Ještě dodám , že jestliže je to takovéto rohové proslení , tak má vložka velkou tepelnou ztrátu a hoří čistě až při větších vykonech . Jestliže tam spalujete jedno polínko , tak vykon muže být pár kilowat. Stručně řečeno vybourat a prodat .
Dobře to udělali američani a norové , tam se testují topeniště na ruzné vykony a nejen na nominální vykon , a proto takovéto problémy s jejich vyrobky nejsou
https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/10723-metodicky-pristup-k-testovani-krbovych-kamen-v-cr-a-v-zahranici-1-cast
https://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/10767-metodicky-pristup-k-testovani-krbovych-kamen-v-cr-a-v-zahranici-2-cast

Autor: František Rezek
Datum: 17.03.2014 16:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Podle mne jsou dvě možnosti, aby se okno nezačuzovalo.

1)Dostatečná teplota v topeništi a sklo se vypálí.
2)Oplach okna musí být udělaný z horní části skla.Přicházejicí vzduch je studenější než v topeništi a klesá podél skla dolů a tím sklo oplachuje.Dobré je aby palivo nebylo úplně u skla a bylo tam cca 10cm prázdného místa.

Ideální je aby vložka měla obě možnosti.Jak to je na této vložce?

Autor: metball iGIN
Datum: 17.03.2014 16:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Ad 2)
Zkusil bych navrhnout Jinou/?Lepší ?
"Lež Dětem" než je standardní
"shora - studenější - klesá".

Dynamika setrvačných sil,
protiproud
nejen pro "předehřev",
ale predevším
pro turbulentní směšování.

Efektivní chlazení skla vzduchem!
V místech,
kde sice tomu sklu
teplo nejvíce schází ...
zato u dobře navržených krbáčů "fučí" natolik brutálně,
že "kondenzující uhlovodíky" vzduch strhává,
jdou zpátky "do šrotu"...
(aspoň tedy u normálně navržených a v okolí nominálu provozovaných) AKVÁREK.

Schola Ludus

PS?
No, a když není správná dynamika hoření?
Šroťák Nejede.
Pak je ale taky zhola jedno,
jaké jsou GeoMetrické Poměry přívodů, odvodu, teplosměnných ploch ...

NeMají PROMĚNNOU GEOMETRII.
Přesněji, spousta součástí " krbáčo - akvárek" vyšších cenových hladin
proměnnou geometrii má... ale kdo by to používal, žeáno?
Tak MAX koupit automatický regulátor hoření...
jen s max 3 teploměry.
Žádný meěřák na průtok, žádná derivace hmotnosti dle času ... dokonce ani koncetrace prodoktů hoření... a jen s jedním REGULAČNÍM ČLENEM!
No, na oplachu skla to SERVO FAKT NEHLEDEJME ;-€

PPS?
Triviální Shrnutí?
Sklu rohového Akvárka bude FURT ZIMA
(obrovská radiace & konvekce),
například mechanice VÝJEZDU bude naopak výrazně TEPLO (které dle Archiméda stoupá spolu se spalinami),
kotlovýmu plíšku v "prostorově a tepelně nevyvážené" konstrukci
bude spíš "do krutu", než do zpěvu ...
a Vy asi budete Permanentně Řešit NeŘešitelné ;-)

PPPS
Už jsem na tato témata odpovídal vícekrát, asi to byl jiný výrobce, jiný typ, ale podobná geometrie; pohledejte. Je tam i o té mechanice dvířek (tuším měly výjezdy nahoru).

iGoNY

Datum: 17.03.2014 21:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Řekl bych ,že se pletete.Chápete teorii,ale nepasuje na praxi.Několikrát jsme na své vložce předělával ofuk ze spodu,shora z boku.Míchal poměry primárního a sekundárního vzduchu.Horní funguje jednoznačně nejlíp.

Ono stačí vzít hrst prachu při roztopené vložce a dát do sání.K nezaplacení:))))),ale trvalo mi to,než mě to trklo.

Skutečně prudce padá.Jestli máte kde, vyzkoušejte.

Datum: 17.03.2014 22:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmmm,
prudce padá i při sání od spodu?
V kterém místě skla začíná "prudce padat"?

S tím popelem je to hezká vizualizace ...
možná se zaměřit na poměr hustot ;-)

Mj, jaký je poměr ploch pro nasávání ve Vašem případě?
Uznávám, že pokud bude o tři řády ...
ale pak přemýšlím, proč tomu říkat oplach a ne "výplach borovou vodou"...

Když tam vleze 0.00prd vzduchu kolem skla (proti toku primár+sekundár),
asi zůstane ten LUFT u skla hodně dlouho studený
(ten ze sekundáru bude natošup ohřátý), ...
no, to aby si pan Archimédés přišel "k Lizu", no nééé?

Schola Ludus

PS
Nejsem Kynickým samoúčelně ...

PPS
Dejte video na Youtube, a sem odkaz, rád se kouknu.
Já zatím studoval rychlosti v komoře jen podle trajektorie jisker ... on je to vlastně taky popel,
který byl právě dynamicky "vyprdnutý" z polena
a zatím je dost teplý; až svítící ...

PPPS
... a v tom, který ofuk funguje nejlíp,
tak v tom určitě "nejsme ve při".
Já to jen jinak objasňuji,
ale možná se Hluboce Pletu ...
a to si to pak teprve užiju!

iGoNY

Datum: 17.03.2014 23:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzduch pod rošt zavřený(něco jako bezroštové spalováni) jedinný vzduch jde vrchem dvířek.Po horní délce dvířek vyřezaná díra .Al plech s magnety na nastavení prvotní regulace a klapka do komína(vyřezaná 1/4, míň než normálně) komín 200mm 7m.

Ve vložce je vytvořený komínem podtlak, vzduch co leze tímto ofukem neleze přimo do komína(jak jsem si myslel),ale skutečně fičí dolů.Je to jako,kdyby se tam dal malý venťasek,čuměl jsem stejně jako Vy a mechanicky brání(to jsem dobře nenazval), aby se kouř dostal na sklo.Do komina lezou splodiny se dřeva.Pozor na tu mezeru dřeva od skla(možná je 15cm).S tím prachem to je, jak kdyby se to namalovalo.

Výsledek je horší účinnost než s regulátorem hoření,ale sklo je čistči než u toho Vernera za 65koulí doma.

Datum: 17.03.2014 23:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Oplach skla od spodu nefunguje vůbec,zas stačí trochu prachu.Okamžitě docházi k výřeni s kouřem a je stržen nad oheň.

Datum: 19.03.2014 19:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hmmm, já nepoptával Marketingovou Borovou Vodu...
prosil jsem o Vaše video Vaší úpravy :-)
...
přesto,
zkuste se (Disquaterus Normalis) zamyslet nad výrokem v Agitce
"Je známo, že každé proudění vyvolává podtlak."

No, takové Peltonovo kolo Agitku nevidělo ...
a proto se točí úplně blbým Směrem.

Leč to Marketing neřeší.
Pro něj je důležitý dojem jedičnosti:
"Můj nápad funguje nejen v prodejně ...
a vy všici ostatní Kulte Voči!"

Schola Ludus

PS
Abychom "nekulil voči (jak kocór, co tlačí do řezanky ...)",
vo co gou,
koukněte napřed na výsledky hledání (pelton turbine animation),
a pak mi nakreslete podobný obrázek, jako v Agitce,
a promyslete, kdy oplach od spodu (ale i od shora) vyvolá podtlak ..., nebo boční přívod ...
Správně přece uvádíte, že zdrojem pohybu spalin je teplý komín ...
(mimochodem, "jsem už úplně blbej", když jsem ve Vašem příspěvku původně viděl rozměr té štěrbiny a teď je tam geometrie komína? ;-€ )
Né že by nebylo důležité oboje ...

PPS
Nezpochybňuji funkčnost dle Agitky,
napadám způsob vysvětlení,
proč to funguje právě takto.

Mimochodem, Váš oplach má (měl?) průřez jako exteriérový přívod 13.10,
taky správně upozorňujete,
že krbovky provozujete (po rozhoření) "jako bezroštové" ...
ještě si tu můžeme doplnit efekt předehřevu oplachového vzduchu v různých částech krbáčů ...
a vidíte,
klasické marketingové vysvětlení "studený padá dolů" se zákonitě musí dostat do fáze Mudrování , třebas jak je to s tím tlakem ;-)
Samozřejmě, profíci to celý počítaj v ABSULOTNÍCH TLACÍCH,
proto se taky ptaj, v jaké nadmořské výšce ...

PPPS
Ale jinak jsou všechny Vámi zde uvedené tipy použitelné,
byť je lze realizovat i jinak (snad i výrazně efektivněji?).
Včetně alternativních "LžíDětem".
Jedna z mých alternativ zní:
"I když nebudete mít žádný oplach skla (což je nejbezpečnější řešení v domech s rekuperací) a jediné moudře možné při instalaci funkční digestoře),
může být proudění v komoře navrženo tak, že se
nedostatečně HORKÉ SPALINY NA STUDENÉ SKLO NEDOSTANOU.
Leč výrobci si za "léta dřiny a odříkání",
numerických simulací
a především nákladných pokusů a omylů
nechají Řádsky Zaplatit.

Stejně ale stačí k jejich vymazleným krbáčům postavit
"Topič s Talentem" a ZaSe.. nejen sklo, komoru, kuchyň, komín ale i sousedčino vyprané a čerstvě pověšené prádlo.
A neplatí to jen o krbáčích,
ale klidně i o spalovnách "štěpko-plynu" a podobných velkých kotelnách.
I malá změna kvality paliva a/nebo meteo podmínek si žádá velké zkušenosti obsluhy. Odkazy na MaR jsou sice OK, ale už jen její nastavení bývá pro spoustu "machrů" spíš KO...

iGoNY

Datum: 19.03.2014 20:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na chalupu v dohledné době nepojedu,tak aby diskuse nestála jsem to použil.
Byla to pro mne inspirace.
Jste pozorný,rozměr štěrbiny jsem smazal.Dotyčný má skutečně průmyslový vzor viz jeho web.Už jsem se jednou tahal 6let po soudech i když jsem vyhrál,kvůli Pr vz.

Původem diskuse bylo,že jste nesouhlasil s bodem 2 a nabyl jsem omnění,že tvrdíte.

Pouze dostatečnou teplotou lze udržet sklo čisté.

Já psal.

2)Oplach okna musí být udělaný z horní části skla.Přicházejicí vzduch je studenější než v topeništi a klesá podél skla dolů a tím sklo oplachuje.Dobré je aby palivo nebylo úplně u skla a bylo tam cca 10cm prázdného místa.

Tu turbínu si tam dovedu,představit.Pro mě ,ale pořád ten vzduch klesá.

Velikost stěrbiny u Vernera je diametrálně odlišná od tohoto oplachu.

Verner má elektricky řízený přivod vzduchu a jede na účinnost spalování.Sklo udržuje čisté především teplotou spalování.Dřevo leži někdy i na skle začudíse ,ale vypálí se.Jede s malým přebytkem vzduchu.

Toto jede na menší účinnost a především efekt čistého skla.Částečně oplachem a částečně teplotou v topeništi.Hořící dřevo se ke sklu vůbec nedostane.Přebytek vzduchu ve spalování bude větší než v případě jedna.

Datum: 19.03.2014 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro metbala poptávané video.

http://www.youtube.com/watch?v=eL1ucuxw8yo

K myšlence horního oplachu mě inspiroval pán co natočil toto a dal na Youtube, je to více než 10let.Myslím,že si na to udělal i průmyslový vzor.Vím o třech vložkách v mém okolí od něj a skutečně to funguje.Plus moje upravená.S vysazenými dveřmi jsem to ,ale ve skutečnosti neviděl, to je pak otevřený krb a tam jsou poměry dané.Určitě to jde jako kombinované vyrobit.

Autor: Marián Šimlovič
Datum: 19.03.2014 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116054
reakce na ...
Pán Rezek a ako to funguje? čo je podmienkou aby z klasickej vložky vzniklo niečo takéto?

Datum: 19.03.2014 16:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na to aby krb fungoval otevřený je podle mne potřeba dodržet poměr komína a otevřeného otvoru dvířek,tak jak se navrhovali a počítali dříve otevřené krby.Výpočty jsou ve starší literatuře dostupné včetně tvaru.Dnešní běžné vložky jsou v podstatě kamna se sklem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška