Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

vzduchová mezera nebo minerální vata

Autor: Pavel Kulhánek
Datum: 31.03.2014 18:51
uživatel: 110690


Dobrý den,
stavím podkroví,kde je nadezdívka.Nadezdívka je tvořena 30 cm zdí z plných cihel.Před tuto nadezdívku jsem přistavěl příčku z 10 cm Ytongu.Mezi těmito příčkami vznikla mezera 20 cm.Otázka zní:je lepší mezeru vyplnit zcela minerální izolací,nebo ji vyplnit 16 cm minerální vatou a nechat 4 cm vzduchovou mezeru. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček31.03.2014 22:23
Pavel Kulhánek31.03.2014 21:34
Jiří Kubíček31.03.2014 20:57

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 31.03.2014 20:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den,
jenom vyplnit celou mezeru minerálem nemůžete, docházelo by vám na hranici cihel a vaty ke kondenzace a celoroční bilance odpařitelné a zkondenzované vlhkosti je prakticky vyrovnaná, takže bych to neriskoval.

Jako první možnost se nabízí odvětrávaná mezera mezi vatou a zdivem, ale moc si nedokáži představit, jak zajistíte řádné a celoplošné odvětrání za vatou.

Druhá možnost je použití vaty, ale dát před vatu parozábranu (směrem od interiéru), ale též navím, jak by se vám to řešilo, co vlastně už máte hotové.

Třetí a podle mne nejlepší možností je dát mezi cihly a ytong desky polystyrenu, které se chovají jako parobrzda a zde celoroční bilance zkondenzovaná a odpařitelné vodní páry vychází velice dobře, zkondenzovaná vodní páry je jen nepatrné množství a asi 20x menší než vypařitelné.

Autor: Pavel Kulhánek
Datum: 31.03.2014 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110690
reakce na ...
a dat misto mezery 5 polistirenu? takze by byla 30 zed,5 polistirenu,16 vaty,10 ytongu, mam vatu jiz koupenou,pricka z ytongu jeste neni postavena. Dekuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 31.03.2014 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Teoreticky to možné je, ale jedině, že by ten polystyren byl před vatou (tedy mezi ytongem a vatou), ale nevím, jak ho budete na vatu kotvit. V tomto případě vychází množství vypařitelné vodní páry asi 3x větší než zkondenzované. Když dáte EPS až za vatu je bilance téměř vyrovnaná, takže bych to neriskoval. Problém je v tom, že vata má mnohem menší difúzní odpor než EPS, takže nejlepší varianta je samotný EPS o síle 20 cm nebo vata s parozábranou, potom EPS před vatou, ale ta bilance nevychází tak dobře jako u samotného EPS.

Jestli tam chcete tu vatu za každou cenu dát, tak vám navrhnu úplně jinou možnost a naprosto jistou, prakticky vůbec vám nebude v konstrukci docházet ke kondenzaci, nebo jen k nepatrné. Udělal bych rošt pro minerální vatu o síle 16 cm, do něj vatu vložil, přes rošt bych dal parozábranu a tu přichytil dalším roštem o síle jen 4-5 cm (nějaké střešní latě) a mezi ně vložil EPS o síle 4-5 cm. Na to pak příčkovky z ytongu. Správně před parozábranou může být izolace maximálně o síle 1/4 izolace za parozábranou. Ale to platí při stejném druhu izolace. Jenže EPS má mnohem větší difúzní odpor a chová se jako parobrzda, takže ten poměr nemusí být úplně dodržen. Budete mít tedy nejdříve parobrzdu, pak parozábranu, kterou budete mít jak přichytit a EPS zasunute mezi latě, kde vám bude dobře držet (vyměřte si rošt podle rozměru desek EPS). Ono by bylo nejlepší dá parozábranu úplně první, i před EPS, ale nevím, jak byste jí k roštu přichytil, proto uvádím raději tu možnost mezi EPS a vatu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama